Sudí ženského Superfinále volají videorozhodčímu, hráčky Classic jsou v napětí. Přelomový moment v historii florbalu.
20. 4. 2016 Finsko (3) KOMENTÁŘŮ

Poprvé v historii video v akci! O finských mistryních se rozhodovalo i u stropu

Fotbalu to trvalo přes 100 let, musel si projít řadou fatálních omylů, které tvrdošíjně obhajoval lidským faktorem. Florbal ani ne za čtvrtinu času potvrdil pověst mladého, všemu otevřeného sportu, jenž významně stojí i na moderních technologiích. A pro obě premiérová Superfinále finské Salibandyliigy přišel s přelomovou novinkou – možností přímo během zápasu zkoumat sporné okamžiky u vstřelení gólů pomocí videa. V ženském boji o titul mezi NST Hany Koníčkové a obhájkyněmi z Classic pak právě tohle sehrálo klíčovou roli.

Rainer Ehro vystoupal ke stropu Hartwall Areny a v kanceláři v 5. patře usedl k monitoru, na němž se odvíjel příběh boje o zlato. Sedával tu i v domácích zápasech hokejistů Jokeritu Helsinky v KHL. „Doufám, že branky, které padnou, budou jasné. A kdyby ne, pak jsme tu my, abychom určili správný verdikt, na což máme několik kamer…“ svěřil se před utkáním.

Přání mu nevyšlo. A trvalo to jen přesně o vteřinu víc než 20 minut úvodního zápasu. Tehdy Classic vyrovnal, ale rozhodčí si nebyli jisti tím, zda to stihl ve vymezeném čase. Proto zavolali kolegovi u videa. A ten jim zahlásil: „Gól padl až po třetině. Neplatí!“

Bylo to historicky první použití videa během zápasu v historii florbalu. A také jeden z rozhodujících momentů ženského Superfinále. Místo vyrovnání přišel na začátku prostřední části gól na 2:0 pro NST a tým z Lappeenranty vykročil za prvním titulem po 10 letech.

Videorozhodčí Rainer Ehro u monitoru.

Finové o povolení užití videa na gólové situace zažádali Mezinárodní florbalovou federaci (IFF) a dostali svolení. Ovšem jen pro Superfinále. „Chtěli jsme tímhle experimentem dát maximální podporu rozhodčím zápasu. Výhodou byl existující kamerový brankový systém v Hartwall Areně,“ uvedl šéf finské Komise rozhodčích Mika Saastamoinen. V celé sezoně využívali ve Finsku v lize video pouze zpětně pro zkoumání disciplinárních prohřešků, což je běžné i jinde. „Ale přímo v zápase jej lze použít jen pro případ, kdy není jasné, zda gól padl, či ne,“ dodal.

Finská florbalová federace nyní vypracuje z tohoto pilotního projektu zprávu pro IFF, která zváží způsob, jakým směrem v tomto ohledu pokračovat.

Kdo další se finským modelem nechá inspirovat? Diskuzí o velmi sporných brankových momentech v play off (i v samotném Superfinále) je každoročně dost…

Autor: Pavel Křiklan