Aleš Havlík udílí taktické pokyny svým svěřenkyním.
14. 5. 2016 Reprezentace juniorek (38) KOMENTÁŘŮ

Pohled Aleše Havlíka na reprezentaci juniorek v uplynulém cyklu

 Nedá mi to, abych se nevyjádřil k uplynulému MS juniorek v Kanadě a vůbec k celému období. Vede mne k tomu to, že jsem vše z vnějšku sledoval, a také to, že mi dlouhodobě není jedno stav ženského florbalu v ČR. Nedávno jsem se i obšírněji kriticky k tématu vyjádřil v jednom komentáři na florbal.cz. Navíc jsem byl i velmi vtažen jako aktivní trenér – rodič do předchozího cyklu, který vrcholil bronzovým Zbaszynem 2014.

Dovolím si říci, že celý dvouletý cyklus se stal přehlídkou toho, jak se dá promrhat čas a nadlouho přibrzdit vývoj 15-17letých holek. Širší výběr byl v počátku opravdu kvalitní, nadšený a při dobrém vedení mohl útočit na finále, nebo alespoň trochu do budoucna vystrašit Finsko a ukázat, že práce s dívčím florbalem nám jde.

Nyní jsme docela slušně zarazili vývoj původně velmi silných ročníků, tj. skupinu cca 30 děvčat, ze kterých mohly být dnes hotové hráčky pro ženskou extraligu. Zrovna extraliga žen by potřebovala velmi kvalitní hráčky, aby se pozvedla její upadající úroveň. Tahle mladá krev byla strašně moc potřeba a je možné, že pokud bude dále reprezentace mládeže takto vedena, tak destrukce může pokračovat.

Co bylo špatně? Půl roku ztratila reprezentace nešťastným angažováním Jiřího Uhra, který dívčímu florbalu nerozuměl. Doufal jsem, že Lukáš Nesměrák udělá následující rychlé změny, zvlášť, když viděl v jaké obtížné situaci reprezentace je:

Kondice – Od první chvíle měl kondiční trenér vypracovat hráčkám program přípravy na celé dva roky. Lukáš Nesměrák a Karin Vavrečková s kondičním trenérem měli vše kontrolovat prostřednictvím tréninkových deníků, na soustředěních prověřovat, jak se holky vyvíjejí kondičně (obratnost atd.), jak plní úkoly a hodně špatné hráčky vyřazovat. S oddílovými trenéry měli spolupracovat alespoň v té míře, aby se holky nepřetěžovaly na oddílových trénincích, a zajistit, aby holky individuálně regenerovaly a kompenzovaly. Toto se bohužel vůbec nestalo, myslím, že se nestalo z toho nic!

Technika, individuální schopnosti – jednoznačně měly mít holky domácí úkoly a plnit je. Na mnoha hráčkách bylo hrůzné přebírání přihrávky, periferní vidění (hlava nahoře), shrbené tělo nad hokejkou s míčkem a vedení balonku nikam, absence kvalitní rychlé přihrávky ‚z první‘ atd atd.

Na soustředěních jsem nebyl, ale z předvedené hry mi přišlo, že trenéři 80% času neučili hráčky žádný systém, že jej nechali jen na přípravné zápasy a asi na závěrečné soustředění. Holky nejsou kluci a ony potřebují od první chvíle vědět, co mají hrát a naučit je dvě základní verze systému a ty drilovat. Navíc se mi zdálo, že holky na sebe v pětkách vůbec nebyly zvyklé, přitom většina týmu byla pohromadě celé dva roky. Nebyly dobře utvořené vazby hráček, které měly nominaci jistou, tak, aby byly lépe sehrané.

Havlík - juniorky

Nominace. Je věcí trenéra, ne rodičů a kritiků na internetu. Trenéři vybrali tým, který neuspěl umístěním, neuspěl herně, neuspěl výsledkově. Pomíjím způsob vystupování, které mi připadalo chvílemi silně infantilní, nebylo to moje zrnko kávy. Je to věc trenérů, jaký volí přístup. Ale silně se mi nelíbilo vystupování hráček a hlavně trenérů na ‚sítích‘, a speciálně Lukáše Nesměráka v médiích. V očích florbalového vyspělého světa nyní vypadáme jako reprezentace nafoukanců, suverénů, a dovolím si tvrdit i nesebekritických hlupáků. K nominaci se nemohu ani moc vyjadřovat, nicméně se mi zdálo, že někde hrály velkou roli osobní vazby trenérky, u zraněných hráček (Vachušková, Kapcová…) asi i jiné. To, co jsme všichni kritizovali u Šteglové, že vzala zraněnou Billou a Macurovou na MS, tak tito trenéři udělali znovu. Navíc na veřejnosti byla nešťastně a špatně vysvětlena nenominace Lucie Pilíkové. Nerad někoho vyzdvihuju, ale kdyby dnes Jarda Jágr souhlasil s nominací na MS, tak ho vezmou všemi deseti, i když nebyl na přípravném kempu. Ale opakuju, nominace je věcí trenéra a ten nese zodpovědnost.

Za dva roky jsem viděl osobně zápasy na EFT v Praze, se Švýcarskem v Berouně, útržky z Polishe a mimo zápasu s Polskem celé mistrovství v Kanadě. Za celé dva roky holky neprodělaly žádný progres, přitom byly v tom úžasném věku, kdy se z nich daly dodělat hráčky pro lepší extraligu žen, dotáhnout pár hráček do ženské repre. Nestalo se nic, protože příprava byla povrchní, realizační tým neměl v hlavě dobře zadané cíle a tím jste neznal cestu k úspěchu. Trenéři si mysleli, že vše přijde nějak samo, možná tím, že o tom budou navenek i dovnitř jen mluvit a čechrat si peří. Ne, repre je tvrdá každodenní práce s úžasnými stvořeními, která jsou pro trenéra schopná udělat téměř všechno, protože v tom věku jsou úžasně tvárné, jsou ještě schopné pracovat pro sebe, trenéra, reprezentaci, svoje blízké. Trenéři to nevyužili! Škoda!

Na MS holky hrály fakt špatně, ale je to jen logický důsledek toho, co jsem popsal výše, nebyly připravené herně, neměly to správně v hlavách, chyběla pokora.

Nepochopil jsem, proč holky neumí založit útok – kdokoli byl u míčku, tak ho buď vyhodil dopředu ‚a běž a vybojuj míček zpět‘, nebo posunul o 2 metry po mantinelu nepřesně na další hráčku do souboje (pravděpodobnost 50×50), nebo s hlavou sklopenou o něj znovu bojoval. Když k tomu chybí pod psychickým tlakem ještě individuální technika, tak se není co divit nevzhledným zápasům. Tenhle způsob hry navíc strašně vyčerpává fyzicky a v systému MS (5 dní – 5 zápasů) jej nelze použít.

Neslyšel jsem koučink, ale chci se zeptat, proč nedošlo ke změně rozehrávky, proč jsme nezkusili v některých pasážích zápasů presink, o kterém trenéři tak básnili po Polishi? Asi proto, že na něj již logicky nebyly síly, nebo to trenéry nenapadlo. A reakce na vývoj zápasů ze strany trenérů na změny ve způsobu hry mi úplně chyběla.

Té kritiky by v podrobnostech bylo víc. Sice tu nejsem od toho, abych chválil, ale něco by tu bylo. Zachytaly dobře gólmanky a nebyla to náhoda. Luděk Pasecký je opravdu výborný s prací s gólmany, ony jediné z celého týmu prodělaly obrovský výkonnostní skok a určitě nás uchránily před obrovskou ostudou (prohra s Polskem nebyla daleko) . Pro M. Janovského do ženské repre bude těžké někoho vybírat, nejvyšší nároky podle mne nesplňuje nikdo. Ale z mého vnějšího pohledu něco je v několika hráčkách. V obraně se mi líbila Jiráková (měla slabou pasáž ve 2.třetině s Finskem) – jediná měla vždy hlavu nahoře a myslela občas v rozehrávce – spoluhráčky ji většinou nepochopily. V útoku by se dalo pracovat s Hanzlíkovou (někteří ji kritizují, ale něco v sobě má), Káčovou (už začala i nahrávat) a Pantělejevovou (velmi ji lituji, že musela hrát v ‚nesystému‘).

Závěrem chci vyzvat zodpovědné osoby Českého florbalu, aby se vážně zabývaly ženským florbalem v dlouhodobém i krátkodobém horizontu. Vyzývám všechny od pánů Šumana, Skružného, Janovského a dalších, až po poslední trenéry a rodiče, aby pracovali, ale skutečně pracovali pro dobro dívčího a ženského florbalu v Česku. Může se totiž stát, že za dva roky budeme bojovat s Polskem a Slovenskem o udržení v A skupinách a naše extraliga bude výsměchem florbalu ve střední Evropě.“

Poznámka redakce: Aleš Havlík je trenér spjatý s libereckým ženským florbalem, během svého působení dovedl juniorky dvakrát k republikovému zlatu.


Autor: Aleš HavlíkKOMENTÁŘE

 • P.E.S. napsal:

  Jsem znechucený tím, kam až a z jakých důvodů jsou někteří lidé schopní zajít. Pan Havlík v tomto příspěvku zcela očividně lže. A vzhledem k tomu, že jeho dcera byla v tomto cyklu součástí juniorské reprezentace (než odstoupila ze zdravotních důvodů způsobených tréninky Lenky Bartošové), tak by měl vědět (stejně jako ostatní rodiče hráček), jak práce s hráčkami probíhala. Pokud to ví, pak pan Havlík navíc lže né neinformovaně, ale zcela vědomě a úmyslně.

  1) REGENERACE – hráčky musely po většinu cyklu pravidelně prokazovat svoji účast na regeneraci (sauna, plavání atd.), řadu z nich tu stálo spoustu peněz, protože kluby jim podobné možnosti nedávají.

  2) DOMÁCÍ ÚKOLY – hráčky pravidelně po celý cyklus plnily individuální domácí úkoly z oblasti HČJ, řada z nich to musela dělat ve školních tělocvičnách nebo všude možně pokoutně, protože v prostorách svých klubů nebo na trénincích k tomu neměla příležitost. Hráčky navíc měly možnost docházet na dobrovolné tréninky v Praze, kam velká část z nich několikrát dojela i přes celou republiku.

  3) SYSTÉM – není uvedeno, zda je míněn obranný či útočný systém (což už samo vypovídá o kompetencích pana Havlíka). Obranný systém hráčky pilovaly od první do poslední akce po celý cyklus. Rozehrávka byla standardizována také po celý cyklus, její speciální varianty pak byly z pochopitelných důvodů pilovány především na závěrečném soustředění s ohledem na nejnovější informace o soupeřích a moment překvapení.

  4) VYSTUPOVÁNÍ – týmu nechyběla pokora, ale nechybělo mu také sebevědomí a sebedůvěra. Možná poprvé vyjel na MS český tým, který skutečně věřil, že má na víc než obvyklý bronz. A nebál se tak vystupovat. Nebyl to typický český tým plný „malých Čecháčků“, ale o to víc jde teď jeho vystupování těm pravým „malým Čecháčkům“ na nervy. Že to nevyšlo po sportovní stránce je fakt. Ale také je fakt, že zatímco Švýcarky nechali velkou část zápasů s Finskem a Švédskem sedět své nejlepší hráčky, aby byly ready na zápas o bronz, Češi takovou malost neprokázali a do zápasů s Finskem a Švédskem šli na maximum. A pravděpodobně je to pak z kondiční stránky stálo bronz.

  5) SEBEVĚDOMÍ – kde se toto sebevědomí vzalo? Pravděpodobně na posledním EFT, které z nějakého důvodu pan Havlík nezmiňuje, ale kde Češka skončily druhé, porazily i domácí Finky, kromě závěrečných minut hrály vyrovnaně se Švédskem.

  Takže ano, turnaj nevyšel po sportovní stránce. Ale jaké byly zápasy? Nepovedený zápas s Polskem nebyl dobrý. Zápas s neznámým Lotyšskem ušel. Zápasy s Finskem a Švédskem byly výborné, chybělo jen více branek, jedna dvě využité šance navíc – a průběh mohl být jiný (což je reálné vyjádření trenérů soupeřek). Rozdíly v klíčových situacích byly v jednotkách procent.

  V čem tak byl možná opravdu největší problém, jsou zdroje těch jednotek procent. A v tomto ohledu byl mnohem trefnější předchozí článek o životě hráček na sociálních sítích v průběhu MS. Tam určitě pár procent koncentrace zůstalo.

  • ChodovJeNejlepší napsal:

   Způsobem vyjadřování je docela jasné, o koho jde. Řekl bych to takhle: Nesměráku a Vavrečková – seberte si své saky paky a zalezte tam, kam patříte. To znamená někam společně do pochybného klubu, natahejte si tam svoje protekční hráčky a necpěte se na mezinárodní scénu.

   • P.E.S. napsal:

    To je jen vaše záštiplné přání – jde jen o jednoho z rodičů, který z blízka sledoval dění celý cyklus a má od dcery stejné informace jako pan Havlík.

    • Florbal napsal:

     Zvláštní, jak se k jednomu z rodičů může dostat podrobný plán závěrečného soustředění i výpověď trenérů Finska a Švédska. Protože Vaše dcera byla určitě účastníkem rozhovoru mezi trenéry, nebo dokonce přišli trenéři do kabiny aby to Vaší dceři řekli?
     Přestaňte se tu za něco neustále schovávat, pane Nesměráku, a KONEČNĚ se postavte čelem smysluplné kritice a odůvodněte nám všem např. to proč na MS jely zraněné hráčky?!

     • P.E.S. napsal:

      Třeba proto, že moje dcera se soustředění účastnila a byla mi doma schopná říct, čemu se věnovali?

      A třeba proto, že se moje dcera na MS bavila i s hráčkami s ostatních týmů a dozvěděla se tak o hodnocení trenérů ostatních týmů.

      Nicméně chápu, že pokud chcete kopat kolem sebe, tak se Vám mé příspěvky nemohou hodit. Obzvlášť proto, že jsou podložené konkrétními a podloženými informacemi.

     • P.E.S. napsal:

      A pokud Vás trápí, že zde neuvádím své pravé jméno a zaměňujete tak mne za pana Nesměráka, tak důvod je prostý. Moje dcera si za svoji práci nezaslouží, aby tu na základě mého názoru někdo napsal něco ve stylu „vy máte co mluvit, když tahle holka udělala v tom a tom zápase tu a tu chybu“.

     • Tomáš Krásný napsal:

      To je opravdu takový problém se podepsat pod příspěvek? Hned by měl větší vypovídací hodnotu. Když se reaguje na konkrétní názor pana Havlíka, který se nebál podepsat, tak se taky podepište a nemusí se tu pak nikdo dohadovat, kdo jste. Není přece nutné se za své názory stydět a bát se je veřejně prezentovat.

    • to určitě napsal:

     Pane P.S.E., tedy pane Nesměráku,jak uvádíte níže, já myslím, že by na Vás byla dcera v budoucnu velmi hrdá, kdybyste se uměl opravdu správně podepsat… ale ona je ještě hodně maličká….

  • Jirka Bareš napsal:

   Ať jste kdo jste, za prvé mi Váš komentář přijde trochu psaný s nasazenými růžovými brýlemi(stejně jako komentář pana Havlíka je spíše zbytečně ostrý), ale to nechme stranou, vadí mi, že se zase, stejně jako spousta ubožáků a rádoby velkých světáků, navážíte do Čechů a nepřímo naznačujete, že typická vlastnost Čecha je malost a ubohost, což mě, jako hrdého Čecha uráží a vytáčí! Nechte toho prosím a věnujte se objektivně popisu toho co chcete říci, bez shazování českého národa. Nemyslím si, že jsou ostatní národy nějak morálně lepší a že je nutné pokaždé, když někdo napíše nějaký ostrý, a třeba i zbytečně ostrý či vyloženě ubohý názor to svalovat na „malé Čecháčství“ a podobné nesmysly, které s naším národem a jeho vlastnostmi nijak nesouvisí. Děkuji

   • to určitě napsal:

    Pan P.E.S. skutečně není rodič, ale je to Lukáš Nesměrák, žádám ho, aby to přiznal, nebo odtajním jak to vím a podepíšu se pod tento komentář….

    • to určitě napsal:

     … třeba už jenom proto, že reakce P.E.S. je jako první hned po vydání článku…. jak je to asi možné????

     • Luděk napsal:

      To by mě taky zajímalo, jak by pořadí příspěvku mohlo určovat jeho autorství.

      V tom případě si myslím, že ChodovJeNejlepší je pan Mareček, protože jde o první reakci na PES a Florbal je pan Červenáček, protože jde o druhou reakci na PES.

      Jak je jinak možné, že by jejich reakce na PES byly první a druhá? 😀

    • P.E.S. napsal:

     V tom případě prosím o odtajnění, jak to víte.

     • P.E.S. napsal:

      Určitě by pan Nesměrák, který žil na facebooku stejně (ne-li víc) než hráčky a holky v tom nijak neomezoval, teď anonymně kritizoval sám sebe za přílešnou aktivitu týmu na sociálních sítích v průběhu turnaje.

  • Vítkovičák napsal:

   Zdar…nebudu hodnotit body 3 až 5. V bodě 1 a 2 lžete pro změnu Vy (ty). Rozhodně bych si nedovolil tvrdit, že toto kluby hráčkám neumožnily, možná né všechny, ale rozhodně mnohé ano.

  • Petr napsal:

   Ad 2) Nevím,jak hráčky sportovní plán plnily, pro mne byla výstupem skutečnost, že Švýcarky s balonkem byly rychlejší než naše hráčky bez balonku. Zde je ale chyba jednoznačně v klubové přípravě, sprinty se individuálně špatně trénují.
   Ad 3) Obrana možná fungovala, útok byl až na výjimky jalový, tam žádný systém nebyl. Rozehrávka ze hry na náhodu a standardní situace s rozehrou většinou do plných s následnou ztrátou. Takto špatně a neefektivně ani ta děvčata, která nastupují v extralize, v klubech nehrají.
   Ad 4) Z přípravných zápasů se Švýcarkami vznikl mylný dojem, že už je máme a jedeme si konečně pro bronz. Tyto úvahy bývají ošidné, se slovy o pokoře bych v tomto případě spíš šetřil. Kondice rozhodně nebyla příčinou prohry zápasu o bronz, tou byla neschopnost vstřelit branku, resp. vůbec založit útok a dospět do zakončení (nikoliv neškodnou střelou z půlky hřiště). Slova o čecháčství jsou zde zcela nepatřičná a velkohubost se většinou vymstí.
   Ad 5) Zdravé sebevědomí je dobrá věc, leč na předchozí dobrý výsledek a předvedenou hru se nenavázalo, ba naopak.

   Pokud byl nesouhlas s názory pana Havlíka, očekával bych konkrétní odpovědi. Místo toho je to sbírka zatvrzelých PR vět, bohužel. Ono ani nejde o to, že to bylo konečné 4. místo, prohrát se mohlo. K zamyšlení je tady herní projev týmu a ten byl takový, že skutečně vznikl dojem, že celé dva roky přípravy byly v podstatě k ničemu.

 • Honza napsal:

  Pane Havlíku, jste ubožák.

  Mrzí mě to kvůli Vaší dceři, která to možná bude číst, ale jste ten neubožejší z ubožáků.

  • Honza napsal:

   Pardon, to jsem v rozhořčení zapomněl. Ještě k tomu lhář. Takže lhář a ubožák.

   • Honza napsal:

    Teď mi vlastně došlo, že jste z Liberce jako pan Nesměrák a že se tak určitě pravidelně potkáváte, po celý cyklus. Takže ještě k tomu podrazák.

 • Super D napsal:

  No ta schopnost vyjadrovat se do medii snad casem prijde
  – podle me by se cfbu vyplatilo zaplatit konzultanta pro trenery obou zenskych reprezentaci, tyhle vasne by se daly uhasit jen trochu jinym pristupem k verejnym prohlasenim od treneru.

 • Fanda napsal:

  Havlik na hrad !!!

 • Jirka Bareš napsal:

  Jiráková nepřejímá nejhorší nedostatky ženského florbalu, protože hraje na Kladně v dorostu za kluky, a to velmi slušně.

 • Souhrn napsal:

  Souhlas. Havlík na hrad! Poměrně přesně to vystihl. K tomu jak P.E.S. napsal, že zápas s Lotyšskem byl dobrý, se snad hodí jen napsat, že je potřeba vyměnit léky nebo doktora. Lotyšky byly, jak by řekl Bedla, bezruký a beznohý frajerky. A kdyby kupříkladu hráli na letošním MČR juniorek, byly by nejhorší. A to herně i výsledkově. To že v zápasech s Finskem a Švédskem rozhodovaly jednotky procent je holý nesmysl, jelikož někdo pozapomněl na to, že hrály ani ne na třetinu plynu. Kdyby hrály na plno, tak ty zápasy i výsledky vypadaly jinak. Kdyby vedení repre juniorek a potažmo i čfbu jako taková, která je za to jak to dopadlo zodpovědné, měli soudnost, nadhled a respekt, řekli by ´´ omlouváme se, prostě jsem to posr..i, je to naše chyba ´´. Bohužel nic takového ještě nezaznělo! Už před dvěma roky se vědělo a říkalo, že ročníky 97 a 98, kterých se tento cyklus týkal, jsou nejtalentovanější a nejlepší za dlouhou dobu. Bohužel jen to nestačí. A jestliže to v sobě hráčky neumí probudit sami a ani to v nich neprobudí nikdo v klubu, tak by ´´unie´´ měla mít dost rozumu na to, aby aspoň lidé kteří řídí reprezentaci byli dost soudní a poznali to dřív než když už je pozdě. A nevymlouvali se na to, že je to chyba všech ostatních ale hlavně ne jejich. Alibismus se pomalu ale jistě stává hlavní tváří Českého florbalu.

  • Luděk napsal:

   A na koho ostatního a kdo konkrétně se kdokoliv z reprezentace vymlouval? A kdy a kde přesně? Prosím o odkaz, rád si to přečtu.

   Pokud šlo o takový alibismus a výmluvy, že jde o chyby všech ostatních a jen né jejich, určitě nebude problém to rychle najít. Díky!

   • Souhrn napsal:

    https://www.ceskyflorbal.cz/clanek/budeme-mit-problemy-bojovat-o-medaile-pokud-nezmenime-mysleni-varuje-skruzny
    Ten poslední co se objevil v oběhu Luďku 😉 Není v něm ani zmínky o tom že se někdo omlouvá nebo že chybil někdo jiný než kluby a hráči/hráčky. Dál si stačí přečíst články s Janovským, nebo jeho komentáře. nebo zkouknout videa s Nesměrákem či Janovským na youtube. Jestli v tom člověk nevidí alibismus, tak pak nevím kam kouká? Hra MS byla příšerná, podprůměrná až tragická. Hlavně když člověk přihlédne k tomu kolik hráček byla ve výběru celé dva roky. Jediné v čem jsme opravdu všechny ostatní předčívaly, byly brankářky, které byly o parník vepředu oproti ostatním týmům. Jinak nic. A jestli někdo moc nechápe jak funguje management, tak věřte tomu že,, ryba smrdí od hlavy´´. Tudíž čím výš jste, tím větší odpovědnost máte. Zodpovídáte za lidi pod váma, a to co udělají oni špatně, jde hlavně za váma, protože vy jste si ty lidi vybral, a vy jste jim řekl a dovolil ať dělají, to co dělají. Takže pak člověk nemůže hledat chyby jinde než u sebe, a to mi u unie chybí. Možná více florbalu ( sportu jako takového) a méně facebooku a instagramu by prospělo.

 • Pokora napsal:

  Hráčkám i vedení chyběla pokora. Člověka by napadlo, že po remíze s Polskem by se člověk dočetl nebo by slyšel v rozhovoru s panem Nesměrákem, že to je selhání a trochu by se vrátili do reality. Místo toho přišlo vyjádření, že to je víceméně úspěch, že uhrály nejaké body. Následně se na sociálních sítích hráček objevilo, Pořád si jdeme za svým snem. Což je dobře, že to holky nepoložilo, ale čekal bych, že si z toho zápasu vezmou ponaučení a proti ubohým Lotyškám předvedou FLORBAL.. Ale bohužel to se nestalo. Přišla výhra a celý tým se mohl tzv. poplácat na ramenou, že vyhrály. Holkám jsem věřil celý turnaj a sledoval všechny zápasy, ale neviděl zlepšení. Zápas o třetí místo moc záživný nebyl až na dvě individuální akce Káčové. Nejvíce mě zarazilo, když jsem se dočetl po zápase se Švédskem, že jsem holky hrály vyrovnaný zápas. Ano, výsledek tomu možná odpovídá, ale hra Švédek, která měla dvě třetiny menší tempo než na treninku odpovídá tomu skóre. Ale musím se tady zastat holek. Jsou přeci jenom ještě mladé a je zbytečné jim vyčítat, že jsou aktivní na sociálních sítích. Je to pro ně přirozené. Já bych největší chybu hledal ve vedení. Jediný na koho se nedá říc ani slovo je trénér golmanek pan Pasecký, ten odvedl svojí práci velmi dobře. Trénérské duo bez zkušeností nedokázalo holkám ukázat správný směr. Holky na hřišti doopravdy nechaly vše, ale se stylem hry a ordinovanou rozehrávkou ani lepšího umístění dosáhnout nemohly.

 • Souhrn napsal:

  Ještě mi to nedá něco sem napíšu 😉 Co mě na téhle ´´ aféře´´ trochu děsí, je to, že kdyby jsme nějakou shodou okolností ten bronz urvaly, tak by se tu asi ani jeden komentář podobného typu jakou jsou ty, co se objevily pod články z a po MS juniorek neobjevil. A bralo by se to jako úspěch. I když ta hra co náš tým předváděl by byla stejná. A to je opravdu trochu komické, jak by se to otočilo. Hlavně z pozice unie a trenérů repre.

 • fanda napsal:

  docela dobře se orientuji v mužském florbale a je docela zajímavé, jak se nám ten florbal začíná sypat, drobit, rozmělňovat – tyhle půtky k ničemu nevedou, tohle vzájemné napadání nemá konce… každý úspěšný sport je třeba budovat od spodu, základna musí být zdravá, žádná direktiva ze shora jej nezlepší – v tom se mýlí i skružný ve svém komentáři na čfbu…vedení je od toho , aby vytvořilo a vytvářelo kontinuálně podmínky a ne aby vymýšlelo nesmyslné koncepce, které stejně nebude nikdo plnit…

  • je TÝM a TÝM napsal:

   fando, to je tedy pěkný blábol 😀 😀 … ona není potřeba koncepce? … aha … to jsou mi novinky … 😀 proto třeba hokejový svaz naprosto „nekoncepčně“ připravuje metodiku a hokejové akademie … to samé částečně fotbalové kluby … přemýšlet, než něco napíšeš 😉

 • Honza napsal:

  Výběr „Zajíce“ s Vavrečkovou …

  Je zajímavé, že trenéry, prakticky bez pořádné zkušenosti (pokud neberu jejich hráčské a velmi kraťounké trenérské), unie vybere k reprezentaci (a to i po odstoupení pana Uhera, jako hlavního trenéra) …

  Není to tak dlouho, co Lukáš Nesměrák dostudoval trenérskou licenci „B“ a prakticky kromě několika anabází na lavičce tehdy trápícího se Liberce, který přímo či nepřímo dovedl ze Superligy do První ligy, nevidím jeho trenérskou zkušenost či získanou odbornost, aby se mohl chopit kormidla reprezentace. Přesto tuto roli dostane a vlastně to dopadne podobně jako s Libercem – velké zklamání.

  Není vždy výborný hráč výborným trenérem a naopak – to by bylo dobré si uvědomit, než znovu začnete na unii experimentovat – není každý Bedlou … U něj unii vadilo chování a vyjadřování a raději ho pustili na Slovensko … a necháme si „Zajíce“, který naopak vystupovat umí a užívá si to, ale bohužel trenérský už ten přínos není, jaký bychom očekávali …

  Škoda … není to nic proti Lukášovi s Karin, kteří prakticky získali, co chtěli – tj. např. obrovskou zkušenost, ale je to opravdu míněné spíše proti unii a její řekněme slušně „bratříčkování“, alibismus atd.

  • napsal:

   Souhlasím, už jen „výběrové“ řízení na pozici trenéra juniorek byla fraška, podobná závěrečnému kolu Synot ligy ve fotbale.
   1) výhra Uhera, kterej kromě poskakování u Bedly neměl trenérské zkušenosti. Vyhrál jen díky osobní známosti a dalším věcem s vedením Reprezentační komise. Kontkrétně pane Skružným.
   2) neúspěch zkušených trenérů, kteří mají zkušenosti s dívčím florbalem a to i reprezentačním. Například Vláda Ježek. Dále Jarda Macháček, který má hodně vleké zkušenosti s dívčím florbalem a vychoval hodně dobrých hráček, který nyní hrají extraligu.
   Ale samozřejmě pro Unii je lepší vybrat kamaráda. Než zkušené trenéry, který by s týmem udělali daleko víc.
   Ale to je jen obraz o tom jak na celý ženský florbal Unie z vysoka se.e.

 • Chytrolín napsal:

  Drazí diskutující,
  chtěl bych reagovat na pana Havlíka a jeho článek, který je, podle mého, kritický k vystoupení juniorek na nedávno skončeném MS v Kanadě. Kromě brankářek pan Havlík zkritizoval v podstatě všechno. Nevím, co ho k tomu vedlo a jaké měl informace.
  Začnu výběrem hráček. Dle mého názoru byl výběr hráček oprávněný. Děvčata prokázala, že si reprezentaci zaslouží a dokázala to na několika mezinárodních turnajích. Pan Havlík jako trenér určitě ví, jak těžké je nominovat ty nejlepší. Pan Nesměrák se rozhodl tak, jak se rozhodl a určitě pro to měl své důvody. To, že nenominoval jednu z nejlepších juniorských hráček, Lucii Pilíkovou, rozhodně schvaluji. Mám pro to několik důvodů. Jako aktivní sportovec se zkušenostmi z kolektivního sportu vím, že do rozjetého vlaku se velmi špatně naskakuje, navíc, když Lucie odmítla zúčastnit se všech přípravných turnajů, navíc z pochybných důvodů. Dále si myslím, že jeden hráč rozhodně nevytrhne hru celého kolektivu, zvlášť, když do něj není zabudován.
  Co se týče kondice, techniky a individuálních schopností, jedná se o odraz naší ženské extraligy. Pokud budeme v budoucnu chtít konkurovat zejména severským týmům, musíme zapracovat na kondici (start na míč, presink,…). Zvlášť při napadání je naše hra bezzubá, což nám předvedly také ženy na posledním MS, kdy v utkání o 3. místo za stavu 3:4 v náš neprospěch nebyly schopné soupeřky vůbec napadat a čekaly, co udělá soupeř.
  Také jsem nepochopil, jak může reprezentační trenér zvýšit progres hráček během pár soustředění reprezentace. To je snad záležitost ligových týmů, případně individuálního přístupu vybraných hráček – reprezentantek. Reprezentační trenér už by měl řešit pouze taktiku a styl hry, který chce prezentovat a podle toho vybrat typy hráček (tím pádem nemusí jít o individuální hvězdy).
  Ale abych pana Havlíka jenom nekritizoval za jeho názor (má na něj samozřejmě plné právo a já to respektuji), má pravdu v tom, že hra juniorek na MS v Kanadě byla bez systému, ale ten nemá ani ženská reprezentace. Také dávám panu Havlíkovi za pravdu, že by se mělo vedení florbalové unie zamyslet, jak to s českým florbalem myslí opravdu. Připadá mi, že nefunguje komunikace mezi florbalovou unií, reprezentací a kluby, každý chce něco jiného a nikdo nic nerespektuje, prostě Kocourkov. Zde si troufám tvrdit, že je nejvíce zakopaný pes, tady by mělo nastat pořádné zemětřesení!
  Závěrem chci říct, že ze 7-mi MS juniorek přivezly české reprezentantky 2x bronz, zbytek byla čtvrtá a pátá místa. Z toho vyplývá, že ve většině případů se hrálo o 3. místo. Prostě někdy to vyjde, někdy to nevyjde. Za co tedy ta přehnaná kritika? Holky hrály to, na co momentálně měly. Já doufám, že nám se snad jedná o to, abychom se dostali o patro výše a nebojovali jen o 3. místo.

  • Chytrolín 2 napsal:

   Panu Havlíkovi se nelíbilo, že nejela jeho dcera. Ta se ovšem s trenéry na neúčasti dohodla, kuli zdravotnímu stavu.
   Asi doma nefunguje komunikace. Stejně jako nefunguje komunikace pana Havlíka s okolním světem.
   Když není po jeho, tak je vše špatně.

 • Radim napsal:

  Jako rodič hráčky Vítkovic(žen), můžu jen přidat souhlas s některými zdejšími náznaky. Komunikace svaz-repre-kluby je špatná a je to hlavně o lidech. Před rokem, dvěma mi ještě zdejší klubová situace vadila, dnes je mi celkem ukradená. Dcera sportuje, i když skoro nehraje a to mi už stačí. Pana Krásného už taky chápu. Jedná tak jak jedná vlastně naše společnost. Hledím na sebe a ostatní jsou mi ukradení. Nějaká reprezentace je nám ukradená. To snad už chápe vícero lidí, pokud si přečne některé jeho články a reakce. Proč se dřít s nějakou výchovou, když si můžeme kvalitní hráčky postahovat jinde. Třeba i se Slovenska, či Finska. Není problém. Proč investovat do juniorek. Ve finále trenér „Máslo“ z nejmladšího týmu vytřískal stříbro. Stavějí Vítkovice na perspektivě, jak se uvádí? Houbelec. Prostě, žádné jiné – starší tady nejsou. Fiasko dorostenek na MČR, totálně prokaučovaný dvojzápas se slabším Vsetínem. Hlavně to nikde nezveřejňovat – jsme nejlepší, jsme Vítkovice. Zdokonalovat se konfrontací na těžkých turnajích? Kdepak. Stačí Ostravacup, vyhrát nad nějakými týmy – Bledé tváře, Trestné lavice, atd. a zase jsme nejlepší. A pak na MS, že jsme ve všech činnostech úplně pozadu? No a co. Důležitý je klub. A aspoň můžu poukázat na to, jak jsme dobří a repre a svaz špatní.
  Přátelé, všechny naše kolektiivní sporty jdou dolů. Musíme si na to zvyknout. Muže za to svaz? Vláda? Chybějí peníze? Strašně moc lidí napíše kritický článek, zanadává případně u piva. Rodiči, zvedni raději svůj zadek a vezmi dítě do kroužku, sportu a veď ho k tomu, podporuj, obětuj se trochu pro dítě. Hrej si s ním. Základna je malá a upadá. A florbal na tom není lépe. I tady budou medaile časem jen zázrak.

 • kkkk napsal:

  Souhlasim s panem Havlíkem. Uplne ve všem. diky

Napsat komentář

*