20. 10. 2011 Brankáři (14) KOMENTÁŘŮ

Proklatá kolena. Proč brankáře tak často bolí?

 Bolesti kolen – problém, který trápí nejednoho florbalového brankáře. Snad každý se s ním alespoň někdy potýkal. Ovšem tahle svízel nelimituje pouze brankáře samotné, nýbrž i zbytek týmu včetně trenéra, který musí řešit někdy dlouhodobé absence svých opor v masce. Tím, že se florbal stává stále populárnějším sportem, se kterým začínají děti už v raném věku, můžeme bohužel potíže s koleny pozorovat i u malých brankářů. Florbal je totiž často jejich jedinou pohybovou aktivitou a tato zátěž je pro rozvíjející se pohybový aparát neadekvátní.

Z tohoto důvodu je na čase se nad tímto problémem zamyslet. V první řadě, proč a jak k němu vůbec dochází? A především: věnuje se kolenům dostatečná péče? Popravdě, kdo z vás, brankářů, si někdy lámal hlavu nad tím, jak zkvalitnit svou přípravu před tréninkem nebo zápasem, jak lépe a důkladněji strečovat, co všechno dělat pro to, aby vaší jedinou aktivitou nebyl, pro kolena velmi zatěžující, pohyb v brance? A ta samá otázka je tu pro trenéry. Ze svých vlastních zkušeností můžu říct, že co se týká kvality strečinku či kompenzačních cvičení, je co dohánět. Tato problematika se samozřejmě týká i ostatních hráčů v týmu, ale brankáři jsou trochu specifická jednotka, která vzhledem k odlišné zátěži organismu potřebuje sobě uzpůsobený strečink a kompenzaci.

V dalších článcích bych vás ráda postupně blíž seznámila s možnými příčinami bolestí kolen u florbalových brankářů a pokusím se o pár tipů a rad jak těmto potížím předcházet. Články by měly sloužit jako jakýsi návod pro vás brankáře i pro vaše trenéry, jak pečovat o vaše zdraví, zlepšit výkon a kvalitu tréninků.

Co je koleno a proč brankáře vlastně bolí?

Koleno je nejsložitější kloub v těle, který tvoří spojení 3 kostí – stehenní, holenní a čéšky. Právě čéška, její postavení a pohyb během fyzické aktivity, nás bude později zajímat. Kloubní konce všech kostí tvořících kloub jsou potaženy chrupavkou. Chrupavka je pevná a tuhá tkáň sloužící k ochraně kloubních ploch a k absorbování nárazů, které vznikají při pohybu. Často tedy bývá poškozená u sportovců, kteří ji nadměrně namáhají skákáním, běháním a podobně. U florbalových brankářů jí neprospívá dlouhodobý klek.

Protože povrchy kloubních ploch stehenní a holenní kosti si neodpovídají, je třeba mezi ně vložit něco, co tyto nerovnosti vyrovná. Tuto funkci plní menisky, které máme v každém koleni dva – vnitřní a vnější.  Tyto chrupavčité útvary slouží také k tlumení nárazů a ke stabilitě kolene. Ve stoji jsou menisky schopny absorbovat 50% zátěže působící na kloub, v ohnutí kolene (flexi) je to až 90%. Je tedy jasné, že jsou to velmi významné součásti kolenních kloubů, které ale při nadměrném namáhání trpí a jsou opotřebovávány. Protože vnitřní meniskus je více přirostlý, tedy méně pohyblivý, k jeho poškození dochází mnohem častěji než v případě vnějšího (až 95% případů).

Dalšími důležitými částmi kolene, které jsou také velmi často poraněny při sportu, jsou vazy. Slouží ke zpevnění a stabilizaci kloubu, ale také jsou důležitým zdrojem informací o poloze a pohybu kloubu. Vazů máme v koleni hned několik. Po stranách ho zpevňují vazy postranní – vnitřní a vnější, a uvnitř kloubu se nachází vazy zkřížené – přední a zadní.

V neposlední řadě jsou pro koleno nepostradatelné svaly zabezpečující jeho pohyb a stabilitu. Asi nejvýznamnějším v této oblasti je čtyřhlavý sval stehenní, který je složen ze čtyř hlav – čtyř samostatných svalů, které mají jeden společný úpon. Tato poměrně silná šlacha (ligamentum patellae) překrývá čéšku, přirůstá k ní, a upíná se pod kolenem na holenní kost. Při mírném ohnutí si ji pod čéškou můžete nahmatat.  Jednotlivé hlavy čtyřhlavého svalu se podílejí na udržování čéšky ve správné poloze. K tomu je ale zapotřebí, aby všechny čtyři pracovaly synchronně. Protože většinou bývá některá z hlav zatížena více a jiná méně, dochází k vychýlení čéšky a následným potížím.

Čtyřhlavý sval stehenní má vedle stabilizace kolene za úkol také jeho propnutí (extenzi). Dalšími svaly, které ovlivňují kolenní kloub a starají se o pohyb v něm, jsou svaly zadní strany stehna, známé též jako hamstringy, což jsou tři svaly – poloblanitý, pološlašitý a dvouhlavý stehenní. Na vnitřní straně jsou svaly zodpovědné za přitažení končetiny k té druhé (adduktory) a na vnější straně naopak svaly, které provádí unožení (abduktory). Také mezi jednotlivými skupinami svalů často dochází k nerovnováze, dysbalanci, kterou se budeme také zabývat v příštích dílech.


Autor: Kateřina PtáčníkováKOMENTÁŘE

 • Kiwi napsal:

  Kristepane, asi mám kromobyčejné štěstí, ale já (ročník 1960) nemám s koleny ani ten NEJMENŠÍ problém.. A to mám za sebou házenou, 12 let malého fotbalu ( pro Pražáky Hanspaulka), samo že všechno v brance a zatím FAKT NIC… celodenní turnaj a domů odejdu „po svých“ a ráno vstávám bez problémů…. :-))) Dobrá, jdu se znovu pomodlit ke svému „brankářskému Bohu“, že můžu fungovat tak, jak funguju… jen podotknu, že jsem v mládí hodně jezdil na kole, hodně se pohyboval (veškeré možné sporty, mj. tzv. panelákový hokejbal – starší si vzpomenou – hokej s tenisákem a jak jinak, než v bráně, že? :-)), ale zatím FAKT funguje vše OK !!! Asi mám štěstí…

  • Johny napsal:

   jako promiň, ale pokud vim, tak na házený i na fotbale v bráně stojíš, tak co to sem pleteš? Nevšiml si si, že na florbale se v bráně dost času klečí?

   • Kiwi napsal:

    Miluju názory typu … „stojíš v bráně“… ale už jsem si na to zvykl, takže v poho… :-)))

    • !!! napsal:

     nemůžeš porovnávat florbal s fotbalem a házenou z pohledu brankáře…neříkej mi že jsi takový hlupák že nepoznáš rozdíl…neříkám že fotbal nebo házená není dřina, ale ve florbale jde o to že na kolench klečíš, pohybuješ se po nich, často na ně padáš..úplně něco jiného…pro kolene mnohem nročnější než házená či fotbal…uvažuj ty ročníku 1960..takže jediný názor který je na úrovni prváka je ten tvůj..a né ten od Johnyho..

 • bedlák napsal:

  ale vrcholně jsi nikdy nechytal, ne? 3-4 treninky a zápas každý víkend, plus na podzim pohár..

  • Kiwi napsal:

   jj.. vrcholně jsem chytal jen tu házenou (3 tréninky týdně a víkendy zápasy)…ale florbal teď „mastím“ 3-4 x týdně…

 • florbal napsal:

  No já si spíš myslím, že by brankáři měli chodit do posilovny a behat, nebo jezdit na kole, tak se posílí vazy co to koleno drží a kolena neboli 🙂 samozřejmě někdo, kdo k tomu má předpoklady bude mít potíže tak jak tak ..

 • Kiwi napsal:

  No možná se pletu, ale je to asi i o té „všeobecné“ pohybové aktivitě….možná budu trochu staromilský, ale my jsme byli zvyklí dělat všechny možné sporty a hlavně „kdykoliv a kdekoliv“… a to tělo si s tím „nějak“ poradilo…ale dnes? Při vší úctě (čest výjimkám), nevím, nevím… :-((((

  • bedlák napsal:

   no trochu máš pravdu, ale z tvého popisu to zní, jako by současná situace byla nějak smutná, ale je to prostě přirozený vývoj, sport se specializuje už v mladém věku a zátěž na klouby je nesmírná… je to hodně o trenérech, jakou volí kompenzaci pro sportovce…

 • tučňák napsal:

  no já začínala s florbalem před 6 lety, a to jsme měly tréninky 2x týdně a o víkendech zápasy, jenže jsem v bráně klečela celou dobu a neměla ty správné chrániče, takže kolena celkem dost bolely. Do toho obdbí jsme s partou za barákem zkoušeli veškeré sporty a i poté. Ale stačil jeden neopatrný pohyb při volejbale a vykloubila jsem si koleno a natrhla oba postranní vazy -> půl roku jsme měla od florbalu přísný zákaz, potom jsem pomalu začala s kolem, běhání, posilovna… A po roce jsem zase vlezal do brány – od té doby chytám způsobem, že pokud není míček v bezprostřední blízkosti tak stojím. A ikdyž se koleno sem tam ozve, staší menší masáž a projet se na kole nebo si zaplavat…

 • Kiwi napsal:

  To Tučňák: A to jsem měl právě na mysli..ta „všestrannost“ by tam asi měla být..ta brzká specializace v raném věku je opravdu spíš na škodu…jednostranné zatížení jakýchkoliv partií (a čím mladší, tím horší, vzpomeňme děti-gymnastky) je opravdu špatné…a když mladý organismus nedostane příležitost se „obrnit“, tak to s ním pak jde dost brzy z kopce…a to už nemluvě o úrovni „tělesných aktivit dětí“ v dnešní době obecně… ale nechci mentorovat :-))

 • SpasJX napsal:

  Já naštěstí tu pohybovou aktivitu mám,od mala hraju hokej a k tomu jsem si vzal florbal a ty kolena jsou lepší,neni to tak zlé,jak to slyším od ostatních golmanů+občas kolo a posilovna….prostě co nejvíc všetranost..:))

 • Pan Liška napsal:

  Kua, Kiwi ty seš ještě veteránskej dorostenec 😀 Tak mlč 😀

  Když si začínal v jednom pražském týmu tak si tam bl ještě veteránskej žáček 😀 A kams to dopracoval 😉

 • emča napsal:

  Až moc dobře to znám..4 operace obou kolen a ani jedna se nepovedla..:-/…

Napsat komentář

*