29. 2. 2012 Brankáři (0) KOMENTÁŘŮ

Brankářské vybavení: kalhoty. Jaká je jejich funkce a jak vybrat ty pravé?

 Koupit brankářské kalhoty, to není jen tak. Co všechno musejí splňovat a co naopak ne, aby svému uživateli poskytly maximální efekt? Seriál o jednotlivých částech brankářského vybavení začíná tím nejrozměrnějším kouskem.

Brankářské kalhoty plní funkci ochranného svršku přední části nohou, k čemuž výrobci používají pěnové vycpávky různých tvarů. Některé z kalhot na trhu mají vycpávky vyjímatelné, u jiných jsou pevně přišity. Na zadní části kalhot se v rámci nabídky setkáme s vycpávkami velmi sporadicky, ochrana této části nohou není nutná.

Kalhoty musejí mít vhodný střih, lehkou konstrukci a umožňovat snadnou pohyblivost brankáři. Pro své vlastnosti je nejčastěji používaným materiálem polyester, který je zároveň pevný a prodyšný.

Upínání kalhot je závislé na výrobci. Můžeme se setkat s odnímatelnými kšandami, gumou po obvodu pasu, zipem, suchým zipem, páskem, nebo kombinací těchto způsobů upínání. Nastavený pas a postranní chrániče u některých typů kalhot slouží jako ochrana kyčelního kloubu a spodní části břicha.

Část rozkroku, jež spojuje nohavice, je tvořena elastickým úpletem. Tento materiál je z důvodu lepšího pohodlí při zákrocích použit u některých typů kalhot i po celé vnitřní části a v zadní části kolen. 

Nejvíce namáhanou částí kalhot je oblast kolen, kde při přesunech vznikají vysoké třecí síly. Aby nedocházelo k poškozením, je tato část zesílena o materiály vyznačují se pevností a odolností vůči otěru, jako je například Condura.

Ve spodní zadní části nohavic je už standardem zip pro pohodlnější oblékání, který slouží také pro mnoho brankářů jako prostředek k uvolnění spodní části kalhot. Některé z kalhot na trhu mají vyřešenou i ochranu zipu klopkou.

Materiál: nylon, polyester, polyamid, gotton, condura

Velikosti: juniorské (120-170) a seniorské (XS-XXL).

Cena: 1431-5180 Kč

Doporučení prodejce
„Každého brankáře se nejdříve zeptáme, na jaké úrovni chytá a do jaké cenové relace by se chtěl vejít. Podle toho pak nabídneme levnější, nebo dražší variantu. Během toho vysvětlíme rozdíly v kvalitě (materiál, funkčnost). Samozřejmě se snažíme vybrat kalhoty tak, aby barevně ladily k dresu a k masce. Podle propozic zákazníka vybereme velikost kalhot, důležité je si je před koupí otestovat. Zákazníkovi doporučíme si v nich kleknout, aby si vyzkoušel pohyblivost. Při kleknutí by délka kalhot měla dosahovat k patám.“
Marek Deutsch, prodejna FLORBAL EXPERT


Autor: Jakub KorábKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*