Filip Šuman. Foto: Flickr Český florbal Filip Šuman. Foto: Flickr Český florbal
14. 10. 2016 Pohár mistrů (8) KOMENTÁŘŮ

Budoucností Champions Cupu je Final Four, říká Šuman. Změny v soutěžích jsou o diskusi

 Přinášíme rozhovor s nejvyšším mužem českého florbalového hnutí Filipem Šumanem. Dlouholetý lídr českého florbalu v něm nehovoří pouze o právě skončeném Champions Cupu a jeho budoucnosti, ale také o změnách, které musí prodělat sportovní příprava celků nebo o nejvyšší ženské soutěži.

Pane prezidente, minulý týden skončil letošní Champions Cup. Jak jej hodnotíte z pohledu české účasti?
„Myslím si, že oba týmy tentokrát na turnaji nechaly pozitivní stopu, protože si myslím, že kvalitně odehrály zápasy v pátek a dobře hrály také v sobotu. Co se týče Vítkovic, tak šance na senzaci byla strašně dlouho a Chodov se podle mého názoru dvě třetiny držel velice slušně. Reakce ze strany zahraničních federací byla velice pozitivní. Dle jejich názoru se ve třetí třetině vždy projevil rozdíl ve fyzické kondici. U Chodova se podle mě také projevilo, že má v kádru více hráčů, kteří ještě potřebují sbírat zkušenosti z rozhodujících utkání na mezinárodní úrovni. Pro ně by tohle mohl být strašně důležitý turnaj.“

Při pohledu na finále mužské kategorii mně osobně přišlo, že jak Classic, tak Storvreta hrají florbal na úplně jiné úrovni než se hraje v české nejvyšší soutěži. Jak tedy český florbal posunout?
„Osobně jsem finále neviděl, ale myslím si, že je jasné, že ve Švédsku a ve Finsku je florbal stále na vyšší úrovni. Švédsko bude trend udávat ještě několik let a to čistě proto, že základna je třeba čtyřnásobná oproti České republice, tento prvek bude hrát výraznou roli. Myslím si, že si toto uvědomuje také Finsko a pro přiblížení všech zemí je třeba, aby se úroveň tréninků a také i objem sportovní přípravy zvýšil. Řada týmů už si to uvědomuje a některé finské týmy už trénují na úrovni profesionálních sportů a to přesto, že naprostá většina hráčů profesionální podmínky nemá. Tomuto se musíme přiblížit také v České republice, abychom s nimi mohli hrát pravidelně vyrovnaná utkání.“

Po návratu žen Vítkovic se rozpoutala určitá diskuse nad budoucností a změnou herního systému u extraligy žen. Platí zde něco podobného jako u mužů? Jaký je vlastně Váš názor na návrh rozdělení týmů do dvou šestic po odehrání prvního kola?
„Na základě toho, jak znám Komisi elitního florbalu, která je víceméně složená z prezidentů týmů mužské Superligy a ženské extraligy, tak jsou otevřeni k diskusi o jakékoliv úpravě systému. Navíc v elitních soutěžích se dává prostor oddílům se k systémům vyjádřit každý rok a pokud vím před letošní sezónou nepřišel návrh žádný. Vůle o těchto záležitostech diskutovat bude vždy. Prezidenti oddílů hrajících elitní soutěže se také pravidelně scházejí a myslím si, že taková fóra by měla sloužit právě k diskusím nad úpravami soutěží.“

Poslední otázkou mířím k budoucnosti Champions Cupu, o které se mělo diskutovat.
„O budoucnosti Champions Cupu se diskutovalo právě na letošním turnaji. Jednoznačným názorem je, že udržet Champions Cup v podobě, v jaké se hraje nyní bude nesmírně složité. Kromě Česka totiž všechny federace, které pořádaly dosavadní turnaje po změně herního systému, měly obrovskou finanční ztrátu. Před těmi šesti lety se totiž výrazně zlepšily podmínky pro účastníky turnaje, přičemž finančně je to zátěž právě pro pořadatele. Proto nyní hledáme model, který by byl dlouhodobě udržitelný a nebyl by finančně ruinující. Relativně hodně se nyní diskutuje model Final Four – tedy čtyři předem určené země by v sobotu odehrály semifinále a v neděli zápasy o třetí místo nebo finále. Švédové model Final Four prosazují již mnoho let a nyní se k nim přidaly i Švýcaři. My jsme na základě zájmu českých oddílů vždy preferovali model, kde by se eliminovala možnost, že oddíl odehraje jediné utkání. U modelu Final Four s dvěma utkáními pro každého se zdá, že by byl dlouhodobě udržitelný.“


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Tomáš napsal:

  Nesouhlasím s panem Šumanem v tom, že se český florbal zvedne, až se stane profesionálním. Dotáhneme se na úroveň Finska a Švédska, až budeme makat jako oni, až ty tréninky budou vypadat jako švédské a finské. V Česku pořád všichni jenom přemýšlejí, vymýšlí se nové semináře, brožurky, školí se trenéři, ale nikdo neběhá na tréninku. Z kanclu se ty góly nenastřílí.

  • Tomáš napsal:

   Tak to změňte. Znám lidi, kteří se o to pokusili a nedostalo se jim pochopení a byli z florbalu odstraněni. Respektive byl na ně vyvinut takový nátlak až jim nic jiného nezbylo než odejít.

   • Fanda napsal:

    Ono je to jednoduché – když se někdo snaží dělat věci lépe, ale dělá je jinak, než se líbí unii (např. panu Skružnému), tak upadá v nemilost a pomluvy. Protože přece nesmí být vidět, že to jde dělat lépe, než je přestárlý a zakonzervovaný přístup lidí na unii.

    • Tomáš napsal:

     Je to prolezlé všude, na Unii (osobní zkušenost poznaná při několika návštěvám jejich sídla kde je pracovní morálka na bodu mrazu), v klubech (ne všude, je mnoho klubů kde makají např. Zlín Lions, Vítkovice…), na regionálních sekretariátech, kde jsou zašití lidé, kteří by se v žádné soukromé firmě neuplatnili…

 • komentator napsal:

  to je zase snůška alibismu…politická argumentace panovi prezidentovi jde..o tom žádná, ale ta fakta opět pokulhávají…snižme finanční nákladnost přenášenou na kluby nesmysly ať oni mohou investovat peníze do trenérů, jednotek, vybavenbí atd a ne živení 20 lidí na centrále ČFbU, o jejichž pracovní náplni můžeme jen polemizovat,m ale výsledky nevidíme a stejně tak raději peníze nechte regionům, ty nejlépe vědí, kam je investovat..pak půjde kvalita nahoru

 • Začarovaný kruh napsal:

  Ten problém je bohužel širokospektrální… je to – bohužel, hodně o penězích. Těžko se florbalu bude někdo věnovat naplno, pokud za to nebude adekvátně ohodnocen. Těžko někdo může věnovat veškerý čas florbalu (od funkcionářů, po trenéry i samotné hráče), když se samozřejmě musí něčím živit. Na druhou stranu peníze do těch klubů nepůjdou, pokud to nebude zajímat širokou veřejnost. A to, že se jednou za rok udělá zápas pro 10 tis. lidí to nevytrhne. Jak už tady v nějaké diskuzi někdo zmiňoval, florbal je veřejností stále považován jako „školní“ sport. Co se týče práce na unii, tak kolik tam pracuje lidí, jak moc jsou vytížení a jak adekvátně jsou ohodnocení – to je na pováženou. Vše by šlo určitě zoptimalizovat. Nicméně co se týče samotného fungování unie, tak pořádek musí být ve všem. A s tím souvisí udělování pokut atd. Kdyby se pokuty neudělovaly, tak si každý bude dělat co chce, a dopadne to jako např. ve fotbale, kdy kolikrát na zápasech mládeže není ani rozhodčí, a těsně před zápasem se řeší, kdo z funkcionářů, nebo diváků půjde pískat či mávat…. za toto patří unii obdiv, že tady tyto věci se ve florbale nedějí. Samozřejmě by se dalo diskutovat o přístupu některých konkrétních lidí, ale to už je asi všude.

 • Bob napsal:

  Jako obvykle je důležité, že prezident a širší vedení je přístupné k diskusi. Ovšem v těch kanclech se asi úroveň ligy nezlepší.
  Jinak pozitivně hodnotím, že si pan Šuman všiml, že na Champions cupu hrály i holky z Vítkovic. Sice je po zápase minul a šel popřát jenom Elišce (která si to ovšem opravdu zasloužila), ale jako nejvyšší šéf naší unie jim mohl alespoň zamávat :-).

Napsat komentář

*