Eero Kosonen. Foto: flickr IFF, repro ThinkGoalie Eero Kosonen. Foto: flickr IFF, repro ThinkGoalie
10. 12. 2016 Brankáři (6) KOMENTÁŘŮ

Jak vyzrát na gólmana Finů? Kosonen zvedá lokty, drží tyčky a sedí na lajně

 Bylo to tady už několikrát. Postoupit do finále mistrovství světa přes Finsko se ale Čechům ještě nikdy nepodařilo. V Rize to bude pokus číslo 4. A aby se to podařilo, musí svěřenci Radima Cepka dát pár gólů jednomu z nejlepších gólmanů současnosti. Jak ukazuje rozbor specializovaného kanálu thinkgoalie, ani Eero Kosonen není bezchybný.

Finský tým zatím na světovém šampionátu neprohrál. Tým Suomi se nejvíce nadřel na vítězství v duelu ve skupině se Švýcarskem. Zápasy s Estonskem, Německem či čtvrtfinále s Dány dvojnásobné mistry světa příliš neprověřily. Zřejmé je to, že nejnebezpečnějším hráčem týmu je rychlík Peter Kotilainen. Toho by Češi měli bránit obzvlášť důrazně. Ale pro úspěch je potřeba dávat i góly.

Eero Kosonen, Vaxjo Vipers. Foto: Per Wiklund

Eero Kosonen, Vaxjo Vipers. Foto: Per Wiklund

Nutno říci, že Finové mají hodně silný tandem gólmanů. Oba strážci branky chytají švédskou Superligu a oba jsou v nejlepší lize světa hodně vytěžovaní. Ve finském brankovišti byl v základní skupině jedničkou Eero Kosonen z Växjö, ve čtvrtfinále nastoupil Jarno Ihme ze Siriusu. Ten sice proti Dánsku vychytal nulu, ale vzhledem k vytížení obou brankářů se dá předpokládat, že se na semifinálové utkání opět vrátí aktuální jednička Kosonen.

Jak vůbec chytá tenhle dlouhán? Rozbor youtubového kanálu ThinkGoalie ukazuje, že díky výšce 192 centimetrů zabere spoustu místa, ale na aktuální brankářské trendy opravdu není příliš aktivní. Eero Kosonen málokdy opouští malé brankoviště a vyznává specifický, ale vlastně tradiční „finský“ styl.

Na právě probíhajícím mistrovství světa dostal ve třech utkáních 8 gólů a úspěšnost zásahů má 79,49%.

Nad Eero Kosonenem jsou aktuálně i oba čeští brankáři Tomáš Kafka a Lukáš Souček. Důležitý však bude až sobotní zápas. Duel Čechů s Finy začne v sobotu v 15:30.

ČESKÉ POKUSY V SEMIFINÁLE MS:

1996, Švédsko 1:13
2002, Švédsko 1:7
2004, Švýcarsko 5:3
2006, Švédsko 2:4
2008, Finsko 2:4
2010, Finsko 1:4
2014, Finsko 3:6

Na webu Florbal.cz budete v následujících týdnech moci díky spolupráci s ThinkGoalie vidět i další analýzy brankářských stylů a rady pro brankáře.


Autor: Tomáš Rambousek s využitím ThinkGoalieKOMENTÁŘE

 • fanda napsal:

  proboha – čím se to zabýváš rambousku? hašek se taky plácal v brance jak leklý kapr a panečku, jaká to byla brankářská persona…takovýma hovadinami bych se jako hráč vůbec nezabýval, v té rychlosti stejně nemáte šanci nad čímkoliv přemýšlet…prostě rozhodují automatizmy, momentální forma, kus štěstí, psychika…

  • Kámoš napsal:

   Eh? Think Goalie je docela dobrý. Ukazuje tam chyby brankářů, to, co dělají dobře atp, aby si to jiní brankáři na tréninku zkusili a přemýšleli o tom. Máte pravdu, v zápase není mnoho prostoru přemýšlet nad technikou chytání, proto je potřeba na to myslet na tréninku a vypilovat vše, aby to bylo automatické… A kupodivu si střelci při střele občas vzpomenou, co jim druzí říkali a kam mají mířit 🙂

   • fanda napsal:

    pro trénink dobrý, ale před zápasem s tím někomu motat hlavu? stejně ten hráč zahraje a provede to co udělal stokrát a pokud ne – tak je v pytli…něco jiného je věnovat se při přípravě před zápasem třeba tomu, jak brání volný úder, jaké mají postavení, jak reagují atd. ale věnovat se individuálně brankáři – to považuji za kontraproduktivní

    • Kámoš napsal:

     Já to za kontraproduktivní nepovažuji. Hlavně při nájezdech, kdy je dostatek času, ne (tedy, fandím Čechům, ale do nájezdů se tenhle zápas nedostane). U mě v týmu (a v týmech, kde jsem dřív působil) jsme si to říkali a občas to pomohlo. Třeba když má brankář slabší přesun na jednu stranu, nebo když je vyloženě slabší nahoře/dole… Vycházím ze své zkušenosti a pomáhalo to. Samozřejmě, neprojevilo se to tak, že bychom najednou vyhráli rozdílem třídy, ale občas jsme díky tomu, co jsme si řekli, dali jeden nebo dva góly. Hráči nejsou až tak strojoví…

     • Kámoš napsal:

      Vidím to vlastně podobně, jako když je v soupeřově týmu nějaký ostrostřelec, který má například skvělou střelu tahem. Tak se týmu řekne, že se mu nemá dávat prostor, aby se do této střely dostal. Případně se nasadí osobní obrana atp.

 • Jirka Bareš napsal:

  Zajímavé

Napsat komentář

*