Hlavička Michal Kolaji v utkání Gullivers - Klobouky Hlavička Michal Kolaji v utkání Gullivers - Klobouky
10. 3. 2017 Nižší soutěže (16) KOMENTÁŘŮ

ROK BEZ FLORBALU: Kolaju čeká po útoku na Plesku dlouhá pauza

 Disciplinární komise Českého florbalu v pátek zveřejnila trest pro hráče FbC Aligators Michala Kolaju. Ten v play off Národní ligy udeřil hlavičkou soupeře Dominika Plesku, což bylo na dlouho to poslední, co na florbalových palubovkách předvedl: obdržel totiž nepodmíněný trest na jeden rok.

Utkání a celá série mezi FbC Aligators a Gullivers budí emoce. To, co ale v závěru druhého čtvrtfinále předvedl Michal Kolaja, bylo za hranou: tři sekundy před koncem nejprve fauloval jednoho z protihráčů, což je sice nesportovní, ale dalo by se to tolerovat, nicméně za pár okamžiků složil k zemi Dominika Plesku, kterému zidanovskou hlavičkou způsobil frakturu nosu.

Bezprostředně po zápase byl vyřazen z kádru Aligators, nyní je vyřazen z celého florbalového dění. Disciplinární komise mu totiž v pátek udělila trest na 12 měsíců, který platí od 6. března.

Odůvodnění rozhodnutí je nekompromisní. „Z vyslechnutí zástupců obou oddílů je patrné, že jejich vzájemná utkání jsou i v základní části v posledních letech velmi vyhecovaná, a oba oddíly uznávají, že se vždy hraje velmi důrazně. Zákrok Michala Kolaji se však neodehrál přímo ve hře, ani bezprostředně v souvislosti s přerušením hry, ale až několik vteřin po obdrženém gólu a svým charakterem zcela vybočil z běžných sportovních soubojů na hřišti,“ píše se ve zprávě Disciplinární komise.

Kolajovi nepomohlo ani to, že si před komisí sypal popel na hlavu. „Michal Kolaja sám svůj zákrok popsal jako jednání v emocích a naprosté zatmění, kterého již chvíli po zákroku litoval. DK si je vědoma emocí během utkání, zejména pak v rozhodujících fázích soutěže, ale dle jejího názoru musí hráči své emoce i v těchto vypjatých situacích ovládat a je zcela nepřípustné si frustraci jakkoliv vybíjet na protihráčích,“ říká Disciplinární komise.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Zápas napsal:

  VYSMECH

  • hmmm napsal:

   Výsměch to bude, pokud mu to po půlce prominou, to by pak defacto přišel sotva o měsíc hraní. Jinak je to i vcelku adekvátní.

 • ronyk napsal:

  Já bych jen rád věděl, který kouč ho pak vezme.

  • Já král I. napsal:

   Právě ,to když ho nikde nevemou. To bude teprve ten pravej trest. Ale tak bude hrát nějakou neregistrovanou soutěž a tam se bude chovat takhle .:(

 • JS napsal:

  Myslim ze trest je az za hranou a DK vari z vody. Treba v NHL dostal Marty Mc Sorley za podstane brutalnejsi faulnrok stop a treba Bertuzzi zlomil Moorovi 2 obratle a udelal mu tezky otres mozku a prisel o 17 zapasu zakladni casti a play off. Coz prepocteno na procenta je tak 8 zapasu ve florbalove sezone. Byla to prasarna,ale zas nehledejme v tom neco vic nez je.

  • Petr napsal:

   Nepleťte sem hokej. Superprofesionální sport si nemůže dovolit exwmplární tresty. Navíc NHL je svým stylem brutální a kontakt je v rámci show vyžadován. Florbal je naštěstí ještě z tohoto pohledu nedotčený sport. A doufám, že to tak zůstane.

 • Michel napsal:

  Kolik tehdy dostal Kožušník za tu marihuanu ? 2 roky stop ?
  Za ublížení na zdraví pouze rok ? To někdo upadl ne ?

  Za mě je to malý trest, čekal jsem minimálně 2 roky.

 • WTF napsal:

  Jak už tady někdo psal, za trávu 2 krát víc než za absolutně nesportovní napadení a ublížení na zdraví…..

 • Ji napsal:

  Nepoměřujme různé sporty, jestliže se v hokeji tolerují bitky tak i tresty budou jiné. Ve volejbale jsou tresty mnohem přísnější, např. volejbalista Brna Hrazdíra dostal kdysi za lehké strčení do soupeře 6 zápasů. Za doping (a sem patří i drogy) je trest dva roky v drtivé většině sportů a přes to vlak nejede. Ale alespoň v rámci florbalu pokud se vynese nějaký trest, tak by to měl být precedens pro jiné případy ve florbale.
  Jak už jsem psal na jiném místě, DK měří gumovým metrem, čekal jsem 18 měsíců a tohle mi přijde málo.
  Tady jsou některé další tresty disciplinárky z let nedávno minulých.
  Vulgární a výhružný mail rozhodčímu – 14 – 18 měsíců (přesně si to nepomatuju je to pár let zpátky).
  Vulgární urážení rozhodčích a odvolání týmu ze zápasu (byl tam nepotrestaný zákrok, při kterém došlo ke zranění) – 12 měsíců
  Krosček na hráče po odpískání a zranění – 18 měsíců. (zranění horší, ale zdaleka to nevypadalo tak brutálně, ten hráč nešťastně upadl), možná si přihoršil tím, že se ještě snažil vyvolat strkanici při podávání rukou, i když tam neměl co dělat, když dostal červenou kartu.
  A teď 12 měsíců. Jen doufám, že mu to po šesti měsících nezmění na podmínku, protože to by byl opravdu výsměch (stop na 2 zápasy).

 • Jirka Bareš napsal:

  Taky mi přijde směšné, že je vyšší trest za marihuánu než za fyzické napadení

  • Petr napsal:

   Marihuana či jiné drogy nebo doping, vše úmyslné s vědomím, že je to zakázané. Oproti tomu sice jasné napadení, jasně zavrženíhodné a neomluvitelné, avšak v emocích plynoucích z vývoje utkání a vyhrocené atmosféry a jako takové výsledkem zkratkovitého a rozhodně neplánovaného jednání.

   • Jirka Bareš napsal:

    Vím, přesto mám stejný dojem, jako předtím:-)

    • Petr napsal:

     To, že se to občas porve, je hloupé, ale v návalu emocí se někteří jedinci neudrží. Ale fety fakt ne, tam to musí být exemlární. Chceš závodně sportovat, reprezentovat tým a možná být hráčským vzorem pro mladší? Tak dodržuj pravidla, která jsou jasně daná. Obojí dohromady nejde.

     • Jirka Bareš napsal:

      Já to zase beru tak, že když mám hrát proti hráči, co požil marihuanu tak je mi to víceméně jedno, ale když mám hrát proti vymaštěnci, u kterého hrozí, že mě na hřišti sestřelí ačkoli já hraju de facto pro radost a žízeň(a to platí vlastně i o hráčích extraligy, páč jsou amatéři), tak to už mi vadí a přijde mi to stokrát nebezpečnější než nějaká marihuana. Samozřejmě existuje argument, že požití určitých látek může tu agresivitu také pomoci vyvolat, ale já v tom takové nebezpečí nevidím, jako když je někdo blázen i bez požití nějakých látek.

     • Petr napsal:

      Tak on by si ten feťák moc nezahrál, nestíhal by, nic by nezpracoval, samá vysoká hůl a sekání, smál by se a při první příležitosti by přepadl přes mantinel, protože by ho neviděl (stejně jak v autě – v první zatáčce stále rovně). V případě zbytkového THC asi žádný zásadní vliv nemá, to neumím posoudit.

      Nebezpečné hrát proti emotivnímu magorovi samozřejmě je a kazí to vlastní požitek ze hry.

      Tady jde o princip čistoty sportu, který je nadřazený „menším a ne tak společenským“ prohřeškům.

      Osobně jsem typoval, že dostane rok. A také si myslím, že mu disciplinárka s ohledem na závažnost a mediální pozornost neodpustí ani den.

Napsat komentář

*