Zdroj: Flickr IFF
22. 6. 2017 Brankáři (11) KOMENTÁŘŮ

VÝZKUM: Jak důležitý je post florbalového brankáře?

 Z kolika procent závisí výsledek zápasu na výkonu brankáře?

Pro nastavení správné práce s brankáři je důležité zjistit, jak je florbalovými hráči, trenéry, diváky i samotnými brankáři vnímána jejich pozice.

Pomozte nám odhalit, jaký je většinový názor!

Zajímá nás čistě subjektivní pohled na brankáře. Žádná odpověď není špatná (10%, 40%, 90% – je to jen na tobě). Pro zjednodušení zvažuj utkání dvou vyrovnaných týmů, ve kterém jde oběma o výsledek.

Své odpovědi, prosím, vyplňujte do jedno-otázkového dotazníku na této adrese:

http://bit.ly/tg_vyzkum


Autor: Luděk Pasecký, ThinkGoalieKOMENTÁŘE

 • Vasek napsal:

  Vysledek zapasu je pouze ovlivnen rozdilem vykonu obou brankaru.
  Je to vlastne paradox ze na nejvyssi urovni to bude jenom par procent v prumeru.

  Ale na nizsi urovni kde jsou rozdily daleko vyssi muze Brankar delat pulku vykonu kdyz je ten druhy s nadvahou po dvoulete pauze jako ja tuhle na treninku 😀

 • Boleslav Hnipírdo napsal:

  Nezlobte se na mne, ale ta anketa v této podobě je asi stejná blbost jako anketa o účinnosti Birhanzlovy masti v otázce růstu bujné kštice pane autore.

 • Luděk Pasecký napsal:

  Nerozumím. Předmětem zkoumání je čistě subjektivní vnímání pozice brankáře očima hráčů, trenérů, brankářů a fanoušků.

  A průběžné výsledky napovídají tomu, že odpovědi respondentů mají jasnou tendenci k průkazným výsledků.

 • petr napsal:

  Pane Pasecky kazdy preci vi jak je dulezity post golmanu,otom neni treba diskutovat a psat procenta. Spis bych mel ja dotaz k vam, myslite si, ze jdete spravnou cestou??? myslite si ze je dobre ucit stejne cviky, stejny styl tak jako to mate v planu??? Myslim, ze kazdy golman ma svuj styl ,proc mu ho vyvracet a ucit neco co mu nevhovuje??? staci kouknout na priklad Haska, smali se mu vsichni a jak jim potom zavrel usta..
  No a jen k hodnoceni golmanu…jak chcete hodnotit golmanku vitkovic a jeji dulezitost, kdyz v zapase na ni jde 10 jednoduchych strel , pak prijde utkani o vse a vyhori jako papir….vas nazor na ni??? je dobre mit tuto v repre??, srovnavat dalsi zapasy a golmany?? jak pantners-olomouc..co chcete srovnavat rekneme mely to byt nejvice vyrovnane zapasy ale jen vysledkove, golmanka olomouce a jeji podil byl minimalne 95%…to same zidenice, golmanka je dotahla daleko…tak ze si myslim ze v kazdem muzstvu ma golman jine procenta a jinou zasluhu,kazdy ma svuj nazor ale je treba najit a jit cestou ktera bude prinosem pro nas florbal….s pozdravem Petr

  • Luděk Pasecký napsal:

   Pokud každý ví, jak je důležitý post brankáře, tak proč se jim věnuje tak málo trenérů? Pokud lidé vnímají význam brankáře jako tak zásadní, proč mu není věnováno v přípravě více pozornosti? A k tomuto uvědomění má šetření mířit, protože to je následující otázka:

   Když si myslím, že brankář má X% význam, proč mu věnuju 0% pozornosti?

   A ve spoustě klubech je to nula. A není to vinou trenérů, ti se totiž nemají o brankářích kde co dozvědět a naučit – né tak, aby to nebylo jen povídání ve stylu „já chytám takhle, zkus to taky“. Proto si florbaloví brankáři na všechno musí přicházet sami a jsou pak zaprvé hodně přecitlivělí na jakoukoliv zpětnou vazbu a za druhé v řadě případů „netrénovatelní“, protože se nikdy nenaučili jaké to je, pracovat s trenérem.

   Podle mého názoru nic jako „styl“ aktuálně ve florbalu neexistuje, jde jen o souhrn dobrých a špatných návyků.

   V hokeji jsou rozpracované 3-4 komplexní styly chytání, každý do detailu pro jednotlivé situace. Liší se v pohybových mechanizmech a v silných a slabých místech, ale jsou metodicky zpracovány.

   Pokud hokej nebo fotbal mohou mít metodiku, podle které jsou brankáři od mala vychováváni, proč by jí nemohl mít florbal?

   Nikdo neříká, že cesta ThinkGoalie je jediná správná. Ale je založená na tisícovkách hodin tréninků a videorozborů, takže nevychází z názoru „od stolu“, ale z empirického šetření. A neustále hledáme, jak se zlepšovat a co funguje lépe.

   Pokud někomu něco funguje, nemá cenu mu to vymlouvat a měnit. Pokud je ale někdo řeší situaci způsobem, který mu vychází ve 4 z 10 případů, a přitom by mohl dělat něco jiného, co by mu vycházelo v 8 z 10 případů, pak to není o prosazování jednotného stylu, ale o hledání efektivnějšího řešení.

   A každý má toto hledání individuálně trochu jiné, dle tělesného typu, pohybových schopností a dovedností. Ale při shlédnutí tisíců gólů a brankářských zákroků zcela jednoznačně vyplývá několik klíčových bodů, které by měl brankář plnit, bez ohledu na svůj „styl“.

   • Boleslav z Boleslavi napsal:

    S tímto nemám problém. Ale pokud je to tak jak píšete, bude příčina našeho nepochopení v průvodním textu. 🙂 Dobrou noc.

    • Luděk Pasecký napsal:

     Rozumím. Nicméně průvodní text je takto zadán schválně a účelově, právě proto, aby respondent nebyl ovlivněný druhou otázkou týkající se pozornosti, která je brankáři v tréninku věnována.

     Ze zkušenosti z předchozích dotazování vyplývá, že pokud respondenti (např. trenéři na semináři) vědí, že otázka směřuje k rozsahu jejich péče o brankáře a k času, který jim věnují, vyjadřují svoje subjektivní vnímání významu pozice brankáře výrazně jinak, než když pokud se k otázce vyjadřují bez dalších informací.

   • petr napsal:

    se spoustou veci se da urcite souhlasit, ale pripada mi ze vase pozornost je tedy 0??? u nas trenuje golman kazdy trenink 30-50min a pak je zapojen s muzstvem, navic znam par golmanu-golmanek kteri trenuji jeste s nejakou pomoci samostatne, u tech je videt ze neco chteji dokazat, a takovy hraci se urcite radi neco nauci i od treneru, takze musite brat v uvahu kazdeho hrace kdo chce neco dokazat a posunout a kdo jen machruje ja chytam hraji florbal. To plati pro veskere hrace ale to je stara vec a nejde nic noveho vymyslet. Z meho pohledu je trosku princip odmeny pokulhavajici…odmena pro kazdeho hrace je dostat se vis, treba az repre , jen musi dostavat sanci talentovani a ne jen dle jmena atd…..

   • radek Svec napsal:

    Pane pane Pasecky , prvotridni je dokazat vytvorit hrace , kteri jsou konkurence schopne a dokazi to predvest i za reprezentaci, pracujme na nich !!!ale vy jako trener a osoba, ktera chce neco povznest souhlasi s nakupem golmanky do vaseho tymu??? mame malo talentovanych hracek???? Princip celeho mysleni se musi zmenit. Staci se vratit zpet na MS juniorek, kdyz golmanka napsala jak si to uzily holky a jaka byla dobra parta,ze se dostaly do ciziny, ze vysledek nebyl az tak na ostudu.no a to je jako co???? vase skola a zacka…………trenujte si svoje a talenty nechejte byt……nejde mi to do hlavy…ono je to vse i o hlavach vite?? chce makat bude makat, nekdo ma talent a dokaze ho hezky zneuzit a nekteri jim to hezky zerou…..

    • Petr napsal:

     S ostatním nechci polemizovat, ale nedomnívám se, že by pan Pasecký měl jakýkoliv podíl na příliš kamarádské atmosféře, kterou v bývalém juniorském týmu nechala vzniknout bývalá trenérská dvojice. Hráčky tomuto pro ně příjemnému mentálnímu rozpoložení podlehly, rozhodně si jej nepřinesly z klubů.

     Vzhledem k tomu, že pan Pasecký aktuálně jako jediný provozuje informační servis speciálně pouze pro brankáře, lze jeho aktivitu spíš chválit. Na příspěvky pravidelně koukám, i když ne vždy souhlasím se závěry posouzení situací. Až bude takových českých přispěvovatelů více, bude možno srovnávat a hodnotit více kritičtěji.

     S ohledem na to, že brankářům se v klubech většinou nevěnují, nebo jen okrajově či pouze na úrovni žáků, jsou jakékoliv weby (včetně zahraničních) v podstatě jedinou formou samostudia těch, kteří o brankářskou pozici mají zájem a chtějí se zlepšovat.

 • martin napsal:

  da se souhlasit od kazdeho trochu, v kazdem pripade je to o hlavach , take souhlas ze je treba vypracovat zakladni body pro golmany dle kterych se bude ridit a pak si upravi styl sam jak mu bude pasovat . souhlas i s tim, ze hrac-golman ktery chce hrat a neco predvest trenuje a dava tomu co jde, to same u hracu v poli, ktery nebude chtit trenovat odchodi cely trenink, to same i golmani, je to prevazne o mentalite kazdeho jedince. Souhlas i s MS byl to ostudny clanek. ale tak to u nas je, zatim a nevypada to na nejakou zmenu….takove clanky nic nezmeni….

Napsat komentář

*