Ivanti Tigers porazil Liberec až po nájezdech. Foto: Ivanti Tigers Jižní Město
1. 10. 2018 Extraliga žen (16) KOMENTÁŘŮ

Kolo plné překvapení! Body ztratily Vítkovice s Tigers, nezklamali Bohemians

O ženském florbalu se často pejorativně říká, že jede v zajetých kolejích. Extraliga žen má čtyři elitní týmy, které hrají prakticky vlastní soutěž, světové zlato jde vždy do Švédska a tak dále. Neděle ale ukázala, že ne vždy všechno jede jako vlak po kolejích: Liberec totiž senzačně obral o bod Ivanti Tigers a ztratily také Vítkovice, které porazily Panthers až v prodloužení.

Na Jižním Městě to dlouho na zásadní překvapení nevypadalo. Ano, výkon Ivanti Tigers nebyl nikterak dominantní, ale po dvou třetinách vedly favoritky 4:2 a ve 44. minutě přidala další branku Eliška Chudá. Ještě ve 48. minutě vedly tygřice 6:3, ale poté se začaly dít věci: nejprve snížila Rumlová, poté využila přesilovou hru Mlejnková, která následně v 54. minutě společně s Leierovou najednou převrátily skóre na 7:6 pro Liberec.

Necelé dvě minuty před koncem se povedlo vyrovnat Hyršlové a když v prodloužení nepadla branka, tak musely rozhodnout samostatné nájezdy. Ty rozhodla dvěma zásahy veteránka Denisa Billá. „Dnešní zápas jsme bohužel nepodaly dobrý výkon. Proti bojovnému Liberci se nám nedařilo proměňovat šance, ale soupeř si bod zasloužil,“ vyzdvihla výkon soupeře trenérka Markéta Šteglová z Ivanti Tigers.

Ani v duelu Vítkovic s Panthers poměrně dlouho nic nenasvědčovalo tomu, že se stane překvapení: Ostravanky vedly po dvanácti minutách 3:0 a teoreticky mohly vývoj zápasu v klidu kontrolovat. Jenže hráčky Panthers ukázaly, že na černého koně soutěže nejsou pasovány neprávem: během třinácti minut druhé části se dvakrát prosadila Šusterová a společně se Slanou tak zařídily vyrovnání.

Na začátku poslední desetiminutovky dokonce Panthers vedly po brance Miklíkové, rychle ale odpověděla Planková. Vítkovice pak zásluhou Šponiarové vedly, nicméně také Panthers se povedlo bleskově zareagovat, opět se prosadila Miklíková. Prodlužení nakonec rozhodla ve prospěch hostí Veronika Enenkelová. „Nejdůležitější v zápase, kdy vedete po první třetině 3:0 a hrajete dobře, je nepřipustit dostat první gól. Bohužel nám se to podařilo a výsledkem je ztráta bodu. Celkově jsme hráli docela slušně i v tempu, ale postupně přibývalo křeče a netrpělivosti,“ uvedl trenér Vítkovic Dušan Dudešek.

Domácí kouč Lukáš Jenšík krotil případnou euforii. „Bereme bod mistrovi, takže na první pohled dobré, ale víme dobře, že to zase nebylo ideální. Zejména v první třetině jsme nestíhali fyzicky a prohrávali jsme souboje, byli jsme zbytečně ustrašení. Naštěstí pro nás zápas trvá 60 minut a nám se podařilo Vítkovice natolik znervóznět, že jsme se do zápasu vrátili a bod je za to odměnou,“ hodnotil.

Podle předpokladů bylo naopak zajímavé utkání mezi Židenicemi a Bohemians. Individuálním výkonem jej rozhodla Hana Poláková, která se na výhře 4:2 podílela hattrickem. Židenice sice prohrály, ale rozhodně ukázaly, že potenciál v brněnském týmu je. „Ubojované vítězství. Jsme rádi, že si odvážíme plný počet bodů. Dařilo se nám při nestandardním počtu hráčů na hřišti a také díky naší skvělé brankářce jsme vyhráli,“ vyzdvihl Tomáš Grigar výkon Daniely Kreisingerové, která podle zápisu zneškodnila 41 střel.

Skvělou formu z posledních kol potvrdila třemi body Daniela Reindlová, na Ostravu to však nestačilo. Ostravanky si z Prahy odvezly výhru 11:6, určitě je bude mrzet zranění Romany Žurkové. Možná také ovlivněny tímto, prohrály ostravské florbalistky poslední třetinu 2:5, což neuniklo Jakubu Robenkovi. „Do 36. minuty velmi solidní představení a spousta pěkných gólů. Od přerušení utkání jsme se na hřišti už jen toulali, zatímco soupeř s chutí bojoval o lepší výsledek. Takové třetí třetiny jako v posledních dvou utkáních už si nesmíme dovolit,“ varoval svůj tým.

Přání plzeňské kapitánky Nikoly Staňkové zůstalo nevyslyšeno. Její tým od začátku proti Jičínu tahal za kratší konec provazu a po prvním zásahu Jičína už nedokázal nikdy ani vyrovant. Pěti body se zaskvěla útočnice Anet Jarolímová. „Zápas ,který jsme si samy zbytečně ztížily nepřesnostmi. Nakonec jsme na hřišti však víceméně dominovaly. Jsme rády, že máme končeně tři body,“ řekla k utkání, které sám plzeňský trenér označil jako nejhorší v extralize, Lucie Paulovičová z Jičína.

Relativně bezproblémový zápas zažil Chodov. Ten v Olomouci od začátku potvrzoval roli favorita a po sedmi minutách vedl 3:0. Po inkasované brance sice na nějakou dobu zvolnil, přesto si z Hané odvezl pohodovou výhru poměrem 13:1. „Velmi dobrých prvních 10-15 minut, po inkasovaném gólu jsme se hreně začali trochu trápit a zvedli jmse se až ve třetí třetině, kde jsme se vrátili k jednodušší účelné hře, celkově jsme tak spokojeni jen napůl,“ hodnotil Lukáš Procházka.

Přehled výsledků 5. kola Extraligy žen

FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň – KM automatik FBK Jičín 4:8
branky: 24. Nikola Staňková, 27. Lenka Přerostová, 56. Helena Böhmová, 57. Julie Volkmannová – 7. Anet Jarolímová, 19. Gabriela Žůrková, 22. Kristýna Bachmaierová, 32. Anet Jarolímová, 34. Gabriela Žůrková, 49. Anet Jarolímová, 59. Kristýna Bachmaierová, 59. Šárka Chlumská; rozhodčí: Václav John – Lukáš Starý; vyloučení: 2:1; využití: 1:1; diváků: 71; zásahy brankářů: Veronika Fišerová 13 – Veronika Samková 11; po třetinách: 0:2, 2:3, 2:3;

FBS Olomouc – FAT PIPE FLORBAL CHODOV 1:13
branky: 17. Jitka Oháňková – 1. Magdaléna Plášková, 4. Gabriela Tožičková, 7. Gabriela Tožičková, 16. Petra Nosková, 29. Karolína Kellovská, 36. Tereza Hanzlíková, 39. Gabriela Tožičková, 41. Daniela Frantíková, 42. Martina Řepková, 47. Tereza Peštová, 54. Petra Beránková, 57. Petra Beránková, 60. Markéta Svačinová; rozhodčí: Patrik Mik – Petr Szilvási; vyloučení: 2:2; využití: 0:0; diváků: 73; zásahy brankářů: Lenka Kubíčková 6 – Jana Christianová 48; po třetinách: 1:4, 0:3, 0:6;

Tatran Střešovice – FBC ČPP Bystroň Group OSTRAVA 6:11
branky: 30. Žaneta Reková, 41. Daniela Reindlová, 50. Žaneta Reková, 56. Kateřina Rybínová, 58. Žaneta Reková, 60. Daniela Reindlová – 8. Paulína Hudáková, 20. Paulína Hudáková, 23. Romana Žurková, 24. Kristína Hudáková, 28. Kristína Hudáková, 31. Denisa Kotzurová, 32. Denisa Kotzurová, 34. Veronika Káčová, 35. Alena Zuzaníková, 44. Markéta Vrlíková, 57. Kristína Hudáková; rozhodčí: Tomáš Kapr – Michal Tichý; vyloučení: 4:3; využití: 1:2; diváků: 73; zásahy brankářů: Tereza Humlová 13 – Jana Dupčáková 18; po třetinách: 0:2, 1:7, 5:2;

Ivanti Tigers Jižní Město – Crazy girls FBC Liberec 8:7pn
branky: 7. Dominika Kubišová, 20. Dagmar Surá, 32. Michaela Šulanová, 35. Dominika Kubišová, 44. Eliška Chudá, 48. Kateřina Kovaříková, 59. Iveta Hyršlová, N Denisa Billá – 20. Iveta Hyršlová, 25. Michaela Vejdělková, 45. Michaela Mlejnková, 49. Markéta Rumlová, 53. Michaela Mlejnková, 54. Michaela Mlejnková, 54. Klára Leierová; rozhodčí: Kateřina Hátlová – Lenka Jansová; vyloučení: 1:2; využití: 0:1; diváků: 43; zásahy brankářů: Kristýna Karli 21 – Martina Lerchová 7, Martina Lerchová 22, Marcela Štěpánová 1; po třetinách: 2:1, 2:1, 3:5, 0:0;

Panthers Praha – 1. SC TEMPISH Vítkovice 5:6p
branky: 22. Petra Šusterová, 31. Anežka Slaná, 34. Petra Šusterová, 51. Ivana Miklíková, 58. Ivana Miklíková – 8. Eliška Planková, 10. Eliška Planková, 12. Barbora Husková, 52. Eliška Planková, 57. Zuzana Šponiarová, 62. Veronika Enenkelová; rozhodčí: David Bezucha – Michal Bezucha; vyloučení: 0:3; využití: 0:0; diváků: 50; zásahy brankářů: Karolína Červová 28 – Nikola Příleská 20; po třetinách: 0:3, 3:0, 2:2, 0:1;

K1 Florbal Židenice – FbŠ Bohemians 2:4
branky: 32. Kamila Pravcová, 41. Andrea Dernerová – 16. Adéla Bočanová, 26. Hana Poláková, 51. Hana Poláková, 60. Hana Poláková; rozhodčí: Michal Prouza – Petr Rogowski; vyloučení: 3:0; využití: 0:1; diváků: 102; zásahy brankářů: Karolína Krištofová 23 – Daniela Kreisingerová 41; po třetinách: 0:1, 1:1, 1:2;