Obránce Milan Garčar před zahájením zápasu. Foto: Flickr IFF
9. 12. 2018 Mistrovství světa (15) KOMENTÁŘŮ

Proč proti Finsku nehráli Garčar s Tomašíkem? Vsadili jsme v zápase na jiné, vysvětloval Sikora

 Česká cesta v play off skončila v semifinále, kde Čechům vystavil stopku finský tým. Utkání sledovali pouze z lavičky dva zkušení hráči českého výběru – Milan Garčar a Milan Tomašík. Co stálo za tímto rozhodnutím přibližuje asistent trenéra Radek Sikora. 

Útočník Mladé Boleslavi Milan Tomašík patří k nejzkušenějším hráčům současné reprezentace, letos hraje již na pátém mistrovství světa. Svůj bodový účet na turnaji rozšířil o jeden gól, v klíčovém utkání s Finskem ale zůstal pouze na lavičce.

„Milan Tomašík by určitě přinesl na hřiště zkušenosti, ale nemysleli jsme si, že by mu to proti té osobní obraně Finů vyhovovalo,“ říká o nezapojení útočníka s bohatými zkušenostmi ze švédské superligy Radek Sikora.

Radek Sikora na lavičce českého týmu. Foto: Flickr IFF

Společně s Milanem Tomašíkem zůstal pouze na lavičce i obránce Milan Garčar, pro kterého jde rovněž o pátý šampionát. Přednost v obraně ale dostali mladší hráči.

„Snažili jsme se v poslední třetině hodně vytěžovat Ondřeje Němečka s Lukášem Veltšmídem. Ondra měl dneska fazonu. Možná by Milan s Garym pomohli, ale my jsme to cítili trochu jinak a sázeli jsme na kluky, kteří měli celý turnaj fazonu,“ dodává asistent Radek Sikora, který působí ve švýcarském Wileru.


Autor: redakceKOMENTÁŘE

 • Willer napsal:

  Ty jsi vážně odborník 🙂

 • názor napsal:

  Rozhodnutí a pohled trenérů, ok. Raději bez komentáře.

 • Pavel napsal:

  Němeček měl celý turnaj fazonu? Tak to je dobrej vtip..

 • Kerim napsal:

  Zlé jazyky tvrdí, že po Kettunenovi převezme repre právě Sikora…

  • Jirka napsal:

   nn repre po Petrim převezme Jirka Jakoubek s Milanem Fridrichem.

   • názor napsal:

    Třeba už to konečně dostane Mráza, i když jestli o to má vůbec zájem. Není o co stát.

    • Taky Petr napsal:

     … a jeho osobní obrana. To bychom se nikam neposunuli. Stačí se podívat na Brno, jak to občas hraje…

     • Petr napsal:

      pamatuji si dobře, když Vítkovice vedl Mráza, tak tu spoustu sezon s ním hráli snad vše možné včetně osobky – hráči kteří pod ním hráli tak byli velmi komplexní

      navíc proč by zrovna ta neoblíbená osobka nemohla být trumfem, který překvapí v zápase o medaili

     • Taky Petr napsal:

      Osobní obranu beru jako jednu z taktických variant na konkrétního soupeře, nikoliv jako herní projev týmu. Obecně vzato se ale ani jeden z předních týmů takovouto hrou na MS neprezentoval.

     • Jirka napsal:

      dnes jsem mluvil s Jackobem už byl osloven.

 • trener napsal:

  sikora je něco podobného jak skružný…vedení ligového klubu a proti tomu reprezentace země je jako den a noc a znovu se vracím ke složení našeho realizačního týmu – dva finové mimo území čr a s nimi jeden čech žijící a pracující ve švýcarsku a k tomu navíc jeden z vysloužilců, které bylo nutno nějak zaměstnat…z toho přece nemůže vzejít něco smysluplného, když chybí podle mě to nejdležitější – každodenní práce, sepjetí s hráčskou komunitou, sledování zápasů, analýzy a nato syntézy informací získaných během sezony…potom to dopadne tak, že jeden z našich dlouhodobě nejlepších kreativních beků sedí doma, přitom nominovan je člověk bez jakékoliv zkušenosti nebo jiný o kterém se ví notoricky, že na svět prostě nemá i kdyby v lize nastřílel 200 golů nebo další už dávno za zenitem zasloužilý , který nakonec nastoupí na pár minut…a tak by se dalo pokračovat. jenomže florbalový bůh asi existuje a nedopustil odjet švýcarům bez medaile. zaslouženě!!

  • Taky Petr napsal:

   Takže podle Vás se trenéři celé dva roky rýpali v nose, nedělali analýzy, nesledovali videa, nemluvili s klubovými trenéry a hráči atd.
   Můžeme si myslet o nominaci cokoliv, čtvrté místo je ale reálným odrazem úrovně české ligy.

   • trener napsal:

    tak počítejme – suchánek, veltšmíd, jendrišák, šebek, kisugite, dóža, němeček – suma sumárum 7 hráčů ze zahraničních lig…k tomu bych přidal, že kettunen není trvale přítomen v čr, další asistent je fin, další asistent žije ve švýcarsku…k tomu bych přidal, že ani samotní hráči nemají dost sebreflexe a nadhledu viz.rozhovory s jendrišákem a tomašíkem…něco je tady zoufale špatně a není jednoduché se v tom orientovat. jsem moc zvědavý na lednovou analýzu čfbu. já mám jasno v několika bodech – ms bylo velkým pořadatelským úspěchem s ohromnou návštěvností, sportovně byl pro čr propadákem, předvedenou hrou velkým zklamáním včetně našich největších hvězd, působení kettunena u týmu z tohoto pohledu hodnotím jako neúspěch a nesplnění základního cíle – zisk medaile…a docela by mě zajímalo na základě čeho se rozhodnul nominovat hráče a jejich hodnocení na šampionátu…

    • Taky Petr napsal:

     Proč do toho taháte rozhovory s hráči a nějakou jejich sebereflexi. To není odborný argument, ale nesmysl nic nevystihující. V rozhovorech uváděli jen to, co se od nich očekávalo. Jasně, že chtěli medaili a cítili se na ni. To znamená, že měli sebevědomí, které pramenilo z jejich hodnocení přípravy a předchozích mezinárodních zápasů.
     Medaili od nich očekávala Unie a navnaděná florbalová veřejnost. A ten tlak vedl k neúspěchu, protože na EFT v říjnu se prezentovali výrazně úspěšněji.

     Sportovně nešlo o propadák, ale o neúspěch. Propadák by byl sestup z TOP4, i když jsme tam zůstali hlavně díky výhře Němců.

     O propadák šlo herně, svou analýzu důvodů jsem udělal v řadě komentářů ke článkům na tomto webu. Hlavním důvodem byla bídná kombinační hra a slabý pohyb hráčů, z toho pramenily všechny nedostatky a chyby. Nedokázali se zbavit návyků z české ligy, i přesto, že tam byli krajánci, kteří ve Švédsku a Švýcarsku na klubové úrovni rozhodně hrají jinak.

     Nominace hráčů byla dělána na základě zkušeností z předchozího EFT v říjnu, kdy repre těsně vyhrála nad Švýcary a těsně prohrála se Švédy, výsledkově to tedy nebylo špatné a zřejmě ani herně. To, že značné části hráčů odejde forma, nemohl nikdo předpokládat. Nad některými jmény jsem se ale také pozastavil (Kisugite, J. Bauer) a bohužel jsem se v úsudku nezklamal.

     Také jsem zvědav na analýzu a další postup. Je otázkou, zda má cenu popravovat Kettunena a hledat místo něj náhradu. Hráči v předvedené hře selhali a rozhodně to nebylo nějakými trenérskými pokyny nebo stanovenou taktikou. Ty byly rozhodně jiné.

     Abychom mohli hodnotit, jak často tu byli oba finští trenéři a Sikora osobně (a nakolik tato skutečnost něco ovlivnila), bychom potřebovali pravdivé informace. Bez nich je to jen nepodložený argument. Rozhodně by stálo za to porovnat jejich osobní i neosobní aktivitu s předchozím Cepkovým vedením.

     Osobně se těším na nové EFT, kde se ukáže, zda šlo či nešlo jen o náhlý herní zkrat.

 • Fc napsal:

  Si dělaš srandu Sikoro že ti někdo žere že ty tam něco rozhoduješ ?Nenech se vysmát ty teda žáxny trener nejsi jsi řitolez ktery ted bude plivat na Ketunena jen aby jsi to dostal po něm .

Napsat komentář

*