Finsko slaví čtvrtý titul v historii. Photo: Martin FLOUSEK
9. 12. 2018 Mistrovství světa (5) KOMENTÁŘŮ

Finsko podruhé v historii obhájilo titul mistrů světa!

Finové jsou počtvrté mistři světa po vítězství 6:3 nad Švédskem! Severský tým obhájil prvenství z předchozího šampionátu v Lotyšsku, titulem navíc navázal na poslední mistrovství v Česku v roce 2008. Ve finále Finsko předčilo Švédy skvělou obranou, gólově zazářili zkušený Kivilehto a nejlepší hráč minulého mistrovství Peter Kotilainen.

FINSKO – ŠVÉDSKO  6:3  (1:0, 1:1, 4:2)

Branky: 4. Kivilehto (Leikkanen), 24. Kotilainen (Lastikka), 47. Kivilehto (Kotilainen), 49. Kotilainen (Väänänen), 50. Salo (Lamminen), 59. Johansson (Salin) – 28. Galante Carlstrom (Johansson), 43. Rudd, 56. Rudd (TS). Rozhodčí: Gross a Larinovs. Vyloučení:

Sestava Finska: Kosonen – Lamminen, Savonen, Leikkanen, Kivilehto, Väänänen, Stenfors – Salin, Salo, Johansson – Kotilainen, Pylsy, Lastikka – Kapanen, Kukkola, Hautaniemi – Piha, Kohonen, Kailiala. Trenér: Petteri Nykky.

Sestava Švédska: Rehn – Hedlund, Johansson, Nilsberth, Gustafsson, Samuelsson, Östholm – Enström, Samuelsson, Galante Carlström – Sjögren, Svahn, Rudd – Sundstedt, Adriansson, Nilsson – Palmén, Jonsson, Wilhelmsson. Trenér: Mikael Hill.

Oba týmy se na mistrovství střetly už ve skupině, v nejdůležitějším utkání se ale tentokrát jako první ujali vedení Finové. Skóre otevřel zkušený Juha Kivilehto, který stál u všech finských titulů v historii. Střelou od mantinelu nachytal brankáře Rehna, švédský brankář si míček srazil do své branky. Švédsko mělo v první třetině převahu, své šance ale nedokázalo využít, poprvé na turnaji tak za dvacet minut nevstřelilo ani jednu branku.

Eero Kosonen patří k hlavním hrdinům finského týmu. Foto: Flickr IFF

Ve 24. minutě přišel moment Petera Kotilainena. Finský útočník, který po minulém mistrovství na čas vypadl z národního týmu, zakončil pohlednou kombinaci a zvýšil na 2:0. Švédský celek se ale v následujících minutách dostal zpět do zápasu, poté co brankář Rehn zneškodnil několik slibných šancí. Na 1:2 snížil nejlepší švédský střelec Galante Carlström, když rychle využil přesilovou hru. Ve zbylých minutách druhé třetiny už oba brankáři žádnou branku nepustili.

Po brance Alexandera Rudda se mohlo zdát, že se znovu schyluje k obratu, stejně jako to Švédi předvedli v semifinále i ve skupině s Finskem. Finský tým ale těžkou situaci nyní zvládl o poznání lépe a ve 47. minutě se po druhém gólu Juhy Kivilehta dostal zpět do vedení.

Peter Kotilainen potvrdil, že je muž velkých zápasů. Photo: Martin FLOUSEK

Úřadující mistři měli v dalších minutách výraznou převahu, ze které pramenily další dvě branky. V krátkém časovém sledu se znovu trefil Peter Kotilainen a Nico Salo. Rekordní návštěva 16 276 diváků mohla sledovat snížení Rudda z trestného střílení, to ale bylo ze švédské strany vše. Žádný drtivý tlak se nekonal, Finsko naopak trefou do prázdné branky pečetilo výhru 6:3.

Svěřenci Petteriho Nykkyho došli ke čtvrtému titulu v historii, v Praze vyhráli podruhé v řadě. Finové uspěli především kvůli skvělé defenzivě, pro mistry také hovořila delší pauza mezi zápasy a o poznání méně vyrovnanější semifinále. Švédsko postoupilo až po samostatných nájezdech.