Vítkovice slaví prvenství v základní části. Foto: Florbal Vítkovice
21. 1. 2019 Extraliga žen (5) KOMENTÁŘŮ

Vítkovice porazily Chodov a jsou v čele, Liberec podlehl Židenicím, pomohly si Jičín s Panthers

Osmnácté kolo nejvyšší ženské soutěže přineslo změnu na vedoucí pozici. Nově jsou první Vítkovice, které si v domácí řeži poradily 6:5 s Chodovem po nájezdech. Podle papírových předpokladů si pomohly výhrami celky Jičína a Panthers, situace se naopak zkomplikovala pro Olomouc. Naději na play off prakticky ztratily florbalistky Liberce, které doma podlehly Židenicím.

Šlágrem kola byl jednoznačně souboj mezi Vítkovicemi a Chodovem o první příčku extraligové tabulky. Lépe do utkání vstoupil Chodov, který v tomto velmi tvrdém utkání dvakrát v první části vedl, Vítkovicím se ale povedlo pokaždé srovnat.

Na začátku druhé třetiny se v souboji mimo míček zranila Eliška Planková, která tak nedohrála druhé utkání v řadě. Její zranění si vyžádalo příjezd záchranné služby, Vítkovice ale za chvíli díky Enenkelové poprvé v utkání vedly. Po relativně divokém průběhu druhé třetiny to nakonec bylo za 40 minut 4:5, když poslední slovo měla Frantíková.

V poslední třetině Vítkovice využily dvojnásobnou početní výhodu a vyrovnaly na 5:5, další branka již v nervózním závěru utkání nepadla. Rozuzlení nepřinesl ani nastavený čas, rozhodnout tak musely nájezdy.

V první sérii se prosadila Paloncyová, na což vzápětí reagovala za Chodov Hanzlíková. Rozhodlo se ve čtvrté sérii: Hanzlíková nejprve trefila tyčku, aby následně Husková gólem ukončila utkání.
Vítězný trenér Tomáš Martiník z výkonu příliš nadšený nebyl. „Ubojované vítězství, kterého si ovšem ceníme. Dnes florbalové krásy pramálo, za to hodně nervozity a stresu na florbalkách. Umíme a chceme hrát líbivější florbal,” vzkázal.

To jeho protějšek Lukáš Procházka ocenil svůj tým kvůli tomu, jak se popasoval s náročným programem. „Krásný zápas v plném nasazení, plný tvrdých soubojů. Strašně si cením toho, že jsme se po pohárovém zápase dokázali zvednout a předvést florbal v plném nasazení. Je to škoda, protože si myslím, že pokud jsme hráli v plném počtu, byli jsme dnes lepší. Nicméně Vítkovicím gratuluji a doufám, že nás letos bude čekat ještě odveta,” vzhlížel k play off.

Liberec nezvládl důležité utkání s Židenicemi a jeho ambice na postup do play off dostaly velkou ránu, která bude z pohledu snahy o postup mezi elitní osmičku nejspíše fatální. Liberec ale v utkání s Židenicemi nikdy nevedl, pouze dvakrát se mu povedlo srovnat. Na premiérovou branku Markéty Sedláčkové v extralize už ale odpověď nenašel a Židenice tak zvítězily 3:2. „Vyrovnaný a bojovný zápas od začátku do konce. Zřejmě ne moc pohledný pro diváky, pro nás ale důležitá výhra a povzbuzení do dalších tréninků a zbytku sezóny,“ radoval se Jiří Starý.

Důležitou výhru zaznamenaly florbalistky Jičína nad Olomoucí, která si naopak notně svou pozici zkomplikovala. Po vyrovnané první třetině se Jičín třemi góly dostal do vedení 5:2, které již nepustil. Olomouci sice vykřesala naději Reimerová, poslední slovo ale měla Lucie Paulovičová, která uzavřela na konečných 6:3 pro Jičín. „Konečně jsme se dostaly do herní pohody. Zápas jsme, až na pár zaváhání, kontrolovaly. Po herní pauze nás čekají další důležitá utkaní, na která se budeme připravovat,“ měla důvod k radosti hrající trenérka Jičína Gabriela Žůrková.

Podobně jako Jičín, také hráčky Panthers si v tomto kole výrazně pomohly vítězstvím, v případě Pražanek nad Plzní. Plzeň sice dokázala zareagovat na první branku Miklíkové, nicméně ještě do první pauzy následně třikrát inkasovala a Pražanky si osud utkání pohlídaly. V polovině utkání vedly již 7:2, nakonec zápas dovedly do vítězného konce poměrem 8:4. „Dneska jsme si mohli zastřílet, ale hráli jsme dobře jen polovinu zápasu, kdy jsme kontrolovali hru a dobře kombinovali a měli jsme chuť dávat branky. Pak jsme ale polevili, což se nám v těžších zápasech nebude vyplácet,“ varoval svůj tým Lukáš Jenšík.

Po pohárovém triumfu uspěly v nejvyšší ženské soutěži hráčky FBC Ostrava. Dlužno ale říci, že od Bohemians nedostaly nic zadarmo a pražský celek ještě na začátku třetí třetiny vedl. Ostrava ale v poslední dvacetiminutovce třikrát skórovala a připsala si tak tři body za výhru 5:3. „Říkal jsem holkám, že je díky středečnímu úspěchu čeká jeden z nejtěžších zápasů celé sezóny a to se potvrdilo. 30minut jsme se rovnali, ale nakonec jsme opět poměrně s přehledem zápas otočili,“ uvedl trenér Ostravy Jakub Robenek.

Roli favorita jednoznačně splnily florbalistky Ivanti Tigers. Ty už po necelých dvanácti minutách vedly 4:0 nad Tatranem Střešovice a utkání z rukou nepustily. Tatranu se podařil alespoň dílčí úspěch, když ve třetí třetině dokázal remizovat 2:2, nicméně celé utkání prohrál 3:10. „Naše hra v prvních dvou třetinách byla více v tempu. Podařilo se nám dát góly a potom hrát v klidu. Jsme rádi, že jsou před soustředěním všichni zdraví,” zhodnotila utkání trenérka Ivanti Tigers Markéta Šteglová.

Přehled výsledků 18. kola Extraligy žen

Crazy girls FBC Liberec – K1 Florbal Židenice 2:3
branky: 21. Adéla Dlouhá, 39. Klára Leierová – 9. Kamila Pravcová, 34. Noemi Knapová, 48. Markéta Sedláčková; rozhodčí: Barbora Beranová – Lucie Hejnová; vyloučení: 0:0; využití: 0:0; diváků: 43; zásahy brankářů: Marcela Štěpánová 16 – Karolína Krištofová 28; po třetinách: 0:1, 2:1, 0:1;

1. SC TEMPISH Vítkovice – FAT PIPE FLORBAL CHODOV 6:5pn
branky: 9. Barbora Husková, 20. Barbora Husková, 24. Veronika Enenkelová, 29. Ivana Šupáková, 51. Kamila Paloncyová, N Barbora Husková – 3. Tereza Peštová, 19. Nela Jiráková, 27. Martina Řepková, 30. Magdaléna Plášková, 33. Daniela Frantíková; rozhodčí: Martin Petřík – Tomáš Podlesný; vyloučení: 3:4; využití: 1:1; diváků: 115; zásahy brankářů: Nikola Příleská 20 – Kristýna Provázková 15; po třetinách: 2:2, 2:3, 1:0, 0:0;

KM automatik FBK Jičín – FBS Olomouc 6:3
branky: 2. Lucie Paulovičová, 16. Kristýna Bachmaierová, 21. Anet Jarolímová, 25. Anet Jarolímová, 34. Anet Jarolímová, 49. Lucie Paulovičová – 1. Sára Jakubkovičová, 16. Tereza Mošťková, 40. Tereza Reimerová; rozhodčí: Kateřina Hátlová – Lenka Jansová; vyloučení: 1:2; využití: 0:0; diváků: 120; zásahy brankářů: Veronika Samková 16 – Lenka Kubíčková 19; po třetinách: 2:2, 3:1, 1:0;

FBC ČPP Bystroň Group OSTRAVA – FbŠ Bohemians 5:3
branky: 3. Denisa Kotzurová, 31. Denisa Kotzurová, 42. Veronika Káčová, 46. Denisa Kotzurová, 56. Nela Kapcová – 11. Adéla Bočanová, 14. Adéla Bočanová, 21. Hana Poláková; rozhodčí: Martin Hudeček – Pavel Rochovanský; vyloučení: 1:0; využití: 0:0; diváků: 57; zásahy brankářů: Veronika Tomšová 16 – Daniela Kreisingerová 21; po třetinách: 1:2, 1:1, 3:0;

Tatran Střešovice – Ivanti Tigers Jižní Město 3:10
branky: 24. Eliška Machková, 49. Daniela Reindlová, 60. Barbora Zabavská – 7. Lucie Řezáčová, 9. Iveta Hyršlová, 10. Lucie Řezáčová, 12. Dominika Kubišová, 29. Adéla Polívková, 30. Eliška Chudá, 34. Eliška Chudá, 40. Dominika Kubišová, 42. Dominika Kubišová, 59. Vendula Beránková; rozhodčí: Karel Balla – Vojtěch Typl; vyloučení: 1:0; využití: 0:1; diváků: 73; zásahy brankářů: Eliška Drbalová 30 – Kristýna Karli 10; po třetinách: 0:4, 1:4, 2:2;

Panthers Praha – FBŠ SLAVIA Fat Pipe Plzeň 8:4
branky: 2. Ivana Miklíková, 10. Veronika Zittová, 16. Tereza Syslová, 16. Tereza Pitterlingová, 21. Michaela Lupačová, 25. Tereza Pitterlingová, 28. Lucie Florianová, 55. Barbara Jelínková – 4. Michaela Mašková, 30. Anna Alexandra Suková, 40. Michaela Urbanová, 51. Helena Böhmová; rozhodčí: Josef Monzer – Lukáš Procházka; vyloučení: 0:1; využití: 1:0; diváků: 52; zásahy brankářů: Karolína Červová 15 – Kateřina Fialová 14; po třetinách: 4:1, 3:2, 1:1;