14. 11. 2013 Reprezentace - Historie (4) KOMENTÁŘŮ

PRVNÍ MEDAILI ČESKÉHO FLORBALU je 10 let. Co dnes dělají bronzoví junioři z roku 2003?

 Dlouho, dlouho čekal český florbal na svou první medaili. Sáhl si na ni až ve chvíli, kdy už ve Švédsku i ve Finsku několikrát slavili zlato, ve Švýcarsku stříbro a v Norsku bronz. Tu protivnou bariéru prolomila juniorská reprezentace na mistrovství světa 2003 v Praze. Co dělají tehdejší hrdinové, jež po výhře v boji o bronz nad Švýcary 5:2 oslavovala 9. listopadu 2003 zaplněná Letná?

Předně – dohledat osudy některých z nich bylo i v době Facebooku úkolem, na němž by možná vyhořel i Sherlock Holmes s majorem Zemanem dohromady. Vždyť dobrá třetina týmu upadla v zapomnění, někteří po šampionátu hráli na vrcholové úrovni jen krátce. „Pak zmizeli z florbalového prostředí a tím i z dohledu,“ vystihuje Rolf Franke, tehdejší vedoucí výpravy a dlouholetý manažer ostravského FBC, které do základní sestavy juniorské reprezentace v listopadu 2003 dodalo nejvíc – 5 – hráčů.

Co dnes dělají členové bronzové party?

Kdo byl v týmu

Brankáři
Jakub Koráb       (4 zápasy             9 branek              průměr 2,25       56 zákroků          úspěšnost 86,15%)

V pouhých 17 letech zvládl s přehledem náročnou roli jedničky, byl jedním z hlavních strůjců úspěchu. Z Future 2 roky po MS odešel do Mladé Boleslavi, s níž slavil celkem 3x extraligový bronz. Letos v létě kariéru uzavřel. Vystudoval FTVS, aktuálně působí jako profesor tělocviku na jednom pražském gymnáziu. Příležitostně také přednáší na téma gólmani na trenérských školeních ČFbU.

Tomáš Blažek    (1 zápas               10 branek           průměr 10          24 zákroků          úspěšnost 70,59%)

Brankář tehdejšího 1. SC Ostrava si na šampionátu zachytal jediný zápas, trenéři jej „obětovali“ pro duel s favorizovanými Švédy. Pochytal, co se dalo, i tak 10x kapituloval. Je jedním z početné skupiny, která u florbalu příliš dlouho nevydržela. Nyní provozuje v Ostravě-Porubě firmu na prodej motocyklových doplňků, náhradních dílů a příslušenství.

Jiří Vochozka     (na MS nechytal)

Na turnaji mu připadla role 3. gólmana na tribuně. S rolí čekatele se pak musel smířit i v Tatranu, s nímž sice posbíral 6 titulů, ale většinu jako Kafkův náhradník. V létě 2008 se sebral a šel zkusit štěstí do FBC Ostrava. Na vysněné MS mu to však nepomohlo, počítadlo startů v národním týmu se zastavilo na čísle 7. Byla to jeho poslední sezona, kariéru mu zbrzdila choroba zvaná systémové onemocnění. Nyní pracuje na Kladně jako projektový manažer ve stavebnictví.

Obránci
Martin Vladař   (5 zápasů            1 branka              1 asistence         4 trestné minuty)

Spolehlivý bek toho má na kontě spoustu: je vicemistrem světa z roku 2004, coby útočník pomohl Vítkovicím o 5 let později k titulu. Následně si v Espoo zahrál semifinále finské ligy, s Grünenmattem se probil do finále Švýcarského poháru. Teď pod Alpami hraje nejvyšší soutěž za Chur. Při kariéře stihl vystudovat práva, jimž se však nyní nevěnuje. Momentálně mám od klubu jen manuální práci,“ hlásí.

Martin Hošek   (5 zápasů            0 branek              2 asistence         2 trestné minuty)

Jako jediný z elitní formace tehdejšího týmu (Vladař, Hošek – Kadlec, Sladký, Skalík) se neprosadil do reprezentace. Havířovský odchovanec několik následujících sezon hájil černožluté barvy Torpeda, poslední roky však nastupuje za Stonavu. Týmu z městečka u polských hranic pomohl do 4. nejvyšší soutěže, většinu minulého ročníku však odehrál za béčko Sokola Pardubice, kam se údajně přestěhoval.

Marek Deutsch                (5 zápasů            2 branky              0 asistencí           0 trestných minut)

Do týmu se dostal na poslední chvíli, v dubnu jej na poslední přípravný turnaj před MS doporučil tehdejší kouč Tatranu Zdeněk Skružný. 16letý Deutsch v té době přitom nastupoval ještě i za žáky! To už je minulost, stejně jako nález marihuany v jeho těle v srpnu 2007, jež se stal prvním dopingovým případem ve florbale. Dnes nosí kapitánskou pásku v Tatranu, doma má bronz z MS 2010 a prodává v pražském obchodě Florbal Expert.

Ladislav Mlynář               (5 zápasů            1 branka              1 asistence         4 trestné minuty)

Kapitán výběru, předvídala se mu zářivá florbalová budoucnost. Jenže v národním týmu dospělých stihl jen „béčkový“ turnaj v únoru 2005 a zápasy proti Slovensku, Rakousku a Nizozemsku. V létě 2005 se přípravném zápase zranil… Za pár let se pokusil v ostravském FBC o návrat, ale neúspěšně. Necelých 5 zápasů v sezoně 2009/10 je tečkou za jeho kariérou. Živí se jako auditor v renomované společnosti PricewaterhouseCoopers, od loňského července zastává post Senior associate.

Radek Jantoš     (5 zápasů            1 branka              0 asistencí           2 trestné minuty)

Havířovský odchovanec zkoušel po studiích v Plzni štěstí v Praze. Nastupoval za Bohemians, v jejichž dresu se dočkal i první extraligové trefy. Po čase se ale vrátil domů, dlouho působil v dresu Slavie, z níž si ještě v sezoně 2009/10 odskočil na 6 zápasů do Torpeda. Na jaře hrál 3. nejvyšší soutěž, v tomto ročníku na žádné soupisce není. Dal se na poker, rád o sobě říká, že je hazardní hráč. V létě si z pardubického turnaje FullTiltPoker.net odvezl za 3. místo necelých 20 000 korun.

Vladimír Nevrkla            (5 zápasů            0 branek              0 asistencí           0 trestných minut)

Liberecký zadák odešel v 19 letech jako opora FBC do Prahy, ve Future však zvládl jen 3 zápasy. Kariéru po pauze restartoval ve 3. nejvyšší soutěži v dresu Slávie Ústí nad Labem, odkud v létě 2010 zamířil do Švýcarska. S třetiligovým celkem Iron Marmots Davos Klosters letos slavil postup o patro výš, momentálně však týmu patří v NLB poslední místo. Pod Alpami studuje obchod, v červenci získal dílčí diplom a ještě mu scházejí 2 roky k získání Federálního osvědčení pro obchodníky.

Radim Vicher    (5 zápasů            0 branek              0 asistencí           2 trestné minuty)

René Duda         (5 zápasů            0 branek              0 asistencí           0 trestných minut)

Příběh obou se nerozlučně pojí, je to dvojka, která patří k sobě. Oba byli obránci FBC Ostrava, ani jeden se však v extralize neprosadil, hráli krátce. Posledních několik sezon zkoušeli 6. nejvyšší ligu za Rafany Ostrava (v týmu byl i další člen bronzového týmu Michal Trunkát), v tomto ročníku už ale nehrají. Oba mají především rodinné povinnosti, Vicher očekává s manželkou druhého potomka, Dudovi se před měsícem narodil syn Vojta.

Tihle 2 se potkávají také na pracovišti: jsou zaměstnáni ve vítkovické Lahvárně, obří firmě s ročními tržbami přes miliardu korun, která vyrábí lahve na plyn a hasicí techniku. A ještě mají společnou jednu věc, díky níž si je kamarádi z týmu vybaví. „Už tehdy v těch 18, 19 letech měli obrovské svaly. A teď je mají ještě větší,“ líčí s úsměvem jejich tehdejší parťák z obrany Marek Deutsch.

Útočníci
Vojtěch Skalík  (5 zápasů            3 branky              2 asistence         2 trestné minuty)

Sběratel medailí. Rok na to byl i u stříbrného úspěchu na dospělém MS, v roce 2010 přidal do kolekce bronz. Na minulém šampionátu však kvůli zlomené ruce chyběl. Už 7 let nastupuje ve švýcarské NLA, kde je za hvězdu. Našel si tam přítelkyni i dobré zaměstnání. Začínal s pomocnými pracemi na stavbě, teď je ve službách slavného rakouského výrobce broušeného křišťálového skla. „Dělám u Swarovského v kanceláři v oddělení procurement, jsem zodpovědný za naše dodavatele,“ přibližuje.

Tomáš Sladký    (5 zápasů            2 branky              0 asistencí           2 trestné minuty)

Po Aleši Zálesném druhý florbalista na světě, který vystřídal všechny 4 top ligy. Ve Švýcarsku Waldkirch-St. Gallen a Wiler, s nímž získal v roce 2008 titul, ve Finsku Kovee, aktuálně pak švédský Jönköping… Dvakrát si z ciziny odskočil domů a vždy se s Vítkovicemi stal mistrem (2009 a 2013). Má doma i bronz z MS 2010. V klubu je nyní hlavním koučem týmu do 15 let, má titul bakaláře v oboru Sportovní management a trenérství na Univerzitě Palackého v Olomouci, roste z něj kouč.

Petr Kadlec        (5 zápasů            2 branky              1 asistence         2 trestné minuty)

Jako jediný z týmu se stal později mistrem světa, i když loni v Praze „jen“ akademickým. Je obrazem věrnosti. Nikdo si jej nedokáže představit v jiném dresu než s buldokem na prsou, který obléká už 13. sezonu(!), ačkoliv s týmem dosáhl jen na 3 stříbra v poháru. V civilu jeho jméno zní Ing. Petr Kadlec, Ph.D., po 8 letech studií na Fakultě elektrotechniky tam našel i práci. Vyučuje předmět Komunikační řešení počítačových subsystémů a především je v oboru vědecko-výzkumným pracovníkem.

Michal Trunkát (5 zápasů            3 branky              3 asistence         0 trestných minut)

V klíčovém duelu s Lotyši zazářil 2 góly, jeho útok s Doležalem a Plačkem byl strůjcem postupu do semifinále. Až do jara 2010 nastupoval za FBC Ostrava, následující 2 roky hájil barvy Rafanů Ostrava v 6. nejvyšší lize. Pak poskočil o 2 patra výš do sestavy Slovanu Havířov. Minulé 2 sezony koučoval ženy FBC Ostrava, pak ale žezlo odevzdal. „Mám druhé dítě, je problém stíhat i mé tréninky. Naštěstí je můj kouč Petr Skácel benevolentní,“ směje se. A jinak? V hobby marketu v Hornbachu dělá na příjmu zboží, jezdí s vysokozdvižným vozíkem.

Michal Plaček   (5 zápasů            2 branky              5 asistencí           4 trestné minuty)

Vítkovický forvard odehrál za klub 7 sezon. V té, v níž modří slavili titul, nastoupil už jen ke 4 zápasům. Další rok strávil v celku 1. MVIL Ostrava, pak vyrazil do světa. Žil v Americe, v Anglii, teď je zase zpátky doma. A po 3 letech se vrátil k florbalu, před 2 týdny naskočil za celek Melody Boys Hlučín v 6. nejvyšší lize. Obnovenou premiéru si osladil 4 body proti Pusté Polomi (5:4), v dalším zápase ještě bod přidal (3+2). S bývalým spoluhráčem z Vítkovic a s dalším kamarádem provozují realitní kancelář.

Tomáš Doležal  (5 zápasů            5 branek              3 asistence         2 trestné minuty)

Kariéru výjimečně šikovného útočníka, jenž slavil juniorský titul s Future a v letech 2003 a 2004 i 2 dospělé s Tatranem, zastavily zdravotní problémy. Po dvouleté pauze odehrál v dresu Future ještě výbornou sezonu 2006/07, v dalším ročníku už stihl jen 4 extraligové zápasy za Spartu a od té doby nastupuje za pražské Vorms. Jeho premiéra v této sezoně 4. nejvyšší soutěže? Na debaklu „svého“ Future 28:4 se podílel 16 body (8+8)! V prestižní reklamní agentuře McCann Worldgroup pracuje jako Senior Account Manager.

Michal Soukup (5 zápasů            2 branky              2 asistence         2 trestné minuty)

Pamětníci na něj vzpomínají jako na jednu ze 4 velkých individualit týmu spolu se Skalíkem, Doležalem a Vladařem. Dlouholetý pilíř ofenzivy Future obsadil v sezoně 2008/09 v základní části 4. místo v bodování extraligy. Jenže v play off následující sezony pil a ponocoval, následoval vyhazov a přestup do Sparty. Zažil s ní sestup, pomohl jí mezi elitu zpět, načež na rok zmizel do 3. nejvyšší soutěže do týmu FLOBO. Po letním sloučení Future a Sparty se vrátil, ovšem v novém týmu vydržel jen pár týdnů. Teď ve 4. nejvyšší lize pomáhá zachraňovat Future a sám si hledá práci.

Jakub Kyselý     (5 zápasů            1 branka              1 asistence         0 trestných minut)

Další z party z FBC Ostava, s níž získal 3 stříbra a 1 bronz. A také další světoběžník. Nejdřív ze dne na den zmizel do Prahy, pracoval tam na stavbě i na čerpací stanici. „Tankoval jsem na Štěrboholské a najednou mi kluk z obsluhy říká: ‚Jé, dobrý den, pane trenére, ještě děláte florbal?‘ Až za vteřinu mi došlo, kdo to je,“ vypráví s úsměvem Zdeněk Skružný, tehdejší vedoucí výpravy. Kyselý pak odjel do Anglie, v Nizozemsku se staral o handicapované. Po návratu se mihl v dresu Startu Kunratice, ještě do léta hrál 6. nejvyšší ligu za jeho D-tým. Načež se opět vypařil. Nyní dělá čerstvě revizora v pražském Dopravním podniku.

Ondřej Vaculík (5 zápasů            1 branka              2 asistence         0 trestných minut)

Obrazil toho skutečně hodně. Z Tatranu má titul z roku 2004, pak se vrátil do Future, další 2 roky hrál v Mladé Boleslavi, rok na Chodově, další 3 za Spartu a předchozí 2 ročníky byl ve Future, kde nosil kapitánskou pásku. Po sloučení klubů uslyšel, že s ním nepočítají, tak je na hostování v Pardubicích, jimž pomáhá v senzačním tažení. I on má před jménem titul Ing., pracuje jako referent na oddělení finanční kontroly Ministerstva životního prostředí.

Patrik Marafko (5 zápasů            0 branek              0 asistencí           0 trestných minut)

Další talent, který se nerozvinul. „Je pro mě největším zklamáním. U něj byl problém hlava, nepracoval. Přitom to byl v 16 letech jeden z nej hráčů ve své kategorii,“ lituje kouč Jaroslav Marks. Útočník před MS přestoupil ze Sparty do Tatranu, s nímž v následujících 2 sezonách pokaždé slavil titul, pak se vrátil na Chodov, kde začínal. Od roku 2006 nic… Výhry sbíral v barmanských soutěžích, se spolužákem z hotelovky otevřeli plážový bar na Máchově jezeře, pohyboval se v realitách. Nyní dělá gastromanagera Showparkům a Hotelu Henry.

Petr Salát            (5 zápasů            0 branek              0 asistencí           4 trestné minuty)

I on toho od šampionátu vystřídal spoustu. Brno, Bohemians, Liberec, kde hned v prvním ročníku obsadil celkové 3. místo bodování v základní části extraligy, sezona ve švýcarském druholigovém celku Kloten-Bülach Jets, návrat pod Ještěd a nyní už 2. sezonu střílí góly za Mladou Boleslav. Zůstal však kmenovým hráčem Liberce a v témže městě má i práci. V GE Money Bank se stará o nejlepší klienty banky v kraji.

Jaroslav Marks (trenér)

Po juniorech trénoval národní tým žen, s nímž vybojoval historický postup do semifinále. Načež odešel na Slovensko, kde vede jak reprezentaci seniorek, tak juniorek. S oběma se dočkal premiérové účasti v elitní skupině MS. Dále je metodikem unie, lektorem, předsedou ligové komise Královehradeckého a Pardubického kraje, členem reprezentační komise a od nové sezony také vede ženy IBK Hradec Králové, jež aktuálně drží 2. příčku v české divizi 1. ligy.

Poděkování patří: Jakubu Korábovi, Michalu Trunkátovi, Zdeňku Skružnému, Jaroslavu Marksovi, Rolfu Frankemu, Marku Deutschovi, ČFbU a mnoha dalším.


Autor: Pavel KřiklanKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*