To je radost! Čeští junioři se stali mistry světa! Foto: Flickr IFF To je radost! Čeští junioři se stali mistry světa! Foto: Flickr IFF
13. 5. 2019 Reprezentace - Junioři (24) KOMENTÁŘŮ

Přepište florbalové dějiny! Čeští junioři podruhé na turnaji zdolali Švédy a berou zlaté medaile!

 Tohle je naprostá senzace! Čeští junioři to dotáhli až do úplného konce! Ve finále mistrovství světa porazili Švédy 8:2, severskému soupeři uštědřili druhou porážku na turnaji a po právu slaví zisk zlatých medailí. Jedná se o první zlato ve florbalové historii, které vybojovala Česká republika v rámci juniorských nebo seniorských světových šampionátů.

První vzájemný duel na šampionátu v základní skupině ovládli Češi v poměru 5:1, a tak už severský soupeř věděl, že proti sobě má těžkého protivníka. Úvodní spíše opatrná třetina gól nenabídla.

Ve druhé části však Češi rozjeli svou „show“. Po čtyřech minutách prostřední dvacetiminutovky otevřel skóre Kreysa, když vyběhl s míčkem přes osu hřiště a zamířil do sítě. O chvíli později proměnil rychlý brejk v gól kapitán Juha. A vydařenou pasáž českého týmu korunoval fantastickou individuální akcí Langer.

Švédové ve třetí třetině dvakrát dokázali snížit na rozdíl dvou branek. Nejprve se prosadil Eriksson a na trefu Eremiáše zareagoval Wettergren. Češi ale závěr zápasu zvládli skvěle. Pátý gól přidal Šindler a pak se ještě do prázdné branky trefili Šebek, Juha a Langer.

Čeští junioři vyhráli ve finále světového šampionátu nad Švédskem 8:2 a přepsali florbalovou historii. Na turnaji vyhráli všech pět zápasů, dvakrát porazili Švédsko a zaslouženě si mohou pověsit na krk zlaté medaile.

Finále mistrovství světa juniorů 2019:

Česko – Švédsko 8:2 (0:0, 3:0, 5:2)

Branky: 25. Kreysa (Langer), 30. Juha (Řezáč), 31. Langer (Šebek), 45. Eremiáš (Řezáč), 53. Šindler (Forman), 58. Šebek, 59. Juha (Haleš), 60. Langer – 42. Eriksson (Kalentun), 48. Wettergren.

Sestava Česka: Haleš – Koláčný, Doubek, Malina, Beneš, Sládeček, Sádlo, Havlas – Řezáč, Eremiáš, Juha – Buršík, Šindler, Forman – Šebek, Langer, Kreysa – Švéda, Boček. Trenér: Jiří Jakoubek.


Autor: Gustav OndrejčíkKOMENTÁŘE

 • Pavel napsal:

  Gratuluji, skvělé!!!!!

 • Xxy napsal:

  Tady nám roste silná generace. Tak teď to pořádně oslavit, oddychnout po sezoně a hlavně neusnout na vavřínech, protože o tehle borcich ještě hodně uslyšíme. VELKÁ GRATULACE

  • Petr napsal:

   Dvoutisícovky jsou nejsilnější generací v posledním období. Následující ročníky nejsou tak výrazné, takže uvidíme.

 • Majkl napsal:

  Oproti prvnímu zápasu ve skupině Švédové hráli své maximum. Ovšem na naši poctivou hru do obrany, výborné individuální akce a bezchybného gólmana nedokázali najít recept. Borci to odjezdili po pr… Klobouček, vynikající výkon.

 • Venca napsal:

  Úžasný výkon. Haleš geniální. Obrana super a Langrův 3. gól do zlaté helmy…radost mi nezkazil ani děsný ceremoniál a Skružný, který je prostě snad všude a asi navždy :-(.

 • praha napsal:

  Najednou nikomu nevadí, že tam je většina kluků z pražských klubů. Ono to asi nebude jen tak, že.

  • Petr napsal:

   Dominance pražských juniorů a většinově i dorostenců v posledních třech letech byla jasná. O to více těší, že starší žáky letos vyhrály Vítkovice. Pro rozvoj florbalu je jen dobře, když se kvalita posune i mimo Prahu. Ono to taky není až tak přínosné pro pražské týmy, když nemají adekvátní externí konkurenci.

 • trenér napsal:

  tak na začátku obrovská gratulace – konečně zlato…výsledek to je vynikající, ale pro ty kluky to znamená jediné – nezpychnout, nemachrovat, pracovat na sobě protože rozdíl mezi dospělým florbalem a tím juniorským je celý parník, drtivá většina juniorů by v superlize neobstála. důležité teď bude jak se dokáží zapracovat do mužů, jestli dostanou příležitost a prostor k dalšímu rozvoji – a to je ještě dlouhá cesta. se zlatem na krku by to mohlo být veselejší, určitě ne snadnější!

  • Marek napsal:

   Váš názor je samozřejmě pravdivý, ale měl bych k tomu takový dovětek a to, že více jak polovina toho týmu již hraje mužskou extraligu nebo první ligu.. Takže ten potenciál. Je tady opravdu dobrý, a jen ne usnout na vavřínech.. Samozřejmě gratulace celému týmu k historickému úspěchu, českého florbalu.. ???

   • trenér napsal:

    ještě jednou veliká gratulace a dodám, že mě naprosto šokovali švédové a tím, co předváděli nebo spíše nepředváděli…naši je přejeli dvakrát, přehráli jsme jasně švýcary, chybí jenom přímá konfrontace s finy, ale věřím, že bychom je udělali s přehledem taky…je třeba si říct, co to znamená pro juniory samotné, jak to analyzovat? máme opravdu vyjímečnou nastupující generaci nebo ostatní stagnují? přeceníme ten obrovský úspěch nebo podceníme? jak pracovat dále, aby už konečně i muži přivezli něco cennějšího než bronz…je to nastupující trend nebo výstřel do tmy? ta zlatá placka je krásná, ale všechny kluky bude zavazovat k ještě větší práci – k tomu jim přeji mnoho štěstí do budoucna…

  • Petr napsal:

   Myslel jsem, že máte větší přehled o tom, kdo kde hraje. Ne více než polovina, ale naprostá většina jich hraje dospělou ligu. Z ročníků 2000 nehraje Eremiáš (zatím, navíc byl zraněný), z 2001 Kříž (Střešovice měly brankářů dost). Beneš z Ústí byl zraněný, jinak by 1. ligu hrál. 2002 zatím nemohou, přičemž nepochybuji, že Forman od září nastoupí.

   Takže Vašemu příspěvku skutečně nerozumím, projevil jste se opět jako kritik pro kritiku, bez reálné znalosti o tom, co kritizujete. Pouze obecné plácání.

   Jinak na zjemnění, samozřejmě gratuluji, jen se při dobrém vedení projevilo, že ročník 2000 je florbalově velmi silný. A já mám radost, že velkou část hráčů jsem měl možnost osobně od mala vidět hrát a herně růst. A gratulaci rodičům za to, co museli léta obětovat pro své hochy.

   • Kazatel napsal:

    Souhlasím s Petrem.

    Jen mě v celkovém kontextu srovnání soutěží „top čtyřky“, napadá otázka: „Jakto, že byli mladí Švédi, Fini a potažmo i Švýcaři takto slabí“?

    Je to jen „jejich slabý vs. náš výjimečně silný ročník“?
    Nebo opravdu dobrá taktická připravenost pod panem Jakoubkem?

    • Honza napsal:

     Náš tým mi přišel nejlépe takticky připavený a co více, dokonce tuto taktiku všichni plnili do posledního puntíku. Jakoubek (samozřejmě spolu s jeho kolegy) vybral pro svoji taktiku vhodné hráče, podařilo se mu navnadit skvělý týmový duch a zároveň nepotlačit silné individuality. Bravo!

     • Petr napsal:

      Asi mix všeho. A možná právě to, že naprostá většina hráčů pravidelně nastupuje za muže, rozhodlo. I Švédové měli ve výběru hráče z SSL, ale ne v takové míře. Navíc, třeba v Tatranu a Bohemce (kteří dodali nejvíc hráčů) hra na mladých dost závisí, takže pochopení taktiky a její dodržování mají vžité. I když to často byl obvyklý bláznivý juniorský průběh zběsilého běhání sem a tam, ve chvíli bránění to byl vyspělý dospělý zodpovědný projev. Byly tam i chyby, po kterých padly branky, soupeř jich ale udělal víc. I když byli naši hráči pod tlakem, dobrý blok nedovolil soupeři vystřelit, aniž by riskoval zachycení míčku s následným protiútokem do odkryté obrany. Naopak, zde by se měla dospělá reprezentace podívat, jak se to dělá. Jediné, co úplně nešlo, byly přesilovky, to ale bylo vyváženo velmi dobrou produktivitou ve hře v pěti nebo brankami v oslabení.

 • Honza D. napsal:

  Nejdřív velká gratulace k parádnímu výsledku. Mám dojem, že to je poprvé (chlapi+juníci), co má titul někdo jiný než seveřani. Nebo se pletu?

  Jinak co mě hodně potěšilo je lehkost s jakou dávali kluci góly. Když si vzpomenu na trápení v koncovce u chlapů, tak tady to šlo jak po másle i proti týmům z top4.

 • Florbalista napsal:

  Velký rozdíl bych viděl i v nastavení cíle, Pepa Juha a spol si tam jeli pro zlato. Předešlé ročníky o zlatu jen snily, ale jely si pro medajle.

 • Pavel napsal:

  Byla radost kluky sledovat, jejich sebevědomí výkon, žádný zbytečný respekt k soupeři. Doufám že hodně půjde do Švédska a Švýcarska

 • Honza napsal:

  Úctyhodné porazit 2x tak silný výběr Švédska. Šlo ale vidět, že oni jsou ještě takové děti, aspoň se tak chovali mimo hru a myslím, že i při hře jsme u našich borců viděli vyspělejší výkon.

  Nevíte, jestli tento výběr už bude mít možnost spolu pokračovat v často zmiňovaných reprezentací U21 nebo U23?

 • Rozvoj napsal:

  U21 nebude. Dalsi fantasticke rozhodnuti

 • Verča napsal:

  Filip Langer je úžasnej

  • Kosmos napsal:

   Langer skvely, moc dobre zahrál Rezac, Juha, Sindler, s nadhledem zvladl paradne Benes finale, naopak Forman tahnul zapasy ve skupine, Kreyza neodstavitelny od balonu jak Eric Lindros za sve nejvetsi slavy…dobre To klukum sedlo.

 • Pítrs napsal:

  Zmiňujete tady hodně taktiku a taky si myslím, že to bylo důležité. Pomohl k tomu určitě široký realizační tým, kde měl každou svou úlohu o které Jakoubek mluvil v rozhovorech – Berka útok, Vojta obranu a Jakoubek to řídil strategicky + dva fyzio a mentální trenér + trenér golmanů.

  Proto nechápu, když takhle mohou fungovat junioři, proč tak nefungoval realizák u mužského nároďáku. Když viděl člověk střídačku juniorů, šlo vidět, že Jakoubek se stará o tým jako celek, Berka s kontroloval útočnou část, která dle gólů především z brejků fungovala a Vojta často řešil s hráči obranu a komunikoval s hráči na střídačce individuálně a Daněk pomáhá hráčům s psychikou. Namísto toho vidíme v prosince nesourodou partičku bez energie. Snad to bude teď jiné, i když moc se toho nezměnilo.

  • Xxx napsal:

   Myslím, že junioři potřebuji více komunikace na střídačce než A-tým. Ti hráči co hrajou za dospělý narodak už jsou na tolik kvalitní, že ví, co a jak a stačí jim, když jim trenéři věci řeknou v šatně o přestávce. Navíc když se podíváte na střídačku Finska tak Peteri Nykky tam stál jak kdyby se ho to chvilkama vůbec netýkalo

   • To napsal:

    Nerozporuji. Ale prislo Vam, ze muzsky narodak vedel, co hrat? V juniorce to hlavne v obrane bylo jasne a byl zjevny plan hry. To jsem postradal u muzu.

Napsat komentář

*