Švýcarsko senzačně postoupilo do finále MS žen. Foto: Martin Flousek, Český florbal Švýcarsko senzačně postoupilo do finále MS žen. Foto: Martin Flousek, Český florbal
14. 12. 2019 Mistrovství světa žen 2019 (28) KOMENTÁŘŮ

NEUVĚŘITELNÝ OBRAT ŠVÝCAREK UKONČIL ČESKÝ SEN: Lvice padly se Švýcarskem 6:7 v prodloužení.

 Neuvěřitelný obrat. Jinak nelze popsat cestu švýcarských florbalistek do finále domácího Mistrovství světa žen 2019. Podobně jako v Česku Vítkovice v Superfinále nebo Kloten-Dietlikon ve Švýcarsku, také domácí florbalistky senzačně otočily skóre a po výhře 7:6 v prodloužení jsou ve finále světového šampionátu.

Od začátku bylo očividné, že domácí Švýcarky jsou o něco nervóznější než Češky. Těm se povedlo několikrát zajímavě prověřit brankářku Heini, která ale odolala.

Zlom přišel v šesté minutě: zmatku v domácí obraně totiž pohotově využila Urbánková a otevřela skóre. Za minutu a půl bylo ještě lépe: zákrok Stelly na Mlejnkovou posoudily sudí jako nájezdový a Ratajová nedala klubové spoluhráčce Heini v brance šanci. O pět sekund později navíc dobře přečetla hru Krupnová a bylo to 3:0.

Švýcarsko se do hry dostalo až ve druhé polovně první části, nicméně naráželo na tři zásadní faktory: obětavě hrající Češky, které vydatně pomáhaly vynikající Christianové v brance a za třetí na svou vlastní střeleckou nemohoucnost.

Po první třetině to tak bylo 3:0 a český sen začínal mít reálné základy. Do druhé části vstoupily Švýcarky aktivně, hned v první minutě třetiny spálila obrovskou šanci Scheidegger, ale přišla další studená sprcha: rychlý brejk Kapcové totiž pohotově dorazila Paloncyová a Češky vedly 4:0, o dvě minuty později navíc Krupnová využila přesilovku.

Švýcarsko se opět dokázalo zkonsolidovat ve druhé polovině třetiny, nicméně na úspěch muselo čekat do 37. minuty, kdy rychlý brejk proměnila nadvakrát Gerig. Švýcarky poté dokonce vyzkoušely power play , ale další branky se nedočkaly.

Do poslední třetiny vstoupily lépe české florbalistky, které zvýšily na 6:1 zásluhou Jirákové. Vzápětí dostaly Švýcarky dost možná poslední šanci na zvrat v zápase díky vyloučení Řepkové, ale přesilovou hru nevyužily. Nadále držely Češky pod tlakem až do poloviny třetiny. To byla podruhé v zápase vyloučena Stella.

Domácí florbalistky předvedly několik úniků a po jednom z nich byla vyloučena Krupnová. Švýcarsko od této hry ve čtyřech začalo pravidelně zkoušet power play a v 52. snížila kapitánka Marti, vzápětí ale dvouminutový trest dostala Suter za hru v šesti, 25 před vypršením jejího trestu ale přišel pro Jirákovou. Přesilovku ale domácí florbalistky nevyužily, nejblíže byla Gerig.

Hned po vyloučení navíc přišel únik Ratajové, který zastavila Ulber a přišlo druhé trestné střílení. Švýcarky vyměnily brankářku a Ratajové tentokráte trefila tyč. V čase 58:18 se trefila Suter, ačkoliv to mezi Češkami vyvolalo hodně zlé krve, kvůli vysoké holi, dost možná také postavení v brankovišti.

Za dalších 12 sekund se Suter prosadila opět. a Švýcarky rázem měly relativně hratelných 90 sekund na dvě branky.V čase 59:09 navíc přišla další branka a 23 sekund před koncem vyrovnání z hole Wiki.

Utkání tak šlo senzačně do prodloužení, ve kterém se opět trefila Wiki. Finálový sen české reprezentace tak končí hořce…

Švýcarsko – Česko 7:6 (0:3, 1:2, 5:1 – 1:0) po prodl.

Branky: 37. Gerig (Ruttiman), 52. Marti (Gerig), 59. Suter (Gerig), 59. Suter (Gerig), 60. Ulber (Gerig), 60. Wiki (Ulber), 65. Wiki (Stella) – 6. Urbánková (Krupnová), 7. Ratajová (TS), 7. Krupnová (Ratajová), 26. Paloncyová (Kapcová), 28. Krupnová (Jiráková), 44. Jiráková (Urbánková). Rozhodčí: Franzon, Hedelind (obě Švédsko). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Diváci: 3734.

Sestava Česka: Christianová – Beránková, Jiráková, Šupáková, Kubečková, Koníčková, Palonycová, Kotzurová – Ratajová, Urbánková, Krupnová – Plášková, Bočanová, Řepková – Mlejnková, Martináková, Kapcová – Frantíková, Hanzlíková. Hlavní trenér: Sascha Rhyner.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Audit napsal:

  České brambory si nic jiného nezaslouží!

 • Ota napsal:

  Ach jo. Uz jsem se tesil, jak pochvalim skvely vykon nasich holek. Svycarky zaply na uplne jinej level a budme uprimny, mely hodne stesti. Zitra holky hlavu vzhuru a hlavne se z toho neposrat!

 • Tom napsal:

  Za tohle si medaili nezasloužíte takhle odmítnout medaili to se jen tak nevidí 🙁

 • Honza napsal:

  Tohle asi byla ta všude deklarovaná volnost od trenéra…no dobrá práce! 😀 😀 jen ještě druhá věc-Švýcarky nás tam točí, jak na Matějský a my to nepřerušíme time-out po pátém gólu??

 • Tom napsal:

  Neuvěřitelný prokouč jak hráček,tak hlavně realizačního týmu v jinak 50 minut naprosto skvěle odehraném zápase.

 • David napsal:

  Nechat soupeře takhle vyniknout je ostuda. A to nám přálo úplně všechno.. Skvělý začátek, rozhodčí soupeři neodpustily nic a spíš jej řezaly, Švýcarkám tam nic nepadalo.. Pak se nechají holky nesmyslně dvakrát vyloučit, začne se bránit a je po zápase…zítra dostaneme ještě jednu školu a pak si zase přečteme, že jsme na absolutním vrcholu, ale štěstí nepřálo. Takže jsme porazili Slovensko a Polsko.. Pěkný, fakt.

 • Pavel napsal:

  Jak vždycky řikal Bedla: „srandičky, prdelky a pak hovno“

  Sice jsme opět vyhráli na Instagramu, ale né na hřišti.

  Je to škoda.

 • trener napsal:

  zažil jsem několik neuvěřitelným způsobem prohraných utkání a tento bude patřit k nim…za necelé 2 minuty dostat 4 branky? tisíckrát si mohu myslet, že si naše holky zasloužily vyhrát, tento fakt je bohužel k tomu neopravňoval. je mi to moc líto, ale vypadá to zase na bramboru…

 • Audit napsal:

  Neměli by toho švýcarského kreténa vyhodit???????
  Time out???
  Přece nebude hrát proti svým.
  Český florbal pod cizíma trenérama – do pr…

  Mrázek
  Jedlička
  Vyházet vedení českého florbalu!!!
  Přečtěte si diskuzi na Novinky.cz

  • Petr napsal:

   Ty příspěvky jsem četl. Z drtivé většiny hloupé a sprosté připomínky někoho, kdo si jednou do roka v televizi pustil florbal. Příspěvky lidí, kteří tomu sportu nerozumí. To není žádné měřítko objektivity.

   • Ota napsal:

    Souhlas a diky, ze to rikate!

    • Petr napsal:

     Zajímalo mne, jak lidi reagují. Obecně se k florbalu minimálně vyjadřují. Buď ho považují stále ještě za školní sport, případě za sport jednoduchý a nenáročný, vidí to však stále pořád optikou školních kroužků. Někteří florbalem nepokrytě pohrdají.

     K věci. S koncem zápasu bylo na Sport.cz 9 příspěvků, z toho 3 úplně mimo téma, kdy se pán spletl a napsal tam něco k fotbalu. Pak se s příspěvky roztrhnul pytel, po čísle 84 jsem přestal číst. Většinou nadávky, bez sebemenší snahy po nějakém, byť kritickém zhodnocení objektivnějšího charakteru. Jen pár lidí tam napsalo něco o prokoučování a nevzatém time-outu, s čímž se dá celkem souhlasit.

     Já myslím, že se tím ale nemusíme nějak zvlášť stresovat, protože, kdo florbalu nechce rozumět, tak ho k tomu nepřinutíme.

 • taky trenér napsal:

  Marně hledám podobný zápas (snad finále FBC – Tatran), ale toto bylo tak neskutečně prokoučované. Každopádně super zápas na to podívat se pravdě do očí:
  1) Urbánková? Hned v pondělí začít vyřizovat švýcarský pas, protože zejména její zásluhou nejsme ve finále
  2) Kilogramy? Nemůžu si pomoct, ale řekl bych, že na váhu naše ženy vyhrály tak o 100 kg.
  3) Poslední dvě minuty se odkryly charaktery – no, viděli jsme to všichni – Urbánková a zejména Bočanová svým připosr.ným jednáním na hřišti ukázaly, že absolutně nemají na hřišti na takové úrovni co dělat (trenér to neví?)
  4) Všechny poslední 4 góly byly prakticky stejné (na hoře útočníci jako barbíny – k ničemu, žádný pohyb, tlak ani blok), 3 baby brání jednu na středu, tyčky úplně volné.
  5) trenéři – oprostím se od absolutního propadáku se Švédskem a rovnou skočím do posledních dvou minut se Švýcarskem – time-out? Nechápu. Očividně neznají psychiku hráček, kdyby jo, není na hřišti v rozhodujících okamžicích pomalá a posr.ná Urbánková. Pokud bylo ovšem cílem zabetonovat branku, tak poslat na hřiště 500 kg živé váhy se dá pochopit. Obrana je základ – zajímalo by mě, co náš tým trénoval dva roky. No, obranu určitě ne. Rhynera neznám, ale Robenek bránit nikdy neuměl (odchovanec FBC) a pochybuji, že na takovou úroveň vůbec má.
  6) Perlička na závěr – neznám paní, která spolukomentovala přenos, ale zajímavé, jak „vynadala“ Bočanové za zbrklý výhoz míčku, načež o pár vteřin později za totéž vychválí Urbánkovou. Opravdu profík 🙂

  Možná moc kritické, ale na rovinu – zápas prohrál slabý realizační tým, nulová obranná činnost a kilogramy. Bohužel těch dobrých 50 minut to nezvrátí, naopak to vypadá, že švýcarky se z nabité haly a spousty očekávání, prostě jenom „posr.ly“.

 • trener napsal:

  doufám , že výkonná rada, či jak se to jmenuje, vyrazí v úterý oba dva amatéry z pozice hlavního trenéra mužské a ženské reprezentace…

  • Petr napsal:

   Já ty Vaše radikální řešení za každé situace fakt miluju. Z Vás by měl být politik. Tak naléhavě pojmenovávat co nejobecněji problémy a nic vlastně neříct, nenabídnout alternativní řešení, v tom jste opravdu dobrý.

   • trener napsal:

    dovolte mi pojmenovat váš přístup – ve své hyperkorektnosti se za chvíli utopíte ve vlastních pochybnostech a nakonec se v tom utopíte s tím, že nic nedokážete vyřešit. časem se naučíte pěkně mluvit a zdůvodňovat, časem taky zjistíte, že stojíte na místě a přešlapujete. gratuluji. nikoho jste nenaštval, s každým jste kamarád. na ms bojujete o to, aby jste nespadl do skupiny C…

    • Petr napsal:

     Víte, já tady často od Vás čtu jen obecné nicneříkající povzdechy, obecnou kritiku. To ničemu nepomůže, nikoho nevyburcuje a nic nevyřeší. Zkuste být konkrétnější, přijít s řešením.
     Vždyť i ta Vaše odpověď je zcela obecná a přiznám se, že jsem její obsah ani pořádně nepochopil (po několikerém opakovaném čtení). Snad jen to, že když kritizuji Vás za Vaši plamennou, ale zcela obecnou kritiku, jsem zpátečník a spokojuji se s daným stavem. Věřte mi, nespokojuji. Ale jak jinak reagovat na Váš hloupý požadavek na okamžitý vyhazov Rhynera a nádavkem Kettunena k tomu. Copak to je rozumný postup? V žádné firmě by neodvolali ředitele, aniž by měli zanalyzovány kladné a záporné dopady takového kroku. Nejhorší je reagovat v emocích.
     Jasně, že Rhyner měl vzít oddechový čas, neudělal to a připustil, že to byla chyba. Měl tam ještě Robenka, takže máslo na hlavě mají oba. Hlavní vinu ale nesou hráčky, které nedržely pozice.
     U Kettunena není vidět zásadní progres u mužského týmu, za Rhynera ten posun je zřetelný a oproti Janovskému a předchozích trenérkách jednoznačný. A Vy byste ho s horkou hlavou z fleku vyhodil kvůli jednomu nepovedenému zápasu, byť klíčovému. A to považujete za konstruktivní řešení situace a Váš osobní příspěvek ke zlepšení českého florbalu. A já, protože s Vámi nesouhlasím, jsem hyperkorektní, zpátečnický?

     • trener napsal:

      vedem zde čistě akademickou diskusi a já na rozdíl od vás nenazývám vaše komentáře hloupými…to jenom na okraj, ale v tom je podstatný rozdíl. vy jste korektní tam, kde to není na místě a ubezpečuji vás o tom, že v mnoha firmách by takový ředitel dostal za něco takového padáka a to zcela korektně a vůbec by neprotestoval. to jenom v česku je zvykem přehlížet, odpouštět, neřešit a potom samozřejmě následuje další chyba…který majitel si nechá takového ředitele. dát rhynerovi padáka je tvrdé, ale správné a je to hlavně pro budoucnost nutný ozdravný proces. nikdo jim neodpáře to, že se dopustili na nejvyšší úrovni trenérského faux pas

     • Petr napsal:

      Takže těch trenérů na mezinárodní úrovni máme k dispozici jak jablek na stromě, že si můžete dovolit z fleku bez analýzy vyhodit Rhynera.

     • Petr napsal:

      Žádná firma nevyhodí z fleku ředitele, aniž by za něho měla okamžitou náhradu z interních nebo externích zdrojů. Vyhodí ho na hodinu pouze v případě, že hrozí škoda.
      Rychlým odvoláním jsou řešeny problémy v lize, kde se hraje každý týden a hrozí nebezpečí z prodlení. V reprezentaci tomu tak není, po skončení mistrovství nic není a je čas na zanalyzování plusů a mínusů a čas na rozhodnutí o osudu trenérského týmu, v klidu a bez emocí. Navíc končí dvouletý reprecyklus a trenérům stejně končí smlouva a o jmenování repretrenéra se bude rozhodovat nanovo. Takže vyhazov by za dané situace byl jen prázdným gestem, bez efektivního dopadu na cokoliv.
      Já se snažím uvažovat v kontextu celé situace a bez emocí, logicky a komplexně. V tom se lišíme. Proto jsem Váš požadavek na okamžité vyhození trenéra shledal hloupým, protože je v dané situaci nesmyslný a nic by nevyřešil.

 • Radim napsal:

  Tohle nevymyslíš…

 • Milan napsal:

  Parádní zápas od A do Z , bohužel se špatným koncem pro naše holky((. Je to sport,je to florbal.Zítra držím palce opět!!

 • Jakub napsal:

  Chápu správně, že 50 minut holky hrály dobře zcela náhodou a úplně bez vedení, ale posledních 10 se do toho začali míchat nějací amatérští trenéři, kteří to pak celé pokazili? Jo, možná se ten konec dál zahrát lépe a možná taky ne. Byli jsme někdy blíže finále? Jestli ne, tak tam zřejmě máme nejúspěšnější trenéry, kteří tam kdy byli.

  • Petr napsal:

   Zapracovala psychika. Když se vedlo, nebyl problém předbrankový prostor bránit, hráčky si držely pozice. Na konci znejistěly, začaly se bát a přestaly ty pozice držet. Samozřejmě je to chyba.

   Také jsem ale viděl, že hráčky si troufají na hru 1 na 1, na kličku, viděl jsem kombinace na 1 dotek. Viděl jsem velký progres oproti dobám Janovského, Šteglové a Šatalíkové. Já bych ty trenéry nezatracoval. Herní posun je tam jednoznačný a to nemůže popřít ani jeden nepovedený zápas.

 • Dudacek napsal:

  Komentář byl odstraněn z důvodu porušení pravidel slušné diskuse. Redakce Florbal.cz

 • ujo imro napsal:

  TRENER VEN !!!!!!!TRENER VEN !!!!!!!TRENER VEN !!!!!!!TRENER VEN !!!!!!!TRENER VEN !!!!!!!TRENER VEN !!!!!!!TRENER VEN !!!!!!!TRENER VEN !!!!!!!TRENER VEN !!!!!!!

Napsat komentář

*