Úřadující mistři Švédska Storvreta IBK. Foto: Per Wiklund, www.perwiklund.se Úřadující mistři Švédska Storvreta IBK. Foto: Per Wiklund, www.perwiklund.se
10. 1. 2020 Pohár mistrů (2) KOMENTÁŘŮ

Kam míříš, Storvreto? Kouče vyhodili, kabině orlů už zase vládnou mazáci

 Vítězové. Vládci. Třikrát v posledních čtyřech letech vyhráli švédskou superligu, za posledních 10 let nebyli ve finále jen dvakrát. Jenže něco se pokazilo. A zrovna ve chvíli, kdy se blíží další Champions Cup a zrovna ten, na kterém měla Storvreta rezolutně odmítnout finskou nadvládu. V Ostravě by mělo dojít k odvetě. Jenže pozor, orli z Uppsaly po blázinci posledních týdnů vypadají zranitelněji než kdy dříve.

Loňský trapas v Gävle ukázal, jak může být sebestřednost zrádná. Švédská SSL byla považována za nejlepší ligu světa. Jenže najednou přišel střet s realitou. Nejen že Finové na posledních dvou světových šampionátech Švédům vypálili rybník. Tentokrát jim ukázali drtivou převahu i na poli klubových šampionů. Classic deklasovali Storvretu 10:3, a jelikož oba šampióni tituly obhájili, odveta měla přijít do roka a do dne. Zápas Classic – Storvreta by mohl být vysněným finále.

Jenže v Uppsale se v posledních týdnech dějí opravdu divné věci…

Je to pár týdnů, co byl v IFU areně vyvěšen dres s číslem 21 ke stropu. Největší srdcař, železný muž a borec, který byl u všech titulů, se rozloučil. A jakoby s odchodem Jespera Berggrena z kabiny Orlů zmizela jakási aura. Tým plný hvězd sice stále poráží valnou většinu svých soupeřů v SSL, pod pokličkou to ale vře a je to bohužel vidět.

Dres Jespera Berggrena byl vyvěšen ke stropu.

Není zrovna standardní, aby tým necelé dva měsíce před Pohárem mistrů vyhodil trenéra. Andreas Harnesk se musel pakovat a vedení Storvrety vlastně ani neuvedlo proč. Harnesk není nějaký nazdárek. Kdo však pozoroval dění v tomto slavném klubu, musel tušit, že se něco děje. Tohle by se třeba Stefanovi Forsmanovi nemohlo stát…

Mimochodem, když se řešilo, kdo za Harneska, bývalý zlatý kouč Forsman byl volný. Jenže ejhle, místo návratu zvolil konkurenci, dnes pomáhá městskému rivalovi Siriusu.

Zakladatel Storvrety Stefan Forsman (vpravo) odešel do Siriusu.

Andreas Harnesk je známý tím, že se nebojí sáhnout do osvědčených praktik. Před lety chtěl předělat Linköping z defenzivně laděného týmu na ofenzivní stroj. Narazil. I když vyhrával, skončil. Ve Storvretě se zase pustil do přestavby. Tým plný stárnoucích hvězd potřeboval novou krev. Přišel Hampus Ahrén, pořádnou šanci dostal konečně Emil Helmrich, vidět byl i talent Michael Jansson, více prostoru potřeboval Simon Götz, jenže někdo to samozřejmě musel odskákat.

Jimmie Pettersson a Hampus Ahrén.

Jako první balil kufry snajpr Valdemar Ahlroth. Když zjistil, že si nezahraje v prvních dvou lajnách, domluvil se na odchodu do druholigového Nykvarnu. A trable pokračovaly.

Zřejmě mediálně nejvýraznějším momentem byla frustrace Jimmieho Petterssona, který uprostřed zápasu s Jönköpingem na střídačce rozflákal hokejku, pokecal s diváky a demonstrativně s naštvaným výrazem zamířil do kabin. Prostě: „Tady já hrát nebudu!“

Storvreta možná paradoxně doplatila na to, že tým byl až příliš přesycený hvězdami. Harnesk tak často posílal až do třetí brázdy esa, která by v jiných klubech byla součástí elitní formace. Nakonec se pakoval on.

Trenér Andreas Harnesk v prosinci jako kouč Storvrety skončil.

Bezprostředně po Harneskově konci převzat tým sportovní ředitel Mikael Rasi, na další zápas už ale dostal důvěru Kristoffer Widlundh. A výsledek? Staré známé tváře už jsou zase zpět na svých postech, dokonce i Valdemar Ahlroth se vrátil ze druhé ligy do týmu. Mladíkům, kterým se pod Harneskem docela dařilo, už zase patří tepláky a místo na střídačce.

Zda bude Storvreta lepší nebo horší, když se vrátily staré pořádky, ukáže asi jen vývoj dalších týdnů, dobré to ale zatím není. Čísla lepší, než v loňské sezoně má vlastně jen Alexander Rudd a defenzivní centr Victor Andersson. Snajpři Albin Sjögren a Henrik Stenberg šli výrazně dolů. Téměř bez bodů je kapitán Mattias Samuelsson. Tým jistě bolí i předvánoční prohra s Falunem, kterou už musela skousnout ostřílená sestava.

Otázkou ale zůstává i to, co se bude dít po sezoně. Klíčový bek Robin Nilsberth oznámil, že končí a smlouvu na další sezonu nemá pár dalších důležitých hráčů. Pak se zřejmě vsadí na mladé, pokud pod tíhou událostí posledních týdnů neutečou někam ke konkurenci.

Cíl pro Storvretu před nadcházejícím Pohárem mistrů zůstává stejný. Švédové si ani neumí připustit, že se nepojedou rvát o návrat na trůn. V semifinále ale čekají Vítkovice, které sice na podzim příliš nezářily a musely se obejít bez několika tradičních opor, jenže budou hrát doma. Původně jasný duel nyní dostává nová data. A český mistr, ač má na marodce pár opor, může být pro Storvretu klidně hodně zrádným testem.

FIlip Stenmarka a IFU Arena.

Je pravděpodobné, že pro starou partu ze Storvrety je ostravský Champions Cup možná posledním velkým večírkem na evropské scéně. A zřejmě i proto si ostřílené opory řekli o návrat starých pořádků. Těsně před odjezdem do Ostravy byl hlavním koučem jmenován bývalý obránce a Staffan Jacobsson, tedy další borec, pro kterého je stará parta mazáků domovinou.

Storvreta 18/19 vs 19/20 produktivita Z G A KB TM
Mattias Samuelsson -72,65% 20 1 2 3 2
Fredrik Lindholm -66,67% 20 2 0 2 0
Rasmus Sundstedt -54,35% 16 3 3 6 5
Valdemar Ahlroth -51,52% 11 3 1 4 0
Henrik Stenberg -33,04% 20 13 12 25 10
Albin Sjögren -28,63% 21 22 15 37 2
Jimmie Pettersson -26,32% 19 16 5 21 6
Robin Nilsberth -26,02% 20 13 8 21 13
Niklas Winroth 4,17% 18 12 3 15 2
Tobias Gustafsson 9,09% 20 12 12 24 4
Alexander Rudd 14,75% 21 12 26 38 2
Simon Götz 31,58% 19 3 2 5 2
Victor Andersson 45,45% 21 6 15 21 6
Filip Stenmark 50,00% 11 1 5 6 4
Emil Helmrich 300,68% 21 8 11 19 8
Michael Jansson 387,50% 20 10 3 13 2
Viktor Klintsten 14 0 0 0 4
Emil Lindblom 8 0 0 0 2
Hampus Ahren 21 6 10 16 6
Alexander Janols 18 1 2 3 2
Jacob Glas 15 0 0 0 2
Jacob Pettersson 21 0 0 0 0

Čísla ve třetím až sedmém sloupci vyjadřují počet gólů, asistencí, kanadských bodů a trestných minut v právě probíhající sezoně.

 

Foto: Per Wiklund


Autor: Tomáš RambousekKOMENTÁŘE

  • flrbl napsal:

    Finové rozhodně nevyhráli poslední 4 světový šampionáty

  • Presovskybeton napsal:

    Je to Emil Helmrich. V prípade Ahlortha bolo dohodnuté že je to iba hosťovanie na 1 mesiac aby pomohol materskemu Nykvarnu. No a k jeho pozícii; je ťažké mu nájsť pozíciu v prvých dvoch útokoch keď v 1 je na krídlach sjogren a rudd a v druhom je dlhodobo dvojica Petterson a Stenberg. Ahren- síce asi najlepsi švédsky hráč ročníka 2000- muselo mu byt jasne že dostať sa na pozíciu prvých dvoch centrom nebude jednoduché. V každom prípade zaujímavá rošáda s trénermi.

Napsat komentář

*