Pavel Brus na lavičce Vítkovic během Poháru mistrů 2020. Foto: Martin Flousek Pavel Brus na lavičce Vítkovic během Poháru mistrů 2020. Foto: Martin Flousek
12. 1. 2020 Pohár mistrů (47) KOMENTÁŘŮ

Storvreta nám nedala nic zadarmo, ale věděli jsme, že umíme hrát mnohem lépe, hodnotí Pavel Brus

 Vítkovice na domácím Champions Cupu v porubské RT TORAX Aréně dvakrát prohrály a skončily na čtvrté příčce. Jejich hlavní trenér Pavel Brus se po utkání vyjádřil nejen k utkání o třetí místo s SC Classic, ale vrátil se také k vysoké porážce 1:11 se švédskou Storvretou.

V mix zóně po utkání s Classicem se nejprve vrátil k sobotnímu duelu. „Ke včerejšku bych chtěl ještě říct, že Storvreta včera nepodcenila vůbec nic, šla na nás naprudko, v plné sestavě, začali všichni a až ve chvíli, kdy věděli, že to je OK, tak stáhli sestavu,“ popisoval Pavel Brus.

Žádné podcenění ze strany soupeře tak nepřišlo. „Takže to nebylo tak, jak to Storvreta někdy dělá, že vypustí polovinu utkání, nám nedali nic zadarmo, my jsme neproměnili hromadu šancí,“ hodnotil.

Přesto věděl, že v jeho týmu je toho mnohem více než v sobotu předvedl. „Věděli jsme, že umíme hrát mnohem lépe, dnes jsme výborně bránili a góly dostávali z menších chyb, když jsme někde byli pozadu nebo později,“ hledal příčiny inkasovaných branek.

Opět se tak dostal ke kvalitě české nejvyšší soutěže, ze které Vítkovice vzejdou. „Bohužel, nás v lize takto nikdo několikrát neotočí, takže z toho pramení chyby. Na druhou stranu, měli jsme několik zajímavých šancí a mohli jsme dát nějaké dva góly při hře 6 na 5, takže to udělat ještě o něco zajímavější,“ férově přiznal.

Dva dny v RT TORAX Aréně poslouží jako studijní materiál. „Chtěl bych kluky pochválit, jak se po včerejšku sebrali a ukázali, že s finským mistrem umíme sehrát vyrovnanou partii. Takže za mě pochvala a my máme hodně témat a podnětů do práce,“ uzavřel Pavel Brus.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Public relations napsal:

  To jsou kecy… Vítky vypustily kvůli poháru mistrů CO, nehrály náš pohár, hromada podzimních divokých výsledků, v listopadu nás Pavel Brus informoval, že teprve končí letní příprava… v generálce výprask od Bolky a klíčový zápas, kvůli kterému bylo to mnohaměsíční divadlo, skončil výpraskem. Pak tomu dal ještě korunu Krásný, který se radoval z desítky, kterou večer dostal Wiler. Jenže není desítka jako desítka… Asi jsme viděli,jak Wiler bojoval a rval se o výhru. Vítky byly jen máslo,které si soupeř namazal na chleba. Slaďoch bojoval s rozhodčíma a někteří sami se sebou. Papírák z Pepína a patnáctiletý Gatnar dostali lístky na kolotoč do první řady.
  Naštěstí máme hodně témat a studijního materiálu,jak nás dnes Brus informoval. Že by přerušil trénování a vrátil se do školních lavic?
  Z mého pohledu je to zrcadlo práce ve Vítkovicích.

  • trener napsal:

   jestli jsou vítky na tom tak špatně, co by jsi musel napsat o ostatních ? podívej se na výsledky za poslední dekádu a to v mužích i ženách – pokud ovšem rozumíš psanému textu a umíš číst…máslo máš na hlavě ty jediný, chudáku!!! vítky dostali lekci a asi je to dobře, občas musí přijít facka, důležitější bude poučení…

   • Jerec napsal:

    Tak já v první řadě nechápu, z čeho by Vítkovice měly vůbec být na hrušce, aby měla přijít nějaká facka. To, že jednou za čas uhaluzí titul, přičemž přes rok nehrají nic moc, by jim jako mělo stačit? Kdysi hrávaly florbal na úplně jiné úrovni.
    Za druhé, Vítkovice hrály doma!!! Když se Pohár mistrů naposledy konal u nás 8 let zpátky, tak se Tatran prokousal až do finále, když dokázal porazit Storvretu, Willer po prodloužení a ve finále odehrál velice důstojně s SSV, padl 3:4. V porovnání s tím byly Vítky doma (před skvělým publikem!) spíš pro legraci. Ač nejsem zrovna fanoušek „Bought by Bolka“, tak nepochybuju o tom, že oni by doma odehráli důstojnější zápasy.

    • Martin S. napsal:

     Za prvé nevím, co by třeba Bolka uhrála bez Curneyho třeba s Tomašíkem. Protože Delong, potažmo nemocný Hájek s Jastřenlmbským pro Vítky znamenají? A za druhé pochybuji o vašem přehledu. Jelikož naposledy byl pohár mistrů v ČR právě v Boleslavi, tuším 2015 a Bolka tam nic nepředvedla a prakticky s kádrem co má pohořela na poháru loni třeba i s takovým Konizem (tuším 2:9), který kvalit kádru Storvrety či Classicu nedosahuje ani ze třetiny.

     • Jerec napsal:

      2015 ještě Bolka zdaleka neměla dnešní sílu a vypadla s Willerem po vyrovnaném průběhu. Tenkrát byl mistrem Tatran, který pro změnu dostal parádně nasekáno od Falunu.
      Blábolení o tom, že Könitz „nedosahuje ani třetinové kvality co Storvreta nebo Classic“, je úplně mimo mísu, pokud jste vloni ty zápasy viděl, tohle by vás ani nenapadlo napsat. Zápas Classic-Könitz byl v poli naprosto vyrovnaný, ale Finové prostě skvěle bránili a vepředu dávali všechno, takže smázli jak Švýcary tak Storvretu ve finále.
      Boleslav dostala těžce na zadek a byla podobně trapná, jako víkendové Vítky, ale je to dlouhodobě náš jasně nejlepší tým, a pořád věřím tomu, že kdyby hráli doma, bude to vypadat alespoň o něco lépe, než ta vítkovická sobotní ubohost…

  • fbc napsal:

   Kde čerpáš informace že kvů§i PM se nehrál ,,náš pohár,, a CO????Meleš nesmysly pohár nehrajeme bo je nesmyslě vsazen do letní přípravy !!! A CO je zase o ničem dvě třetiny hrubého času

 • pavlovy vlasy napsal:

  Já slyšel, že to Pavel vypustil kvůli vlasům. Bo v případě výhry by přišel o culík. A to se nedá. Takže ne Vítky,ne Storvreta ale Pavlovy vlasy způsobily ten výprask. Tvl už tu holku někdo ostříhejte,aby mohl normálně trénovat. Bez tlaku…

 • Klasik napsal:

  Obvyklé výmluvy poražených, nic víc. Brus není o nic lepší trenér, než kdokoliv jiný v lize…pokud pominu Ševčíka.
  Místo něj by tam o víkendu mohl stát třeba sud s vodou..Sud je lepší než Ševčík

 • Ostravak.2 napsal:

  Tak nevím jestli jsem viděl stejný zápas. I při rozcvičce měla Storveta větší nasazení, než při zápase. Žádné napadání, velmi časté zábavné zakončování místo jednoduchého – prostě srandičky, zábava. To stačilo.
  Každopádně tak připosraný výkon našeho mistra byl děsný.

 • trener napsal:

  já to zopakuji – vítky dostali těžce nasekáno a snad jim to pomůže, ve formě v jaké hrála storvreta v sobotu by dostala stejný guláš bolka, chodov,sparta, na oslabený tým se vítky nevymlouvají, skutečnost byla taková – de long mimo hru, hubálek po úraze a 2 měsících v polovině prosince začal trénovat, jastřembský mimo hru, hájek . zraněn, pod práškama, to jsou 4 klíčoví lidé a vůbec netvrdím, že by se něco výrazně pozitivně změnilo kdyby byli všichni o.k. týmům jako storvreta nemúžeme konkurovat podmínkami, zázemím, kádrem, výbavou, tradicí – prostě ničím, kluci z vítkovic jsou proti nim děti z mateřinky, kteří to hrají za almužnu nebo zadarmo. kdo tvrdí, že storvreta nebyla v plném nasazení a jenom si hrála, je buď slepý nebo tomu nerozumí nebo je to škodolibý id..t.

  • Roman Slavík napsal:

   Trenére, myslíte si že kluci z Vítkovic mají horší hokejky, dresy, stulpny a boty než hráči Storvrety ? Trenére myslíte, si že za Vítkovicemi není tradice ?
   Trenére víte jaké podmínky má k trénování Storvreta ?
   Myslíte si, že o tolik lepší než Vítkovice ?
   Trenére myslíte si, že jsem slepý, nerozumím tomu nebo že jsem škodolibý idiot ? Jenom proto, že nesouhlasím s Vašim výčtem omluv ? Možná si ten článek po sobě přečtěte znovu a napište ho jinak. Chováte se přesně tak za co kritizujete ČFBU, zavíráte oči před skutečností .
   Ten největší rozdíl, který si současná generaci neumí a nedokáže připustit, že nepracují naplno, jsou pohodlní. A je úplně jedno jestli za velké peníze, almužnu nebo zadarmo.

   • Jerec napsal:

    Vidím to podobně, jen neustálý kolotoč výmluv.
    Je zajímavé, že holky (Vítkovice i repre) se těm nejlepším týmům dokázaly za poslední roky hodně přiblížit, ale u chlapů je naopak vidět obří stagnace a pád.
    Junioři vyhráli vloni MS 19, ale fakt silně pochybuji, že se to během pár let jakkoliv promítne do mužské repre. Zatímco třeba Storvreta si v klidu vytáhne z rukávu nějakého 19letého klučinu, který letos hraje první rok SSL, a na hřišti vypadá jako zkušený mazák.
    Florbal padá do stejných sraček, ve kterých už jsou fotbal a hokej. A to je vzhledem k obrovské hráčské základně a popularitě tohoto sportu mezi dětmi a mládeží fakt tristní zjištění.

    • Michal napsal:

     To není kolotoč výmluv, to je pravda. Zajímalo by mně, jak by hrála ta Vaše slavná Bolka bez Karase a Natova.
     Kolikátá by byla v současné Superligové tabulce bez bodů těchto 2 klíčových hráčů??

     • Jerec napsal:

      Pojďme to vzít trochu ze široka, ať neřešíme náhodný dopad zraněných hráčů.
      2018/19 – Vítkovice skončily relativně těsně čtvrté,přičemž nevyhrály 8 zápasů základní části. To je skoro třetina.
      2017/18 – Vítkovice opět skončily celkem těsně třetí, opět nevyhrály 8 zápasů základní části.
      Dál se asi nemá smysl vracet, tam to bylo ještě výrazně horší.
      Když to shrnu, tak Vítkovice nevyhrávají cca třetinu ligových zápasů (a to ani nepočítám play-off!!!), přesto mají někteří hráči (Hubálek) tu drzost tvrdit, že v lize odehrají 2-4 těžké zápasy za rok. Znamená to, že nedokáží vyhrát lehké zápasy? Pak je asi něco špatně v jejich hlavách.
      Opět nabízím srovnání s fotbalovou Slavií, která klidně může ligu pojmout jako trénink, protože v ní jasně dominuje. Vítkovice ale v lize nijak dlouhodobě nedominují (bez ohledu na zraněné) a dokud tomu tak nebude, nechť si odpustí ty alibistické kecy, jak je liga na něco nepřipraví…

   • trener napsal:

    polemizovat s někým, kdo není schopen porozumět psanému textu, nehodlám. přečti si to ještě jednou nebo raději desetkrát, naplno pracovat můžeš později, třeba až pochopíš některé věci a přestaneš používat prázdné floskule…

    • Roman Slavík napsal:

     Výňatek z textu : týmům jako storvreta nemúžeme konkurovat podmínkami, zázemím, kádrem, výbavou, tradicí – co jsem z toho nepochopil i po 10 přečteních ?
     Možná nedosahuji vašeho IQ a neumím používat cizí slova,
     ale to mi nebere právo napsat svůj názor.
     A pokud mi chceš tykat tak se aspoň představ, myslím si že jsem o pár desítek let starší. Já sám se za své názory nestydím a nemusím se schovávat, jako je zde vaším zvykem. Začněte všichni sami u sebe, zrušte anonymní příspěvky a pište pod svými jmény stůjte si zatím co vyřknete. Pokud nepíšete svým jménem je vlastně úplně jedno co napíšete, protože to má váhu opět jenom pro anonymní „dopisovatele“, kteří se bojí nebo nechtějí podepsat. Třeba i tím pomůžete posunout florbal opět do časů, kdy každý znal každého. A nestyděl se podat ruku člověku, se kterým nebyl zrovna velký kamarád. Je to pouze sport a tam ho vy mladá generace vraťte.

     • trener napsal:

      to by ti muselo být tak minimálně 80 nebo 90 – mě je totiž 60…čemu nerozumíš – že se jim po všech stránkách nemůžeme rovnat? co je na tom k nechápání? nebo si myslíš, že kluci ve vítkách mají podmínky srovnatelné se storvretou? k tomu nepotřebuješ žádné zvláštní IQ ani znalost cizích slov – k tomu ti stačí selský rozum. jistotu, že jsi roman slavík nemáme žádnou a tak je v podstatě úplně jedno pod jakou značkou se rozhodnu vystupovat na sociálních sítích, ona nenávist a nevraživost dokáže taky pěkně znepříjemnit život takže já se rozhodnul chránit nejen sebe…a na dobrou noc – vítky dostaly pěknou čočku, kousli si do kyselého jablka a mám jediné přání – aby se z toho poučili, aby to byla pro ně motivace do budoucna, aby si nic nedělali z komentářů podobných romanů slavíků, který nejspíše nechápe ani o čem píše…

     • Pohár mistrů napsal:

      Nezlobte se na mě, ale jestli Vám ten psaný text od „trenéra“ nepřijde srozumitelný a částečně pravdivý, tak nevím, do jaké míry o florbalu ve Švédsku máte ponětí. Storvretě se opravdu Vítky nemohou rovnat herně, ani zázemím, natož tak tím, že tým ze Švédska je víceméně poloprofesionální, někteří hráči takřka profesionální….to Vítkovice jsou proti nim opravdu „hobby florbalisti“. Ano, zahrát mohli lépe, o tom není pochyb, ale jestli jste ten jeho text opravdu pochopil tak, že „kluci z Vítkovic mají horší hokejky, dresy, stulpny a boty?“ tak je asi fakt zbytečné to více s Vámi rozebírat.

     • Info napsal:

      No nevim jake mate informace, ale zvlaste v soucasne dobe (minula sff v ostrave a champions cup v ostrave) disponuji vitkovice velkymi financemi, navic dostaly do spravy halu za skvelych podminek.. takze vitkovicti hraci maji po boleslavi nejlepsi podminky a znacna cast z nich jsou minimalne poloprofesionalove.. a je velmi mylna predstava, ze ve storvrete hraji profici, byt zivot ve svedsku bezi jinak a je sportu naklonenejsi.

     • Zkrat napsal:

      Vítkovice nezajistí TOP práci, byt a auto ale nasypou hodně solidní peníze. Je jasné, že Rud apod. si vydělají více, ale (berme potaz ekonomiku obou zemí)není to nějaký obrovský rozdíl.
      Hala už patří Vítkoviím, materiálně jsou na tom výborně, takže moc velký rozdíl v tomto není. Ano, nemají luxusní bus na výjezdy, ale o tom to není.

      Momentálně nikdo nezaplatí, až na Boleslav, tak jako Vítky.

 • Vaclav Dusek napsal:

  V jednom prispevku chces vratit sport do casu, kdy se lidi pratelili a delas skandal z toho ze ti nekdo vyka?

  K situaci

  Koukni se treba na rocniky narozeni
  https://en.wikipedia.org/wiki/Storvreta_IBK
  https://www.florbalvitkovice.cz/soupiska.asp

  Tohle vazne chces srovnavat?

  Kdyz v cechach hraji studenti ale ve Svedsku to ma
  1) Podminky 2) navstevy 3) prestiz ve spolecnosti
  na to, aby bezne budovali karieru normalni chlapi?

  U nas to tak neni, nemuzeme lakat cizince do ligy kvuli rozdilum prijmu, naopak vsichni nejlepsi jdou ven, kdo muze prave do Svedska, a spousta talentu konci s vaznym florbalem mezi 20-24 a hraje jen pro zabavu (jako ja), protoze stejne usili u nas se vrati daleko vic skoro v jakekoli jine kariere, bohuzel.

  Na to, ze u nas je sport kratsi dobu na nejake urovni a ze starsi nezustavaji se pak nabaluje nedostatek kvalitnich treneru co by hrali na vysoke urovni dlouho let as sli trenovat po kariere atd.

  Boleslav se alespon snazi, ale ve Svedsku to je vetsina tymu v SSL, zabere to cas a hodne usili nez se budeme moct srovnavat.

  • Jerec napsal:

   Absolutně nechápu, co chcete říct těmi ročníky narození. Vítkovice mají skoro všechny klíčové hráče v ideálních letech 26+, a nějakých 23 u Delonga fakt není na škodu.
   Proč tam máte Storvretu z před 10 let? Tady je aktuální sestava: https://www.storvretaibk.se/lag/1c79-bb6dyljzt__storvreta-ibk/roster
   V průměru to bude tak o 2-3 roky víc. Jestli tohle má být nějaký zásadní rozdíl, tak jste asi spadl z višně.
   Že jdou všichni nejlepší ven už dávno neplatí, dneska bychom z hráčů v zahraničí dali dohromady tak jednu top pětku.

 • Výmluvy napsal:

  „týmům jako storvreta nemúžeme konkurovat podmínkami, zázemím, kádrem, výbavou, tradicí“
  Achjo, tyhle výmluvy…
  Spíš nemůžeme konkurovat v přístupu a nastavení v hlavě. V tom na seveřany nemáme nejen ve florbale, ale ani jako společnost.

 • trener napsal:

  tak podmínky se ve vítkách zlepšují, o tom není sporu, ale jestli si někdo myslí, že je to na nějaké vyskakování v situaci, kdy se nedá hovořit o mzdě ale spíše o příspěvku na živobytí, díky sponzorům nějakém společném bydlení…jinak pěkně do práce, odpoledne trénink, víkendy hraješ…atraktivního zaměstnání moc v ostravě není, kluci jsou ve velké části absolventi nebo studenti vš. to, že mají kde trénovat, že jim někdo poskytne boty, oblečení – tak to je už snad minimum toho, co se jim dá poskytnout. srovnání se světem ať si každý udělá sám, hlavně aby o tom něco věděl a nevykládal nám pohádky typu jedna paní povídala…moc lidí s osobní znalostí těchto věcí neznám

  • Jerec napsal:

   No vidíte, a sám píšete, že Storvreta má nesrovnatelně lepší podmínky než Vítkovice. Máte tedy osobní zkušenost? Víte, jak to tam chodí, jak jsou hráči placení, jaké mají tréninkové podmínky a klubové zázemí?
   Pokud ne, tak jste se právě trochu střelil do nohy…

 • Financak napsal:

  Ve Vítkách berou hráči měsíčně přes 20 000 Kč. Nic víc, nic míň. Celkem sranda, když si vezmu, jak se prezentovali na Poháru mistrů….

  • Výsměch napsal:

   Tak ty si asi hodně spadnul na hlavu, jinak nechápu, jak si tohle mohl vypustit z úst!!

   • včelka napsal:

    Ve Vítkách berou 20 000 Kč ?? To myslíš v součtu dohromady i s náklady na kadeřníka pro Bruse ???

  • Zkrat napsal:

   Tolik ne 🙂 TOP je (pouze za hraní) 12 000 Kč, většinou mají okolo 4 000.

   • Petr napsal:

    Pokud máte informace, tak prosím o info v kterých klubech vůbec nějaké peníze hráči dostávají.

    • Zkrat napsal:

     Tak v jednom takovém klubu hraju, tak něco vím 😀
     Boleslav, Chodov, Vítkovice, Sparta, FBC Ostrava (tam ted nedostávají, i když mají platné smlouvy), Karlovy Vary, Petrovice, Kladno, cestáky ve formě peněz už prakticky všude v nejvyšší a první lize. Určitě jsem na někoho zapomněl.

     • Zkrat napsal:

      A pak už jednotlivi, např. v Lípě dostává někdo, v Liberci taky, dokonce v Letce Ostrava, což je národní liga.

     • Petr napsal:

      Díky za info. Kluby, ke kterým mám blíž a mám s nimi nějakou tu zkušenost, tak hráče neplatí. Cestovné však platí nebo tam hráče odvezou najatým busem. Takže mne zajímalo, kde všude je možno se setkat i s přímou formou financování hráčů.

  • . napsal:

   Můžu Vás ujistit, že takové peníze za hraní tam nikdo nebere možná s trénováním se na tuto částku dostanou u 1-2 lidi to, ale vy žijete v jiném světě 😀

 • Financak napsal:

  A za kolik podepisuji smlouvy /Vitky davaji za podpis statisíce – takza celkove ta castka sedi – bavim se o hracich do 1. a 2. lajny…/ – klidne se optejte Hajka, Delonga, Šebesty, Součka atd. kolik berou? Možná by to taky pomohlo vyčistit rybník zvaný český florbal.

  • Zkrat napsal:

   To je pravda, Vítkovice vybudovali marketingově, velmi chytrřře, pověst chud=ého co bojuje proti bohatým, ale sypou opravdu hodně. Už 5 let zpátky dostal nejmenovaný za dvouletý kontrakt 120 000 Kč a 7k měsíčně

   • včelka napsal:

    OK.

    Takže si nejmenovaný TOP hráč „vydelal“ hraním florbalu v součtu za dva roky nejakých 288 tis. Kč ?

    Plus 4x tydne trenink, víkend cestování na zápasy, v rámci čelendže aby v klubu trénoval ješte starší žáky a dorost – takže vicemene zabitý týden.

    Spočítej si – kolik si za tu samou dobu prumerne vydela třeba prodavačka v Lidlu.
    Já to spočítal na 672 tis.Kč.

  • Výsměch napsal:

   První se poptej těch dotyčných sám a potom tady můžeš něco psát!! Je to výmysl co tady píšeš. Na tuhle částku se sotva dostaneš s trénovaním mládeže, proplacení bytu atd., nebo cesťáku

 • Ahoj napsal:

  Pro místní finanční odborníky. Podotýkám předem, že jsem z vesnického miniklubu, jen jsem si otevřel pár veřejně dostupných informací a netahám je z povídaček. Storvreta nakupovala (což je vyloženě investice volných peněz, nikoli provozní výdaj) hráče jako Sundstedt za téměř 2 miliony Kč. Což je třeba pětina rozpočtu Vítkovic (celého klubu o 300 lidech a 20 družstvech včetně dvou nejvyšších soutěží) dle údajů finančního úřadu, které mimochodem mají i některé roky lehce ztrátové. Takže pokud nemají Vítkovice nějaké milionové černé fondy o kterých by místní odborníci věděli, tak bude přeci jen ta finanční realita Švédů a českých klubů lehce jiná.

  • realita napsal:

   Jasně, jsou o trochu jinde, ale nezapomínejme na to, že ekonomická situace je jiná. 2 mega jsou pro Švéda méně než pro nás.

   • Ahoj napsal:

    To je pravda. Nicméně u nás největší přestupy jsou někde na cca 10% toho, co byli schopni dát (a to nemluvím o Nilssonovi, který před třemi lety stál přes čtyři miliony), takže ty rozpočty taky prostě musí být a jsou jinde.

    • Jerec napsal:

     Rozpočet fotbalové Slavie se odhaduje na nějakou miliardu a půl. Tedy cca 60 milionů euro. Barcelona koupila v létě Griezmanna za 120 miliónů euro. Tedy jeden fotbalista za cca dvojnásobek celého slávistického rozpočtu.
     Přesto ty zápasy skončily 0:0 a 1:2, ale hlavně, byly HERNĚ vyrovnané.
     Pointu asi chápete. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody…

     • Tom napsal:

      Co tady furt taháte fotbal s úplně rozdílnou celosvětovou základnou?

     • Podmínky napsal:

      Hezky spočítané. A je úplně jedno, jestli jde o fotbal nebo jiný sport. Výmluva na peníze prostě neobstojí. Neexistuje žádný sport, ve kterém bychom měli lepší podmínky, než světová konkurence a přesto je spousta sportů, kde se umíme vyrovnat světové špičce. Ano, peníze můžou urychlit ten posun, ale především je to o píli a motivaci.

     • Petr napsal:

      Talent, přístup a píle každého sportovce je nezbytnou podmínkou pro to, aby mohl být úspěšný. Podmínkou nutnou, nikoliv však postačující. Tou jsou peníze a bez nich není možno zajistit kvalitní a možná v konečném důsledku rozdílovou nástavbu – ať jde o regeneraci, materiální zabezpečení, náklady na cestování, ubytování, stravování, případně další. Je obrovský rozdíl, pokud si sportovec na tyto náklady přispívá nebo je dostane od klubu. Nemusí zatěžovat psychiku materiálními otázkami.

      Pokud jde o úspěšné české sportovce, tak z kolektivních sportů aktuálně pouze basketbalisté. Ostatní úspěšní sportovci (Sáblíková, Samková, Ledecká, Ondra, vodní sporty) dělají individuální sporty a tam je to hodně o penězích (bez kterých by uvedené ženy neměly kvalitní tréninkové podmínky a vodáci kvalitní lodě), ale lépe se v jejich případě shánějí sponzoři. Např. pro vodní sporty máme u nás dostatečně vhodné podmínky, ale bez materiálního zázemí by nebyla konkurenceschopnost.

      Takže o penězích je to vždy, ale jen na ně se pochopitelně vymlouvat nelze.

Napsat komentář

*