Ženy Dalenu mají nařízený úřední sestup. Foto: Per Wiklund, www.perwiklund.se Ženy Dalenu mají nařízený úřední sestup. Foto: Per Wiklund, www.perwiklund.se
23. 3. 2020 Ženský florbal - Zahraničí (2) KOMENTÁŘŮ

Je to skandál, zuří po nařízeném sestupu v Dalenu. Chtějí rozšíření soutěže, mají podporu Pixba

 Dalo se to čekat a stalo se tak. Švédská florbalová federace v pátek ukončila soutěžní ročník 2019/2020 a úředně také rozhodla o sestupujících. Logicky se proti tomu zvedla vlna nevole a zuří především v Dalenu, jehož ženy by tak měly sestoupit, přesto, že se ani nedohrála základní část. Jeho šéf Urban Karlsson označil rozhodnutí za skandál a tragédii, žádá rozšíření soutěže. Klub vydal petici a dočkal se podpory například od Pixba.

Situace ve švédské nejvyšší ženské soutěži zřejmě bude mít ještě pořádně tvrdou dohru. Proti nařízenému sestupu se totiž ozval Dalen, jehož ženy by měly opustit nejvyšší ženskou soutěž. „Myslím si, že je to obrovský skandál, vůbec tomu nerozumím, zuří manažer Dalenu Urban Karlsson. „Máme ztrátu dvou bodů, hrálo by se ještě o bodů šest a najednou učiní Švédská florbalová federace rozhodnutí, že bychom měli být přeřazeni o soutěž níže,“ popisuje funkcionář dobře známý také v České republice.

Jeho klub volá po rozšíření soutěže. „Dnes ráno jsem viděl, že házenkářská federace bude soutěže rozšiřovat, nechápu, proč by se tak nemohlo dít ve florbale,“ kroutí hlavou. „Už vůbec nechápu, proč nejde rozšířit ženská Superliga, když existují ženské soutěže, které federace rozšířila například na sedmnáct týmů,“ zlobí se. Ve svých slovech jde ale ještě dál. „Je to tragédie. Mnoho let máme oba týmy v SSL a právě tam by také oba naše elitní týmy měly být. Takové rozhodnutí nebudeme akceptovat a odvoláme se. Nadále se soustředíme na to, že jsme týmem ženské superligy,“ nevzdává se Karlsson. „Věříme a doufáme, že odvolací komise toto rozhodnutí změní a nechá věci proběhnout tak, jak by měly. Pokud ne, uděláme všechno proto, abychom v sezoně 2020/2021 postoupili zpět,“ plánuje.

Předposlední Dalen dělily od třetího týmu od konce, Warmbergu s Dagmar Surou v sestavě, pouhé dva body, odehráno bylo 24 kol z plánovaných šestadvaceti.

Situace má ještě jednu zajímavou linku. V průběhu předminulého víkendu se částečně odehrálo také 25. kolo, ale odehrály se pouze zápasy, v rámci kterých by bylo možné počítat s tabulkovým posunem. Dalen tak nehrál s Täby, Warmberg zase nevyzval Sirius. V posledním kole by naopak Warmberg hrál s Täby a Dalen vyzval Sirius.

Dalen se ale nehodlá vzdát a založil petici. „Vzhledem k tomu, že o svém dalším osudu nemůžeme rozhodnout sportovní cestou, jsme přesvědčeni o tom, že ženská Superliga, stejně tak, jako mnoho jiných soutěží, by měla být rozšířena. Podle nás je to jediná spravedlivá alternativa ve chvíli, kdy není možno určit, které týmy by měly soutěž opustit skrze úplné tabulkové pořadí. Souhlasíte s námi? Tak připojte svůj podpis,“ píše hlavní trenér Henrik Wilhelmsson v průvodním vyjádření k petici, která měla v pondělí večer již přes 1500 podpisů.

A podporu Dalenu vyjádřilo například Pixbo. „Pixbo Wallenstam hluboce nesouhlasí s rozhodnutím Švédské florbalové federace. Jsme přesvědčeni o tom, že se jedná o porušení veškerých pravidel fair play, které chce federace zastávat. Jsme přesvědčeni o tom, že ženská Superliga by se v sezoně 2020/2021 měla rozšířit na 15 účastníků,“ napsal slavný klub v prohlášení, kterým zároveň vyzval k podpisu zmíněné petice.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

  • Yes napsal:

    Souhlas, oni ty dva zápasy navíc už by nikoho nezabily a příští rok by mohly sestoupit dva týmy aby se to zase vrátilo do normálu. Prostě speciální situace si žádá speciální řešení

  • Kaja napsal:

    Švédská unie vůbec blbne. Nedivím se, že top kluby chtějí pryč. I ten přesun MS juniorek,bo tak řekli švédi je nesmysl. Všechny akce se zrušily, jen tato ne. Ale co to bude za MS po víc než půlroce bez soutěžního zápasu, kdoví jak to vůbec bude s trénováním (ano, Švédům to asi nevadí, tam zákazy na sport nejsou a trénovat budou) a klubům, které se z té krize budiu vzpamatovávat, to ještě rozdupe přípravy na sezonu.

Napsat komentář

*