Prezidentka Švédské florbalové federace Märit Bergendahl se vyjádřila k aktivitě Dlaenu. Foto: svt.se
2. 4. 2020 Ženský florbal - Zahraničí (3) KOMENTÁŘŮ

Šéfka švédského florbalu: Dalen chápu, ale o spravedlnosti nyní nemůžete mluvit. Koronavirus není fér a my máme předpisy

 Dalen se nevzdává. Ve čtvrtek večer se oficiálně odvolal proti úřednímu sestupu z nejvyšší švédské ženské soutěže a je připraven bojovat za rozšíření ženské Superligy. Portál svt.se nyní přinesl vyjádření šéfky Švédské florbalové federace Märit Bergendahl, která sice uvedla, že nespokojenosti Dalenu rozumí, ale současná pandemie koronaviru přináší těžká rozhodnutí.

Základní premisa situace je daná: Dalen skončil v neúplné tabulce základní části po 24 zápasech na předposlední pozici, pouhé dva body od Warbergu, přičemž do konce soutěže zbývala ještě dvě kola. Po rozhodnutí Švédské florbalové federace ale musí soutěž opustit.

Proti tomu se hodlá aktivně bránit, už dříve jeho manažer Urban Karlsson označil rozhodnutí za skandální. Nyní se k situaci vyjádřila prezidentka SIBF Märit Bergendahl. „Rozhodnutí, které jsme udělali, jsme udělali na základě předpisů, které máme,“ uvedla v rozhovoru pro server svt.se.

Jedenapadesátiletá právnička a soudkyně má na věc příkrý názor. „Nehodnotíme sportovní příležitost. A nemluvili jsme s kluby, které by postupovaly nebo naopak sestupovaly. Prostě jsme se podívali na pravidla a vytvořili si holistický pohled na věc,“ říká. „Plně rozumím tomu, že Dalen a přirozeně také další organizace nejsou spokojeny se situací, která nastala a my jako vedení švédského florbalu také ne. Rádi bychom viděli, aby všichni hráli a přirozeně pak také to, aby tým, který se mohl kvalifikovat, také normálně kvalifikoval třeba do vyšší soutěže,“ připomíná, že ani nejvyšší představitelé švédského florbalu nedělali takové rozhodnutí s nadšením.

Na federaci pod jejím vedením se snesla vlna kritiky kvůli tomu, že podobně jako tamní svaz házené nebo volejbalu soutěž automaticky nerozšířil, o což nyní bojuje Dalen, který se ve čtvrtek odvolal k orgánu Riksidrottsnämnden, tedy Národní sportovní komisi, u které může uspět. „O rozšíření SSL jsme před pandemií koronaviru hovořili několikrát a vždy nakonec dopadlo hlasování tak, že bylo zamítnuto, takže nemám pocit, že by dávalo smysl,“ kontruje ale Bergendahl.

Dalen argumentuje mimo jiné tím, že nedostal spravedlivou možnost si účast vybojovat na hřišti, když byla soutěž ukončena ve chvíli, kdy mohl reálně pomýšlet na záchranu. „Nemyslím si, že v této době můžete mluvit o spravedlnosti. Pandemie koronaviru není spravedlivá. Koronavirus neudeří spravedlivě, někteří ztratili své blízké, jiní mají těžkosti v práci, v tom prostě není žádná spravedlnost,“ říká nejvyšší představitelka florbalu ve Švédsku.

Mimochodem, Švédsko hlásí téměř 6 tisíc nakažených a přes 280 obětí. „Z našeho pohledu to bylo o tom udělat v dané situaci rozhodnutí na základě situace, ve které jsme byli, a na základě předpisů, které máme. A to jsme podle nás udělali,“ uzavřela Märit Bergendahl


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Tom napsal:

  Tohle je špatné rozhodnutí. Ikdyž švédy k tomu vedlo to, že superliga i nižší ligy jak v mužích tak ženách už byly rozhodnuty
  (nemají playdown či playoff o postup, ale přímé postupy) až právě na jediný Dalen u kterého sportovně to rozhodnuto nebylo Tzn. měli 3 sestupující a 4 postupující sportovně uhrány a ve vzduchu visel jen tem osmý, kterého se to týká. Těžká volba. Ale Dalen u soudu zřejmě uspěje.

 • XAXA napsal:

  Nevidím v tom problém to na rok o jeden tým rozšířit, když je taková to speciální situace. Ty dva zápasy navíc už by nikoho nezabily a příští rok to můžou zredukovat zpět na původní počet a prostě nechat sestoupit více týmů

 • Mac napsal:

  O možném konci IKSU a teoretickém setrvání Dalenu v lize bude článěk? 🙂

Napsat komentář

*