Momentka z prvoligového utkání brněnských Bulldogs a kladenských Kanonýrů. Foto: Bulldogs Brno, Tomáš Otruba Photography Momentka z prvoligového utkání brněnských Bulldogs a kladenských Kanonýrů. Foto: Bulldogs Brno, Tomáš Otruba Photography
8. 4. 2020 Superliga (29) KOMENTÁŘŮ

Třicítka klubů žádá Český florbal o rozšíření elitních soutěží včetně superligy a 1. ligy

 Některé české florbalové kluby v čele s Prague Tigers spustily iniciativu, díky které by chtěly minimalizovat dopady předčasného ukončení sezony. Konkrétně se jedná o rozšíření superligy a 1. ligy o jednoho účastníka a rozšíření národní ligy a ženské extraligy o dva účastníky. Na návrh třicítky klubů budou reagovat výkonný výbor a jednotlivé komise Českého florbalu.

„Souhlasíme s rozhodnutím ukončit soutěže v souvislosti s opatřeními a vazbě na rozhodnutí Vlády České republiky. Zdraví je na prvním místě. Uvědomujeme si vážnost situace, ale nemůže nám být lhostejná zmařená práce několika týdnů, měsíců a spíše let, která rozhodnutím o ukončení florbalového ročníku nastala,“ píše v prohlášení Tomáš Večeřa, člen vedení divizních Prague Tigers.

„Navrhujeme, aby se výkonný výbor znovu zaobíral celou situací a pečlivě uvážil veškeré kroky, vyplývající z rozhodnutí vydaného 13. 3. 2020. Nechceme, aby se právě pátek 13. stal noční můrou Českého florbalu a výrazně se tímto rozhodnutím podepsal pod budoucnost klubů dotčených tímto rozhodnutím. Navrhujeme, aby výkonný výbor schválil pro sezonu 2020/2021 nový model soutěží, což platná legislativa Českého florbalu umožňuje. Změna je možná na základě souhlasu výkonného výboru a tímto nenásilným způsobem lze vyřešit vzniklou situaci,“ žádají Večeřa a spol.

Konkrétně superliga by se rozšířila na 15 účastníků. Každý tým by sehrál 28 zápasů, tedy o dva víc než nyní. Základní část by ale musela kvůli lichému počtu účastníků čítat celkem 30 kol. Zvýšil by se také počet sestupujících celků tak, aby se po sezoně 2020/2021 vše srovnalo do původních čísel. Stejný klíč by platil i u 1. ligy. Iniciativa rovněž navrhuje rozšíření extraligy žen na 14 týmů.

Výzva Prague Tigers a dalších klubů zároveň nastiňuje plán, jak by došlo k doplnění soutěží, a sice buďto formou kvalifikace, anebo na základě umístění po základní části. Kromě Prague Tigers, kteří ještě před ukončením sezony postoupili do 2. kola play up divize, jsou pod iniciativou podepsány také například prvoligoví účastníci Bulldogs Brno, Kanonýři Kladno a Florbal Ústí.

„Základní rozhodnutí výkonného výboru, které rozhodlo o ukončení soutěží a dopadech na sestupy a postupy, bylo legislativně jediné možné a je dobře, že jej oddíly chápou. Iniciativu některých oddílů, aby se výkonný výbor nyní zabýval výjimečným opatřením, a to rozšířením soutěží, vnímáme jako myšlenku mimořádného opatření, které reaguje na nastalou situaci. Výkonný výbor nyní jedná častěji, i vzhledem k množství aktuálních rozhodnutí například vůči plánovaným akcím,“ komentuje současné dění ředitel marketingu a komunikace Roman Urbář.

„V této otázce uložil vybraným poradním komisím, aby posoudily veškeré dopady tohoto mimořádného opatření. V komisích jsou zapojeni zástupci mnoha oddílů, mohou tak analyzovat dopady na veškeré oblasti soutěží včetně termínové listiny, principu postupů a sestupů v budoucích sezonách, systémů soutěží, dopadů do regionálních soutěží, ovlivnění současných účastníků a jejich podmínek či v neposlední řadě jaké jsou legislativní možnosti. Konkrétně se myšlenkou nejvíce zabývají komise soutěží a ženského florbalu, komise regionů a rozvoje oddílů, legislativní komise a komise elitního florbalu a medializace. Výstupy z těchto komisí bude řešit výkonný výbor a celkově posoudí možnosti postupu,“ dodal Urbář.


Autor: redakceKOMENTÁŘE

 • Dont Cry napsal:

  DONT CRY

 • Petr napsal:

  Rozšíření lig znamená v prvé řadě zvýšení výdajů pro kluby, zejména pak tam, kde by se to týkalo mužské i ženské složky. A to za situace, kdy zdaleka ani není jasno, jaký bude ekonomický dopad pandemického stavu na firmy a jejich ekonomiky a z toho plynoucí schopnost a vůbec ochotu dalšího sponzoringu, bez kterého se provoz klubů neobejde. Možná spíš nastane, že některé kluby nebudou právě z finančních důvodů schopny přihlásit příslušné ligy, takže pak jejich místa mohou být doplněna náhradníky v pořadí.

  Z pohledu logiky nerozumím požadavku na „minimalizaci dopadů předčasného ukončení sezony“ a povzdechu nad „zmařenou prací několika týdnů, měsíců a spíše let, která rozhodnutím o ukončení florbalového ročníku nastala“. Nikde není psáno, že by týmy s ambicemi dotáhly své snažení až k postupu do vyšší ligy, takže nešlo o zmařenou dlouholetou práci, ale o zmařenou možnost bojovat o postup. Měnit kvůli ambici těchto týmů herní systém, a to v nejisté době, mně nepřipadne rozumné.

  • Rampelník napsal:

   Kluby se musí celoplošně připravit na utahování opasků, někde to může znamenat i sloučení oddílů. Ale na druhou stranu, jestli to někdo chce hrát, tak Ty finance mít musí nebo jejich snažení ubírat jinam. Už se asi nebude dít to, že všechno dostanou zdarma jako tomu bylo doposud, bohudík!

   Partneři a mládež už jim všechno nezaplatí … 🙂

   • Petr napsal:

    Obecně utrpí tzv. malé sporty, které nepatří do průmyslu zábavy. Otázka je, jak se k situaci postaví stát a zda neomezí objem peněz rozdávaný přes ministerstvo školství. V konečném důsledku by to mohlo znamenat i snížení penězotoku pro Unii.

    Jinak souhlasím s tím, že bez příslušných peněz se hrát nedá, situace si jistě vynutí změny na mapě klubů. Jsou kluby, kde utažení opasku znamená přenesení nákladů opět na hráče (vybavení, doprava, ubytování, stravné) a ani to nebude muset stačit, nehledě na ochotu to podstupovat.

 • Jindřich napsal:

  Nyní žádné rozhodnutí nebude spravedlivé, ale je potřeba najít nejméně nespravedlivé. Za mě na jeden rok rozšířit ligy a následně udělat playdown, že srovnají týmy na stejný počet je řešení s nejmenší bolestí.

 • Hugo napsal:

  Psáno to samozřejmě není ale pokud florbal sledujete, je to viditelné. Pokud kluby skládají dohromady tým a konečně se dostanou tam kam chtějí, je na místě jim umožnit ligu hrát. S tím že za rok jich sestoupí více, za mě například v divizi je spoustu týmů, které by s přehledem konkurovali NFL, například Bučis který minulý rok postoupil, hrál hned nahoře. Je třeba najít řešení, které nejméně poškodí všechny strany a to tohle není. Bohužel. Je třeba ligy rozšířit. Aby to sportovně dávalo smysl.

  • Jiřina napsal:

   Souhlas, pojďme to ještě víc všechno rozšířit, aby to bylo ještě víc o ničem.

   • Toník napsal:

    Dva celky jsou ještě udržitelné dle mého názoru. Během jednoho roku se to dá slušně vyčistit, jen se o tom musí více přemýšlet do hloubky a nastavit na další ročník sestupy, to je celé.

    • Anonymní plkal napsal:

     Postupy a sestupy není přemýšlení do hloubky, to nastaví každej orangutan. Přemýšlení do hloubky je ekonomika, organizace, termínovka, logistika, vlivy na další soutěže…

   • Aha napsal:

    Myslím, že v 1.lize mužů je několik týmů, které by mohly hrát v Superlize důstojnou roli. To se sice o ženské Extralize říci nedá, protože tam jsou některé týmy navíc již teď. Ale když už chceme rozšiřovat, tak to musíme udělat plošně a ne si vybírat soutěže

 • Petr napsal:

  Za mě by kluby které skončili na 1. místě po ZČ nějakou šanci dostat měli a rozšíření je, jak píšete, nejméně nepřijatelnou cestou. Další rovina je ta, že v mužském, ne v ženském, jsou tyto kluby když postoupí do vyšší ligy nahoře.

  • Jiřina napsal:

   Další rovina je ta, že v mužském, ne v ženském, jsou tyto kluby když postoupí do vyšší ligy nahoře – co tím asi básník chtěl říct? Možná by to tam chtělo občas dohodit ty čárky.

   • Carlos napsal:

    Já bych řekl, že tím básník chtěl říci to, že když týmy v mužských soutěžích postoupí nahoru tak jsou schopné ligu ve většině případů s přehledem uhajit. Letos například Black Angels, v 1.lize Jaroměř, která je hned dostala do play off a nebo Bucis v NL, to samé. Kdežto v ženské Extralize se stávalo dost často že tam tým pobyl rok a putoval zpět. Takže asi tak

 • Honza napsal:

  Takže kvůli vzpouře divizních vesnic se bude rozšiřovat extraliga žen a superliga mužů? 😀 Jako na 1.dubna by to byl asi i fajn žert…. ale přijít s tím teď je už trochu mimo mísu 😀

  • Carlos napsal:

   Tak z 1.ligy to taky podepsaly 3 týmy a plus psaly na iFlorbalu, že Vary poslaly vlastní žádost, takže to není jen o diviznich týmech

 • Karel napsal:

  Dva týmy mužů co postoupili do Superligy hrají play-down /i když ani jeden úplnou ostudu neudělali/, a vy to chcete rozšířit o další podprůměrné týmy z pohledu Superligy.
  Podle mě by pomohlo spíše Superligu o dva týmy ještě ubrat. 12 týmu je na Česko akorát, jak v Superlize, tak první lize.
  Teda pokud někdo nepřijde s nápadem to rozšířit třeba na 32 týmů jako juniory.

 • Tom napsal:

  Proč to autor nenapsal celé? Že to není žádná dohoda 30 týmů, ale těchto 30 týmů chce v srpnu hrát nějaké pseudo kvakifikace o ty jednotlivá místa. Co by třeba pak bránilo Kladnu si na 14 dní přivést dvě pětky z Bolky, uhrát si postup a pak hrát s úplně někým jiným. Co na tom bude sportovního, když by to hrály jiné kádry

  • ... napsal:

   Pokud by se to mělo rozšiřovat, tak by se mělo zohlednit umístění v základní části ve všech soutěžích. Je nesmysl hrát kvalifikaci 14 dní před tím než začíná soutěž. To už potřebuješ mít postavený kádr a řadu dalších věcí. Pokud to chtějí rozšířit tak ať to udělají hned, jinak ať se na to vykaslou

   • drevokocúr napsal:

    jako že by se bulldogs, kladno a ústí podepsaly pod to, že mají postoupit vary? haha, tak to bych chtěl vidět

    • Carlos napsal:

     Všechny zmíněné týmy podepsaly ten dokument, kde je jako první varianta kvalifikace čtyř nejlepších, takže by se to Kladna, Brna i Ústí týkalo. Postup vítěze základní části navrhují až jako druhou záložní variantu. Předpokládám, že Vary to nepodepsaly protože ty naopak chtějí aby postoupil vítěz základní části a proto podaly vlastní žádost

  • Michal napsal:

   Třeba přestupní řád? 10 hostování nelze, přestup a pak by je 3 měsíce Bolka mohla postrádat? Díky za zcela zbytečný příspěvek…

   • Jenik napsal:

    S tím omezením na pět máte pravdu. Nicméně ne s tou lhůtou. Hostování můžete zrušit kdykoli, třeba i po třech dnech. Takže klidně by všechny ty týmy mohli krátkodobě pobrat pět hráčů na tu kvalifikaci. Zbytek týmů by totiž nehrál.

    • Michal napsal:

     Samozřejmě mám pravdu… Mluvil jsem o hostování i přestupu. Po přestupu nelze podat nový dříve, než za 3M. Hostování lze zrušit nejdřív po měsíci. Doporučuju nejdřív kouknout na přestupní řád.

  • jjrnjfv napsal:

   Bránilo by to, že za Kladno by nikdo z Bolky nemohl a hlavně pod tím blbem nechtěl hrát

 • znalec napsal:

  jasne, kazdy bude hrat superligu, od ted je na to narok! Vetsi blbost jsem snad jeste necetl. LIDI PROBERTE SE!
  FLORBAL POTREBUJE PRAVY OPAK, BOLKA SI ANI NEMA S KYM PINKNOUT…

 • Nesmysl napsal:

  Nesmysl a kluby nic nepodepsaly nebo nesouhlasí s tím. Jde o to, aby unie zpracovala analýzu toho, co by se dalo delat a co by to znamenalo, protože autori vyzvy nedokazou videt vec ze vsech moznych uhlu pohledu, byl by to totalni gulas. Je jasny, ze kdyz nekdo vyhral divizi, ze ma pocit, ze konecne se mu zacalo darit a ze je to hrozna nespravedlnost, ale to preboli, ve skutecnosti je to uplne jedno.

 • Anonymní plkal napsal:

  Rozšiřování, kvalifikace těsně před začátkem ligy… Za co je unie dlouhodobě maštěná se najednou hodí do krámu. Alibistický dokument, který prakticky nepřináší nic jiného než „my chceme postoupit a vy vymyslete jak, ku*va“ dostává masivní mediální podporu.

  Pokrytectví, pánové a dámy. Kofbojíček Strachota do iSportu kámošovi Barimu řekne, že by se to mohlo rozšířit, aby Vary postoupily… i když vlastně on byl vždycky proti rozšiřování Superligy, ha ha ha, to je sranda!

  Nehledě na to, že dotyčné kluby se alibisticky nechtějí podepsat pod něčí sestup, přitom když jde postupovat, logicky se dá i podobnými, neřku-li stejnými, mechanismy sestupovat a nemusíme nic rozšiřovat. Ale to by nebylo hezké PR.

  Snad tohle bafuňáři rozcupujou. Ono to ani moc těžký nebude když jsou ty argumenty tak slabý.

 • Zdeněk napsal:

  Dle mého názoru by rozšíření ligy florbal jako takový nijak nepoškodilo, ba naopak. Je nespravedlivé, že některé týmy, které se umístili na prvních příčkách nižších lig nemohou spravedlivě porvat o postup výše. Výjimečná situace si žádá výjimečná řešení!

Napsat komentář

*