6. 10. 2012 Brankáři (0) KOMENTÁŘŮ

Brankářská jednička: spousta extraligových týmů ji nemá a gólmany mění podle nejrůznějších klíčů

 Kdo bude v sezoně jedničkou? To je nejčastější otázka, která se řeší u gólmanů v létě, na začátku ročníku a vlastně i během ní, přemýšlejí o ní samotní brankáři i trenéři. Přitom v leckterých týmech mužské i ženské extraligy o odpovědi nemají jasno a najdou ji třeba až před play off…

Jakým způsobem se tedy brankáři vzájemně promění? Například ve Vítkovicích nemají tři kvalitní brankáři jasný rotační model, jak uvádí jeden z nich. „U nás je rozhodující aktuální forma, nějaké pravidelné střídání, nebo pravidelný systém, podle kterého bychom se točili, není. Někdy může rozhodovat i to, že soupeř může jednomu z nás vyhovovat víc. Nejdůležitější je však forma,“ říká reprezentační gólman Lukáš Souček.

O tom, kdo bude chytat jaký zápas, není rozhodnuto ani u „klokanů“, brankáři Michal Rebro s Petrem Suchomelem se musí dle vyjádření jejich trenéra snažit… „Brankáře budeme střídat podle aktuální formy a podle přístupu k tréninku. Pokud se jeden z brankářů chytí, může absolvovat i víc zápasů po sobě,“ podotýká kouč Jiří Jakoubek.

To ve Spartě mají poměrně jednoduchý klíč. „Pokud se nestane nic neočekávaného, jako zranění, nebo třeba úplně nepovedený zapas, budeme se střídat vždy po prohře. Pokud se vyhraje, brankář zůstává a nastupuje i do dalšího zápasu,“ přibližuje Martin Beneš.

Obdobná situace s nejistotou kolem pozice jedničky je i u žen. Vždyť například v brankovišti Bohemians se sešly tři gólmanky s reprezentačními ambicemi, zatím se točí pravidelně po týdnu v pořadí Kristýna Horňáková, Jana Christianová a Daniela Kreisingerová.

Naopak nejasný způsob rotace praktikují v Olomouci. „U nás se ještě neví, jak se budeme střídat. Je možné, že se s druhou brankářkou budeme točit ob zápas. Není to jisté, třeba v prvním zápase jsem chytala já, protože druhá brankářka nemohla,“ vykládá Sabina Ludvika Mičolová. Úvodní kolo bylo tím dosud jediným, v němž nastoupila, pak ji vystřídala Markéta Doubková.

Zato v Českých Budějovicích mají dopředu daný plán. „Jedničku máme jasnou, dvojkou je mladá brankářka, které se však několik utkání kříží s ligou juniorek. Z pracovních důvodů se jednička určitě nebude účastnit některých zápasů a tam přijde šance pro juniorku,“ vysvětluje Ivan Janoušek, kouč UNITED.

Ať už mají trenéři o první volbě do brankoviště jasno, nebo ne, pořád platí, že o své nominaci na zápas by se gólmani měli dozvědět co nejdřív…


Autor: Jakub KorábKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*