Komerční prezentace společnosti Markysport
19. 7. 2020 Vybavení (0) KOMENTÁŘŮ

Markysport: Florbal aneb začátky populárního sportu

 Existuje velké množství sportovních odvětví, která si našla své podporovatele, ale jen jeden mladinký sport se v posledních letech dostal do popředí zájmu mnoha mladých lidí. Jedná se o florbal, který svou popularitu získal mj. i díky „masivnímu“ hraní ve školách, které pro své žáky zajišťují i originální florbalové dresy. V ČR patří florbal mezi TOP kolektivní sporty. Ve světovém národním žebříčku se pak čeští florbalisté řadí za Finy, Švédy a Švýcary na 4. místo. Náš národní tým se tak řadí k těm nejúspěšnější a prakticky na každém mistrovství usiluje o medailové pozice.

Jaká je historie florbalu?

Florbal patří k velmi mladým sportům. Jeho světové kořeny můžeme hledat v 50. letech v USA, kde se prvně objevuje tzv. Floor hockey. Rodištěm tohoto sportu byla nejspíše továrna na výrobu plastů Cosom, jejíž sídlo najdeme v Minnapolis. Asi největšího rozkvětu se sport s plastovou hokejkou a děrovaným míčkem a pěti hráči ve vždy krásných florbalových dresech dočkal v 70. letech ve Švédsku, kde jej začali využívat místní hokejisté při letní přípravě. V této době se florbalu říkalo innebandy.

Další milníky:

1979 – založení prvních florbalových týmů ve Švédsku

1981 – vznik Švédské národní florbalové asociace

80. léta – šíření florbalu ve světě – vznik asociací v Japonsku, Finsku a Švýcarsku

1986 – založení Mezinárodní florbalové federace a sjednocení pravidel hry

1994 – první ME ve Finsku, které se v roce 1996 změnilo na MS

Od 90. let do současnosti stále roste počet členů Mezinárodní florbalové federace (IFF), přičemž roku 2019 měla 44 stálých a 30 prozatímních členů.

Švédská radost z 8. titulu mistrů světa

Český florbal a jeho historie

Asi prvním kontaktem českých sportovců s florbalem byl rok 1984, kdy na pražské VŠE realizovali výměnný studentský pobyt, při kterém se setkali studenti Česka a Finska. Studenti z Čech si prvně hru osahali již ve Finsku a zalíbila se jim natolik, že při následné návštěvě jim Finové dovezli darem míčky a dvanáct florbalek. Týmy proti sobě nastupovaly v barevně odlišených florbalových dresech. Plastové hokejky vydržely celý rok, než se zničily. Následovala asi šestiletá odmlka, protože sportovcům chyběla výstroj. Skupinka, jejíž součástí byl i Michal Bauer (zakladatel dnešního florbal Chodov), se tak vrátila k florbalu až v roce 1991.

1991 – v historii českého florbalu důležité datum – s florbalem se setkávají bratři Vaculíkovi a do Čech přivážení hole značky Unihoc. Následně zakládají florbalové týmy TJ Tatran Střešovice (tzv. Old Boys) a Tatran Střešovice (tzv. Forza)

Velmi brzy se florbal šíří i do Slezska. První tým ve východní části naší republiky byl založen v Ostravě, kde vzniká dnešní tým 1. SC Vítkovice. V roce 1992 se účastnil tým ze Střešovic turnaje v Maďarsku, který spolupořádal Bengt Holmquist, který usoudil, že právě Češi mají velký potenciál, a proto nám daroval první mantinely, které byly následně využívány na mnoha turnajích v ČR.

Rok 1992 byl důležitý i proto, že byla založena Česká florbalová unie (ČFbU, dnes Český florbal). Prvním prezidentem byl zvolen Martin Vaculík, který byl i u přijetí ČFbU do IFF v roce 1993. V tomto roce se odehrály také první ročníky Czech Open a 1. ligy mužů. Každý z účastníků měl povinnost oblékat florbalové dresy v klubových barvách. Od roku 1994 se Česko pravidelně účastní mistrovských turnajů, kde největším mužským úspěchem byl zisk stříbrných medailí v roce 2004. Ještě větší radost nám udělali junioři v roce 2019, když získali na svém turnaji zlaté medaile.

Dnes se český florbal počtem členů řadí na třetí místo ve světě za první Švédy a druhé Finy.

Systém hry a hrací plocha

Florbal je kolektivní sport, ve kterém proti sobě nastupují dva týmy o pěti hráčích a brankářem. Většina týmů hraje ofenzivně se třemi útočníky a dvěma obránci. Vzhledem k fyzické náročnosti hry má každý tým minimálně 2-3 pětice, které se při hře střídají.

Základní součásti hry

Hřiště – 40×20 metrů
Mantinely – 50 cm vysoké
Branky – šířka – 160cm, výška – 115 cm, hloubka – 65/40 cm
Délka hrací doby – 3×20 minut

Výstroj

Výstroj hráče a brankáře ve florbale je mírně odlišná. Každý hráč disponuje florbalovou holí délky 75-105 cm, která může mít různou tvrdost. Důležitou součástí jsou i certifikované míčky, které mohou mít různou barvu. V ČR se většinou hraje s bílými. Většina hráčů preferuje florbalovou obuv a doplňky jako jsou potítka, čelenky nebo nátepníky. Hráči v poli mají florbalové dresy stejné barvy, přičemž brankář týmu je od nich barevně odlišen. Brankář týmu je vybaven ochrannou maskou, vestou, rukavicemi, kalhotami a dresem a také chrániči loktů, kolen a holení. Nedílnou součástí je i suspenzor.

Turnaje a úspěšné týmy

Nejprestižnějším florbalovým turnajem je Mistrovství světa, které je hráno od roku 1996. Týmy na turnaji nastupují ve florbalových dresech národních barev a všichni hráči musí mít povinnou výstroj. Celkem 8 krát na MS zvítězili Švédové, kteří mají nejpočetnější florbalovou základnu. Český tým zaznamenal největší úspěch v roce 2004, kdy získal stříbrné medaile. Ženy byly na MS úspěšné v roce 2011, kdy ve Švýcarsku získaly bronzové medaile, což je doposud největší úspěch ženského týmu. Florbal vzhledem k počtu členských zemí není prozatím zařazen na program Olympijských her, ale všichni věří, že se to v budoucnu podaří.

Další významné turnaje

Euro Floorball Tour – turnaj čtyř nejlepších národních týmů – Švédsko, Finsko, Švýcarsko a Česko
Pohár mistrů – nejprestižnější klubová soutěž (opět pro týmy ze 4 nejlepších zemí v žebříčku)
Czech Open
Prague Games

Markysport

Markysport je unikátní výrobce sportovních dresů na míru. Jeho doménou jsou kvalitní použitý materiál, skvěle vypadající potisk a design, který je možno vybrat z nabídky nebo si jej kupující navrhne samostatně. Společnost se mj. orientuje i na výrobu florbalových dresů.

Výrobu dresů od Markysport mohou využít nejen florbalové týmy, ale i amatéři nebo týmy hobíků, policistů, lékařů. Právě ti zde mohou popustit svou fantazii a přesně si říci, jak by jejich vysněné týmové dresy měly vypadat a co vše na nich chtějí mít vyobrazeno.


Autor: Komerční sděleníKOMENTÁŘE

Komentáře nejsou povoleny.