Peaches Projekt na výpravě v Ostravě. Peaches Projekt na výpravě v Ostravě.
25. 10. 2020 Ostatní (9) KOMENTÁŘŮ

Chceme vytvořit unikátní projekt pro rozvoj hráčů, říká zakladatel projektu Peaches Jonáš Kůra

 Před šesti lety vstoupil Jonáš Kůra do florbalového hnutí s určitou vizí. Společně s Josefem Juhou a Pavlem Kocourkem založili turnajový tým a jejich iniciativa pak postupně vyústila v kempy pro mládežnické florbalisty. Nyní se chce Kůra soustředit na další progres Peaches Projektu.

Kdybyste měl představit Peaches Projekt, co byste o něm řekl?
„Je to nějaká moje vize, kterou se od svých 14 let snažím společně se svými kolegy přenést do reality. Jsou věci, které nám vadí, a na tom se snažíme zapracovat v aktivitách, které pod hlavičkou Peaches Projektu realizujeme. Celková vize je vytvořit unikátní projekt pro rozvoj hráčů mimo klubové prostředí s důrazem na profesionální sportovní podmínky zahrnující stravu, trénink a regeneraci.“

Trojice zakladatelů Peaches Projektu. Zleva Josef Juha, Jonáš Kůra a Pavel Kocourek.

Trojice zakladatelů Peaches Projektu. Zleva Josef Juha, Jonáš Kůra a Pavel Kocourek.

Jak vaše iniciativa vlastně vznikla?
„Bylo mi 14 a byl jsem mladý kuře, co hrálo florbal. Asi i celkem dobře. Měl jsem spoustu kamarádů napříč Českem – taky skvělých florbalistů. A tak jsme si řekli, ze založíme turnajový tým a budeme společně jezdit po turnajích. Lidem se to líbilo a hlavně jsme se díky našemu přístupu odlišovali od ostatních turnajových týmu. Jak se nabalovala fanouškovská základna, přibývalo také partnerů, kteří s námi chtěli spolupracovat a umožnili nám přidat další a další kategorie. Úplný vrchol pro tyto turnajové týmy byl Ostrava Cup, kam jsme i s rodiči udělali výpravu o více než 200 lidech. Pronajali jsme si snad polovinu krásného hotelu a společně si turnaj užili. Po čase se přidaly kempy a další projekty.“

Co je konkrétně vaším cílem a vaší filozofií?
„Cílem je vytvořit projekt, který se bude skládat z několika částí. V každé z nich se budeme soustředit na něco jiného. Něco bude více zábava, něco více dril, něco více individuální a něco více týmové. Nazval bych to takovým rozvojovým centrem, ale k tomu máme ještě daleko. Vše to má potom spojovat to, s čím jsem do toho šel. Tedy profesionální přístup jak pořadatelů, tak účastníků v profesionálním prostředí (strava, trénink, regenerace).“

Výjezd do Ostravy byl v roce 2018 z hlediska projektu úspěšný.

Kdo z florbalových osobností se do vaší iniciativy zapojuje?
„Za těch šest let projektem prošla velká část současných juniorských mistrů světa. Více než dvě třetiny týmu hráli za naše výběrové celky. Na kempech trénují také trenéři či hráči působící v superlize. Jako hvězdy si zveme hráče světového formátu. Na kempu byl Krister Savonen, Jirka Curney a pro následující rok řešíme další velmi zajímavá jména.“

Čím je váš projekt specifický?
„Přístupem, smýšlením a celkovou vizí. Letos se nám podařilo expandovat a věřím, že to pro nás bude na české scéně impulsem pro dokončení všeho, co zatím skončilo pouze v šuplíku. Přitom to do florbalového prostředí může hodně přinést.“


Autor: Gustav OndrejčíkKOMENTÁŘE

 • gulik napsal:

  A je to celé zadarmo pro talentované hráče nebo jde hlavněo zisk?

 • analytik napsal:

  Bude se v novém projektu probírat i to, jak si nechat kontumovat zápas, aby se získalo požadované nasazení do play off. Třeba jak se to stalo na Ostrava cupu?

 • Pavel napsal:

  podle mych informaci berou borci drogy, uz nechlastaji ale snupou nebo nevim, co to ma byt za projekt. Proste jim drzim palce a hlavne, at to cele vydrzi!

 • kolouch napsal:

  Logika dnešní mládeže: protože byli na našem kempu, tak jsou mistry světa, Pravda: díky mnoha bezejmeným a obětavým lidem se stali mistry světa a to, že byli na nějakém kempu s tím má pouze sociální a marketingovou souvislost. Vaše kempy pane Kůra budoucí (snad) hvězdy nevytvářejí!

  • Petr napsal:

   Tu logiku jste si vytvořil pouze Vy. Výběrový tým Peaches vznikl okolo kluků, kteří ve svém věku dávali florbalu víc než jejich vrstevníci. Na ně se začali nabalovat další výborní mladí hráči. Takže v konečném důsledku týmem prošla část těch, kteří pak vyhráli juniorské mistrovství světa. A nakonec proč by se tím Jonáš Kůra nepochlubil, nejlepším marketingem jsou reálné reference.

   Já bych jim klacky pod nohy neházel a nehaněl je. Kdokoliv, kdo má zájem na zlepšení úrovně florbalu u nás, by měl dostat šanci. Ať se ukáže. Zatím to dle příspěvků výše vypadá, že převládá obvyklý český negativismus.

 • muj postreh napsal:

  Moje osobni zkušenost: vyspělý puberťáci, takových turnajových partiček už bylo…něco jiného je zábava a něco jiného dlouhodobá soutěž nebo mužská konkurence. Stejně jsem zvědav na mistrovskou partu – co dokáže. Třeba naše fotbolová stříbrná lvíčata (Kalouda a spol.) nepředvedla nakonec nic.

 • Anonym napsal:

  Ale musíme zase ocenit Jonášovu práci, že má všechno promyšlený do detailu 🙂 na Ostrava cupu 2017 se vypořádal se špatným losem a na svých stránkách uvedl, že si spletli halu, i v rozpise na fb to měl udělaný naschvál špatně, aby nebyl za špatného. Kreativita se cení, Škoda jenom, že ta kreativita nevyšla pořadatelům, aby se oba vaše výběry mohli potkat ve čtvrtfinále

 • Jonáš napsal:

  Nedá mi to. Pokud někdo mysli ze je to zlatý důl, tak se plete. První 3 roky jsme delali ciste neziskovou věc, která věřím ze měla svůj úspěch. Nikdo z nás se nechlubí, ze by prave diky Peaches vyberum se mistři světa stali mistry světa. Ale troufám si říct, ze jsme tomu pomohli minimálně tím, ze velká část kolektivu se znala už 2-3 roky před zacatkem cyklu.
  My neucili a nedělali lepsi hráče, my tvořili kolektiv těch nejlepších v ČR, ne k tomu aby vyhrávali turnaje, ale prave k tomu aby měli snazsi začátek juniorského cyklu.

  Všem našim týmům se navíc vyhýbalo to co turnajové týmy měli jako hlavní náplň (chlast atd…) a to mi potvrdí každý kdo byl kdy součástí.

Napsat komentář

*