Opory svých týmů Jiří Curney a Kryštof Krbec. Také na ně se bude ve finále poháru spoléhat. Foto: Martin Flousek, Florbal Mladá Boleslav Jiří Curney a Kryštof Krbec. Foto: Martin Flousek, Florbal Mladá Boleslav
6. 11. 2020 Superliga (29) KOMENTÁŘŮ

Světlo na konci tunelu? Livesport Superliga žádá o výjimku, extraliga žen kritéria zřejmě nesplňuje

 Svítí konečně světlo na konci tunelu? Český florbal požádal o výjimku pro nejvyšší soutěž mužů, Livesport Superligu. Začít by se mohlo již od 16. listopadu, kdy by se mohlo odehrát ostravské derby mezi Vítkovicemi a FBC Ostrava. Florbal žádá společně s házenou, volejbalem a basketbalem, nicméně sám dospěl k názoru, že nejvyšší ženská soutěž podmínky zatím nesplňuje.

Florbal žádá společně s házenou, volejbalem a basketbalem, jako jediný ale pouze usiluje o restart mužské nejvyšší soutěže, ženské nikoliv. „O podmínkách žádosti o restart nejvyšší soutěže jsme měli jednání s Národní sportovní agenturou společně s volejbalem, házenou a basketbalem. Koordinujeme i samotné podání žádosti, ale na rozdíl od těchto sportů, které žádají na nejvyšší soutěže mužů i žen, jsme žádost podali pouze na Livesport Superligu. Po diskuzi s NSA jsme toho názoru, že ženská soutěž nesplňuje podmínky pro výjimku,“ uvedl v tiskové zprávě prezident Českého florbalu Filip Šuman.

Na superligové oddíly se přitom budou případně vztahovat úplně stejné podmínky ohledně testování, jako například na elitní fotbalové nebo hokejové kluby.

Začínat by se každopádně mohlo 16. listopadu televizním utkáním, poté by nastala pořádná jízda. „Během listopadu a prosince by měla soutěž běžet systémem dvojkol, aby se tak zefektivnily náklady na testování hráčů, realizačních týmů a rozhodčích. Současně se tak sníží ztráta odehraných zápasů na standardní průběh sezóny, která by na konci prosince u některých klubů mohla činit až závratných 14 kol,“ počítá Český florbal.

Další soutěže se zřejmě dočkají až v roce 2021. „Začátek dalších soutěží samozřejmě závisí na uvolnění vládních opatření, ale již nyní jsou připravovány scénáře, jak by restart soutěží na všech úrovních mohl probíhat. Nejvíce Český florbal pracuje s variantami prosince a ledna 2021. Všechny varianty budou finalizovány již v závěru příštího týdne a obratem s nimi budou seznámeny všechny oddíly,“ uvádí v tiskové zprávě Český florbal.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Kaja napsal:

  Zajímavá diskriminace.

 • Hráčka Extraligy napsal:

  Takže stejná diskriminace jako ve Švédsku, kde je ponechána 2. Liga mužů a 2. Liga žen nikoli. Na severu se tato situace alespoň řeší a vypadá to, že budou nerovnosti srovnány.

  Proč v České republice děláme tak velké a nepochopitelné rozdíly?

  • napsal:

   Odpověd byla v poslední větě. Protože jsme v ČR. A jak už jsme si mohli všimnout v tomhle absordistánu jménem ČR mě osobně už nic nepřekvapí

 • Jan napsal:

  To snad neni pravda. Nejdřív – před začátkem ligy se se řeklo, že žádný plošný testování ve florbale nebudou, páč nejsou prachy.
  A teď najednou prachy jsou. A pouze pro muže.
  Když se neprofesionální sporty nemůžou hrát, tak prostě nemůžou a basta. Tím, že by hráli pouze muži, by si florbal spíš uškodil. Kdo asi bude chtít hrát nebo dotovat sport, kterej sám dává najevo, že kašle na ženskou soutěž?

 • Equality napsal:

  Komentář byl odstraněn, protože odporoval pravidlům slušné diskuse. Redakce Florbal.cz

 • Ženy toto nesplňují proč?
  1)mají frndu
  2)nedá se na to koukat, ale stejně z nich budeme ždímat prachy..
  3) jsou více infekční než muži

  Asi se na tu vaši unii příjdeme podívat 😀

 • A jak budete testovat chlapy? Jako pokusný králíky? To mi chcete říct, že na každého nenakaženého hráče máte měsíčně 4×1700,- ? To bych radši dala ty peníze na charitu než na takovýhle tajtrlikování, které se po čase zase zavře.

  VY PROFESIONÁLOVÉ!

 • Eduard Eda napsal:

  Zajímavé, že tedy florbalisti budou pak po výjimce rovněž bráni jako profi sportovci, ačkoliv jimi vůbec nejsou. Nebo teda.. porcí tréninků, přípravou a omezováním volného času se to profi sportu podobá, nicméně ohodnocení za tento čas, ačkoliv drtivá většina hráčů pracuje nebo studuje, je až trapné a vedení jednotlivých klubů toto samozřejmě vyhovuje. Proto mi teď z tohoto důvodu přijde až ubohost, žádat o nějakou výjimku pro profisport, jelikož tu základní podmínku, a to, že hráči jsou ve všech ohledech profesionálové, prostě nesplňují.

  • Tomáš Krásný napsal:

   Profi sportovec je jen medialní zkratka. Dle právní definice ve skutečnosti podle mě florbalisti v superligovém klubu podmínky pro označení profesionální sportovec splňují. Není možné si pod profíkem představit jen fulltimeového hráče.

   • Jirka napsal:

    Není to jen mediální zkratka. Hnilička o tom mluvil tak, že pro profesionály je to práce, zaměstnání, tak aby mohli jako ostatní pracující chodit do práce. Nevím, jak to má volejal, ale fotbalisti, hokejiste, házenkáři, atleti – ti všichni na nejvyšší úrovni to mají jako zaměstnání. Závěr: florbalová superliga by neměla být spuštěna. Peníze zbytečně vyhazené za testy.

 • Relay napsal:

  Evidentně nikdo z vás nečetl výklad NSA a ČUS, který stanovuje, kdo je profesionální sportovec. Zároveň zřejmě nevíte nic o programu Covid sport, který to reálně může profinancovat. Všechno to schvaluje ministrerstvo a hygiena, takže to rozhodně není žádná levá.. a ženský? Minimálně půlka ligy nechce trénovat ani normálně 😀

 • A. Neumann napsal:

  Chválím vedení Českého florbalu. Je to jasný, ženy jsou více infekční. Dá se jen zatleskat předsedovi a jeho úzkému vedení. Bravo…

 • Fan 2 napsal:

  Výklad ČUS https://www.cuscz.cz/novinky/aktualni-opatreni-ve-vztahu-ke-sportu.html říká: „V návaznosti na shora uvedené je třeba definovat statut profesionálních sportovců. V této souvislosti budu pro tento výklad vycházet z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ČR ze dne ze dne 29. 11. 2011, sp. zn. 2 Afs 16/2011-78. V daném kontextu je pak třeba dojít k závěru, že se statut profesionálního sportovce vztahuje na každého, kdo vykonává sportovní činností výdělečnou činnost na základě smluvního vztahu bez ohledu na rozsah a výši výdělku. Tímto smluvním vztahem pak může být jak vztah pracovněprávní (pracovní smlouva, dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti), tak vztah občanskoprávní, kdy je sportovní činnost vykonávána v režimu OSVČ.“

  Závěr tedy pro mne je, že hrát může jen ten, kdo z toho má nějaký výdělek. Zřejmě budou rychle uzavírány DPČ na minimální částku, aby mohly týmy nastoupit v dostatečném počtu hráčů. Jak pěkně se nám florbal zprofesionalizuje :-).

  • Noob napsal:

   Dneska má už smlouvu každej ty troubo.

  • TDI napsal:

   Výdělečnou činností může být i to, že má hráč odpuštěné příspěvky, nebo dostává jiné benefity (slevy, příspěvky apod.) A to jsou všichni podle mě v superlize.

   • Jirka napsal:

    Hm! Už vidím ukrajinské dělníky, jak v ČR makají jen za slevy a benefity (asi ty slevové kupony posílají rodinám domů do UA). A hlavně za odpuštěné poplatky ukrajinské mafii. – Kdysi něco takového probíhalo v SSSR, kde zaměstnancům platili výrobním sortimentem, třeba sirkami. – Profesionál hraje za plat a hotovo. Florbalisté nejsou profesionálové. – Unie by vůbec neměla dostávat ani Covid 2, ani dotace, vždy si odeberou velkou část „provize“, pokud už vůbec něco pustí dál.

    • HonZa napsal:

     Tak díky za vyjasnění a přiléhavou analogii. Ještě to nezapomeň napsat na Nejvyšší správní soud, protože i když určitě čtou diskuse na florbal.cz, je možný že jim nějaký příspěvek unikne.Tak jim svůj rozbor pošli, ať si to opraví 😉

 • ... napsal:

  Takže honem všichni podepsat smlouvy a jdeme hrát ne

 • nas.at napsal:

  Hlavně, že nebýt mládeže ,tak by ty superligový týmy nemají možnost ani hrát superligu.Ale o mládeži se vůbec nejedná. A že nebyl Šuman a spol tak aktivní, aby se rozdělované peníze z balíčku Covid Sport, dostaly do celého florbalu, hlavně tedy pro mládež. To né k čemu ,že jo..Tak by bylo docela fér milé vedení českého florbalu klubům co nemůžou hrát vracet část startovnýho. Ale to by pak nezbylo pro výplaty všech těch papalášů na unii, kterejch je na unii jak much.

 • Nehezký Tomáš napsal:

  No, paráda, 40 netestovaných týpků a reálně amatérů (!) hrajících tělo na tělo majících jako mladí lidé další milion kontaktů kolem sebe se budou úspěšně promořovat LOL .. Taky si to mohli odpustit

 • Nechápu napsal:

  Nechápu tady některé názory o diskriminaci a o tom, že se amatérský sport nemá hrát atd… Když se na to podívám reálnýma očima, tak ženská extraliga nemá s profesionální soutěží nic moc společného. Bohužel úroveň zázemí ženského volejbalu je trošku někde jinde atd… Nakonec ještě aby tady každý viděl v tom, že se alespoň rozjede mužská extraliga veliký problém. To byste radši chtěli, aby se hrála nejvyšší soutěž v házené a ve florbale ne? To teprve potom by si lidi řekli, že takový spot nemá cenu podporovat. Místo toho aby jste tady byli někteří rádi, že se dělají kroky ke spuštění, tak nadáváte na unii, že se tam topí prachy a mluvíte o dikriminaci ženské soutěže – která je přístupem na úrovni družstva mladších žáků. Já jsem rád, že se mužská liga zařadila do tohoto „prestižního“ seznamu.

  • Ach jo napsal:

   A vy nejvyšší soutěž hrajete/trénujete, že jste si svými výroky tak jistý?
   Já totiž ano. Hraju extraligu žen v klubu, který má muzšký oddíl v superlize. A tudíž vím, jak to vypadá.
   Tvrdíte, že s profesionální soutěží nemáme nic společného. Ano, profesionálové nejsme – stejně tak jako naši mužští kolegové. My všichni (muži i ženy) máme 4-5 tréninků týdně plus zápasy. Zdá se vám takový přístup nedostatečný, když k tomu chodíme do práce/studujeme? Takhle to má ženská i mužská složka našeho týmu. Opravdu tedy nechápu, jak můžete tvrdit, že přístupem jsme na úrovni mladšího žactva.
   Pokud se v nynějši době má hrát házená, tak to pochopím. Házená je totiž skutečně profesionálním sportem (i když oproti zahraničí to není nic extra), hráči/hráčky si tím vydělávaji. A o to šlo-umožnit profesionálním sportovcům vykonávat své povolaní.
   Proč tedy mermomocí strkat peníze do covid testování hráčů (a ještě ke všemu na úkor ostatních soutěží), když florbal jakožto (bohužel stále) AMATÉRSKÝ sport moc penězi zrovna neoplývá? Proč je nevyužít lépe (např. na rozvoj mládeže)?

   • Nechápu napsal:

    Já nehraji nejvyšší soutěž ani netrénuji, takže opravdu nemůžu tyto informace potvrdit na 100% ani o to nemám zájme. Bohužel lituji Vás, jako hráče z elitního klubu ale opravdu nechápu, že nevidíte rozdíly v předních týmech extraligy a ve spodku tabulky. Tento rozdíl je bohužel tak markantní, že snižuje úroveň celé ženské ligy. Takto velký rozdíl v mužské soutěži není! A pokud někdo hraje ženskou extraligu a trénuje 2x týdně a jede na zápas, tak je to bohužel úroveň mladších žáků…

    • Ach jo napsal:

     To je ovšem apel na vyšší místa, že by mělo dojít ke zúžení soutěže. Takových návrhů na tohle téma bylo v minulosti už hodně. To, že to odpovědní něřeší je věc druhá…
     A pak, přestože je superliga vyrovnanější, nic to nemění na tom, že nejde o profesionální sport.

 • Petr napsal:

  Zajímalo by mne, kolik za testy zaplatí stát a kolik kluby. Pokud to někdo ví, napište prosím. Zajímá mne, jak finančně náročné to bude pro kluby a zda v těch méně majetných klubech se na nákladech případně budou podílet i hráči.

Napsat komentář

*