IFF má za cíl omezit ve florbale tvrdost. Foto: Flickr IFF
26. 1. 2021 Ostatní (2) KOMENTÁŘŮ

IFF pracuje na omezení tvrdosti florbalu. Je třeba sjednotit výklad, říká šéf pracovní skupiny

 Florbal zřejmě čeká výrazná změna pravidel, s ohledem na to, že se hra stává stále tvrdší. Mezinárodná florbalová federace již vytvořila pracovní skupinu, která má za cíl sjednotit výklad pravidel, co se fyzické hry týče. Hrát by se podle upraveného výkladu mělo od sezony 2022/2023.

Mezinárodní florbalová federace ustanovila již na minulém ženském světovém šampionátu pracovní skupinu, která má za cíl připravit podklady pro následnou změnu posuzování tvrdé hry ve florbale. „Trend je takový, že z florbalu se stává mnohem tvrdší hra a výkonný výbor IFF je toho názoru, že interpretace musí být přísnější, aby se předešlo vážným zraněním,“ píše Mezinárodní florbalová federace ve svém komuniké.

Pracovní skupina, ve které má zastoupení Švédsko, Finsko, Švýcarsko a Česká republika, měla výsledky své práce již prezentovat, nicméně kvůli pandemii viru COVID-19 se její práce posune. První koncept přednese v březnu, upravený výklad by se měl do florbalových pravidel dostat v červenci příštího roku, tedy by k jeho faktické aplikaci došlo na začátku sezony 2022/2023.

Předseda pracovní skupiny Mika Saastamoinen ví, že se jedná o složitý proces. „Největší výzvou je najít společné porozumění pravidlům a jejich výkladům. Většina členů IFF si pravidla interpretuje po svém, což přirozeně ovlivňuje způsob hry v jednotlivých zemích,“ říká.

Přes omezení v době pandemie chce práci stihnout. „Máme za sebou tři meetingy a myslím si, že se dostáváme vpřed a nacházíme shodu v různých interpretacích,“ uzavírá Mika Saastamoinen.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Pepa napsal:

  Nejvíc nebezpečných soubojů je asi u mantinelu, takže je zvýšit nebo dát pryč 😀 ale omezovat tvrdost to je kravina. Konečně se na to dá trošku dívat na SWE nebo na FIN zápasy a teď zase tohle. Proč raději nezruší nebo neomezí jiné pravidlo. Např. že si hráč musí jít pro části zlomené hokejky…

  • Taky Petr napsal:

   Tak zrovna zbytky zlomené hole na hrací ploše jsou nebezpečné kvůli možným úrazům.

   Nemyslím si, že by se ustoupilo ze současné herní podoby, tedy zásadnímu zjemnění hry. Určitě je ale potřeba korigovat možnosti zranění při hře u mantinelů, v brankovištích.

   Potřeba je ale sjednotit posuzování zákroků. To, co se nepíská ve Švédsku, se píská u nás jako faul a občas i na vyloučení. Má-li florbal ambici se dále rozšiřovat, musí mít jednotný výklad pro práci rozhodčích. Od toho se pak odvine chování hráčů na hřišti, rychle se přizpůsobí požadavkům a trendu pískání.

Napsat komentář

*