Filip Šuman doufá, že se letos podaří všechny soutěže opět rozjet. Foto: Martin Flousek, Český florbal Filip Šuman doufá, že se letos podaří všechny soutěže opět rozjet. Foto: Martin Flousek, Český florbal
27. 1. 2021 Další soutěže (11) KOMENTÁŘŮ

Superliga mužů i extraliga žen běží. A co ostatní soutěže? Uděláme maximum, slibuje Šuman

 Po superlize mužů se o uplynulém víkendu povedlo rozběhnout také extraligu žen. Obě nejvyšší florbalové soutěže obdržely od ministerstva zdravotnictví výjimku. A co nižší a mládežnické soutěže? Povede se ještě v rámci tohoto ročníku obnovit? A případně v jaké podobě?

Superliga se znovu rozjela už na konci listopadu, extraliga žen obdržela výjimku teprve nedávno. Podle Šumana ale bylo důležité, že se elitní soutěže vůbec podařilo restartovat. „Byly názory, ať se počká, až se situace zlepší. Dnes je to záchrana pokračování florbalu. Ze začátku se zdálo, že není možné, aby se to podařilo i u ženské extraligy. Ale tím, jak se pauza prodlužovala, se situace měnila. Hodně jsme ji řešili s kluby ženské soutěže a v momentu, kdy řekly, že jsou připraveny, jsme začali jednat. Jsem moc rád, že se hraje, přestože organizační podmínky nejsou úplně jednoduché,“ uvedl v rozhovoru na stránkách Českého florbalu Šuman.

S ostatními soutěžemi to aktuálně nevypadá moc nadějně. Hráčům by ale za určitých okolností bylo umožněno alespoň trénovat. „Vláda by měla schvalovat návrh nových opatření pro sport, v nichž jsou i při úrovni PES 4 a 5 dovoleny tréninky uvnitř pro kohokoliv, kdo se pravidelně antigenně testuje. Navíc vláda již prodloužila antigenní testování zdarma. Řada oddílů se opakovaně ptá, kdy toto bude zavedeno. Potřebují se vrátit k pravidelné tréninkové činnosti i za cenu toho, že si členové jednou za pět dnů dojdou na test zdarma. Není to ideální, ale bude to asi jediná cesta, jak během zimy sportovat uvnitř,“ popsal scénář, který by mohl začít platit od 1. února, pokud ho schválí vláda.

Případný restart všech soutěží by nastal až od třetího stupně PES. „Myslím si, že než se dostaneme do tohoto stupně, budete to ještě chvíli trvat. Je velice dobře, že se již před začátkem soutěží sezona prodloužila až do června, což stále umožňuje, aby se mohla odehrát alespoň část soutěže. Návrat k soutěžení v tomto ročníku je pro kluby i celý florbal strašně důležitý!“ je si Šuman vědom, že je stěžejní, aby se děti, mládež i všichni amatérští sportovci brzo vrátili ke sportování.

A za jakých pravidel a okolností by se soutěže letos mohly dohrát? „Určíme datum, a když se soutěže spustí až po tomto termínu, už by se letos nerozhodovalo o sestupech a postupech, protože by to nebylo regulérní. Ale chci všechny ubezpečit, že uděláme maximum pro to, aby se v nějaké podobě letos soutěže povedlo hrát. Na druhou stranu je jasné, že budeme vzhledem k narušené sezoně rozhodně řešit kompenzaci startovného a licencí. Výši a podobu určíme před přihláškami na následující ročník,“ dodal prezident Českého florbalu.


Autor: redakceKOMENTÁŘE

 • stary kun napsal:

  Šumane a co úspory na straně svazu? Co dělají třeba haldy lidí v Brně na soutěžním sekru když se teď nehraje? Hrají tam šachy nebo pěstují sazenice toho co hulíte už nějaký rok? Co třeba začít u sebe a taky říct narovinu, že letos se už hrát nic dalšího nebude a bude to tak. Týmy 1. ligy řekli dost jasně, že se nechtějí testovat dokud to budou platit – tolik jen pro informaci široké veřeknosti, aby bylo jasno, jak na to vlastně ten velký (nic) sport, ale hobby ve skutečnosti je..

  • hudino napsal:

   Třeba za pomoc při záchraně ANOHnildy budou ústupky 🙂

   Já bych taky s obnovením soutěží nepočítal, max. formou nějakých turnajů okolo dubna. Jsem zvědavý jestli se tento rok opravdu bude postupovat a sestupovat, jak se hlásilo před sezonou…

   Reálně do konce března nelze bohužel počítat se zlepšením situace (a to je otázka jakou paseku udělá nová mutace, jestli/až se rozjede) a očkování vede multimenežr Babiš, tam posun bude ještě později.

   • Kaja napsal:

    Hnilda tak leda přihodí milionek bafunářům. O děti a amatéry mu nejde,za celou dobu pro ně nehnul brvou. Unie by měla začít hrát fér. Chápu, že se bojí vrácení peněz,ale dohrávat něco v kvapíku je blbost, nebudou haly, nebudou rozhodčí. Radši ať od dubna do června vymyslí systém turnajů, kdy si každá kategorie dá aspoň tři, čtyři účasti. Zaměstnanců na to mají dost.

 • Tom napsal:

  Plán je jasný. Licence a startovné se zdraží o 20% a kompenzace bude spočívat v tom, že ti co platili letos budou mít 20% slevu. Nic jiného nečekejme.

 • Money napsal:

  To by mě zajímalo co tak zázračného pro restart soutěží dělá. Kdyby se o Sumanovi nepsalo že podržel Hniličku tak ani nevíme,že žije. Opravdu nevím co všichni ti zaměstnanci a svazu aktuálně dělají, předpokládam že nic ale prachy se sypou. Pořád se snaží tvářit jak bojují za restart, jak určitě bude, ale myslím, že je každému jasné, že se to prostě letos nedohraje. Druhá sezóna úplně v háji, ale na svazu bude asi spokojenost, ti inkasovali startovny v podstatě za nic

  • Tomáš Krásný napsal:

   Dobrý den, tak zrovna o restart superligy mužů i extraligy žen se Filip zasadil hodně a já mu za to děkuji. Nejsem žádný velký fanda Českého florbalu, ale zase je nutné být objektivní. Co v současné situace může Filip Šuman dělat pro to, aby se hrály i další soutěže? Ta situace je tak nepřehledná, že ani členové vlády se neshodnou, co bude platit zítra.

 • Rakeťák napsal:

  Šumane to startovne vracet budeš, s tím se smiř!

 • Tomáš napsal:

  Já pořád čekám nějaký velký článek o tom mega průseru pro celý sport s Hniličkou v čele. Prachy jsou jedna věc, ale takhle vědomě porušit nařízení,které potažmo sám schválil, a zůstat v čele všech sportovců, to je plivanec všem lidem co kolem sportu něco dělají. Máme přece hlavně my pojmy jako čest, hrdost, svědomí, morálka, fair-play na prvním místě! a teď kvůli prachům to dáme bokem a pokřivíme páteř. A kdo říká, že bez Hniličky bychom podporu nedostali. Teď už jsme bafuňáři VŠICHNI!
  A pan Šuman to za florbal podpoří!!! Neuvěřitelný charakter. Slizká kreatura.

  Doufám, že jsou tady ještě aspoń některé kluby, kterým to není lhostejné.

 • chodovsky patriot napsal:

  Kdo si myslí, ze Suman a florbal ovlivni vladu nebo neco v tehle zemi bez korupce je uplne mimo. Stejne jako je uz cca 12 let uplne mimo florbalove vedeni. To zajima jen kvantita (licence), medializace (snadna cesta k uspechu a falesny obraz realiry) a velke akce (na vsem se da pekne vydelat a taky se prisat na stat a z toho si honit svoje ego O2 Arena nebo pohary skol atd.). V tehle dobe se mi nejvice libi funkce reditel ligovych soutezi – lidi potrebujete na hrani florbalu fakt nejakeho reditele?

  • Taky Petr napsal:

   Jenže bez falešného obrazu reality a dalších akcí, které popisujete by se nedalo přisát na stát a bez toho by nebyly peníze z ministerstva školství. Možná by bez toho nebyl ani Livesport. A žádný jiný pořádný soukromý sponzor není a za současné situace to ani nejde předpokládat. Takže princip hry je jasný, ať už se Šumanem nebo kýmkoliv jiným v čele. Z tohoto pohledu je logické, že Šuman bude podporovat Hniličku v čele agentury, když už se mu podařilo pro florbal jako amatérský sport vyžebrat peníze. Kůň, který dobře táhne, se přece nepřepřahá.

   To je prostě reálná politika v praxi, žádné místo pro útlocit a dušínovskou morálku. A nekamenujte mne, jen konstatuji fakta a principy.

 • Magion napsal:

  jak prozíravý byl návrh zrušit Sekretariát ligových soutěži v Brno – Kralovo pole na VH par let zpet…ale velky maly muž, co drží florbal pod krkem už asi deset let a přidušuje ho seč mu síly stačí, se stále drží ….

Napsat komentář

*