Luboš Rauer (čelem) na lavičce Židenic. Foto: Flickr Florbal Židenice
15. 2. 2021 Extraliga žen (4) KOMENTÁŘŮ

Luboš Rauer: Na ženský florbal jsem změnil názor. Výsledky jsou daní za změny, ale přizpůsobíme se

 Florbalistky Židenic mají po letech nové trenérské vedení. Po Petře Prouzové převzala tým v průběhu koronavirové přestávky dvojice Jaroslav Čížek – Luboš Rauer. Druhý jmenovaný přiznává, že očekávali lepší vstup do angažmá, výsledky jsou ale podle něj daní za změny, které společně zavádějí. Rauer také uvedl, že si zatím své první angažmá v ženském florbale užívají a na ženský florbal sám změnil názor.

Po koronavirové přestávce se Židenicím zatím příliš nevedlo, přišla například porážka s Olomoucí, Boleslav pak Brňanky porazily až po prodloužení. „Očekávali jsme, že výkony i výsledky budou lepší. Ale přicházíme s něčím novým, což pro holky může být ze začátku složitější pochopit, ale extraligový vlak jede rychle a my se musíme přizpůsobovat. Nyní jsme hráli s Vítkovicemi, v minulém kole pak s FBC Ostrava, takže není lehkých soupeřů. Věřím ale, že v derby sáhneme po třech bodech a bude to výkon a výsledek takový, jaký bychom chtěli,“ plánoval Luboš Rauer před derby s Bulldogs.

To skončilo výhrou Židenic 3:2 v prodloužení, jsou výsledky proti Olomouci a Boleslavi daní za nastolené změny? „Určitě. Jak zápasy s Boleslaví, tak s Olomoucí jsme měli dobře rozehrány, měli jsme na to soupeře přehrát a porazit jej, ale přesně v těch fázích zápasu, kdy si musíme vytvořit gólové situace, tak nad tím moc přemýšlíme a komplikujeme si to. Beru to z pohledu nervozity a nevyladění všech těch věcí,“ popisuje.

S Jaroslavem Čížkem fungují jako rovnocenná dvojice, znají se několik let. „Máme to rozděleno tak, že kolega Čížek je zaměřen více na tréninky, předzápasová příprava je pak mezi nás rozdělena, kdy já osobně pracuji více s videem, připravuji se na soupeře, předávám informace. Herní příprava a herní systém jde pak za mnou. Přímo v zápase pak vše konzultujeme, ještě se nám nestalo, že bychom se za 11 let, co se známe, neshodli. Myslím si, že už jsme tak nějak společně nastavení. Navíc máme ještě v realizačním týmu prezidenta Jirku Starého a kondiční trenérku Sylvu, takže máme výborný realizační tým, ve kterém má každý svou roli a domluvíme se,“ nechává nahlédnout pod pokličku.

Pro Rauera samotného je angažmá v Brně logisticky náročné. „Přesně tak, pracuji a bydlím v Praze. Snažím se podle práce minimálně dvakrát týdně dojíždět a pak trávím celý víkend zápasy. Je to náročné, v poslední době je to spíše jednou týdně na páteční trénink, ale jsme v kontaktu. Je to prostě 200 tam a 200 zpět, ale kvůli florbalu je člověk schopen leccos obětovat,“ usmívá se.

Pro Čížka s Raurerem se jedná o první působení v ženském florbalu. „Abych řekl pravdu, tak měl jsem na ženský florbal jiný názor. Ale během zápasů postupně zjišťuji, že je to zajímavý a aktivní florbal. A jsme s kolegou Čížkem rádi, diskutujeme spolu, že je to zatím velmi příjemná zkušenost. Prostředí je to specifické, chceme holkám přinést něco nového, každopádně víme, že třeba ne úplně všechno můžeme aplikovat,“ porovnává s předchozími angažmá.

Co konkrétně lze například z dorostenecké kategorie přenést do ženského týmu? „Podle mě je třeba se více zaměřit na bojovnost a tlak do brány. U žen vnímáme, že je to spíše tak, že se pořád snaží najít lépe postavenou spoluhráčku, dát šanci skórovat někomu jinému. V tom vidím největší rozdíl, chceme zatlačit na hráčky, aby měly větší chuť střílet a větší drajv, například proti Vítkovicím nám to chybělo. Ale to není věc, kterou změníme během týdne,“ nabízí recepty.

Může být pro oba kouče také přínosem, že nejsou spjati s loňskou sezonou, kdy Židenice jsou dost možná týmem, který na zastavení soutěží doplatil vůbec nejvíce? „Myslím si, že je to obrovská škoda, že se sezona utla v momentu vedení 2:0 na zápasy, kdy to vypadalo nadějně. Přesně, v hráčkách to může přetrvávat. Co se týče zpětné vazby, tak máme pozitivní ohlasy na to, že hráčky jsou rády za nový drajv a impuls. My se obecně snažíme změnit třeba i tréninkovou náplň tak, aby to hráčky více bavilo. Věřím, že jak pro nás, tak pro hráčky to bude přínos,“ uzavřel Luboš Rauer.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

  • Radim napsal:

    Zajímavý rozhovor. Nejvíc ho jistě ocení florbalový hejtman Vysočiny v Jihlavě, který na něj nakydal víc hnoje jak holky ve Slunce, seno.

  • Jenda napsal:

    Možná by si to chtělo srovnat priority. Mají obrovský trumf Remešovou. Aktuálně jednu z nejsilnějších gólmanek v ČR. A teď na jaké zápasy jí nasazují? Vítkovice, Ostrava. Tedy tam, kde hrozí nálož. Zatímco svojí dvojku, jakkoliv je šikovná (ale s Remešovou zatím nesrovnatelná), nasazují na zápasy, kde POTŘEBUJÍ BODY. Není to nesmysl? S Remešovou nemusela být ztráta s Boleslaví, s Olomoucí, s Brnem. A že by dostali víc branek od Vítek nebo FBC by všichni brzo zapomněli. Ale možná play-off nechtějí.

Napsat komentář

*