Martin Pražan se v posledním utkání základní části dvakrát prosadil za Uster. FOTO: Swiss unihockey flickr.
9. 3. 2021 Švýcarsko (0) KOMENTÁŘŮ

Pražanovy 2 branky Uster do play off nedostaly. Trefili se i Dóža, Pluhař a Sikora

Švýcarská liga uplynulým víkendem uzavřela svou základní část. Osm postupujících celků je známých, čtyřem týmům skončila sezona. Z krajánků se tentokrát nejvíce činil bek Usteru Martin Pražan, jenž zaznamenal dva přesné zásahy. V přímém souboji o vyřazovací boje s celkem St. Gallenu to ale bylo málo, Uster nakonec padl poměrem 6:8. Svými zásahy mírnili prohry svých týmů Patrik Dóža s Radkem Sikorou juniorem, Josef Pluhař gólem přispěl k výhře Thunu.

Nedělní zápas byl pro Martina Pražana velkým večerem. Odchovanec ústeckého florbalu, někdejší pilíř zadních řad Chodova a účastník mistrovství světa 2018 v Praze se prosadil v přímém souboji o poslední postupové místo do play off se St. Gallenem celkem dvakrát.

Obránce s nízko položeným těžištěm si ve čtvrté minutě první třetiny u mantinelu na půlce soupeře sebral míček a rychlým zápěstím otevřel skóre. V témže dějství si v přesilové hře vyjel na střed a zavěsil do protipohybu brankáře, čímž vyrovnal už na 4:4. Stále více iniciativy v poslední třetině si ovšem vydobyl domácí St. Gallen, a díky konečné výhře 8:6 přeskočil právě Uster na osmé poslední postupové příčce do vyřazovacích bojů. Pražan se díky bilanci 6+7 vyhoupl v aktuální sezoně na třetí místo v bodování mezi krajánky hrajícími švýcarskou nejvyšší NLA. Pražanův spoluhráč Ondřej Svatoš se v utkání bodově neprosadil.

Už bez vyhlídky na postup mezi elitní osmičku se v dolní skupině (takzvaném Challenge round) střetly celky Churu s Thunem s Čechy na obou stranách. Kapitán domácích Daniel Šešulka nakonec svůj Chur k vítězství nedovedl, v prodloužení zkompletoval hostující Reto Graber hattrick, čímž Thunu vystřelil druhý bonusový bod. Za hosty se prosadil jedním přesným zásahem Josef Pluhař, David Šimek se do statistik tentokrát nezapsal. Stejně jako pro výše zmíněný Uster sezona časně skončila právě rovněž pro Chur i Thun. Více zápasů si v ročníku nepřipíše ani Jan Daniš, jehož mančaft Ad Astra Sarnen obsadil poslední místo v základní části.

Ve vrchní části soutěže, kde všech šest celků mělo předem jistý postup do play off, došlo k několika zajímavým výsledkům. Nelze nezmínit kanonádu lídra soutěže Curychu, jenž si s Rychenbergem poradil vysoko 11:3. Debakl mírnil čtvrtou brankou v ročníku Patrik Dóža, jenž se do sestavy hostí vrátil po několika zápasech. V dalším klání závěrečného kola mírnil Radek Sikora junior v dresu Wileru Ersigen porážku 3:6 s Alligator Malans. Jednalo se o celkově šestý sezonní zářez na pažbě potomka bývalého slavného českého reprezentanta. Do zápasu za hostující Malans nastoupil i obránce Lukáš Veltšmíd, jenž si sice bod nepřipsal, ovšem bude mít možnost nápravy v play off.

Postup si zajistily následující celky hrající vrchní skupinu (takzvané Masters round) – Grasshopper Club Curych, UHC Alligator Malans, Floorball Köniz, SV Wiler-Ersigen, Zug United a HC Rychenberg Winterthur. Elitní šestici doplnily dva nejlepší týmy ze spodní skupiny, a sice Tigers Langnau a Waldkirch-St. Gallen. Vyřazovací boje švýcarské nejvyšší NLA startují již tuto středu.