Matěj Jendrišák se raduje z jednoho ze dvou gólů proti Helsingborgu. Foto: Per Wiklund / www.perwiklund.se
14. 3. 2021 Švédsko (3) KOMENTÁŘŮ

Jendrišák před play off dvakrát skóroval, Storvreta ovládla základní část

 Základní část švédské nejvyšší soutěže je u konce. Díky tomu známe osmičku postupujících do vyřazovací části a rovněž i dva celky, které SSL opustí. Z prvního místa se raduje Storvreta, která v pikantním šlágru v týdnu přetlačila nakonec druhý Kalmarsund. Do bodové pohody se po zranění dvěma góly dostal Matěj Jendrišák, jehož Linköping jde do play off z posledního postupového místa.

Poslední týden bylo ve švédské SSL rušno. Minulý víkend se odehrálo předposlední kolo soutěže, v sobotu pak závěrečné duely základní části.

Uprostřed týdne se zároveň dohrával odložený zápas 22. kola mezi dvěma prvními celky Storvretou a Kalmarsundem. Do utkání šel domácí Kalmarsund s pětibodovým mankem na lídra z města Uppsaly a s poslední šancí pokusit se dostat na první příčku.

Šlágr to byl se vším všudy, soupeři se přetahovali o každý metr hrací plochy, nesmírně vyrovnaný byl i celkový průběh zápasu. 50 vteřin před koncem Kalmarsund vyrovnal ve hře bez brankáře. Čtyřmi body za dvě branky a stejný počet asistencí se blýskl domácí forvard Marcus Johansson. Utkání ovšem nakonec rozhodl v prodloužení chytrou skrytou střelou tahem na přední tyč teprve devatenáctiletý Liam Åström, pro nějž to byl už čtvrtý bod večera.

Kalmarsund zažil jinak perný závěr základní části kvůli mnoha dohrávkám. Náročný program kromě zmíněné prohry se Storvretou ovšem zvládl, díky čemuž do bojů o titul postupuje z historického druhého místa. Kalmarsund nejprve doma přejel Jönköping poměrem 12:1, přestřílel Sirius výsledkem 11:10 a v posledním kole utnul poslední naděje Pixba na vklínění se mezi nejlepší osmičkou dalším těsným vítězstvím 10:9. Všechny vítězství dirigovala hrající ikona nejen Kalmarsundu, ale celého světového florbalu Kim Nilsson. Ten se v celkovém kanadském bodování ligy umístil s 63 body za 38 branek a 25 asistencí na druhé příčce. A za kým? Přeci za Martinem Östholmem.

Vítězství v kanadském bodování za 64 bodů ovšem Östholmovi, na tuto sezonu přeučenému kovanému obránci na centra, pořádně zhořklo. Do posledního zápasu se zmiňovaným Kalmarsundem šel i se svým Pixbem s nadějí postupu, když druhý celek porazí a v souběžně hraném utkání Linköping zaváhá s Helsingborgem. Podmínkou bylo vítězství Pixba, což se „liškám“ ovšem nepodařilo. Tým z Göteborgu tak nadějný finiš soutěže, kdy sbíral jednu výhru za druhou nedotáhl, základní část zakončil na devátém místě a má předčasné volno. Sezona pro jednoho z krajánků Marka Beneše skončila. Český útočník uzavřel ročník s bilancí 33 bodů za 19 zásahů a 14 přihrávek. 

Kromě Pixba sezona předčasně končí rovněž Teamu Thorengruppen, Jönköpingu a Siriusu. Tyto celky si ovšem SSL zahrají i v příští sezoně.

Z krajánků si tak o švédský titul zahraje pouze linköpingský tandem Matěj Jendrišák a Josef Rýpar. První jmenovaný si v posledním utkání proti Helsingborgu spravil chuť po sezoně přerušené zraněním dvěma brankami. Jendišákův tučný brankový účet nicméně nestačil, Helsingborg venku vyhrál poměrem 7:3. I tak ale Linköping i se dvěma Čechy v kádru postupuje do play off z posledního osmého místa. 

Čtvrtfinálové dvojice tak budou následující. První Storvreta sáhla po šestém Växjö, bude se tak opakovat čtyři roky starý superfinálový duel mezi těmito dvěma soupeři. Druhý Kalmarsund vyzve již zmiňovaný Linköping, Matěj Jendrišák s Josefem Rýparem se tak postaví útočnému esu švédské ligy Kimu Nilssonovi a jeho neméně nebezpečné družině.

Nezvyklou třetí příčku nakonec obsadil v základní části Falun, jenž se o postup do nejlepší čtyřky utká s Helsingborgem, který si play off zajistil na poslední chvíli. Defenzivu Falunu bude zaměstnávat českému publiku z chodovského angažmá dobře známý Max Wahlgren, šestý muž kanadského bodování.

Poslední čtvrtfinálovou dvojici utvoří čtvrté Mullsjö s kapitánem a švédským reprezentantem v jedné osobě Kasperem Hedlundem či švýcarským kouzelníkem s děrovaným nesmyslem Janem Zauggem. Dalen z páté pozice vstoupí do play off poté, co v posledním zápase ukázkově zmuchlal Höllvikens vysoko 18:9.

Právě Höllvikens s brankářem Janem Eckhardtem je celek, který se po čtyřech sezonách strávených v SSL vrátí o patro níž. Po sezonní anabázi zároveň sestupuje Fagerhult Habo. Ten v závěrečném utkání nestačil na Storvretu poměrem 8:12 i přes skutečnost, že lídr SSL šetřil většinu svých opor jako kapitána Mattiase Samuelssona, velezkušeného Rasmuse Sundstedta či produktivního beka Tobiase Gustafssona. Čtyřmi body za hattrick a asistenci se blýskl nejproduktivnější plejer Storvrety a čtvrtý hráč celkového bodování křídelník Albin Sjögren.

Play off švédské ligy začíná ve čtvrtek 18. března.

DVOJICE PLAY OFF ŠVÉDSKÉ SUPERLIGY:

(1) Storvreta IBK – (6) Växjö IBK
(2) FBC Kalmarsund – (8) Linköping IBK (Matěj JENDRIŠÁK a Josef RÝPAR)
(3) IBF Falun – (7) FC Helsingborg
(4) Mullsjö AIS – (5) IBK Dalen

VÝSLEDKY 25. KOLA ŠVÉDSKÉ SUPERLIGY:

Mullsjö AIS – Pixbo Wallenstam IBK 3:2 po prodloužení
Höllvikens IBF – Fagerhult Habo IBK 5:10
FC Helsingborg – IK Sirius IBK 8:2
FBC Kalmarsund – Jönköpings IK 12:1
IBF Falun – Linköping IBK 7:5
Storvreta IBK – IBK Dalen 7:4
Team Thorengruppen SK – Växjö IBK 1:8

DOHRÁVKA 15. KOLA ŠVÉDSKÉ SUPERLIGY:

FBC Kalmarsund – Storvreta IBK 5:6 po prodloužení

DOHRÁVKA 22. KOLA ŠVÉDSKÉ SUPERLIGY:

FBC Kalmarsund – IK Sirius IBK 11:10

VÝSLEDKY 26. KOLA ŠVÉDSKÉ SUPERLIGY:

Jönköpings IK – Team Thorengruppen SK 4:9
Växjö IBK – IBF Falun 6:9
IBK Dalen – Höllvikens IBF 18:9
Fagerhult Habo IBK – Storvreta IBK 8:12
Linköping IBK – FC Helsingborg 3:7
IK Sirius IBK – Mullsjö AIS 3:6
Pixbo Wallenstam IBK – FBC Kalmarsund 9:10

TABULKA ŠVÉDSKÉ SUPERLIGY:

KANADSKÉ BODOVÁNÍ ZÁKLADNÍ ČÁSTI:

1. Martin Östholm 64 (30+34) / Pixbo Wallenstam IBK
2. Kim Nilsson 63 (38+25) / FBC Kalmarsund
3. Alexander Galante Carlström 57 (40+17) / IBF Falun

…Marek Beneš 19+14, Matěj Jendrišák 21+6, Filip Forman 6+8, Josef Rýpar 2+2, Jakub Bína 1+1, Jonáš Kreysa 1+1, Jakub Gruber 0+1


Autor: Jakub ŠvejkovskýKOMENTÁŘE

 • Florbalista napsal:

  Marek Beneš zpět do ČR? Pixbo velké zklamání.
  Kéž by měl Pepa Rýpar play off jako své první v dresu Vítkovic.
  Postup

  Storvreta IBK
  Linköping IBK
  IBF Falun
  IBK Dalen

 • hudino napsal:

  Ostholm velké překvápko, je pro mě TOP hráč ale už té staré „neatletické“ generace, klobouk.

  Další překvapení výběr Storvrety, mě se jeví nejslabší Helsinborg následovaný Linkopingem, ale asi je pravda jinde 🙂

  Postoupí první čtyřka, a pak si dáme Classico.

Napsat komentář

*