Třem favoritům do semifinále pomohly jejich nejzářivější hvězdy. Zleva falunský Alexander Galante Carlström, Tobias Gustafsson ze Storvrety a Kim Nilsson z Kalmarsundu. FOTO: 3x Per Wiklund.
31. 3. 2021 Švédsko (8) KOMENTÁŘŮ

VIDEO: Jendrišák s Rýparem končí. Kdo v semifinále doplní Strovretu, Falun a Kalmarsund?

 Poslední dva čeští mohykáni Matěj Jendrišák a Josef Rýpar v aktuální sezoně švédské SSL končí – Linköping v pátém zápase čtvrtfinálové série po výsledku 1:5 nestačil na Kalmarsund. Postup si vybojovali i další dva favoriti, Storvreta a Falun. Lídr základní části Storvreta v ofenzivně laděném posledním klání série rozstřílela Växjö poměrem 11:5, když s úctyhodnou bilancí 4+2 ze zápasu odcházel elitní obránce domácích Tobias Gustafsson. Falunu se série s Helsingborgem natáhla na šest zápasů – přesto i díky domácí kanonádě 12:5, na níž se podílel Omar Aldeeb hned sedmi body, postupuje mezi čtyři nejlepší celky.

Do posledního klání mezi Kalmarsundem a Linköpingem za hosty opět nezasáhl kapitán černo-bílého mančaftu Matěj Jendrišák. Linköping oslabený o svou největší útočnou zbraň prohrál první třetinu poměrem 1:2 – nejprve se trefil Marcus Johansson, který následně ke skórování v přesilovce vybídl Kevina Haglunda. Johansson se mimo jiné díky 15 bodům nastřádaných v pěti zápasech vyšvihl do čela kanadského bodování celého play off švédské ligy.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený FBC Kalmarsund (@fbckalmarsund)

V úvodu druhého dějství pak za Kalmarsund proměnil nájezd aktuálně nejlepší florbalista planety Kim Nilsson (video výše). Linköping už se nezmohl na další odpor, naopak domácí přidali další dvě branky, čímž upravili na konečných 5:1. Kalmarsund se stal prvním semifinalistou a dál si může jít za účastí v superfinále. Sezona naopak končí Linköpingu včetně dua krajánků Jendrišák a Rýpar, kteří byli posledními zástupci české florbalové školy v nejlepší lize světa.

O necelých 500 kilometrů severně nad Kalmarem si ve městě Uppsala s nejstarší švédskou univerzitou zajistila účast v semifinále i Storvreta. V pátém klání s Växjö se z útočného řetězu utrhl klíčový bek domácích a švédský reprezentant Tobias Gustafsson. Ten připravil branky pro Albina Sjögrena a Fredrika Lindholma, ale především pak hned čtyři zásahy sám obstaral – Gustafssonova bodová symfonie je ke zhlédnutí v níže přiloženém videu.

Před víkendem byl stav třetí série mezi Falunem a Helsingborgem překvapivě vyrovnaný 2:2. Hegemon posledních let Falun ovšem do pátého domácího klání vstoupil velice dobře ofenzivně naladěn, kdy celek z přístavního města spláchnul dvanácti brankami – hned pod sedmi z nich byl  podepsaný rychlonohý útočník druhé falunské formace Omar Aldeeb. Pětadvacetiletý švédský reprezentant vstřelil dva góly a hned pět připravil svým spoluhráčům.

V šestém klání série pak vyčníval jiný hráč Falunu, a sice nikdo jiný než superproduktivní Alexander Galante Carlström. Klíčový stavební článek první falunské formace vstřelil hattrick – všechny tři branky dostal za záda brankáře Jonathana Endlinga po své tvrdé a především přesné střele tahem, v níž mu může napříč světovými florbalovými kolbišti konkurovat stále jen málokterý plejer. Snažení exchodovského forvarda Maxe Wahlgrena, jenž mimo jiné rovněž zapsal v šestém utkání tři zásahy, bylo marné – forvard s desítkou na zádech stejně jako celý Helsingborg po sympatické a sebevědomé jízdě ve vyřazovací části končí.

Ve čtvrtfinále švédské SSL tak zbývá nalézt odpověď na poslední otázku, a sice kdo z dvojice Mullsjö a Dalen doplní trojici semifinalistů v podobě Kalmarsundu, Storvrety a Falunu. Lepší pozici má aktuálně Mullsjö, které do dnešního klání na domácím hřišti vstoupí s vedením 3:2 v sérii – matchball si čtvrtý celek po základní části vybojoval v areně Dalenu, kde Mullsjö táhli dvoubrankoví střelci Jesper Sankell a švýcarský šikula Jan Zaugg.

SÉRIE STORVRETA IBK – VÄXJÖ IBK 4:1

1. zápas: Storvreta IBK – Växjö IBK 7:4
2. zápas: Växjö IBK – Storvreta IBK 7:5
3. zápas: Storvreta IBK – Växjö IBK 7:3
4. zápas: Växjö IBK – Storvreta IBK 3:10
5. zápas: Storvreta IBK – Växjö IBK 11:5

SÉRIE FBC KALMARSUND – LINKÖPING IBK 4:1

1. zápas: FBC Kalmarsund – Linköping IBK 8:5 (za domácí JENDRIŠÁK 2+1)
2. zápas: Linköping IBK – FBC Kalmarsund 4:5 po prodloužení (za domácí JENDRIŠÁK 1+1)
3. zápas: FBC Kalmarsund – Linköping IBK 9:4
4. zápas: Linköping IBK – FBC Kalmarsund 6:5
5. zápas: FBC Kalmarsund – Linköping IBK 5:1

SÉRIE IBF FALUN – FC HELSINGBORG 4:2

1. zápas: IBF Falun – FC Helsingborg 5:4
2. zápas: FC Helsingborg – IBF Falun 2:5
3. zápas: IBF Falun – FC Helsingborg 4:6
4. zápas: FC Helsingborg – IBF Falun 7:6 po prodloužení
5. zápas: IBF Falun – FC Helsingborg 12:5
6. zápas: FC Helsingborg – IBF Falun 4:6

SÉRIE MULLSJÖ AIS – IBK DALEN 3:2

1. zápas: Mullsjö AIS – IBK Dalen 6:3
2. zápas: IBK Dalen – Mullsjö AIS 8:4
3. zápas: Mullsjö AIS – IBK Dalen 5:7
4. zápas: IBK Dalen – Mullsjö AIS 3:4 po prodloužení
5. zápas: Mullsjö AIS – IBK Dalen 9:7


Autor: Jakub ŠvejkovskýKOMENTÁŘE

 • Kaja napsal:

  Rýpar zůstal hodně za očekáváním. Ale podle mě hlavně dík tomu, že podcenil výběr. Šel na pozici čtvrtého, pátého cizimce a to už ve Švédsku znamená v podstatě pozice odpadová. Neříkám, že i tak se nedalo prorazit, ale o dost hůř.

  • Bootham napsal:

   Herně určitě za očekáváním, nejde ani tak o body, 2+2 za sezonu rozhodne není mnoho, ale vzadu tam nekdy docela dost hořel a vytvářel fatály…něco na co z Vítkovic nejsme zvyklí. Výběr týmu mi přišel logický, Mates tam má obrovské jméno a je schopný pomoct na začátku s adaptací, plus měl Pepa informace ještě od Ondry Němečka s fungováním týmu. Nedá se ani říct že by mu Linkoping nedal šanci. Nastupoval jak na beku, tak i v pár zápasech na křídle první lajny. Přišlo mi, že mu úplně nesedla nová hůl s Jabkou, ale tak to by musel říct Pepa jaký pocit z hole má. Doufám, že příští sezonu ukáže že na SSL opravdu má a potvrdí své kvality.

 • flrbl napsal:

  Zápasy jsem nesledoval, na jaké pozici hrál Rýpar? Je to univerzál, který ve Vítkovicích nastupoval i na beku, v repre na křídle. Proto myslím, že body nejsou u něj všechno, je silný i v mezihře a odebírání míčků. Mimo sestavu se nijak významně nedostával, pokud vím tak na soupisce byl téměř v každém zápase (nevím teda jaký měl čas na hřišti). Nicméně já mu věřím, je to velmi kvalitní hráč a pokud se mu teď tolik nedařilo tak se příští rok zvedne, už měl čas si zvyknout, budou snad i diváci a zazáří.

  • hudino napsal:

   Viděl jsem cca 1/4 zápasů LIN, a dle mě to bylo špatný i herně, typologicky ideální hráč do SWE, ale dost chyb, nějak tam neseděl.. Čas oproti tomu na co byl zvyklý logicky menší, postupem sezony se ještě zmenšoval.
   Ten rok tam ještě kousne, snad se zvedne.

   • flbl napsal:

    A hrál na beku nebo na křídle?

    • hudino napsal:

     Bek. Přijde mi, že LIN vůbec nebral v potaz že by mohl hrát i jinde, v rozhovorech se hovořilo o výměně kus za kus v podobě českého repre beka Němečka za českého repre beka Rýpara. Jediná zmínka je na jejich webu u představování Pepy v podobě – „bek, výjimečně útočník“.
     A mě osobně tam také sedí více, přecijen nastává doba běhavých technických blázínků 🙂

 • Misa napsal:

  At se na to divam jak se na to divam tak Falun dle autora vyhral 5:1 na zapasy 🙂

  1. zápas: IBF Falun – FC Helsingborg 5:4 1:0
  2. zápas: FC Helsingborg – IBF Falun 2:5 2:0
  3. zápas: IBF Falun – FC Helsingborg 9:4 3:0
  4. zápas: FC Helsingborg – IBF Falun 7:6 po prodloužení 3:1
  5. zápas: IBF Falun – FC Helsingborg 12:5 4:1
  6. zápas: FC Helsingborg – IBF Falun 4:6 5:1….

Napsat komentář

*