Co znamená tajemné trojčíslí 924 skvoucí se na sparťanských pažích? FOTO: 3x Český florbal Flickr.
1. 4. 2021 Superliga (1) KOMENTÁŘŮ

924!? Jaké tajemství skrývá záhadné trojčíslí na sparťanských pažích aneb o koření play off

 924. 924? 924! Trojčíslí červeně svítící z rukou sparťanů spolu s divokými výrazy v očích rudé družiny značí jediné. O minulém víkendu započaté play off není a ani nebude žádným přátelským srkáním čaje o páté. A nejde jen o ono záhadné numero pumpující do hochů od říčky Rokytky v pražských Vysočanech motivaci, zápal a až animální pudy. Zákroky leckdy za hranou a mazané či lehce lstivé „finty“ provází jedno ze dvou pražských čtvrtfinále mezi zmíněnou Spartou a střešovickým Tatranem. A šťávu, grády spolu s kořením toliko atraktivní pro oko diváka naštěstí nepostrádají ani ostatní série.

Sportovci napříč odvětvími hovoří o play off jako o zcela jiné soutěži. Ve vyřazovací části se hráči mění ve válečníky – plejeří přežvykují po kilech syrové maso pumpující jim do svalů a šlach tak potřebnou výbušnost, hladina testosteronu se u nejzapálenějších jedinců dostává na alarmující hranici a někteří z nich jsou schopni své výkony povýšit nad úroveň lidského chápání. Přetrhané vazy v koleni jako kdysi u hokejisty Joea Thortona ze San Jose Sharks nebo rovnou relaxační wellness mix v podobě vyhozeného ramene, roztržené chrupavky a zlomeného žebra u Thortonova kolegy Patrice Bergerona z Bostonu? Ale jděte! Koleno se časem díky péči ortopedů a fyzioterapeutů spraví, rameno se nahodí, žebro sroste, ale šance na titul už se třeba opakovat nikdy nebude! Výše popsané divočiny na tuzemských florbalových kolbištích sice zatím k vidění nejsou, leč diváci za monitory svých laptopů, chytrých telefonů či prostě jen u televize se rozhodně nenudí.

A zatím jim k tomu hojně přispívá především pražská čtvrtfinálová série mezi po základní části čtvrtým Tatranem a šestou Spartou. Muziku v ní už od začátku tvrdí nejen první sparťanský útok neboli ústecká klika ve složení Mikuláš Krbec – Dominik Beneš – Jakub Kolstrunk. Když už na to přijde, umí za to na poli tvrdé hry takzvaně „vzít“ vedle spousty dalších adeptů z obou celků i bek Michal Zeman, který po vzoru plně naloženého nákladního vlaku, který onou zastávkou pouze projíždí, ukázkově přejel brankáře Střešovic Lukáš Kříže. Zeman byl zcela po právu vyloučen a v přesilovce došlo k dalšímu, někdo by řekl ryze play off momentu, jenž klid do dalších mačů rozhodně nedodal.

Během tatranské přesilovky způsobené právě Zemanovou spanilou plavbou střešovickým brankovištěm po vzoru arktických ledoborců došlo k vypečenému triku mladého střešovického forvarda Matěje Havlase, jaký byste u sportujících Rychlých šípů v čele s Mirkem Dušínem, tedy u nositelů ryzí ničím neposkvrněné morální integrity těžko pohledali. Havlas totiž několik vteřin před koncem za vyrovnaného stavu vytrhl z ruky hokejku hostujícímu Marku Zouzalovi stojícímu na levé straně sparťanského obranného obrazce. Pro Spartu velice nešťastně střešovický křídelník Milan Meliš přesně tímto Zouzalem na vteřinu uvolněným místem akorát o okamžik později narýsoval nahrávku na muskulaturou měsíc od měsíce stále více obaleného Filipa Langera, jenž zápas rozhodl. A Havlasův čin? Zlí jazykové jej nazývají podlostí, staří harcovníci naopak uznale pokyvují, „že ten zelenáč přes svůj útlý věk dokáže namíchat to pravé koření pro vyřazovací část.”

Pozorní pozorovatelé si ale mohli v sérii všimnout ještě jednoho detailu – tím je ono v úvodu zmíněné na sparťanských pažích se vyjímající trojčíslí 924. Co se pod čísly skrývá? 9. 2. 4. Sparťané božskou nekápnou. Zvídavé až všetečné dotazy redaktorů Florbal.cz odráží se stejnou vervou, s jakou tři stovky statečných Sparťanských bojovníků odráželo v Thermopylské soutěsce nájezdy nejméně sto tisíc hlav čítajícího vojska Xerxa I. roku 480 před naším letopočtem. Hráči s modro-žluto-rudým znakem na prsou tak svým loajálním mlčením o pravém původu interní trojciferné symboliky dávají prostor pro bujení a rozvíjení všemožných konspiračních teorií.

Že by si sparťané zkrášlovali horní končetiny trojčíslím 924 po vzoru Porsche 924 Targa, aby mantinely brousili se stejnou rychlostí a elegancí jako sedmdesátkový motorový oř závodní okruhy? Těžko. Že by si sparťané nanášeli zápas co zápas ony tři čísla po vzoru hrdinných činů námořníků z jiné bitvy, a sice té u Čemulpchy, která 9. 2. 1904924 – započala střetnutí ruského carského a japonského císařského námořnictva? To sotva! Pak ještě existuje komplexní teorie ve sférách hledání duševního klidu, kde ono záhadné číslo 924 představuje označení pro konkrétního anděla strážného dopomáhajícího dotyčným s nalezením vnitřního balancu, poznání sebe sama a hlavně sebedůvěry. Jestli nějaký tip pro skutečný původ záhadného symbolu na sparťanských zápěstích dává alespoň částečný smysl, tak snad jedině tento výklad. Družina okolo kapitána Milana Garčara, jenž si „devět dva čtyřku“ decentně píše malým černým písmem na tejp, si ale asi ještě nějaký ten čas přesný výklad své interní motivace nechá pro sebe.

Jak padlo na úvodních řádcích, ani u ostatních sérií není o pestré momenty nouze. Black Angels se naladili na sérii s boleslavským favoritem vlastním bojovým motivem – vlasy u některých hráčů šly dolů. Pod kotlíkem této sérii přikládají i hrou rovněž ne úplně v rukavičkách – některé pasáže zápasů připomínají sraz novozélandské ragbyové reprezentace a důvodem není fakt, že oba týmy nosí stejně jako All Blacks černé dresy.

Ve zbývajících dvou sériích není nouze minimálně o pověstný trash talk, jenž v minulém století proslavil boxer Muhammad Ali a který je s vypjatými sportovními kláními neodmyslitelně spjatý. Nevraživost ve čtvrtfinále Bohemians proti Chodovu dostala ten pravý šmrnc už ve vzájemném duelu na konci základní části, kdy ve vyostřeném závěru hvězdný Filip Forman zakřičel směrem k soupeřům „Z*****nej Chodov.“ Nejklidněji se tak navenek paradoxně jeví ostravská série mezi Vítkovicemi a FBC. Otázkou je, o jak moc by atmosféru dokázaly vyhecovat tábory obou celků.

Během Velikonoc všechny série pokračují a bude velice zajímavé sledovat, jakými způsoby se někteří aktéři budou snažit dostat do hlav svých oponentů. Ve vyřazovací části je totiž psychická síla nejen celého týmu, ale především jednotlivců, bezesporu ještě zásadnější než kdy jindy.


Autor: Jakub ŠvejkovskýKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*