Vítkovice zvolily FBC Ostrava. Správně? Foto: Lukáš Zetek - Florbal Vítkvoice
24. 4. 2021 Extraliga žen (8) KOMENTÁŘŮ

Komentář: Volba Vítkovic? Rozhodnutí predátora, který chce vyhrát soutěž

 V jednom z prvních podcastů Florbal.cz zaznělo, že pokud se v ženské Extralize odehraje jiné Superfinále, než souboj ostravských týmů Vítkovic a FBC Ostrava, tak to bude velké překvapení. Od pátku je jasno, že se oba týmy utkají již v semifinále a v Superfinále tak bude jeden ostravský a jeden pražský tým.

„Sám jsem se vyjádřil tak, že pokud budou v Superfinále jiné než oba ostravské týmy, bude to velkým překvapením. Už několik hodin je jasno, že tomu tak bude. Vítkovice totiž z dvojice FBC Ostrava – Tatran Střešovice vybraly soupeře ze stejného města.

Mysleli jste si, že Vítkovice zvolily FBC Ostrava proto, aby nemusely za svým soupeřem cestovat? Možné to samozřejmě je, ale podle mého názoru se jedná o promyšlený tah učiněný s vizí celou Extraligu žen vyhrát.

Volbu osobně vnímám jako volbu predátora, který chce jednoznačně vyhrát dlouhodobou soutěž. Vítkovice si prostě z mého pohledu vyhodnotily, že od FBC Ostrava jim hrozí největší nebezpečí v rámci jednozápasového Superfinále, kdy jediný zápas rozhodne o všem. Proto zvolily cestu, že jej do Superfinále vůbec nepřipustí.

Samy mají tu zkušenost stále ještě v živé paměti. Poslední pražské Superfinále v roce 2017 dopadlo přesně tak. Tehdy do něj šly Vítkovice v pozici jasného favorita a Tigers byly outsider zápasu. Výborná Jana Christianová v brance a soustředěný výkon, založený na poctivé obraně, ale znamenal zlaté medaile pro Tygřice.

Florbalistky Chodova jistě prominout, ale z pozice největšího favorita na titul jsou Vítkovice právě v roli takového lva, který nahání kořist. A ví, že v jednom exponovaném pokusu nemusí být úspěšný. Proto volí variantu, kdy má sedm pokusů na to, ulovit čtyři antilopy. Povede se mu to? Statisticky je ta šance určitě větší. Diverzifikace rizika, říká se tomu v běžném životě.

Je otázkou, na kolik hrálo v jejich rozhodování roli to, že nemohou využít služeb brankářské jedničky Nikoly Příleské. Viktorie Karasová sice už jedno vítězné derby odchytala a alternaci Příleské zvládá, nicméně i toto mohlo hrát v rozhodování Vítkovic roli. Na druhé straně se dá uvažovat také tak, že Vítkovice daly Karasové – juniorské reprezentantce – důvěru pro odchytání celé série ve které může načerpat cenné zkušenosti a kde musí udržet výkonnost v několika zápasech za sebou.

Ovšem pozor, FBC jistě nedá nic zadarmo. Ano, v základní části čtyřikrát prohrálo s Vítkovicemi nebo Chodovem, jenže se mu postupně uzdravují hráčky a například Paulína Hudáková se po téměř roční pauze již zapojuje naplno.

Těžko říct, jestli ostravský celek volbu čekal, každopádně mu nezbývá než ji přijmout. A snažit se udělat vše proto, aby Vítkovicím jejich plán nevyšel.

Takto. Vítkovice rozhodně nemají touto volbou nic jistého. Je jasné, že už hráčky FBC Ostrava do semifinále dají úplně všechno, navíc je zde stále Superfinále.

Superfinále je bitva na jeden zápas. A Lukáš Procházka letos ukázal, že se svým omlazeným týmem, že v rámci jednoho zápasu umí potrápit jak Vítkovice, tak FBC Ostrava, které dvakrát porazil.

Tatran FBC v obou zápasech rovněž trápil, podařilo se mu i první utkání na Dubině v tomto ročníku, kde loni v březnu skončil minulý ročník. A skončil dvěma skvělými zápasy, které Vítkovice musely otáčet.

Ne, volba Vítkovic rozhodně neznamená, že je v Extralize žen hotovo. Vítkovice sledují určitý cíl, a toto strategie jim nemusí vyjít.

Naplno ale ukázaly, v čem je kouzlo – a možná také úskalí – výběru soupeřů.

Tak, jak by to mělo být.
O tom totiž právo volby je.“


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Karel napsal:

  Spíš bych očekával komentáře z týmů, než nějaká podivná zamyšlení, která se hned v úvodu popírají. Třeba to o Christiánové…poukáže na to, že Vítkovice vychytala, ale zároveň, že je pro ně lepší soupeř? Celé to nedává smysl bez vyjádření z klubů.

 • Lucifer napsal:

  A opět jen „mlácení slámy“.
  Takové teorie rádoby experta, který by se hodil k těm u FBC, co si myslí, že komentují utkání a přitom nudí diváky svými bláboly. Doporučuji vypnout zvuk, stejně se k utkání nic nedozvíte, natož něco smysluplného.
  Bude to zajímavá série, bude bolet, ale kdo chce být první, musí porazit všechny.

 • Kaja napsal:

  Finále bude možná překvapivě Tatran-FBC. Série v Praze bude asi vyrovnanější, nicméně Chodov to má postavené na brejcích, Tatran na obraně. Pokud holky z Tatranu nezvlčí a udrží disciplínu dozadu, mají velkou šanci. Vítkovice si naopak těžce naběhnou. Nechtěli riskovat složitý průběh jako loni s Tatranem a nechtělo se jim jezdit. Nicméně FBC postaví svou první lajnu na vítkovickou třetí, čímž je jasně přehraje. První si pohlídá zdržovací taktikou, kdy bude se držet na míčku a ubetonuje a zbytek mladých z Vítkovic kolem Kubečkové, Huskové, Buczek neumí hrát, když se nedaří vyhrocené zápasy a musí se improvizivat. Celkově Vítkovice takticky jsou slabší. A v neposlední řadě standartky, FBC si může dovolit hrát oslabení, vítkovická přesilovka je slabá, naopak v opačném gardu je to jiná píseň, kor když ne úplně slavná obrana Vítkovic je bez brankářky.

  • JV napsal:

   Ano, všechno tohle jsme viděli v letošních vzájemných zápasech! Bude velmi překvapený, když fbc uhraje alespoň jeden zápas, kdy prohraje rozdílem jednoho golu 😉

  • Lucifer napsal:

   Zajímavá „taktická“ úvaha, je fakt, že by FBC překvapilo už jen tím, že by celé utkání hrálo na tři lajny. 😂😂😂

 • :D napsal:

  Tohle je přesně styl uvažování, co hrajte do karet FBC. Slepá sebedůvěra Vítkovic, obracení se do minulosti, všechno vede jen k tomu, že Vítkovice nebudou na problémy nijak reagovat a něco měnit. Budou si jen dokola hrát svojí šablonku a doufat, že jim to Švédka vystřílí. Což je dělá v dlouhé sérii výrazně zranitelnější, než jsou ochotny si připustit.

  • Niki napsal:

   Souhlas. Vítkovice si hrajou svoje, ale jejich topky Šponiarová, švédka atd. neumí reagovat a hrajou furt to samé a to je přesně to, co v playoff nemusí vůbec stačit.

 • PČR napsal:

  FBC může Vítky porazit, ale pochybuju, že se jim to podaří hned 4x…

Napsat komentář

*