16. 6. 2021 Podcasty (17) KOMENTÁŘŮ

Florbal.cz podcast: Superfinále jako rukojmí, video pro rozhodčí i výměna generací

 Český florbal má za sebou superfinále 2021 a rozhodující den sezony nikdy nepřinesl tolik emocí, zajímavých výsledků a kontroverze. V podcastu Florbal.cz diskutovali nad aktuálními tématy pod vedením moderátora Gustava Ondrejčíka bývalý trenér Vítkovic Radomír Mrázek, komentátor Nova Sport a florbalový novinář Tomáš Rambousek a redaktoři Florbal.cz Jakub Švejkovský s Michalem Dannhoferem.

Radomír Mrázek, bývalý kouč Vítkovic a nyní mužské slovenské reprezentace, vidí probíhající generační obměnu. „Čeká nás výměna generací, sledujeme nějakou třetí vlnu v českém florbalovém prostředí: tu první bych datoval mezi dobu, kdy ve finále byl Tatran a FBC Ostrava, ta druhá byla vítkovická, ale hráli s mladými kluky a třetí je teď, kdy vévodí hráči jako Tomašík. Ale moc už před sebou nemají, tak dva roky,“ predikuje.

Podle Mrázka se současně hrálo velmi kvalitní Superfinále. „Kvalita tohoto zápasu a jeho účastníků překročila zhruba o dvě úrovně to, co jinak vidíme v české nejvyšší soutěži. Minimum brejkových situací, skvělá kontrola míčku. Ten zápas měl mnohem vyšší kvalitu než švýcarské Superfinále,“ pochvaloval si.

Komentátor Nova Sport a asi nejznámější český florbalový novinář Tomáš Rambousek pak říká, že vítězem Superfinále v podstatě není ani jeden z týmů: „Vítkovice byly poškozené, prohrály. Ale Boleslav je také poraženou, ač má titul. Jenže vzhledem ke spoustě hlasů v diskusích a nechutným komentářům se stala nenáviděným týmem. Tak se na to nahlíží a mi je smutno. Mrzí mě aktuální kultura, jakou se to dnes u nás řeší.“

Bývalý superligový florbalista Jakub Švejkovský by rád zařídil sudím komfortnější pozici. „Jsem za Vítkovice strašně smutný, jejich kapitán měl zdravotní problémy, pak se staly minely sudích. Sudím ale musíme zařídit komfort, proč se nemohou v klíčových momentech podívat na video?“ ptá se Švejkovský.

Rambousek pak popsal paradox rozhodování sudích. „Průšvih ale je, že rozhodčí je vlastně jediný, kdo se nemůže podívat na postavení v brankovišti. To je systémová chyba, špatně je to nastaveno. Kluci určitě věděli, že něco může být špatně, ale vlastně oni jsou postaveni před situaci: OK, udělal jsi chybu, ale nemůžeš se podívat na video. To je špatně,“ durdil se.

Hostem dalšího dílu Florbal.cz podcastu byl například Radomír Mrázek

Jakub Švejkovský pokračoval ve své bitvě za video. „Myslím si, že pokud to chceme s florbalem myslet vážně, tak je video automatické a nutné. Kruciální jsou dvě situace: regulérnost branek a správnost vyloučení, až si Český florbal odbude téma udržitelnosti, mohl by zabrousit do neprobádaných vod videa,“ uvedl.

Diskuse se pak logicky přenesla na propíraný projekt Superfinále. „Tenhle projekt určitě svůj účel splnil: Přivedl partnery, naplnil arény. Ale onu chtěnou mediální pozornost stejně nezískal, florbal stále zůstává minoritním sportem,“ doplnil jej Tomáš Rambousek. Nelíbí se mu však vývoj posledních dnů, kdy se kvůli chybám rozhodčí spustila kampaň na zrušení tohoto eventu.

„Když na Roland Garros obral hlavní rozhodčí Barboru Krejčíkovou o mečbolový míček, tak by to také nespustilo změny ve formátu soutěže a určitě ženy nezačnou hrát na tři vítězné sety, aby zápas byl spravedlivější. Mám pocit, že Vítkovice, které spustily kampaň Zrušme Superfinále, si vzaly to superfinále jako rukojmí k tomu, aby udělaly změny v českém florbale,“ dodal Rambousek.

Hned na úvod se pak diskutovalo o skvělém ženském Superfinále mezi Vítkovicemi a Chodovem, které skončilo 8:7 v prodloužení. „Byla to jednoznačně reklama na ženský florbal, Vítkovice nečelily v průběhu celé sezony tak dobře připravenému týmu, který byl nakonec velmi blízko nečekanému vítězství,“ řekl expert na ženský florbal a redaktor Florbal.cz Michal Dannhofer. Jeho kritice neušla Česká televize. „Strašně mě mrzí, že se v 65. minutě dozvím, že dochází časový slot a na případné nájezdy si mám najít notebook a jít na sportživě.cz. Přišlo mi to nedůstojné,“ dokončil. „Ze zkušenosti vím, že na Nova Sport se snažíme zápasy odvysílal do konce, taková je domluva. Ale samozřejmě grandslamové finále je úplně jiná kategorie přenosu,“ prozradil pak Rambousek.

I. část – 0:00
Reklama na ženský florbal v podání Chodova a Vítkovic
II. část – 18:15
Jaké bylo mužské superfinále?
III. část – 41:40
Diskutabilní okamžiky a video ve florbale
IV. část – 1:02:30
Budoucnost superfinále


Autor: redakceKOMENTÁŘE

 • Videomaniak napsal:

  Video je skvělá věc, ve většině případů dojde k naplnění spravedlnosti. Je však potřeba říci i B. Fakt chceme jako diváci koukat jak rozhodčí tráví dlouhé minuty u videa? Třeba u tohoto SFF se zmíněnou logikou mohlo zkoumat 6 situací. Prodloužení zápasu 20-30 minut. Nuda. Bude to TV chtít vysílat? A co zápasy, kde video nebude? A co pravidla florbalu, která momentálně s videem nepočítá? V jakých situacích zkoumat video? Je strašně jednoduché říct, využijte video, ale vemte si, co to přineslo do fotbalu. Bohužel florbal se dostal do úrovně nejrychlejšího kolektivního sportu, kde i sebelepší rozhodčí má situaci velmi těžkou, viz ruka Tomašíka, která byla vidět a na čtvrtém záběru z kamer a spíše se utkání řídí citem a pocitem, protože lidské oko a mozek „neumí“ tak rychle zareagovat.

  • fanda napsal:

   Videorozbor postavení v brankovišti je přece na minutu.

   • Videomaniak napsal:

    Samotné prohlédnutí konkrétního jednoho videa ano, ale musíš tam dojít, režije ti musí najít požadovaný záznam, pustit víc záběrů, u nepřehledné situace si to pustit vícekrát, rozhodnout. Dohromady to fakt na minutu není.

  • Komik napsal:

   A kolik zabere doba, co se tam hádají s hráči a probíhá vysvětlování. Navíc v SFF TV vynucuje po gólu dlouhou pauzu pro své opakovačky a rozbory, tudíž časově by se nestalo vlastně nic oproti současnému stavu. A ruka Tomašíka nebyla jasná jem ze zadního záběru, který tv dala jako první. Z ostatnich zcela jasná a já byl v hale cca 15 řada a viděl jsem ji úplně v klidu. Stejně jako snad celý vítkovický tým, když okamžitě zvedali ruce.

   • Videomaniak napsal:

    Hádat se budou i tak, protože minimálně jim musíš vysvětlit své rozhodnutí. Koukni na hokej, fotbal, jak se to prodlužuje, když je video. U TV aspoň můžeš poslouchat komentátory, ale v hale to fakt bude nuda. Musí se najít nějaký kompromis, kdy video používat, jak proces maximálně zkrátit, tak aby spravedlnost byla zajištěna, ale nenatahovalo se to zbytečně. Myšlenka přezkoumávat každé vyloučení a gól, jeslti mu nepředcházelo porušení pravidel je fakt hloupost.

    • Komik napsal:

     upřímně, SF je cirkus, je tam plno pauz, nemá to nikdy nijak závratné tempo a tam by se to prostě ztratilo. Co třeba dělají diváci během PowerBreak v 10 minutě, kdy rozhovor trenéra jde jen do TV a v hale se neděje nic…..
     Za mě by měla být výzva pro každý gól, jestli mu od předchozího přerušení hry nepředešlo něco nedovoleného. A samozřejmě to nějak „omezit“. Každý tým jedna výzva, pokud dopadne dle nich, tak mají dál. Pokud marná, tak použijí li jakoukoli další a bude opět marná, tak 2 minuty za zdržování.

 • Taky Petr napsal:

  Přesně takhle to vypadá, když si pseudonovináři sednou k pivu, místo aby pozvali obě strany a dali jim prostor, což by bylo daleko zajímavější, než plky Rambouska pokládajícho povrchy pro Unii

  • Ferdinand Vanek napsal:

   Presne. Tyhle ty podcasty nemaji zadnou uroven Stale ti sami pseudoodbornici typu RAmbousek a Svejkovsky. Kdyby tam privedli nekoho z MB a z VItkovic a udelali poradny rozhovor… Tohle je fakt shit.

   • ThomasM napsal:

    Tak Vítkovice se vyjádřily jasně včetně toho, že se hráčům i vedení rozhodčí omluvili. Boleslav se tváří, že se nic nestalo a vše bylo křišťálově čisté…

  • Taky Petr - originál napsal:

   Nepoužívej mé jméno v diskuzích.

 • Louda napsal:

  SF žen. Je už docela ze strany unie na pováženou, že neřeší, že v podstatě není v TV. Když ten projekt začal, byly přenosy či záznamy zajištěny a dnes ani v době i-vysílání ten zápas není dostupný celý. A další věc je, proč od unie týmužů dostane na účast na Poháru mistrů více peněz, než tým žen. Přitom IFF požaduje pro oba stejné náklady – trochu to zavání diskriminací.

  • Taky Petr napsal:

   Oni něco dostávají na Pohár mistrů? Jak je to s těma penězama ze SFF. Tam je prize money a pak ještě něco na náklady a něco na Pohár mistrů?

   • Martin napsal:

    Co jsem pobral z vyjádření Krásného, tak týmy dostávají procento ze SFF za náklady, ale prince money dostanou pouze v případě, že se zúčastní Poháru mistrů. Takže jsou to vlastně peníze na PM.

 • Brnooo napsal:

  Dobrý den,

  prosím pozvěte příště samovládce sekce Ligové soutěže a Komise rozhodčích pana „doje… vše, co se dalo“ ZM z ulice v Brně, Kr. Pole. Tento dob….je hlavní příčinou tohoto zmaru.

  Děkujeme

 • skv napsal:

  debilní superfinále ale tyhle kecy jsou ještě debilnější! Mrázek u mne klesl, když tohle podporuje. Jinak doporučuji taky navstivit sekretariat v K(B)rne: zazitek to je. Jednou jsem tam byl. Vypada to jako kozi chlivek. Pro hodne zamestnancu je uspech, kdyz vubec dojdou ten den do prace. Nekteri tam ani nektery dny nechodi.

 • chodov napsal:

  Muze mi nekdo rict, kdo voli a kdo zrizuje funkce jako reditel ligovych soutezi? Osobne nechapu co tato funkce znamena a proc existuje?

Napsat komentář

*