Petr Krzyžanek se loučí se svou kariérou. Foto: Martin Flousek, Český florbal Petr Krzyžanek se loučí se svou kariérou. Foto: Martin Flousek, Český florbal
29. 6. 2021 Superliga (10) KOMENTÁŘŮ

Petr Krzyžanek ukončil svou kariéru. Boleslav vedle toho oznámila dalších pět odchodů

 V Mladé Boleslavi pomalu dozněly oslavy mistrovského titulu a čerstvý vítěz superligy začíná řešit otázku složení kádru pro nadcházející sezonu. V té se bude muset obejít bez jednoho z klíčových obránců Petra Krzyžanka. Zkušený bek se rozhodl ukončit svou kariéru. Další zadák Jan Řehoř se pravděpodobně vrátí do Švýcarska. A změn je více. Mikuláš Komárek, Tomáš Chroust a Aleš Höffer si hledají nové angažmá a gólman Petr Musil bude hostovat na Vinohradech. Zároveň by měli Středočeši v nadcházejících dnech oznámit i nové posily.

„Už během podzimu a probíhající karantény jsme tušili, že cesty některých našich hráčů povedou po sezoně z různých důvodů jinam – životně, výkonnostně i z pohledu perspektivy. Všem hráčům děkujeme za společně strávené roky a přejeme jim to nejlepší do dalšího osobního, profesního či sportovního života,“ říká generální manažer Mladé Boleslavi Tomáš Pacák. „Zároveň jsme cítili, že náš tým potřebuje novou energii a brzy fanouškům představíme naše posily.“ Kdo tedy Mladou Boleslav opouští?

Petr Krzyžanek (v Boleslavi 2015-2021)

Foto: Florbal Mladá Boleslav

Po svém přestupu z Ostravy odehrál v boleslavských barvách šest sezon. Okamžitě se zařadil mezi pevné články obrany, v níž patřil k nejnepříjemnějším hráčům z pohledu soupeřů. S týmem mimo jiné dvakrát vyhrál Pohár Českého florbalu (2017 a 2020), získal jeden ligový bronz (2016), dvakrát stříbro (2017 a 2019) a oba tituly (2018 a 2021). Se zlatem na krku ze superfinále 2021 se loučí s kariérou.

„Florbalový život byl náročný, ale takhle jsme si to každý vybrali a já jsem za něj strašně rád – otevřel mi spoustu možností. Krok do Bolky pro mě představoval velkou životní změnu – osamostatnil jsem se tu, založil jsem tu rodinu, život se mi úplně otočil a jsem rád, že jsem tu mohl hrát,“ řekl Petr Krzyžanek.

„Petr u nás lidsky i sportovně vyrostl, stal se klíčovým hráčem sestavy. Na úspěších v posledních pěti letech měl významný podíl, usadil se v našem městě, s partnerkou tu založil rodinu. Je to hezký životní příběh a vyšší rozměr našeho sportování. Spousta soupeřů by vám řekla, že proti Petrovi se jim těžko hrálo – velký a silný obránce, navíc dobrý člověk do kabiny. Kromě jiného nás taky čeká hledání nového pokladníka,“ poznamenal s úsměvem generální manažer Pacák.

„Petr byl během svého působení v našem klubu důležitým článkem jedné z nejlepších formací v Česku. Svou výbornou rozehrávkou tvořil prostor pro naši elitní pětku. Myslím, že v týmu ho všichni měli rádi. Jeho zkušenosti a důraz v soubojích se budou těžko nahrazovat. Pro mladoboleslavský florbal udělal velký kus práce a za to mu patří poděkování. Upřímně mu přeju hodně štěstí v životě,“ doplnil hlavní trenér Petr Novotný.

Tomáš Chroust (v Boleslavi 2013-2021)

Foto: Florbal Mladá Boleslav

Tomáš Chroust vydržel v Boleslavi osm let! V aktuálním kádru byl služebně nejstarším hráčem společně s bratrem Tadeášem a Jiřím Curneyem. Po příchodu v létě 2013 zažil všech pět boleslavských superfinále (dvakrát zlato, třikrát stříbro), má i dva ligové bronzy. S týmem čtyřikrát slavil v pohárové soutěži. Je výrazně podepsaný pod mimořádně úspěšnou érou.

„Boleslav zůstane mou druhou rodinou. Těch osm let bylo krásných: poznal jsem skvělé lidi, které mám rád, získal jsem celoživotní přátele. Když skončil Future, řešil jsem v roce 2013, co s florbalem dál. Bylo pro mě trochu překvapení, že nás tehdy s bráchou oslovil Tomáš Pacák, což nás nasměrovalo ke skvělým zážitkům. Získal jsem dva tituly, vyzkoušel jsem si, jaké je to hrát proti nejlepším týmům světa a mohl jsem dělat sport v podstatě v profesionálním klubu. Nejradši budu vzpomínat na oslavy našich úspěchů a specifický humor v šatně,“ vypráví Tomáš Chroust se slzami na krajíčku. „Moje rozhodnutí – byť bylo nesmírně těžké – nepřišlo ze dne na den, měl jsem ho v hlavě delší dobu a věděl jsem, že jednou ta chvíle nastane. Musím koukat i na svůj osobní život a profesní kariéru, už poslední rok to pro mě bylo na hraně a tohle mi vyšlo jako nejlepší řešení. Teď si odpočinu na dovolené a po ní budu řešit, jaká bude moje florbalová budoucnost. Každopádně ale na osm let v Bolce nezapomenu a je mi líto, že tam nechávám bráchu samotného a opouštím svou druhou rodinu.“

„Tomáš je tvář Boleslavi, nastupoval za nás osm let, což hovoří za vše. Společně jsme zažili vzestup naší organizace na vrchol a já musím ocenit Tomův nezpochybnitelný sportovní přínos a hlavně velmi nesobecký přístup. Vždy udělal to, co bych čekal od hráče se zodpovědností a oddaností vůči týmu a klubu. V lidské rovině Tomovi dlouhodobě patří můj respekt a vážím si nesmírně toho, že se naše cesty v roce 2013 protnuly. Makal ku prospěchu mančaftu a nechal v Boleslavi kus svého srdce. Nyní je Tomáš ve fázi, kdy začíná budovat kariéru architekta a my musíme respektovat, že florbalu už nemůže dávat tolik, kolik náš režim vyžaduje. Jméno Chroust se silně vrylo do naší klubové historie a pevně věřím, že si zůstaneme na blízku a bude nám a bráchovi fandit,“ řekl Pacák.

„Je to emočně nejtěžší rozloučení po této sezoně, protože Tomáš s námi byl dlouho. Sám jsem s ním prožil šest sezon jako hráč a vím, že ať už jako spoluhráči, tak i v posledních dvou letech jako trenérovi mně i ostatním vždy ve všem vyšel vstříc. Byl na něj stoprocentní spoleh. Samozřejmě jsem vnímal, že pro něj byl život florbalisty v poslední sezoně nejtěžší ze všech hráčů našeho týmu, protože začal budovat svou profesní kariéru. Jsem rád, že se loučí titulem a že bude vzpomínat na Boleslav v dobrém, protože tu zanechal velmi silnou stopu,“ doplnil Novotný.

Aleš Höffer (v Boleslavi 2018-2021)

Foto: Florbal Mladá Boleslav

Do Mladé Boleslavi přišel z Bohemians po titulu v létě 2018. Zvládal nastupovat v obraně i v útoku. Během boleslavského angažmá dosáhl na superligové stříbro (2019) i zlato (2021), byl součástí vítězného týmu v Poháru Českého florbalu (2020). Na Poháru mistrů 2019 v Gävle skóroval proti Storvretě.

„Potěšilo mě, že hned v první sezoně jsem se probojoval do boleslavské sestavy. Hodně si cením i vyhraného poháru v roce 2020. Budu rád vzpomínat na tým, skvělé zázemí, profesionalitu klubu, dosažené úspěchy a dlouho si budu pamatovat i poslední těžkou sezonu, která s ohledem na covid trvala snad nejdéle v historii florbalu,“ ohlíží se Höffer.

„Aleš u nás zažil období, která byla různá z pohledu jeho role v týmu, což bylo částečně ovlivněné zdravotními omezeními a částečně výkonností a formou. V průběhu poslední sezony vypadl ze sestavy, bylo nasnadě, že se naše cesty rozejdou a že Alešovi umožníme najít životní a sportovní cestu, ve které bude spokojenější,“ řekl Pacák.

„Jako trenérovi se mi v Alešově případě nepodařilo dostat z něj výkonnost, kterou jsem viděl při trénincích, i do zápasů. Myslím, že je to velmi komplexní hráč, který by patřil k oporám prakticky většiny superligových týmů. Po této, pro něj herně neúspěšné sezoně bylo evidentní, že musí udělat krok jiným směrem. Děkuju mu za práci, kterou pro klub a tým odvedl a přeji mu hodně štěstí,“ řekl Novotný.

Jan Řehoř (v Boleslavi 2017-2019 a 2020-2021)

Foto: Florbal Mladá Boleslav

V součtu své tříleté působení v Boleslavi rozdělil ročním angažmá ve Švýcarsku. V sezoně 2017/2018 pomohl k titulu, po stříbru o rok později odešel do Thunu a před rokem se podle plánu vrátil do Česka – pro další titul. Také on patřil mezi univerzály schopné nastupovat v obraně či v útoku.

„Za ty tři roky, které jsem tu strávil, se nám podařilo vyhrát dva tituly. S tím jsem velmi spokojený. Především první sezona byla výjimečná a i mě osobně se relativně dařilo. Tento ročník, který byl zároveň pro mě v Boleslavi poslední, byl pro mě těžký především kvůli častějšímu dojíždění spojeném s celkově zvýšenou náročností,“ hodnotil Řehoř.

„V průběhu této sezony obě strany zjistily, že nám to moc nefunguje. Honza si představuje od svého florbalového života něco jiného a i s ohledem na náročný boleslavský režim jsme se s předstihem s trenérem Petrem Novotným shodli, že Honzovi umožníme, aby si po sezoně našel jiné angažmá, pravděpodobně v zahraničí. Jsme domluveni na přestupu s UHC Thun,“ upřesnil Pacák.

„Návrat Honzy byl v minulém předsezonním období jedinou změnou v kádru. Těšil jsem se na jeho přínos pro tým a dlouho jsem pro něj hledal ideální roli a pozici. Celkem brzy se ale ukázalo, že jeho pracovní vytížení v kombinaci s dojížděním z Prahy se úplně neslučuje s naším režimem. Bylo to pro něj složitá sezona a dlouho před jejím koncem jsme byli domluvení, že bude chtít změnit angažmá,“ potvrzuje Novotný.

Mikuláš Komárek (v Boleslavi 2019-2021)

Foto: Florbal Mladá Boleslav

Do Mladé Boleslavi přišel zkraje sezony 2019/2020. Podílel se tak na dvou prvenstvích v základní části, a zatímco první ročník se kvůli covidu nedohrál, v tom nedávno skončeném byl u triumfu v superfinále 2021.

„V první řadě bych chtěl poděkovat všem spoluhráčům, realizačnímu týmu a vedení. Bylo trochu smutné, když nám naše první společná sezona skončila předčasně kvůli covidu, ale o to víc jsem rád, že jsme ke společnému cíli došli v této sezoně. Není to jen o titulu, ale taky o předváděné hře a celkově o tom, jak jsme se prezentovali. Za ty dva roky jsme prohráli jen dva zápasy. Florbalu v Boleslavi se musí dávat hrozně moc, což je v kombinaci s mým pracovním vytížením komplikované, proto jsme se domluvili na ukončení spolupráce. Na všechny ty hezké zážitky budu rád vzpomínat,“ prohlásil Komárek.

„Miki s námi prožil téměř celé dvě sezony, do nichž výrazně zasáhla pandemie. Zejména po svém příchodu nám prospěl. Lajna, ve které hrál, předváděla dobrý florbal. Mikuláš bydlí v Praze, a protože dokončil vysokou školu a začal naplno pracovat, naše spolupráce tím trochu ztratila perspektivu. Domluvili jsme se, že u nás nebude pokračovat a najde si jiné florbalové angažmá,“ řekl Pacák.

„Během svého působení nám Miki pomohl. Většinou to pro mě byl první hráč, který zaskakoval ve druhé formaci při absencích Milana Tomašíka – a tuhle roli vždy zvládl výborně. Mohli jsme ho využít jak v obraně, tak v útoku. Jeho vyšší pracovní vytížení a cestování se ale na jeho výkonnosti v této sezoně podepsalo a společně jsme si vyhodnotili, že tahle kombinace je neslučitelná s naším fungováním,“ vnímá Novotný.

Petr Musil (v Boleslavi 2018-2021)

Foto: Florbal Mladá Boleslav

Odlišná je situace brankáře Petra Musila, který Mladou Boleslav neopouští definitivně, ale sezonu 2021/2022 odchytá na hostování v pražských Vinohradech, kde by měl dostat větší prostor v bráně. V Bolce byl totiž tři sezony dvojkou za reprezentačním brankářem Lukášem Bauerem.

„Působení v Bolce hodnotím velmi pozitivně. Cítím, že jsem se posunul lidsky i herně zase o krok dál. Poznal jsem super partu lidí a určitě s řadou kluků budu dál v kontaktu. První sezona se mi paradoxně povedla nejvíc. Do následujících dvou zasáhl covid, vše bylo náročnější a v té právě skončené mě navíc na pár měsíců vyřadilo i zranění, po kterém byl návrat o to těžší. Vnímám, že pokud se chci posouvat ve florbale, potřebuji větší čas na hřišti, a vzhledem k tomu, že budu pokračovat ve vysokoškolském studiu v Praze, Vinohrady z toho vyšly jako nejlepší varianta. Mám ambici co nejvíce pomoci klukům, abychom předváděli dobré výkony a umístili se v tabulce co nejvýš,“ vzkazuje Musil.

„Role dvojky je v našem případě trochu dvojsečná. Petr se mohl učit od aktuálně nejlepšího českého brankáře, což ale zároveň definovalo jeho pozici. Vinohrady o Petra projevily zájem a my jsme se domluvili, že je na místě dát Petrovi šanci zabojovat o dominantnější roli v jiném superligovém týmu. Jedná se proto o roční hostování,“ upřesnil Pacák.

„Myslím, že Petr je výborný gólman a brzy to prokáže, až teď vystoupí z Lukášova stínu. Řekl bych, že v mé první trenérské sezoně měl příležitostí dost. V té druhé toho vinou covidu i zranění odchytal málo. Bylo načase, aby získal pevnější místo někde jinde a věřím, že se to teď stane. Přeji mu hodně úspěchů při hostování ve Vinohradech,“ dodal Novotný.


Autor: tisková zpráva klubuKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*