Matěj Havlas bude jedním z tahounů české juniorské reprezentace. Foto: Český florbal Matěj Havlas zapsal proti Finsku premiérovou branku na MS. Foto: Český florbal
22. 7. 2021 Reprezentace - Junioři (9) KOMENTÁŘŮ

Berka vybral hráče pro domácí šampionát. Střešovice vyšlou hned šest zástupců

 Dvacítka mladých florbalistů, kteří se na konci srpna budou snažit obhájit zlaté medaile na juniorském mistrovství světa, je známa. Trenér české reprezentace Jaroslav Berka zveřejnil nominaci na dlouho očekávaný turnaj, který se uskuteční v Brně. V týmu nechybí tahouni Filip Forman, Petr Majer nebo Matěj Havlas.

Hned šest hráčů je ze Střešovic, tři florbalisty vyšle Mladá Boleslav. Možná největším překvapením je, že se do finálního výběru nedostal Michal Vojtíšek, který byl po celý cyklus základním stavebním kamenem týmu a v Bohemians má za sebou solidní sezonu. „Po turnaji v Bratislavě nás Michal informoval, že nebude dál pokračovat na nejvyšší florbalové úrovni,“ uvedl pro web Českého florbalu trenér Berka.

„Museli jsme to zvážit a vzhledem k tomu, že nejsme přesvědčeni o tom, že by byl za této situace stoprocentně připraven, jsme jej do nominace nezařadili. Navíc rozhodl fakt, že mistrovství světa juniorů vnímáme jako průběžnou metu pro hráče, kteří by zde měli získat další zkušenosti a následně být tahouny nejen v superlize, ale i v seniorské reprezentaci,“ dodal kouč národního týmu juniorů.

Do nominace se nevešli ještě Filip Šubert, který absolvoval poslední reprezentační akce včetně nedávného soustředění v Bratislavě, a David Horký. Naopak díky účasti na slovenském kempu dostal pozvánku sparťanský útočník Martin Dolejš. „Akce v Bratislavě mu vyšla výborně. Hrál na pozici centra a ověřili jsme si jeho univerzálnost. Zároveň dokáže svou fyzickou hrou dobře alternovat i v obraně,“ okomentoval Dolejšovu nominaci český trenér.

Čeští mladíci v Bratislavě porazili Švýcarsko 5:3 a domácím Slovákům uštědřili debakl 16:1. Co je čeká teď?  „Jednou týdně probíhají dobrovolné tréninky zaměřené na individuální dovednosti a různé herní detaily. Na konci července odehrajeme zápasy s Mladou Boleslaví a švýcarským Könizem. Poté se potkáme na závěrečném kempu v Kutné Hoře, následně nás čeká krátký teambuilding a přesun do Brna,“ uzavřel Berka.

NOMINACE JUNIORSKÉ REPREZENTACE NA MS 2021:

Brankáři: Karel Hodík (Florbal Chodov), Tomáš Jurco (Tatran Střešovice).

Obránci: Matyáš Bachmaier (Kanonýři Kladno), Martin Čermák, Bohumil Piskáček (oba Tatran Střešovice), Ondřej Kawulok (Florbal Ústí), Jan Malič (FbŠ Bohemians), Lukáš Punčochář (Florbal Mladá Boleslav).

Útočníci: Matouš Burian, Tomáš Hanák (oba Black Angels), Matěj Čermák, Martin Dolejš (oba Sparta Praha), Filip Forman (FbŠ Bohemians), Matěj Havlas, Vojtěch Klápa, Ondřej Papoušek (všichni Tatran Střešovice), Adam Hemerka, Matěj Pěnička (oba Florbal Mladá Boleslav), Petr Majer (Florbal Chodov), Šimon Stránský (FBC Liberec).


Autor: redakceKOMENTÁŘE

 • Petr napsal:

  Na sociálních sítích se rozebírá nenominace Michala Vojtíška. Za mě správné rozhodnutí. Měl famózní sezónu, ale když ti hráč řekne že končí, tak proč mu dát příležitost v podobě MS. Jaký důvod je návrat do Benešova? Naznačuje to, jak je florbal amatérský sport(bohužel). Klukům přeji jen to nejlepší. Tento cyklus je ještě lepší než předchozí, tak snad doma obhájíme, i když to bude těžké.

  • Petr 2 napsal:

   Nemyslím si, že by tento cyklus byl vysloveně lepší než ročník 2000. To byla obzvlášť silná generace, s několika vyslovenými tahouny a lídry. Čímž samozřejmě nezpochybňuji touhu po vítězství. Hraje se to po dlouhém období volna, rozhodne aktuální forma a schopnost dostat se do správného tempa.

 • LP napsal:

  Klukům přeji hodně štěstí a nadhled nad tím tlakem (domácí MS a obhajoba). Tento tým je silnější než ten minulý, jednotlivé lajny jsou srovnatelné. Osobně se těším na lajnu s Majerem a Hanákem.
  Také si myslím, že je to logické rozhodnutí, předpokládám, že Michal se už aní neúčastní předsezónní letní přípravy v Bohemce, takže ostatní kluci oproti němu by měli za sebou 2-měsíční (plus mínus) intenzivní přípravu. Ale je to škoda, byl by jinak pro MS přínosem a Bohemka ztrácí dalšího dobrého hráče.

 • LD napsal:

  Jediné co mně chybí v nominaci oproti ostatním cyklům je absence hráče ročníku 2004, ale chápu, dva roky téměř nehráli. Gatnar možná Zůbek by na to měli. Snad v příštím cyklu bude více kluků z Moravy. Bohužel to o něčem vypovídá…. Z Ostravy nikdo z Brna dva.

  • Petr 2 napsal:

   Otázka nominace do juniorské reprezentace je závislá na kvalitě práce s mládeží. Zejména v Ostravě vyklidili pole, pak se nesmí divit, že v repre nikoho nemají. Nejlepší juniorský florbal už se řadu let hraje v Praze a tomu odpovídá také nominace. Pozitivem je výrazný počet nominovaných hráčů púvodem z regionů.

   • Petr 2 napsal:

    Abych nebyl nespravedlivý, je to otázka nákladů, a tedy následně priorit klubů.

   • ??? napsal:

    Pokud by se to týkalo jen práce kloubů, pak je třeba se podívat na dlouhodobou stagnaci jižní Moravy. Netvrdím, že momentálně severní Morava hraje prim, to v žádném případě, logicky je největší konkurence v Čechách, ale dva brněnští hráči jsou moc. Mladý Gattnar mohl jet, tak jako mnozí hráči v minulosti, na zkušenou a v příštím cyklu být lídr. Má na to jak herně, tak mentálně. Na druhou stranu, z Prahy je do Ostravy podstatně dále, než by bylo vhodné a pokud je realizační tým složen výhradně z pražských oddílů, vždy to bude problém.

    • Petr 2 napsal:

     Na domácím šampionátu to není o zkušené, ale o obhajobě. V nominaci jsou hráči, kteří hrají pravidelně ligu. Ostatně principielně stejný přístup zastávají Vítkovice, které každý rok cílí na titul, zařazují mladé hráče postupně, ale sází primárně na zkušenost. Proto tito mladí hráči vyzrávají postupně, mnozí z nich jsou pak následně oporami seniorské reprezentace, ale juniorská jim díky přístupu klubu až na výjimky unikne. Oproti tomu např. Tatran nebo Bohemka mají týmy postavené na mladých hráčích, kteří tvoří páteř juniorské reprezentace, ale na ligový seniorský titul díky svému mládí a nezkušenosti nemají šanci dosáhnout.
     Juniorský florbal je opravdu nejlepší v Praze, a to díky konkurenci: Pro ostravské kluby je jakékoliv cestování finančně náročné a bez setkávání se s konkurenceschopnými týmy z Čech nemají šanci se adekvátně rozvíjet, byť může jít o jinak kvalitní hráče v sebelepším tréninkovém procesu, o výjezdech na kvalitní zahraniční turnaje a zápasy nemluvě. To je také důvod, proč řadu let juniorské lize dominují týmy z Prahy.
     Je to o přístupech klubů, jejich strategii, financích, také o ochotě a schopnosti rodičů financovat herní rozvoj svých dětí.

 • Pavel napsal:

  Mě spíš zajímá prodej vstupenek. Nebo to budeme jen sledovat na netu?

Napsat komentář

*