Čeští junioři se před domácím publikem stali mistry světa! Foto: Martin Flousek Čeští junioři se před domácím publikem stali mistry světa! Foto: Martin Flousek
29. 8. 2021 Reprezentace - Junioři (4) KOMENTÁŘŮ

Podruhé v řadě juniorští mistři světa! Skvělí Češi otočili finále s Finskem a slaví zlato!

Tak to je paráda! Češi jsou opět juniorskými světovými šampiony a tentokrát se jim to podařilo před domácím publikem! Ve finále Forman a spol. prohrávali s Finskem 0:2. Po téměř celé utkání ale byli lepším týmem a nakonec si zaslouženě došli pro obrat. Vítěznou trefu vsítil v předposlední minutě Matěj Čermák po fantastické akci Petra Majera.

Dokázali to! Svěřenci Jaroslava Berky nesli na zádech po celý turnaj velká očekávání florbalové veřejnosti, fanoušků i odborníků. A mocnou touhu uspět a navázat na Halifax 2019 v sobě měli pochopitelně také samotní hráči. Finále ale pro domácí celek nezačalo nejlépe.

Už po čtyřech vteřinách se po krásné střele prosadil Alpo Laitila a poslal Finy do vedení. Češi se z nešťastného začátku oklepali a začali hrát dopředu. Jenže v 18. minutě jim nejlepší hráč Finů Laitila opět přistřihl křídla, když v přesilovce nekompromisně vymetl šibenici.

Od té chvíle ale brankář Tomáš Jurco zavřel branku, vychytal několik vyložených šancí soupeře a navázal na skvělý výkon ze semifinálové bitvy. A Češi se i díky němu mohli pustit do obratu. Matěj Havlas si na začátku druhé části počkal na žabku Šimona Stránského a v přesilovce snížil na 1:2.

Vyrovnání si český výběr schoval na úvod třetí dvacetiminutovky. Matěj Pěnička natáhl ke střele a míček po zákroku brankáře proskočil až za brankovou čáru. O osm minut později domácí dokonali otočku. Šikovný Havlas vyslal na brankáře Jokisala další štiplavou ránu, finský brankář nepředvedl jistý zákrok a dobíhající Bohumil Piskáček poslal svůj tým poprvé ve finále do vedení.

Euforie českých hráčů po finálovém vítězství. Foto: Matyáš Klápa

Finové se ještě jednou vrátili do hry a potvrdili, že jsou dost kvalitní na to, aby z minima vytěžili maximum. Viljami Järvikangas shodil míček na Tatua Havulu a ten ho suverénně poslal pod horní tyčku. Jurco tentokrát neměl šanci zareagovat.

Nadšené publikum, které čítalo 2261 diváků, dál hnalo výborně hrající Čechy a minutu a půl před koncem přišla sladká odměna. Míček se dostal k Petru Majerovi, ten zrychlil, obešel obránce a naservíroval šanci Matěji Čermákovi. Český forvard nezaváhal a skóroval. Jeho trefa bude už navždy v historii domácího světového šampionátu juniorů zapsaná jako vítězná.

Mistrovství světa juniorů 2021:

Finsko – Česko 3:4 (2:0, 0:1, 1:3)
Branky: 1. Laitila (Vesterinen), 18. Laitila (Minkkinen), 55. Havula (Järvikangas) – 23. Havlas (Stránský), 43. Pěnička (Matěj Čermák), 51. Piskáček (Havlas), 59. Matěj Čermák (Majer).

Sestava Česka: Jurco (Hodík) – Kawulok, Malič, Piskáček, Punčochář, Martin Čermák, Bachmaier, Dolejš – Pěnička, Forman (C), Matěj Čermák – Havlas, Hemerka, Stránský – Majer, Papoušek, Hanák – Burian, Klápa. Trenér: Berka.