Třetí díl Děrované glosy připravil trenér juniorských mistrů světa z Halifaxu 2019 Jiří Jakoubek. KOLÁŽ: Jakub Švejkovský.
21. 10. 2021 Komentáře (7) KOMENTÁŘŮ

Děrovaná glosa #3 – Jakoubek: Jak neopakovat chyby českého hokeje?

 Redakce Florbal.cz přináší další díl rubriky Děrovaná glosa komentující stav tuzemského a i světového florbalu s přesahem očima čtyř oslovených expertů. V pořadí třetí glosu připravil Jiří Jakoubek, trenér juniorským mistrů světa z Halifaxu z roku 2019 a mistr superligy s Tatranem ze sezony 2014/15.

„Lener je nula! Katastrofa, co předvedl!“

To jsou titulky, které na mne v úterý ráno vyskakují ze dvou nejčtenějších sportovních webů v zemi. Díky nim jsem si konečně v hlavě poskládal, jakým směrem budu chtít příspěvky na tento blog směřovat. Asi tím, že více tíhnu k Tomáši Klusovi než Tomáši Ortelovi, bych rád pozitivně komentoval dění v českém i mezinárodním florbalu a zkusil přivést čtenáře k myšlenkám na rozvoj, kooperaci a hlavně radost, kterou nám florbal má primárně přinášet.

Sledovat dlouhodobý, vnitřní rozklad českého hokeje, kde se jeho aktéři neštítí využít pro svůj zájem i mainstreamová média, může být na jednu stranu hrozná švanda, pokud si budeme přát jeho totální destrukci. Z pohledu hokeje jako sportu je to ale více než smutná záležitost.

Lener, Zábranský, Král, Antoš, Pešán atd. to přece musí být lidé, kteří bezesporu milují hokej a přáli by si, aby byl v ČR na výsluní – logicky by i oni díky tomu profitovali. Jsou už ale ve stavu, že vzájemná historie, pošramocené vztahy a osobní zájem jim neumožní vidět společný cíl?

Je mi jasné, že na denní bázi – osobní/klubové/svazové – budou vždycky vznikat třenice a rozdílné pohledy věc. Jednoduchým příkladem může být třeba přechod hráče z oblastního do elitního klubu.

 • Elitní klub bude chtít talentované hráče, aby zvýšil úroveň svých týmů a modeloval si hráče pro potřeby elitního seniorského týmu co nejdříve.
 • Talentovaný hráč bude cítit, že se chce posunout do lepšího kolektivu, hrát lepší soutěž a udělat svůj krok pro rozvoj.
 • Oblastní klub se bude bát, že díky odchodu hráče neudrží kolektiv pohromadě nebo že se hráč neprosadí a pak se nebude chtít vrátit, atd.

Univerzální řešení neexistuje. Podobných situací, hrozících vznikem zkaženého vztahového podhoubí bude na denní bázi dost a dost.

Dokáže se tuzemský florbal poučit z chyb uvnitř českého hokeje? Foto: Český florbal

Čím otevřeněji ale budou oba kluby za účasti hráče a rodičů komunikovat, tím spíše se podaří ji vyřešit tak, aby nevznikly velké antipatie (v našem příkladě) na úrovni klubů či jednotlivců, které budou nejprve občasné, ale později přerostou ve výše zmíněnou – hokejovou „KATASTROFU a NULU.“

Mějme neustále na paměti, že jsme florbal začali většina z nás dělat proto, že nás strašně bavilo běhat v tělocvičně s lavičkami místo mantinelů a mlátit plastovou trubkou do děrovaného míčku s partou kamarádů. Kromě zábavy ze samotného hraní jsme přirozeně (většina z nás) chtěli být i nejlepší. Nejdříve v tělocvičně, potom ve městě, nakonec na světě.

Od doby lavičkových mantinelů jsme ušli, díky nasazení velkého množství lidí, obrovský kus cesty. Sledovat víkendová utkání reprezentačních celků je v této zvláštní době možná přímý vzkaz nám všem – florbalovým bláznům: „děláte to dobře, nepřestávejte!“

Ta cesta bude stále náročnější, plná nových nástrah i příležitostí. Čím více slušnosti, empatie, vzájemné komunikace a pochopení do ní všichni dáme, tím větší šanci máme se nejlepšími stát, nejlepšími se udržet a dlouhodobě být. Stejně tak nám podobné chování umožní se nadále florbalem bavit právě tak, jako s těmi lavičkami na boku a nestat se florbalovými hokejisty z dnešních novin!


Autor: Jiří JakoubekKOMENTÁŘE

 • trener napsal:

  hokej, fotbal, florbal dělají v průměru lidé stejně kvalitního potenciálu, jsou to prostě stejně kvalitní či nekvalitní jedinci. florbal není a nemůže být formován a řízen tudíž ovlivňován zevnitř a zvnějšku jinými typy lidí. obrovský rozdíl je ve finanční oblasti a to pro mě je zatím jediný důvod proč není florbal ve stejných vztahových sračkách jako hokej nebo fotbal. až ve florbale budou tak velké prachy, bude na tom podobně blbě – nemá smysl si něco malovat na růžovo, to jsou utopické cancy, něco jako socialismus s lidskou tváří – prostě nesmysl. nesmysl stejný jako příspěvek jakoubka. stejně se ale i teď najde místo a lidé kteří snesou již dnes srovnání se vším špatným z fotbalu a hokeje.

  • Nadšenec napsal:

   Úvaha zajímává, nicméně nesouhlasím. Skupina lidi se vždy chová tak, jaké v ní jsou pravidla a leadership/management. Existuje spoustu příkladů z různých odvětví, kdy organizace/státy/kluby stejného rozsahu a zdrojů dělají práci podstatně jinak(lépe či hure).

   Vše zaleží jak dobrý management bude florbal mít v době, kdy ty peníze v něm budou. To je takové tradiční plačení, že fotbal je žumpa, protože je v něm moc peněz.

   O florbalovém managementu jsem měl roky skvělé mínění (z minima vymlátili maximum), nicméně poslední roky, kdy nejedenoho fanouška zajímá proč máme Ketunena (bez výsledků/hry/nadšení) na střídačce repre a 10 top florbalistů a 2 TOP asistenti (Brus/Fridrich) s ním nechcou repre vést.

   Možná tuto anabázi přežijeme a repre povedou kompetentní lidi a budou v ní kompetentní hráči a florbal se dostane na vyšší úroveň nebo ho začnou nadále vést lidi, kteří za tento paskvil jsou zodpovědní a nebo začneme se rapidně blížit k fotbalu/hokeji ještě v době kdy tam ani ty prachy nebudou.

   10-20 nejdůlezitejsich lidi na unii ma obrovskou moc a je na nich kam to nasměrují.

 • cepek napsal:

  Chtel bych videt Jakoubka delat flrobal v Ceske lipe nebo nekde na Kyjovsku. V Praze se mu to mluvi a hlavne on sam dela to, co sam kritizuje. Parazituje = je zamestnancem velkoklubu a ted Unie.

 • Pitrs napsal:

  ježiši, co to je za výplod?

 • vazne? napsal:

  To je dobrej paskvil. Vždyť to nemá poradně hlavu, ani patu. Bakalářské vzdělání ze Zemědělské univerzity pochopitelným vrcholem akademické kariéry JJ.

 • Hudino napsal:

  Po výborném článku Formiho přišel menší úpadek v “SPARTA” Burim a teď tahle podivnost. Snad se čtvrtým pisálkem vrátíte na úroveň jedničky.

 • Pavel napsal:

  Konkrétně „přetahování“ hráčů v mládeži je občas za hranou a to ve všech regionech.

Napsat komentář

*