John Lijelund je generálním sekretářem Mezinárodní florbalové federace. Foto: IFF John Lijelund je generálním sekretářem Mezinárodní florbalové federace. Foto: IFF
5. 11. 2021 Mistrovství světa žen (2) KOMENTÁŘŮ

Generální sekretář Lijelund reaguje na Kauppi: Byl to výběr mezi morem a cholerou, šampionát bude skvělý

 Instagramový příspěvek finské reprezentační útočnice Veery Kauppi, ve kterém kritizovala umístění ženského světového šampionátu do IFU Arény v Uppsale s kapacitou 2353 diváků, vyvolal silné reakce v celém florbalovém světě. Pro server innebandymagazinet.se se k situaci vyjádřil také generální sekretář Mezinárodní florbalové federace John Lijelund, který přiznal nečekané problémy s volbou Uppsaly.

Ve zkratce: IFU Aréna je sice moderní a krásná sportovní hala v Uppsale, která poskytuje florbalu a jeho fanouškům ideální prostředí, jenže do ochozů se jich vejde pouze 2353. Právě malá kapacita této haly, která již v září hostila světový šampionát juniorek, je hlavním terčem kritiky finské reprezentační útočnice Veery Kauppi.

K problému se nyní vyjádřil také generální sekretář Mezinárodní florbalové federace John Lijelund. „V roce 2018 to vůbec nebyla jednoduchá volba, IFF se musela vyrovnat s tím, že pořadatelství šampionátu juniorek nakonec odřekla Čína. Když jsme tehdy hledali náhradu, přihlásilo se pouze Švédsko, respektive Uppsala, s nápadem spojit šampionát juniorek a šampionát žen,“ popisuje pro innebandymagazinet.se.

Kritiku finské útočnice ale chápe, dokonce se jí snažil předcházet. „Rozumím tomu, že budeme hrát v menší hale, než je obvyklé a že to vyvolalo silné reakce. Nicméně pro IFF je primární, aby vůbec organizátory sehnala, tudíž se dá říct, že tak trochu vybírala mezi morem a cholerou. V roce 2019 jsme pak vznesli dotaz, zda-li by se play off nemohlo hrát v jiné hale v Uppsale, ale to nebylo možné. Nakonec tyto debaty utnul koronavirus,“ říká Lijelund.

Nikdo jiný totiž turnaj pořádat nechtěl. „Bohužel, je určitý problém, že organizátorů akcí IFF je nedostatek. Věděli jsme, že takový problém může nastat, ale v konečném důsledku to byla volba o tom organizátora mít anebo nemít vůbec,“ obhajuje generální sekretář konečné rozhodnutí.

O příspěvku Veery Kauppi hovořili také expert Florbal.cz Michal Dannhofer a reprezentační brankářka Lenka Remešová v nejnovějším díle Florbal.cz podcastu
Diskuse začíná v čase 17:15

Nesouhlasí s tím, že by podniky IFF byly genderově nevyvážené. „Oba dospělé šampionáty se hrají se stejným počtem účastníků, stejným počtem zápasů a máme například shodné televizní pokrytí. Rovněž naše investice je shodná, v konečném důsledku je to pořádající federace, která navrhuje město,“ říká Lijelund.

Ten věří, že šampionát v Uppsale bude skvělý. „Přesunutí třeba finálového víkendu nepřipadá v úvahu, jen uvažte ubytování týmů, logistiku, TV produkci. Věřím, že v Uppsale bude skvělý šampionát, před zaplněnými tribunami,“ zakončil John Lijelund.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

Napsat komentář

*