Reprezentační tým žen pro MS 2021. Foto: Flickr Český Florbal
26. 11. 2021 Mistrovství světa žen (2) KOMENTÁŘŮ

PREDIKCE ŽENSKÉHO ŠAMPIONÁTU: Více než kdy jindy půjde o jeden zápas!

 Mistrovství světa žen je tady. Tak, jako celou společnost i florbal poznamenal COVID a zvláštní doba posledních let celkově. Letos tak bude mistrovství ještě daleko více jen o semifinálovém zápase než kdykoli předtím. Chybí totiž tlak zespodu. Ve spolupráci s jedním z trenérů Vítkovic, Jiřím Veleckým, přinášíme predikci průběhu ženského světového šampionátu.

Skupina A:

Lotyšsko

Opět přijede s extrémně mladým výběrem. Progres z posledních let se však zastavil, jelikož COVID zdecimoval lotyšskou ligu, která se už dva roky téměř nehraje. Některé mladé hráčky tak raději vzaly zavděk třetí švýcarskou ligou, každopádně poslední přípravné turnaje naznačily velmi slabou výkonnost, zejména po fyzické stránce, což právě souvisí s nedostatkem zápasů hráček. Očekávat lze úpornou obranu s brejky.

Švýcarsko

Obhájkyně stříbra, které se v dlouhodobé výkonnosti perou se svými náladami. Tým je postaven kolem zkušeného jádra, které však již dávno není nejmladší a před letošní sezónou hromadně opustilo švýcarskou ligu a vydalo se na sever. Tamní liga ale ne všem sedla, třeba donedávna hlavní hvězda reprezentace Michelle Wiki zaznamenala v Superlize zatím jen čtyři asistence a je otázkou, s jakou formou přijede. Zbývající část týmu hrající ve Švýcarsku by měla být v možnostech českého výběru. Každopádně od Švýcarek lze očekávat abnormální soustředění se na semifinále, nelze očekávat, že o případný bronz bude mít starší generace ještě jakýkoliv zájem.

Polsko

Jak známo, Polsko až tolik COVID neřeší. Na druhou stranu, po nadějné pětiletce, která jej katapultovala na páté místo na světě, řeší výraznou krizi domácí soutěže a vůbec fungování ženského florbalu. Výsledkem je, že obhájkyně domácího titulu z loňské sezony z Noweho Targu do té nové ani nenastoupily a největší favorit z Trzebiatowa odehrál doposud pouze jeden ligový zápas! A k tomu největší hvězda Dominika Buczek na turnaji nenastoupí. Lze očekávat, že se Polky tradičně budou prezentovat nadšením, ale mnoho florbalové krásy nečekejme a už vůbec ne zopakování zajímavých výkonů z minulého MS.

Česko

O české nominaci a týmu již padlo mnoho. Trenéři se rozhodli vsadit na pohodu před progresem a konkurencí. Je tedy patrné to, že i český tým příliš nepočítá s ohrožením odspodu a tým není řešen až tak dlouhodobě, ale směrem k jednomu, v případě Češek eventuálně i druhému zápasu. Je nutno si přiznat, že nikoho jiného, než Češky eventuálně zápas o bronz zajímat až tak nebude. Z tohoto důvodu je sázka na osvědčený tým, co je spolu déle a v pohodě snadněji pochopitelná. Problém však může být v absenci vítězných zkušeností. V českém týmu až na tři, čtyři jména absentují hráčky, které by v posledních třech letech získávaly trofeje, vyhrávaly klíčové zápasy, tituly. Zatímco ostatní týmy silné čtyřky mají těchto hráček výraznou většinu v nominaci, v naší reprezentaci tento duch chybí a nebude tak snadné ustát případné vypjaté momenty zápasů.

Skupina B:

Švédsko

Domácí největší favorit. Nemá cenu řešit nic jiného než útok na zlato. Na druhou stranu zde jeden vykřičník přeci jen je. A to blízká souvislost s reprezentací mužů a jejich výpadků v poslední pětiletce, respektive jen druhá místa za Finy. I z toho důvodu, aby nedošlo k určité letargii, je švédský tým hodně obměněn. Hned polovina týmu obhajující zlato se za dva roky obměnila! Takto výrazná změna přeci jen znamenala určité herní výpadky v přípravných obdobích a je možné, že letos Švédky nebudou ve hře tak dominantní. Na druhou stranu mladé hráčky jako Wilma Johansson, Moa Gustafsson či Maja Vistrom budou určitě pořádně hladové po úspěchu.

Slovensko

Začneme-li od konce, tak Slovensko by se letos mělo vrátit na pozici pátého týmu na světě. Po hříchu ani té tak vlastním zlepšením či rozvojem, jako spíše úpadkem jiných reprezentací. Slovenky se mohou spolehnout na zdravé starší jádro, ale zoufale jim chybí nová střední generace. Pár mladých talentů tým jen těžko utáhne a podivné fungování zejména na Slovensku hrající generace hráček směrem k reprezentaci se bohužel projevuje. Bedla se sice na čtvrtfinále určitě pokusí soupeře něčím překvapit, ale jedna pětka je dnes prostě málo, pokud v ní nejsou sestry Kauppi.

Finsko

Suomi by se spíše mohli přejmenovat na Kauppiomi. Absolutně dominující dvojice světového florbalu se pokusí napravit pouhé třetí místo z posledního šampionátu. Veera a Oona jsou určitě schopny porazit každého, každý to ale taky ví a podle toho se na ně zaměřuje. Smůla pro Finky je, že zbytek týmu se v posledních letech není schopen příliš přidávat, a tak jsou výsledky vždy akorát o tom, jak moc se podaří dvojčata ubránit. Spoléhání se na ně je až přílišné, na druhou stranu mnohokrát ukázaly, že i tak jsou schopny vyhrávat zápasy. Minulé mistrovství světa to ovšem Suomi nestačilo.

Německo

Při vší úctě k Němkám, budou plnit ve skupině B roli výletního tréninkového sparingpartnera a úspěchem by pro ně bylo, pokud by v alespoň jednom skupinovém zápase obdržely méně než deset branek. V Německu COVID florbal na dlouhé měsíce prakticky zrušil a v poslední přípravě měla jejich reprezentace problém konkurovat i týmům druhého sledu. Nebylo by překvapením, pokud by Němky vypadly s některým z týmů druhého sledu.

Týmy druhého sledu – skupiny C a D

Příliš toho zde nečekejme. COVID prakticky zrušil dlouhodobé soutěže v těchto zemích a mezistátní zápasy tyto týmy neodehrály za dva roky prakticky vůbec žádné. Mnohé hráčky v těchto týmech nastoupí k soutěžnímu zápasu až na šampionátu poprvé po několika měsících. Jednoznačný favorit je Norsko. Hráčkám z domácí soutěže sice chybí herní praxe, ale tým spoléhá na pětici švédských legionářek Ekholt, Hjorth, Farnes, Einstulen a Rikka Hansen, z nichž zejména poslední jmenovaná je opravdovou hvězdou. Jestli to ale bude stačit na některý ze slabších týmů skupin A a B je velká otázka právě s ohledem na stav zbývajícího kádru. Dánské Cecilii Di Nardo se pak ve švédském Malmö podařilo přesvědčit dvě spoluhráčky – sestry Mainz Olsson – k reprezentaci Dánska na šampionátu a spolu s Norskem tak jsou jasnými favority svých skupin.

Sumář

Suma sumárum, překvapení letos příliš nečekejme a těšme se na semifinále, kde se mnohé rozhodne. Vzhledem k aktuálnímu rozpoložení by Češkám neměla medaile uniknout, ale to neměla už před dvěma lety, byť tentokrát jsme k ní alespoň na papíře ještě zase o něco blíže.


Autor: Michal Dannhofer / Jiří VeleckýKOMENTÁŘE

  • kukis napsal:

    Tak podle toho co čtu to bude pěkná nuda.Všichni kromě naší repre se zhoršili. Tak ten bronz třeba konečně cinkne.Hlavně se nepodělat jako minule,to byla katastrofa.Po MS začít skládat s novým trenerem tým od podlahy,těch šancí na medaili už měly holky dost,Přeji ať to letos dopadne dobře,pro většinu je to poslední šance doufám!!

  • dudacek napsal:

    Ale co ta fotka český florbale, vžyť je tam snad pět hráček které na MS nejsou, to je lajdáctví. A to je to co napadala Věruška Kaupí, ženský složce to stačí, styďte se.

Napsat komentář

*