Martina Řepková vstřelila v utkání s Lotyšskem pět branek. Foto: Martin Flousek, Český florbal Martina Řepková vstřelila v utkání s Lotyšskem pět branek. Foto: Martin Flousek, Český florbal
30. 11. 2021 Mistrovství světa žen (1) KOMENTÁŘŮ

Na závěr skupiny poklidná výhra. Češky vynulovaly Lotyšky poměrem 8:0, Řepková dala pět gólů

Poslední zápas v rámci základní skupiny odehrály české florbalistky na světovém šampionátu žen ve švédské Uppsale. V utkání, ve kterém vlastně o nic z pohledu umístění nešlo, porazily po velmi klidném průběhu Lotyšsko 8:0 a do dalších bojů se tak naladily čistým kontem. Další zápas je čeká až v pátek proti vítězi souboje Dánsko – Německo.

Utkání svým naturelem připomínalo spíše zápolení během kvalifikačních bojů na šampionát, při kterém jsou karty poměrně jasně rozdány: Češky se tak vrátily například k první formaci s Pavlínou Bačovou, Lotyšky pak rozdělily svou jinak první útočnou formaci tak, že Simona Grapena nastupovala ve třetí lajně, další dvě florbalistky se pak do základní sestavy nedostaly.

Bylo to logické: Češky měly již před utkání jistotu prvenství ve skupině, Lotyšky zase věděly, že již prohrály klíčový souboj s Polskem o třetí místo ve skupině, které by jim zajistilo výhodu v osmifinále.

Od začátku také bylo zřejmé, jaký obraz hry zápas nabídne, a tento se nezměnil vlastně celých šedesát minut: Češky dobývaly lotyšskou obranu, v jejich hře ale opět chyběla určitá přímořarost, stejně tak, jako o pár hodin předtím proti Polsku.

Velké individuální představení rozehrála útočnice Churu Martina Řepková, která během prvních dvou třetin zatížila konto Lotyšek čtyřmi zásahy. Spolu s góly Chudé a Pláškové tak Češky po dvou třetinách vedly 6:0. Brankářce Lotyšska Janě Filstone pak patří uznání za téměř gymnastický zákrok, kterým na konci druhé třetiny znemožnila skórovat Trojánkové, což potvrdilo také video.

Že si čisté konto zaslouží, to ukázala také Christianová, která během 43. – 45. minuty předvedla tři velmi dobré zákroky, po kterých následovala česká nevyužitá přesilová hra. Další branky se Češky dočkaly v čase 52:40, kdy se ranou z voleje prosadila Jiráková. V 57. minutě pak uzavřela svůj střelecký účet na pěti brankách Řepková, ve zbytku zápasu už branka nepadla.

Česky tak porazily Lotyšky 8:0 a do dalších bojů se naladily čistým kontem, což se jim v historii světových šampionátů povedlo zatím jen třikrát: v roce 1997 porazily 18:0 Japonsko, o šest let později pak Německo 4:0. Právě s Německem se mohou utkat také ve čtvrtfinále, posledním vynulovaným týmem byly v roce 2017 Norky (8:0). Pro Janu Christianovou je to první čisté konto na šampionátu, před čtyřmi lety vychytala totiž nulu Nikola Příleská.

MISTROVSTVÍ SVĚTA ŽEN V UPPSALE:

Lotyšsko – Česko 0:8 (0:4, 0:2, 0:2)
Branky: 5. Chudá (Kubečková), 6. Řepková (Plášková), 15. Plášková (Paloncyová), 18. Řepková (Koníčková), 32. Řepková (Mlejnková), 39. Řepková (Koníčková), 53. Jiráková (Paloncyová), 57. Řepková (Mlejnková).

Sestava Česka: Christianová – Beránková, Jiráková, Koníčková, Paloncyová, Havlíčková, Šupáková – Ratajová, Krupnová, Bačová – Plášková, Kotzurová, Řepková – Chudá, Kubečková, Trojánková. Trenér: Sascha Rhyner.