Michal Jedlička při koučování slovenské reprezentace. Foto: Fabrice De Gasperis, www.mediafab.ch Michal Jedlička při koučování slovenské reprezentace. Foto: Fabrice De Gasperis, www.mediafab.ch
3. 12. 2021 Mistrovství světa žen (1) KOMENTÁŘŮ

Slovenky po dobrém vstupu podlehly ve čtvrtfinále Švýcarkám. Je to jiná planeta, musíme hrát s nejlepšími, říká Jedlička

 Slovenské florbalistky si svůj semifinálový sen na světovém šampionátu v Uppsale nesplní, proti byly Švýcarky, které je porazily 12:1. Jak Michaela Šponiarová, tak Michal Jedlička se ale shodli na tom, že nyní začíná pro Slovenky ta hlavní část turnaje, protože si tým přijel především pro páté místo. Michal Jedlička pak byl nezvykle otevřený ve svém názoru na kvalitu mezinárodních zápasů.

Kde se utkání, které Slovenky velmi kvalitně rozehrály, zlomilo? „Myslím si, že se lámal po první třetině, tehdy jsme měli dost šancí, abychom držely hratelný výsledek. Je to škoda, myslím si, že ještě ve druhé třetině jsme měly dobré pasáže, ale třetí už se dohrávala v režii Švýcarek,“ hodnotila utkání Michaela Šponiarová.

Plný emocí byl také trenér Michal Jedlička. „Hodnocení bude rozporuplné. V první třetině jsme měli hodně šancí, mohli jsme ji vyhrát 2 nebo 3:0 a nebyl by to problém, ten zápas by se vyvíjel úplně jinak. Ale i do druhé třetiny jsme vstoupili také slušně, ale hned jsme dostali gól a ve chvíli, kdy už je to zhruba 5:0, tak se zápas vlastně dohrává. Švýcarky byly v klidu, my už šetřili síly, protože chceme páté místo a doufám, že si ho odvezeme,“ velí český trenér.

A Michaela Šponiarová mu dává za pravdu. „Čas na regeneraci bude minimální, takže ta bude důležitá. Musíme dát z hlavy tento zápas. Přišly jsme si pro páté místo, to je náš cíl, takže teď musíme pošetřit síly a ukázat se v dobrém světle,“ myslela již na zápas s Norskem, který začíná již v sobotu v 11.30, tedy zhruba 14 hodin po konci duelu Slovenska a Švýcarska.

Slovensko se na turnaji utkalo se třemi ze čtyř týmů z TOP 4, nepotká pouze český výběr. „TOP 4 je pořád nad námi, musíme na sobě makat, abychom tady jenom neplnily jenom nějakou naši danou roli a plnily to, co po nás trenér chce,“ říká Šponiarová.

Je pravda, že semifinálová účast visela hodně vysoko? „Určitě, taková je realita. Je to o rozhodování hráček. Je obrovský problém, že hrajeme proti Polsku nebo Německu, což jsou týmy, které nemají takovou kvalitu a my nehrajeme zápasy s týmy, které tu kvalitu mají. Jsem na lavičce Slovenska šest let a dneska jsem hrál poprvé se Švýcarskem, vždyť to je úplný úlet,“ zlobil se po zápase Michal Jedlička.

A ve své výpovědi pokračoval. „IFF by se nad tím měla zamyslet, protože pokud týmy jako my nebudeme hrát s nejlepšími, tak se k nim nikdy nepřiblížíme, protože to je zatím jiná florbalová planeta. To nemůžete nasimulovat ani v tréninku. Pak se mi možná někteří smějí, že hraju proti Švédkám v šesti, ale je to přesně o tom rozhodování, abych holky do těch situací dostal,“ reaguje na vlnu ohlasů, kterou vzbudil jeho tah v utkání se Švédskem.

Právě zkušenosti podle Jedličky rozhodly. „Dneska udělalo přesně tohle rozhodování rozdíl. Švýcarky by v naší pozici, s našemi šancemi vyhrály první třetinu 6:2 a neměl bys co řešit. My jsme ji ale prohráli 0:3, protože jsme nedali nic. Pokud nebudeme hrát s těmi TOP týmy, tak se nevyrovnáme nikdy. A ruku v ruce s tím jde nějaká olympiáda, vždyť to jsou úplné bludy. Byl jsem se tady podívat na tu B halu, kde se hraje o 9. – 16. místo, a to je úplně jiný sport. Někdo by se nad tím měl zamyslet,“ zakončil český kormdelník.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Ich napsal:

  Celý problém týmů pod TOP 4 je, že skoro nemají šanci si zahrát s Topkou. a není to věc jen Slovenska, ale i Polska, Lotyšska….
  EFT je jen pro vybrané. Slovensku se občas podaří domluvit přátelák s Českem. Na Polish Cup někdy přijedou Švýcarky.
  To samé na klubové úrovni.
  Pohár mistrů hrají týmy u Topky. Dříve aspoň vítěz Evropského poháru měl šanci si zahrát s nejlepšími. Teď už jde o uzavřenou společnost.
  Takže IFF pro týmy na světovém žebříčku níže postavené nedělá nic pro jejich zlepšení. Přitom by to bylo celkem jednoduché.
  Třeba EFT. Pořadatelská země by měla možnost přizvat další tým do turnaje. Češi Slováky, Poláky…. Švýcaři Němce, Švédi Nory, Dány. Fini třeba Lotyše. Je fakt, že Švédy či Finy by asi zápasy se slabšími týmy asi moc nebavili, ale po nějaké době….
  Stejně na klubové úrovni. Opět vítěz nižšího poháru by měl šanci si zahrát na poháru mistrů. Nebo třeba zorganizovat turnaj, kde by hrály vítězové národních pohárů TOP4 a nejlepší týmy (2-3) z Evropského poháru.

  Prostě nějakým způsobem podat pomocnou ruku těm níže postaveným.

  Když se chce…..

Napsat komentář

*