Švýcarsko bere po zápase o třetí místo bronz. Foto: Per Wiklund, www.perwiklund.se Švýcarsko bere po zápase o třetí místo bronz. Foto: Per Wiklund, www.perwiklund.se
5. 12. 2021 Mistrovství světa žen (31) KOMENTÁŘŮ

Bez medaile. Švýcarky ustály krizi ve druhé třetině a porazily Češky 5:2

Česká ženská reprezentace ze světového šampionátu ve švédské Uppsale medaili nepřiveze. V souboji o bronzové medaile tahala většinu herního času za kratší konec, dokázala sice vyrovnat dvoubrankové manko, ale nakonec odešla poražena poměrem 5:2. Prim hrála především elitní švýcarská formace. Čekání na medaili se tak protáhne minimálně na 12 let, příští šampionát je zatím naplánován do Singapuru.

Úvodní minuty patřily Švýcarkám, které tím jednoznačně daly na zřetel, že stran velkému zklamání, které zatím jejich turnaj provází, o medaili mají enormní zájem a s nějakým podceněním z jejich strany nelze počítat.

Hned na začátku se blýskla opět Christianová proti Gerig, oba týmy si relativně dávaly pozor na obranu. Na konci osmé minuty nejprve přišel český závar před brankářkou Heini, poté se ale česká obrana rozestoupila před unikající Rüttimänn a švýcarská hvězda zamřila přesně k levé tyči.

Další branka na sebe nenechala dlouho čekat, necelé dvě minuty poté, co otevřela skóre, se Rüttimänn nejlépe orientovala ve velkém brankovišti a opět ranou k levé tyči zvýšila na 2:0 pro Švýcarsko.

Určitý zlom přišel zhruba ve 12. minutě první třetiny, kdy se několikrát osmělila Řepková, a také další šance šly na českou stranu. Branka ale již v první třetině nepadla.

Na vývoj utkání reagovala česká lavička stažením hry na dvě formace a změnami v nich. Téměř okamžitě to přineslo efekt: v čase 23:00 snížila Kubečková, za 36 sekund srovnala Beránková.

Prvních deset minut druhé třetiny znamenalo objektivně naši nejlepší pasáž, kontakt Švýcarek s míčkem byl minimální. Určitým zlomem byl faul na Suter ve 31. minutě, po kterém si Švýcarka hodně emotivně říkala o trestné střílení, dostala ale pouze rozehrávku, kterou skvěle vyrazila Christianová.

Švýcarky se ale postupně vrátily do hry, a také do vedení: na začátku 36. minuty se po vzoru dvojčat Kauppi uvolnila Gerig a skórovala na 3:2. Jak už bylo v tomto utkání bežné, další branka padla už za 66 sekund, kdy pěknou kombinaci zakončila Wiki, nepomohl ani tygří skok české brankářky.

Do třetí třetiny se tak vstupovalo za stavu 4:2 pro Švýcarsko. Hrál se velmi divoký florbal, oba týmy měly hodně šancí. Ve 46. minutě bylo s Češkami ještě hůře. Krupnovou nejprve vychytala Heini, aby vzápětí poměrně šťastně skórovala podruhé v zápase Wiki, hráčka, která se po letním přesunu do švédského Siriusu, mimochodem hrajícího v IFU Aréně, v nejvyšší švédské soutěži ještě neprosadila.

O tři minuty později faulovala Spichiger Keprtovou a Česko dostalo možnost přesilové hry, vyprodukovaly ovšem pouze jedinou střelu Beránkové mimo. České šance tak paradoxně nejvíce pozvedla opět Christianová, která zneškodnila únik Rüttimänn v 51. minutě. Následně se Češky snažily dostat do tlaku, šanci měla ale až na konci 53. minuty Krupnová.

Současně Češky už v čase 54:11 sáhly ke hře bez brankářky, když příliš nepomáhala, vyžádal si realizační tým oddechový čas, po něm Kubečková mířila na rameno Heini. Přesně v čase 57:00 pak mohla fakticky rozhodnout Gämperli, ale netrefila odkrytou branku. Když se ani do času 18:20 nepovedlo skórovat, bylo očividné, že český tým by potřeboval podobný zázrak, jako Švýcarky na minulém šampionátu.

Jenže zázraky se jen tak neopakují. Češky tak odešly poraženy poměrem 2:5 a zůstanou minimálně 12 let bez medaile.

MISTROVSTVÍ SVĚTA ŽEN V UPPSALE:

Česko – Švýcarsko 2:5 (2:0, 2:2, 1:0)
Branky: 9. Rüttimann (Marti), 10. Rütimann (Suter), 36. Gerig (Stella), 37. Wiki (Rüttimann), 46. Wiki (Marti) – 23. Kubečková (Ratajová), 24. Beránková (Krupnová).

Sestava Česka: Christianová – Beránková, Jiráková, Koníčková, Paloncyová, Havlíčková, Keprtová – Ratajová, Krupnová, Bačová – Plášková, Suchá, Řepková – Chudá, Kubečková, Trojánková. Trenér: Sascha Rhyner.