Češi prohráli s Finskem v semifinále 2:3. Foto: Barbora Reichová, Český florbal Češi prohráli s Finskem v semifinále 2:3. Foto: Barbora Reichová, Český florbal
10. 12. 2021 Mistrovství světa (10) KOMENTÁŘŮ

Velká škoda… Češi proti Finům vedli 2:0, nakonec ale padli gólem z poslední minuty

Češi padli v semifinále s Finskem 2:3. Vítězný gól vstřelil Sami Johansson 49 vteřin před koncem. Zítra se český tým utká o bronz s týmem Švýcarska.

Úvodní oťukávanou rozčísl v 5. minutě Justus Kainulainen bombou do břevna, záhy zboural Lukáše Bauera jeden z finských hráčů. Ve 14. minutě se Filip Forman chytře obtočil okolo branky Joonase Kaltiainena, dostal míček na Adama Hemerku a ten doslova Čechy protlačil ještě s otřením o tyč do vedení. 1:0. Hostující celek se proti domácím chytnul, na Jiřího Bestu byl po jednom z jeho sebevědomých výjezdů z obrany spáchán faul.

České přesilovkové komando záhy proměnilo početní výhodu, když Marek Beneš po pobídce kapitána Toma Ondruška v přesilové hře zvýšil už an 2:0. Kamery zachytily na tribunách helsinské Hartwall areny bujaře slavícího otce střelce druhé branky Luďka Beneše, nyní asistenta trenéra střešovického Tatranu.

Ve druhé třetině oba brankáři drželi své týmy skvělými zákroky. Diváci v hale se další trefy dočkali až ve 33. minutě utkání, to se taženou bombou prosadil mladý Justus Kainulainen. Na 2:2 posléze vyrovnal dvě a půl minuty před koncem druhé třetiny Peter Kotilainen.

Chvíli po zahájení posledního dějství poslali rozhodčí Česko do oslabení po sporném vyloučení Marka Beneše. Česká reprezentace finskou přesilovku ovšem ubránila, naopak právě předtím vyloučený Beneš v polovině závěrečného dějství nebezpečně pálil. Ochránce finské svatyně stejně jako Lukáš Bauer ovšem předváděli řadu senzačních zákroků. Tři minuty před koncem základní hrací doby se prodral do nebezpečného zakončení finský matador Juha Kivilehto, ovšem přestřelil.

49 vteřin před koncem zápasu pak ovšem ke své pověstné ráně tahem natáhl kanonýr Sami Johansson, který poslal zemi tisíce jezer poprvé v utkání do vedení. „Tušil jsem, že Johansson bude střílet, on je fantastický hráč. Ale měl jsme před sebou asi 3 lidi, jenom jsem cítil, jak mi střela škrtla o rukáv,“ řekl po zápase český brankář Lukáš Bauer.

Závěrečný nápor Čechů nestačil, i když se v posledních vteřinách klání dostal do obrovské šance kapitán Ondrušek. „Bohužel jsme prostě neproměnili naše šance, říkali jsme si, že musíme být efektivní, protože jich hodně mít nebudeme,“ doplnil český gólman.

Družinu vedenou lodivodem Petri Kettunenem tak zítra od 13:30 (14:30 helsinského času) čeká zápas o bronz proti Švýcarsku.

SEMIFINÁLE MISTROVSTVÍ SVĚTA MUŽŮ V HELSINKÁCH:

Finsko – Česko 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Branky: 33. J. Kainulainen (Pylsy), 38. Kotilainen (Lastikka), 60. Johansson (Vaananen) – 14. Hemerka (Forman), 16. Marek Beneš (Ondrušek).

Sestava Česka: L. Bauer – Němeček, Vítovec, Gruber, Besta, Punčochář, Kisugite – Rýpar, Langer, Marek Beneš – Ondrušek, Šindler, Delong – Hemerka, Forman, Krbec. Trenér: Petri Kettunen.

Autor: Jakub Švejkovský