Robin Nilsberth a Albin Sjögren slaví triumf nad Finskem ve finále mistrovství světa. Foto: Juha Käenmäki Robin Nilsberth a Albin Sjögren slaví triumf nad Finskem ve finále mistrovství světa. Foto: Juha Käenmäki
11. 12. 2021 Mistrovství světa (5) KOMENTÁŘŮ

Švédové zhasli Hartwall arénu, po pěti letech končí vláda Finska

Pět let trvala vláda florbalového Finska, mistry světa pro rok 2021 je ale po úchvatníém finále v Hartwall aréně Švédsko. Tým Tre kronor sice na začátku zápasu prohrával brzy 0:2, ale nakonec odhodlaným výkonem triumfoval poměrem 6:4. Sedm let starý titul z roku 2014 pamatuje hned šestice Švédů.

Finále začali domácí zostra, hned ve druhém střídání vypustil svou typickou krátkou svižnou ránu Justus Kainulainen a rozbouřil Hartwall arénu. Švédové byli jako opaření, marně hledali tempo, a navíc pár minut poté zapomněli na brankovišti hlídat Eemeliho Salina, který dorazil za Edlingova záda střelu Samiho Johanssona.

Mezitím jiskru finálového zápasu obstarávali Sankell a Stenfors, kteří snad v v každém souboji skončili v klinči a daleko nebylo ani ke rvačce.

Kevin Haglund mstí Jespera Sankella, v defenzivě Lauri Stenfors. Foto: Juha Käenmäki

Od druhé třetiny nastoupil na hřiště naprosto koncentrovaný švédský tým a Finové naopak polevili v aktivitě. Výsledkem byl zasloužený obrat, který odstartoval probuzený a ve finále fantasticky hrající Rasmus Enström. Falunské lajně ale rozhodně prospěl příchod Caspera Backbyho, který svou jednoduchou hrou nacházel volná místa ve finské obraně. Pak Suomi zaváhali a zapomněli za svými zády Kima Nilssona, který precizně proměněným kontrem srovnal skóre. Jenže Švédové ještě nekončili a pět minut před koncem třetiny proměnili další kontr po ose Haglund – Nordgren.

Třetí třetinu Finsko logicky začalo náporem, jenže Švédové obětavě blokovali každou střelu a pokud je nepodržel brankář Edling, tak měli dobře postavené tyčky. A navíc pak vystřihl parádní výběh se střelou pod břevno Albin Sjögren.

Justus Kainulainen a Peter Kotilainen slaví branku do sítě Švédska. Foto: Juha Käenmäki

Jenže pak se začaly dít zase bílomodré věci. Jejich hlavním aktérem byl Justus Kainulainen, který odpověděl na Sjögrenovu parádu povedenou tečí Kivilehtova báječného pasu. A jen co se Justus vrátil na hřiště, vyrovnal výstavním angličanem na 4:4.

Švédy to ale nepoložilo a když přestáli finskou euforickou chvíli, vyrazil na zteč zadák Tobbe Gustafsson. Cestou zválcoval Kotilainena a pod nohama veterána Kivilehta vystřelil vítězný gól, který Švédy po pěti letech vrátil na florbalový trůn.

Smutný Petteri Nykky na střídačce Finska. Foto: Anssi Koskinen

Hartwall arénu nakonec definitivně zhasl neúnavný Hampus Ahrén gólem do prázdné brány. Finsko doma prohrálo finále mistrovství světa už podruhé, v roce 2002 padlo se Švédy stejným poměrem.

Švédové naposledy triumfovali v souboji o florbalové zlato v roce 2014 a tehdejší slávu pamatují Kim Nilsson, Rasmus Enström, Johan Samuelsson, Alex Galante, Emil Johansson i Robin Nilsberth, na kterého po celou dobu bojů o medaile bučelo publikum.

FINÁLE MISTROVSTVÍ SVĚTA MUŽŮ V HELSINKÁCH:

Finsko – Švédsko 4:6 (2:0, 0:3, 2:3)
Branky: 2. J Kainulainen (Stenfors), 10. Salin (S. Johansson), 51. J. Kainulainen (Kivilehto), 53. J. Kainulainen (Leikkanen) – 25. Enström (Backby), 28. Nilsson, 35. Nordgren (Haglund), 51. Sjögren (Nilsberth), 59. Gustafsson (Ahren), 60. Ahren (Edling).

Autor: Tomáš Rambousek