Jaroslav Berka je novým koučem reprezentace. Foto: Matyáš Klápa, Český florbal Jaroslav Berka je novým koučem reprezentace. Foto: Matyáš Klápa, Český florbal
14. 12. 2021 Reprezentace - Muži (15) KOMENTÁŘŮ

Pět let pro Jaroslava Berku u reprezentace mužů! Asistenty Naava, Vojta a Brus, Klucho pro juniory

 Reprezentace mužů zná jméno nového hlavního trenéra. Finského stratéga Petriho Kettunena, který spekulace o své budoucnosti ukončil pár hodin po bronzovém šampionátu v Helsinkách tím, že oznámil konec své trenérské kariéry, nahrazuje dosavadní hlavní trenér reprezentace juniorů a sportovní ředitel Sparty Praha Jaroslav Berka, který se současně stane sportovním manažerem reprezentace a pozice v pražském oddíle do konce aktuální sezony opustí.

Petri Kettunen končí nejen na lavičce české florbalové reprezentace, ale s trénováním florbalu na nejvyšší úrovni obecně, proto za něj bylo třeba najít náhradu, bez ohledu na to, jaké úmysly s ním Český florbal mohl po bronzovém šampionátu mít. Rozhodnutí finského kouče je třeba respektovat a již je jasno o jeho nástupci.

Podle prezidenta Českého florbalu Daniela Nováka o Kettunenově ukončení kariéry představitelé věděli. „Řešili jsme několik variant. Petri věděl již s předstihem, že po skončení mistrovství světa nebude na lavičce mužské reprezentace pokračovat. Zároveň jsme se domluvili, že tuto záležitost nebudeme veřejně prezentovat a umožníme celému týmu soustředit se plně na výkony v Helsinkách. Petrimu velmi děkujeme za odvedené služby a přejeme mu do budoucna hodně štěstí,“ uvedl v tiskové zprávě.

Novým hlavním trenérem se stal 34letý Jaroslav Berka, dosavadní hlavní trenér reprezentace juniorů, kterou v létě v Brně dovedl k obhajobě zlatých medailí na světovém šamponátu. Současně se jedná také o generálního manažera pražské Sparty. Jeho asistenty pak budou Joonas Naava s Markem Vojtou, stejně jako u reprezentace juniorů, a hlavní trenér mužů Vítkovic Pavel Brus, který se tak k reprezentaci vrací.

Podle vedoucího reprezentační komise se jedná o důležitý krok. Rozhodli jsme se pro koncepční a dlouhodobé řešení s úspěšným českým trenérem. Jaroslav Berka spoustu hráčů v současném kádru sám vedl a dobře je zná, zároveň ví, jaké jsou nároky na hru i vedení týmu na mezinárodní scéně. Je to mladý a perspektivní kouč, který zcela splňuje naše představy a očekávání směrem k této pozici,” uvedl v tiskovém prohlášení Václav Culka.

Jaroslav Berka podepsal smlouvu na pět let, postupně opustí své pozice ve Spartě. „Máme v něj důvěru, nejedná se o žádné přechodné řešení. Chceme mu dát možnost pracovat s týmem v dlouhodobějším horizontu. Věříme, že naváže na úspěchy z juniorské reprezentace i na práci Petriho,“ řekl prezident Českého florbalu Daniel Novák.

Na pozici hlavního kouče reprezentace juniorů pak Jaroslava Berku vystřídá hlavní trenér reprezentace do sedmnácti let Matěj Klucho. „Naší vizí je budovat florbal od mládežnických výběrů. Proto jsme při hledání nového trenéra k juniorům oslovili právě Matěje, který s kluky úspěšně pracoval již v dorostenecké věku,“ uvedl Daniel Novák.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • ADALBERT napsal:

  Trochu mě mrzí, že z toho všeho nějak vypadl ten Jakoubek. Přišel mi při pohledu zvenku ze všech co tam jsou, jako největší profík a zároveň nejuniverzálnější. Tenhle tým trenérů, co byl vybranej jsou všechno profíci, ale každej na něco…může to být skvělej koktejl, ale taky to může být pěknej blivajz. Za mě by byl Jakoubek jako head coach větší záruka bezchybnýho receptu.

 • Tomáš napsal:

  Logický krok a na mezinárodní úrovni nemáme úspěšnější trenéry.
  Berka 3x MS U19 – dvě zlata, jeden bronz
  Naava 3x MS U19 – tři zlata
  Vojta 2x MS U19 – dvě zlata

  Letos v Brně to nebyla žádná náhoda viz. seminář ohledně statistik z MS U19 v Brně. S tím týmem to bylo odmakané a byl jednoduše velmi dobře připravený, žádný haluz s betonem a brejkama. Věřím, že v téhle profesionální práci budou pokračovat i u mužského nároďaku.

  Častokrát se tady zmiňuje trenér Jedlička. Nicméně dlouhodobě se mu na mezinárodní i klubové scéně ty výsledkové cíle moc nedaří, i když bych mu to osobně přál. Letos na MS opět neúspěch – 5.místo za Polskem. V superlize nikdy neprošel do semifinále. Doufám, že bude v realizačním týmu U19.

 • Kouč napsal:

  Mně se líbí ta myšlenka že hlavní trenér nemá být zároveň trenér ze Superligy. Tak ho soupnu jako asistenta a rázem je všechno v pohodě

 • TBJ napsal:

  Upřímně, ač jsem jeho mnohé kroky nechápal, tak ve světle MS + posledního EFT je škoda, že Kettunen končí. Na druhou stranu souhlasím, že Berka se jeví jako důstojná náhrada.
  Dotaz na diskutéry: Vzali byste (v případě jejich zájmu) zpět do repre hráče, kteří nyní bojkotují?
  Za mě asi ano – hlavně v případě například Jendrišáka, nebo Suchánka – jo, je to zásah do týmu, když další mistrovství je blízko a jmenovaní nejsou nejmladší, ale kvalitou na to za mě rozhodně mají.

  • Kouč napsal:

   Já bych je nepovolaval, jednou řekli že ne, tak ne. Chápu že tam měli nějaký výhrady ke Kettunenovi, ale pořád je to repre a pokud bych chtěl reprezentovat tak bych i nějakou křivdu a nesouhlas s trenérem měl překousnout. Můžeme se bavit jestli by týmu vámi zmínění Suchánek s Jendrišákem nepomohli, možná ano, možná ne, ale já už bych je nebral, ten tým se někam už směřuje, nějak se formuje a zase bych do něj netahal tyhle starý hráče, třeba kvůli jednomu MS. Nehledě na to že v Superlize jsou hráči jako Forman, Havlas a spol daleko výraznější než Tomasik nebo Tokoš a když ti mladí ukázali že mezinárodní florbal mají, tak není za mě důvod se vracet k něčemu co k medaili stejně nevedlo

   • Tom napsal:

    To jako vážně? Tak to asi ani omylem, tihle hráči určitě netáhnou týmy k tolika vítězstvím. Že jim do určité míry dávat přednost pro budoucnost repre, to jo. Ale dělat z nich víc než jsou to zas ne.

    • hudino napsal:

     Za mě zdravý Veltšmíd ještě přichází do úvahy.
     Tomašík jako mentor daleko raději než Ondrušek.
     jinak mě něnapadá nikdo.
     Dokonce si nejsem jistý u Jendrišáka. Jeho herní styl je takový „dinosaurský“ , o dost jiný než to co se bude hrát a co umí mladoší.( takový Rýpar na steroidech 😀 )

     • florot2018 napsal:

      Tak to si člověče hodně ujel a asi ti Jendrišák leží hodně v žaludku. Steroidy? Máš vůbec ponětí o čem mluvíš? Jendrišáka takhle porovnávat z Rýparem? Hráče pořád světové třídy, historicky nejlepší hráč v Česku s klukem, který žel nemá na to, aby hrál jak v Linkopingu, tak v reprezentaci. To by ses měl omluvit, to byla silná urážka, kamaráde.

     • hudino napsal:

      Nepochopeno, nevadí.

 • Luky napsal:

  Já se přiznám, že nevím, jestli je to dobře nebo špatně. Za Berkou jsou určitě vidět úspěchy s juniory, takže se to jeví jako logický krok, ale je to stejné jako trénovat seniorskou reprezentaci? Má nějakou zkušenost s trénováním mužů? Bude ten hlavní on nebo Brus? Nechci to odsuzovat, ukáže čas.
  A odpověď, jestli povolat Jendrišáka a spol.. Za mě ne. Už bych šel cestou omlazení kádru. Ať mám jakékoliv pochybnosti o trenérovi a já ho taky nemusel z pozice diváka, tak reprezentovat se neodmítá, pokud k tomu nejsou zdravotní, rodinné, pracovní důvody, to by měla být v každém případě čest.

  • Petr 2 napsal:

   Berka vedl před Kašpárkem áčko Sparty. Postupem času tam došlo k hernímu vyčerpání a k týmu nastoupil Kašpárek, který hráče nesvazoval tolik taktickými pokyny a hra mužstva se zlepšila a přišlo výsledkové oživení. Na druhou stranu, to se stalo i jiným trenérům i v jiných sportech. Navíc u repre to není o jednom trenérovi, ale o týmu trenérů, s dělenými kompetencemi i společnou strategií, takže je to přece jen něco jiného a s menším rizikem nevhodných kroků. Po systémové stránce to u juniorů sedělo, tak není důvod, aby shodný přístup u repre z obecného pohledu nefungoval. Na hřišti už to pak musí odmakat hráči.

 • Petr napsal:

  Kdo budou asistenti Matěje Klucha? Bedla?
  Kdo přebere U17.

 • Kim napsal:

  Samozřejmě, že by nový trenér měl vybírat ze všech hráčů, kteří budou mít nejlepší formu a kteří budou chtít reprezentovat, jedině tak vzniká konkurence. Nebo bude repre za zásluhy ?

 • Misa napsal:

  Pro autora clanku, ja jsem myslel ze udelali bronz a on skoncil po stribrnem sampionatu…“který spekulace o své budoucnosti ukončil pár hodin po stříbrném šampionátu v Helsinkách“

 • trener napsal:

  já jsem si vždycky myslel, že repre se skládá z toho nejlepšího co je k dispozici, z hráčů, kteří mají formu, výkonnost, jsou zdraví a chtějí reprezentovat…nevidím jediný důvod, proč teď zasklít starší kluky, kteří poslali kettunena k šípku , nebo upadneme do dalšího extrému a poděláme se z mladých? máš top formu, jsi fit, chceš jet? pokud je tam 3x ano není o čem přemýšlet. ve florbale totiž nevěřím na nějaké dlouhodobé koncepce, budování týmu apod. je to amatérský sport, dnes jsou kluci tady, za rok bude všechno jinak, nejdůležitější je poskládat kluky dohromady tak, aby spolu chtěli spolupracovat a hlavně aby to uměli. ne nominovat ondruška a postavit jej vedle borců z vítkovic – to nemohlo fungovat a taky to nefungovalo, což mi jenom potvrdilo, že petri není žádná extratřída…

Napsat komentář

*