KEFAM nadále klade důraz na jednotný hrací povrch. Foto: Český florbal KEFAM nadále klade důraz na jednotný hrací povrch. Foto: Český florbal
7. 5. 2022 Superliga (13) KOMENTÁŘŮ

Novinky z pera KEFAM: Důraz na jednotný povrch, kluby budou motivovány finančně. Více komentovaných přenosů

 Výkonný výbor Českého florbalu schválil dokumentaci Komise elitního florbalu a medializace (KEFAM) pro následující soutěžní ročník 2022/2023. Český florbal pokračuje ve snaze hrát utkání na jednotném povrchu, pro kluby připravil povinnost instalovat jej minimálně na deseti zápasech základní části. Kluby současně bude současně finančně motivovat k položení povrchu na více zápasů. Přibude také počet komentovaných přenosů.

Český florbal se dlouhodobě snaží o to, aby se zápasy Livesport Superligy, obecně mužské nejvyšší soutěže, hrály na jednotném povrchu. Pro následující sezonu tak platit povinnost položit tento povrch na deseti domácích zápasech v základní části.

„Jsem přesvědčený, že myšlenka hraní na jednotných površích je správná a že může být pro týmy přínosem. I proto byl tento návrh schválen již v předchozích letech, jen se jeho aplikace nyní upravila i vzhledem k nerovným podmínkám nastavení v soutěži. Řeší se tím zejména sportovní hledisko a současně i vizuální prezentace elitního florbalu. V rámci nastavování pravidel jsme také přihlíželi k návratnosti investice. Týmům se tak například nabízí prostor pro dlouhodobé využití reklamních ploch na hřišti, které dosud mohly využívat výhradně v rámci televizních zápasů, díky čemuž mohou získat nové partnery či dosáhnout na vyšší sponzorské plnění. Díky jednotným povrchům bude navíc snazší některé atraktivní zápasy vysílat na HbbTV ČT sport,” říká předseda KEFAM Tomáš Pacák v tiskové zprávě.

Kluby budou současně finančně motivovány. „Všechny zápasy čtvrtfinále a semifinále superligy se tak budou hrát na jednotném povrchu, v play-down budou moci oddíly jednou za sérii povrch nepoložit, pro osmifinále povinnost není vzhledem ke krátkému času startu série od konce základní části. Oddíly, které však povrch položí i nad rámec povinnosti v osmifinále či play down, dostanou za každý zápas nadstavby jednorázový bonus v hodnotě 10 000 korun,“ říká KEFAM.

Opatření se netýká UNYP Arény v Praze a ostravské ČPP Arény. Obě haly totiž mají povrch, který kritéria splňuje za předpokladu, že na něm jsou vyobrazeny pouze florbalové čáry.

Úpravy se dočkala také směrnice o komentovaných přenosem, které se staly pozitivním dopadem koronavirové nemožnosti pustit na tribuny diváky. Nově bude muset superligový oddíl zajistit komentování poloviny svých domácích přenosů, v Extralize žen a 1. lize mužů je tato povinnost nastavena na 25%.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Povrch napsal:

  Nebudou některé týmy znevýhodněné, pokud nebudou mít ten povrch v hale natrvalo, tak jako přes týden budou trénovat třeba na parketách a pak si na víkend natáhnou povrch a budou hrát na něm?

 • Radim napsal:

  Tak s tim souhlas, zavedl bych to i u zen, nejvyssi souteze by mely byt na jednotnem povrchu. Pokud chces hrat superligu, extraligu, predpoklada se ze odtud jdou hraci – hracky do repre, musis splnit podminky, nehlede na to ze to je dosti dulezity bod.
  Preci nejde jednou hrat na parketach , pak lino nebo co je to na Bohemce…
  V extrlize jde jen o par tymu, Bohemka, Jicin, Olomouc, ted myslin i Liberec. Nona pokud nesplnis ,hrej si 1.ligu a mas klid, alespon se extraliga zuzi a bude to ku prospechu.

  • Ich napsal:

   Já bych navrhl, aby všechna družstva měla stejné vybavení od stejné značky. Dresy bych taky ujednotil od stejné značky. Barvu by si kluby mohli ponechat. Ale stejný střih jednotný. To samé obuv. Prostě v jednotě je síla.

 • Povrch napsal:

  Nejde jen o peníze vynaložené na pokládání povrchu, o peníze na zakoupení povrchu – ale jde o časy na halách, kdy pokládáním se krade čas k tomu k čemu je hala určená. Myslím, že to není pokládání povrchu. Co když i futsal, volejbal a házená půjdou stejnou cestou? To bude fajn, 6 hodin hraní a 12hodin instalování.

  • Radim napsal:

   Nejak nechapu, Vitky, Ostrava, Chodov,Tatran, Start, dalsi a dalsi, o jakych 12 hodin jde?? Vim ze je to krute ale chces hrat extraligu musis mit na cem hrat, nemas nehras, jinak to nejde.
   A montovat k tomu basket, hazenou… preci nelze. V kazdem odvetvi to tak je, od hokeje, po kopanou, nizsi souteze maji jinou povinnost a narok na hraci plochu a zazemi jako nejvyssi.

   • Petr22 napsal:

    Montovat ostatní sporty se do toho musí, když řada týmů fakt nemá halu jenom pro sebe a hrají se tam i další soutěže. Teď vyblokujes halu na půl víkendu jenom kvůli přípravám na florbalový zápas. Já chápu tu myšlenku, ale při tom počtu hal co v Česku je mi přijde, že s tím bude víc komplikací

    • Komik napsal:

     Hlavně tím bude extrémně trpět florbalová mládež. Je jasné, že ten čas na instalace povrchů půjde na úkor florbalových tréninků dětí.

     • Povrch napsal:

      Je to tak, navíc celkem často se stává, že se v hale koná třeba turnaj dětí a na to pak navazuje zápas jejich A-týmu, to teď nepůjde když se bude několik hodin pokládat povrch, čili se hala zablokuje na celý den jenom kvůli jednomu zápasu. Asi chápu tu myšlenku, ale fakt mi přijde že z toho budou akorát problémy. Nesmí to využívat nikdo jiný kromě mužského týmu, nesmí se na tom trénovat. Navíc většina klubů fakt nemá halu jenom pro sebe

 • Info napsal:

  Fakta:
  Ne na každé hale se dá povrch uskladnit…
  Pokládání 2 hodiny. Balení další hodina a půl ,zápas 3,5 hodiny ( hodinu před zápasem rozcvička + musíš počítat prodloužení).
  Zápas se nemůže hrát v deset dopoledne, většinou se hraje v pět.., tak jeden zápas zabere celý den na hale..prostě se ten den z vrcholových sportu hraje jen florbal…
  A v neposlední řadě, povrch můžeš použít jen na zápas, nesmíš ho nechat na hale i na tréninky, to je nařízení ČF…

 • Sparťan 12 napsal:

  Naprosto v pořádku pro pořádání zápasu, ať se hraji na kvalitním povrchu. Co je ale totální kravina, tak to je nemožnost na tom trénovat… opravdu geniální rozhodnutí pomazaných hlav ČF.

  Pokud se jedna o halu, kde se hraji halové sporty s výjimkou házené s jejich štěpařským voskem, tak lze krásné využít napříč sporty, na zápasy o trénink a finančně také lze najít dohodu výhodnou pro všechny strany… nicméně proč to nedělat jednoduše, když to jde složité… ach jo…

 • Info napsal:

  Myslíte napříč sporty…
  Basketbal, házená…

  Navíc nesmí být jiné Vary než na florbal…
  Takže využití pro jiné sporty je nula…

  Využití na florbal..jen na superligu, jinak se nesmí používat…

 • Lukas napsal:

  Florbal se tak stane mezi ostatnima sportovcama, kteri vyuzivaji take halu velmi popularni .. jeste popularnejsi.. Zablokujes nekomu halu na cely den.. vyhodis tak nekde 2 sporty.. treba volejbal a futsal … ..aby se pak oni nedohodli a s majitelem haly nevyhodili florbal na chodnik pred halu..

Napsat komentář

*