Uznávaný sportovní psycholog Michal Šafář Foto: FTK UP Olomouc Uznávaný sportovní psycholog Michal Šafář Foto: FTK UP Olomouc
16. 6. 2022 Extraliga žen (12) KOMENTÁŘŮ

Psycholog Šafář: Suspendace je dobrá pro PR, ale neřeší potřeby hráček. Teď musí investovat do svých schopností a dovedností

 Florbal se opět ocitl v centru pozornosti mainstreamových médií. Je tomu tak kvůli videu, na kterém útočnice Tatranu Střešovice Veronika Kopecká s obránkyní Karolínou Stůjovou tancují s jointem v ruce. Oddíl je ještě v pondělí suspendoval, ve středu se přidal také Český florbal. Kauza se dostala také ke známému sportovnímu psychologovi Michalu Šafářovi, děkanovi Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého, který se na Twitteru vyjádřil velmi ostře. V rozhovoru pro Florbal.cz pak říká, že suspendace je dobrá pro PR, ale nikoliv pro potřeby hráček.

Michal Šafář je sportovním psychologem, který pomohl k největším úspěchům například tenistce Petře Kvitové, nyní se také na jeho stůl dostala kauza dvou florbalistek Tatranu Střešovice. Jak se obecně dívá na problematiku sociálních sítí? „Je třeba přijmout, že sociální sítě jsou u generace narozené po roce 2000 přirozenou součástí života a dominantním prostředkem komunikace. Do určité míry se stávají součástí jejich osobnosti, integrují se do sociálního JÁ,“ říká Šafář. Kopecké je přitom 19 let, Stůjová se pak narodila v roce 2004.

Problematický je především joint, byť pouze hráčky samy vědí, co přesně obsahoval. Nicméně to vede k zamyšlení, co vlastně sportovce vede k touze vyzkoušet drogy, ačkoliv ví, že jsou v rámci sportovních aktivit zakázány. „Podobně  jako u ‚nesportovců‘, je to do určité míry běžnou součástí vývoje a zrání. Potřeba experimentovat, testovat a překračovat hranice patří ke zdravému rozvoji osobnosti. Pak tam mohou být i další motivy: ulevit si od stresu, sociální tlak, vymezení se vůči autoritě či hodnotám..,“ vypočítává zkušený odborník.

Dá se poměrně s jistotou předpokládat, že kdyby Kopecká video nezveřejnila na TikToku, tak by se nic neřešilo, avšak poté již lavina reakcí nešla zastavit. Jak obecně vnímá Michal Šafář možnost téměř neomezeného přístupu na internet pro dnešní mladou generaci? „Neřekl bych, že je to automaticky problém. Je to fakt, je to fenomén. Sociální síť je jako oheň: dobrý sluha, ale velmi zlý a nebezpečný pán,“ říká.

Zde menší odbočka. Jedenáctisekundové video se objevilo na profilu Kopecké, která sdílí mimo jiných příspěvků také videa, ve kterých vlastně jenom pláče, na druhou stranu ale videa také velmi pozitivní, ačkoliv ve zmíněném videu si obě hráčky stěžují, že jejich život se pomalu rozpadá. Co může takové chování signalizovat? „To je potřeba se primárně zeptat těch holek, za konkrétním chováním, v tomto případě sdíleným videem, mohou být velmi odlišné motivy: od statusové pózy přes proměnlivou a silně prožívanou aktuální emoci až po zoufalé volání o pomoc. Ale bez získání důvěry a důkladné debaty to nezjistíme,“ předává své zkušenosti.

Možná také proto zareagoval na zprávu o suspendaci obou florbalistek na Twitteru velmi ostře. „Jasně navrhuju exemplární trest smrti lámáním v kole, případně upálit, to má u nás tradici,“ napsal a vzkaz doplnili hastagem #pokrytci.

Lze tedy usoudit, že se mu způsob komunikace a řešení za strany oddílu a Českého florbalu nelíbil. „Twitter je sociální síť pro rychlou zkratku. Ale v podstatě ano, přijde mi, že dané řešení je dobré pro marketing a PR klubu a svazu, ale možná méně citlivé a dobré pro ty hráčky,“ vnímá situaci jako psycholog.

V čem podle něj Tatran Střešovice a Český florbal chybovaly? „Navenek to působí tak, že dál primárně hájí mediální obraz svého sportu a nikoliv potřeby hraček,“ hodnotí.

Nabízí se otázka, jestli nenesou svou část viny také novináři. Ačkoliv se florbal velmi snaží a marketingově patří k nejpropracovanějším sportům, udává trend svým rebrandingem, tak mimo světové šampionáty a superfinále se na stránky velkých sportovních serverů dostávají především negativní zkazky: problémy trenéra Petriho Kettunena, úmrtí Michala Rebra anebo právě aktuální přešlap Kopecké se Stůjovou. „Tohle je asi zkušenost napříč celou společností: negativní emoce přitahuje větší mediální pozornost, v tom florbal není výjimkou,“ hodnotí děkan.

Kopecká se Stůjovou jsou jistě talentovanými, ale také velmi mladými florbalistkami. Nabízí se tedy otázka, jak může celá kauza do budoucna ovlivnit jejich růst a psychiku. „To si takto ‚z venku‘ netroufám soudit, upřímně doufám, že nakonec dlouhodobě neovlivní,“ přeje si.

Co by nyní oběma florbalistkám doporučil? „Ať se drží těch, kdo jim věří a má je rád. A pokud ony mají opravdu rády florbal, ať teď investují svou energii do zlepšování svých schopností a dovedností. To je nejlepší cesta, jak se dostat z problémů ven,“ uzavírá Michal Šafář.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • Dost už napsal:

  Chápu, že je „okurková sezóna“, ale možná by to chtělo již jiné téma…
  Kdo ty holky zná, tak ví, že se tomu zasmály (včetně jejicho okolí) a ví, že teď se budou muset mediálně chovat jinak a ono to utichne. Nic víc nic míň.
  Tatran a ČF takto musel zareagovat, aby si „zachovali tvář“, a v lize holky normálně nastoupí a Stůjová bude hrát na MS U19.
  Za mě je to špatně, co udělaly, ale nejsem naivní, že se to neděje normálně mezi jinými sportovci a nebude dít i nadále. Akorát se to nesdílí veřejně, případně to někomu nestojí za to přesdílet na oficiální místa.

  • PJ napsal:

   Takže ten hashtag má pan děkan správně.

   • Dost už napsal:

    Přesně tak…
    Domnívám se, že pokud to v této době „bez témat“ nepřeroste v „hon na čarodějnice“, aby se vytvořil exemplární trest, protože to prostě jinak nepůjde, aby si ti funkcionáři zachovali tvář, tak holky to nijak neovlivní.
    Myslím, že ony nijak nevybočují svým chováním většiny vrstevníků, akorát jejich video někdo pustil „do světa“.
    Problém je jinde a více globální…

 • Pravda napsal:

  Jedno zásadní ponaučení by si z rozhovoru s panem děkanem měl celý florbal vzít (byť bylo trochu vedlejším v uvedeném tématu). Florbal je malý sport a svým marketingovým chováním blbne hlavu svým hráčům, trenérům a mnohdy i zejména funkcionářům (zejména unijním). Reálně ale mimo florbalovou komunitu nikdo neřeší výsledky a ani sportovní události jako třeba přestupy zajímavých hráčů a podobně. Do opravdových médií florbal dostávají jen průsery, nic víc. Takže bych doporučil vràtit se k dělání florbalu víc srdcem a z lásky. Zbytek je totiž jen nafouknutá bublina pár unijních markeťáků ovšem fungující pouze do florbalistů a navenek vůbec.

  • Florbal napsal:

   Já nevím no, přijde mi že ten florbal měl dřív daleko větší grady, když si vzpomenu na ty finálový série Tatranu za éry Fridricha, Bedly a spol, to byla paráda a na prvním místě byl florbal a sportovní výkon. Teď se mi zdá jak kdyby to nějak upadalo. Největší starostí svazu je teď aby to dobře vypadalo na sociálních sítích, aby se mohli prsit tím že jim na finále přišlo 12 tisíc fanoušků, že byly pěkný efekty. Ale samotný sport je až někde vzadu. Opravdu florbalu nezíská víc pozornosti, když ČF nařídí klubům v Superlize jednotný povrch a podobné výmysly.

   • Korektor napsal:

    ČF nenařídil klubům jednotný povrch.. Tuto záležitost si schválili prezidenti klubů sami.

   • Petr 2 napsal:

    Jasně že zbytnělý marketing unie plodí i nesmysly a zatěžuje kluby, na druhou stranu ale díky němu florbal získává především nezbytné státní, ale i soukromé dotace. A florbal je dotační sport. Nemůže se pochlubit historií, výsledky (titul mají jen junioři). Takže se prezentuje velikostí členské základny a projektem superfinálového dne s co největším počtem diváků.

   • Bootham napsal:

    Tak zrovna jednotný povrch v Superlize je něco, co podle mě mohlo přijít už dříve. Vidím v tom mnoho pozitiv a věřím že například tenista by taky nebyl rád kdyby se jeden zápas hrál na trávě, další na antuce a poté by nastoupil třeba na betonu….

    • Kolins napsal:

     A co je asi Grandslam?

     • :D napsal:

      Grandslam je mimo jiné turnaj, který se celý odehraje na STEJNÉM povrchu. Stejně jako každý jiný turnaj 🤣🤣🤣 V případě GS tomu v současnosti navíc předchází řada turnajů na STEJNÉM povrchu, aby se hráči stihli adaptovat a GS tak byl co nejkvalitnější. Díky zajímavou sobdu do tvé hlavy 😆😆😆

 • Henry napsal:

  Ty asi nepamatuješ výjezdy do jižní Ameriky v David cupu a hru na nalakovaných parketách a třeba kvůli tomu prohru

Napsat komentář

*