Dominika Buczek dostala formálně trest na 3 zápasy. Foto: Florbal Vítkovice Dominika Buczek dostala formálně trest na 3 zápasy. Foto: Florbal Vítkovice
19. 7. 2022 Extraliga žen (8) KOMENTÁŘŮ

Trest pro Buczek je definitivní. Nemůže hrát 16 dní, druhé odvolání bylo ORK zamítnuto

 Polská útočnice ve službách Vítkovic Dominika Buczek zná definitivně svůj trest za udělenou červenou kartu ve třetím semifinálovém zápase proti FBC Ostrava. Skutečně si nezahraje 16 dní, což znamená, že by měla přijít o tři úvodní zápasy nového ročníku. Vítkovice se proti novému rozhodnutí Arbitrážní komise znovu odvolaly, tentokráte ale ORK odvolání nevyhověla.

Dominika Buczek obdržela červenou kartu ve třetím semifinále poté, co v rozmíšce několika hráček zatáhla za cop protihráčku Nikolu Chalupovou. Následně byla potrestána zákazem startu na 16 dní, proti čemuž se hráčka odvolala a poukazovala, že v rámci zrychleného disciplinárního řízení bylo rozhodnuto pozdě, a tedy by mimo jiné žádný trest dostat nemohla.

Odvolací a revizní komise Českého florbalu tehdy odvolání vyhověla, Disciplinární komise ale znovu vynesla stejný trest.

Proti tomu se Buczek znovu odvolala, přičemž namítala překážku ve věci zahájené, tedy vlastně fakt, že s ní bylo zahájeno disciplinární řízení podruhé za stejný přestupek, nedodržení lhůty k vydání rozhodnutí a neoprávněný trest a nepřiměřená délka trestu.

Tentokráte se ale již Odvolací a revizní komise postavila za Disciplinární komisi. „O překážku věci zahájené se dle ORK nejedná, zejména s ohledem na běžnou praxi při rozhodovací činnosti. V případě, že ORK vrátí případ k novému projednání, nelze to chápat jako zahájení nového případu, přestože následné rozhodnutí dostane nové číslo. Jedná se o standardní praxi v souladu s řády a takzvaná překážka litispendence zde tedy nemůže nastat,“ říká rozhodnutí.

„Ve věci nedodržení lhůty se ORK vyjádřila již v předchozím rozhodnutí, ve kterém připustila, že tato lhůta skutečně nebyla dodržena, nejedná se ovšem o lhůtu propadnou, nýbrž procesní. Z uvedených zjištění vyplývá, že řízení bylo zahájeno v pondělí 28.3.2022 tedy den po konci nadstavbové části hráčky. Nebylo tedy ani potřeba zahajovat zjednodušené řízení, které se používá právě pro nadstavbovou část a potřebu rychlého projednání. I přesto DK rozhodla ve zjednodušeném řízení s nedodržením lhůty 5 dnů k vydání rozhodnutí. Na základě této skutečnosti ORK vrátila případ k novém projednání ve standardním řízení, tak aby nebylo narušeno právo na spravedlivý proces a Odvolatel měl k dispozici veškeré prostředky standardního disciplinárního řízení. Tento odvolací důvod tedy rovněž není důvodem k vyhovění odvolání neb právě tento důvod byl uveden v předchozím rozhodnutí ORK, a proto bylo nařízeno projednat věc znovu a řádně, což se dle ORK stalo,“ píše se v rozhodnutí ORK.

Trest pak shledala přiměřeným. „Posledním odvolacím důvodem byl neoprávněný trest a nepřiměřená délka trestu. Po prostudování audio vizuálního záznamu, historických rozhodnutí DK a další evidence se ORK domnívá, že se jedná o trest nijak nevybočující oproti rozhodovací praxi DK. Jeho délka i způsob udělení s odkladem na začátek nové sezóny není v rozporu s disciplinárním řádem. DK mohla buďto udělit trest mnohem delší, tak aby skutečně došlo k potrestání hráčky nebo účinnost trestu tímto způsobem posunout. Je nadmíru jasné, že uložením trestu 16 dnů po skončení nadstavbové části by ve skutečnosti k žádnému potrestání nedošlo,“ uzavřela ORK.

Vítkovice budou udělený trest respektovat a Buczek tak s největší pravděpodobností přijde o domácí zápasy proti Startu98 a Liberci, nepředstaví se ani v utkání proti Tatranu. „Máme tady Právní řád České republiky a pak předpisy Českého florbalu. Je jasné, že oba tyto právní předpisy existují vedle sebe, nezávisle na sobě. A pak že je partikularita práva přežitkem,“ uvedl prezident Vítkovic Tomáš Krásný.

Ten má k rozhodnutí jednu zásadní výtku. „Jednou věcí je, že se rozhoduje v rozporu s Právním řádem České republiky, ale zde bylo vědomě rozhodováno v rozporu s vlastními předpisy Českého florbalu. O to smutnější je, že nezasáhla ORK,“ říká Krásný.

„Možná, že kolegy z ORK překvapím, ale také procesní lhůta může být propadná. Celkově lze říci, že zvítězila teze „za každou cenu potrestat“, i kdyby to mělo být v rozporu s předpisy,“ zakončil Krásný.

Prvním zápasem Dominiky Buczek v novém ročníku by paradoxně mělo být derby s FBC Ostrava, které se odehraje 28. září, opět na ČPP Aréně.


Autor: Michal DannhoferKOMENTÁŘE

 • :D napsal:

  Stejně jsou celé ty komise k smíchu. Co to je, 16 dní? Vždyť to nedává smysl. Ať dají trest třeba na 4 zápasy soutěže, kde se to stalo, ať si to neprobendí třeba na poháru proti Horní Suché, a fertig.

  • :) napsal:

   No, ale prave tech 16 dni resi i ostatni souteze. Tzn kdyz extraligovy hrac neco provede v nizsi lize tak by ti taky melo bejt postizeno tak aby ho se ho to nejak dotklo.

 • kukis napsal:

  Dozvíme se taky co se děje v ostatních klubech? Nebo existuje jen Chodov a Vítkovice? Koho zajímá afektovaná Buczek nebo slovenské hráčky.

 • Tatran napsal:

  Tak jediný větší otazník je Tatran. V FBC se nic nemění, jen se vrátila Kotzurová a přišla juniorka Feiková. Zato u Tatranu je ticho po pěšině. A vlastně u Bohemky. Olomouc plus Cholínská a talentované 2005 z juniorského týmu. Docela okurková sezóna.

  • Michal napsal:

   Moc informací nemáte. Do Olomouce jde z Finska Maděrová plus nějaké cizinky. Do FBC z Vítkovic Prusková a další mladé Slovenky. Franková asi Jičín. Janatková a Saffertová Chodov atd. To se jen tady nic nepíše.

  • Ferda napsal:

   Zejména nové, přísně tajné, trenérské eso v Bohemce.

Napsat komentář

*