Czech Open slaví v roce 2022 30 let existence Czech Open slaví v roce 2022 30 let existence.
18. 8. 2022 Czech Open (6) KOMENTÁŘŮ

POLEMIKA: Co ukázal letošní Czech Open?!

 



Florbal.cz nabízí polemiku znalce florbalového prostředí v České republice, který na následujících řádcích zmapoval vývoj a výstupy z jubilejního ročníku turnaje Czech Open 2022.

„Předsezónní Czech Open je za námi, nabídl parádní florbal a taky naznačil pohyby jak na domácí, tak mezinárodní scéně.

 Předně je třeba říci, díky za to! Konečně je po covidových letech tento turnajový fenomén zpět v plné parádě a mohli jsme opět vidět atraktivní mužský i ženský florbal, který se vymyká běžným standardům českých luhů a hájů. Kam se v porovnání se zápasy mužské elity hrabe sterilní Superfinále a bezemoční play-off, které nás letos potkalo. Jistě může někdo namítnout, že to byla jen příprava. Ale ruku na srdce, herní rychlost, individuální schopnosti a myšlení, které nabídne konfrontace s top týmy ze zahraničí, je prostě o něčem jiném a je oku lahodící.

 A co turnaj ukázal? V mezinárodním měřítku potvrdil, že český florbal je již před švýcarským, a ačkoliv švýcarskou klubovou scénu ještě stále zachraňuje množství cizinců a cizinek, i ta už je s tou českou srovnatelná, ne-li pokulhává. Švýcarské elitní týmy Wiler-Ersigen, Zug United v mužích i ženách či Kloten-Dietlikon Jets na turnaji vyhořely nejen výsledkově, ale ani jejich hra nepřinesla nic zajímavého. Potvrzuje se tak trend, kdy Švýcarům v mužích ani ženách v posledních několik ročnících nepřichází příliš kvality z mládeže, což jednoznačně potvrzují výsledky mládežnických reprezentací a pomalu končící generaci švýcarských legend tak nemá kdo nahrazovat.

V rámci české scény pak Czech Open v mužích definitivně potvrdil započaté střídání stráží. Tatran jednoznačně potvrdil, že vystřídal Vítkovice na postu dvojky českého florbalu za Boleslaví, a že on bude tím hlavním vyzyvatelem pro obhájce titulu v nadcházející sezoně. Uzdravení Milana Meliše a příchod Hanáka ještě více rozšířily už tak velmi zajímavý herní projev a kvality Tatranu a nikdo by se nemohl divit, pokud by předsezónní kurz na titul Tatranu byl ten nejnižší ze všech. Vítkovice naopak pokračují v mírném sestupu. I přes to, že Marek Matejčík předváděl na turnaji úžasné věci, v rozhodujících chvílích nadšené běhavé mládí nestačí a týmu stále chybí rutinér tipu Lukáše Hájka, který by gólově podpořil rozhodující chvíle zápasů, zvláště když vítkovická defenziva nepatří k nejpevnějším. Mnozí byli rovněž zvědaví na Spartu po příchodu legendy Jiřího Curneyho. Té se však turnaj vůbec nepovedl a do sezóny mají zatraceně dost námětů k přemýšlení. Stejně jako Karlovy Vary. Ligový nováček v kategorii PRO prohrál všechny zápasy a některé vůbec ne lichotivým poměrem i s týmy z nižších soutěží. Pokud urychleně nepřepnou na vyšší level, mohla by se premiérová superligová sezóna pro Hurikány z lázeňského města proměnit v noční můru.

 V ženské kategorii zanechaly nejlepší dojem holky z Tatranu. Využily konsolidovanost kádru a talentované mládí a právem byly herně výrazně nejlepším českým zástupcem na turnaji. Tatran tak bral spolu s ostravským FBC za švédskými týmy turnajový bronz. To předvedlo v turnaji svou stabilní kvalitu a předvedlo nové posily. Kaňkou však je až přílišný debakl 11:0 v semifinále s Pixbem, kterému při vší úctě ke kvalitám Švédek, FBC svým bezkrevným výkonem, ne zrovna úplně hodným prezentaci českého mistra, pomohlo. Vítkovické Rytířky výsledkově na turnaji díru do světa neudělaly a ačkoliv v týmu došlo k velkému množství změn, vítkovické vedení by nemělo usnout na vavřínech jako v případě mužů. I v ženách je střídání stráží na postech největších ligových favoritů, jak naznačil Czech Open, velmi blízko, ne-li již realitou. Tradičně se pak povedl turnaj Bohemce, která už poněkolikáté na Czech Open herně i výsledkově pozitivně překvapila. Opětovně se tak bude snažit přetavit letní formu do soutěže, což se jí ale bohužel zatím většinou nedařilo.

 Czech Open je prostě zpět a přinesl spoustu úžasných zážitků a výkonů nejen v elitních kategoriích. Atmosféra letní Prahy je jednoduše něco jedinečného, letos navíc okořeněná filmovým dokumentem. (FILM 30 LET CZECH OPEN) Turnaji by však do budoucna přeci jen slušela některá drobná vylepšení. Například kategorii Elita žen, kde se účastní TOP týmy, by nemuseli pískat rozhodčí z florbalově rozvojových zemí, kteří na mezinárodní scénu totálně nestačí, a svými zmatenými výkony mnohdy kazili výborný florbal. Rozhodčí jde přeci rozvíjet i v kategoriích turnaje pro ně snazších bez toho, aby tím trpěl florbal. Na hale v Řepích pak z výkonu hlasatelů trpělo nejedno florbalové ucho. A ve výsledku, ani ti nejlepší Švédi by nemuseli mít dovoleno úplně vše, neboť čachrování s turnajovými soupiskami patří spíše na Open air turnaje u rybníka.

 Nicméně, dá-li, COVID už teď je rozhodně čas se začít těšit na Czech Open 2023!“


Autor: Polemika



KOMENTÁŘE

Napsat komentář

*