Jaroslav Berka sází na mix dravého mládí a zkušeností. Foto: Matyáš Klápa, Český florbal Jaroslav Berka sází na mix dravého mládí a zkušeností. Foto: Matyáš Klápa, Český florbal
2. 11. 2022 Mistrovství světa (12) KOMENTÁŘŮ

Na MS nejmladší z top čtyřky! Odpovědnost hodně přebírají mladí hráči, přiznal kouč Berka

 Český národní tým se na světový šampionát do Švýcarska vydá s nejmladším kádrem z top čtyř reprezentací. Pokračuje se tak v trendu omlazování kostry národního týmu. Jaroslav Berka ale zároveň vyzdvihuje přínos zkušených matadorů Toma Ondruška, Matěje Jendrišáka či Martina Tokoše.

Pro Ondruška i Jendrišáka půjde už o šestou účast na světovém šampionátu. Zatímco Ondrušek při loňském zisku bronzu nechyběl, Matěj Jendrišák se reprezentace v předchozím cyklu vzdal. „Víme, co od koho očekávat. To je jasně dané. Co se týče mých úkolů, je potřeba se snažit tým připravit po všech stránkách tak, aby dokázal překonat všechny překážky. Mnohdy totiž, když se láme chleba, nerozhodnou florbalové věci, ale to, jaký jsme kolektiv a jestli táhneme za jeden provaz,“ zapřemýšlel 30letý forvard  Ondrušek o svém přínosu pro národní celek.

Roli lídrů však pro sebe v poslední době uzmuli především mladí hráči a juniorští mistři světa – Filip Langer, Filip Forman, Milan Havlas a další. „Jednoznačně dochází k přebírání herních odpovědností na bedra mladších hráčů, ale zároveň je třeba vyzdvihnout roli Toma Ondruška, Matěje Jendrišáka a Martina Tokoše, kteří týmu dodávají prvky, jež mladší hráči postrádají. Stabilitu ve výkonu, zkušenosti. Tito hráči týmu mohou v tomto ohledu pomoci,“ řekl kouč reprezentace Berka.

Matěj Jendrišák se na MS objeví po čtyřech letech. Foto: Barbora Reichová, Český florbal

Matěj Jendrišák se na MS objeví po čtyřech letech. Foto: Barbora Reichová, Český florbal

Poprvé v pozici kapitána povede Česko na světovém šampionátu Ondřej Němeček, který už ovšem je, společně s Markem Benešem, zavedenou oporou v národním týmu. Oproti předchozímu MS převzal pásku právě od Toma Ondruška. „Cítím velkou zodpovědnost, jak od okolí, tak sám od sebe. Chtěl bych, abychom byli úspěšní,“ přidal Němeček své přání.

I přes nízký věkový průměr se ale může reprezentace považovat za poměrně zkušenou. Na posledním MS startovalo 17 hráčů ze současného kádru. Tým tak doplnili jen matadoři Martin Tokoš a Matěj Jendrišák, úplným nováčkem je pak juniorský mistr světa z roku 2019 Jonáš Kreysa. „Mnohem víc jsme si osahali vypjatější situace, ať už na minulém šampionátu nebo během posledního EFT, kdy jsme byli schopní fungovat pod tlakem a působili jsme v těch vypjatých chvílích poměrně vyspělým dojmem,“ připomněl Němeček i triumf na posledním turnaji série Euro Floorball Tour.

Reprezentace už má za sebou soustředění v Kutné Hoře a absolvuje teambuilding na Šumavě. Do světového šampionátu vstoupí sobotním duelem s Lotyšskem, následovat budou zápasy proti Německu a Švédsku. Případné čtvrtfinále je na programu v pátek 11. listopadu. O víkendu pak přijdou boje o medaile.

Průměrný věk reprezentací na MS:

Česko – 26,0
Finsko – 27,4
Švýcarsko – 28,0
Švédsko – 28,2

Dosavadní účast na MS:

5 – Jendrišák, Ondrušek
3 – Marek Beneš, Němeček, Tokoš
2 – Bauer, Delong, Kisugite, Krbec, Langer, Rýpar
1 – Martin Beneš, Besta, Forman, Gruber, Havlas, Hemerka, Punčochář, Šindler
0 – Kreysa


Autor: redakceKOMENTÁŘE

 • Janouškovec napsal:

  Za mě: Ondrušek a Martin Beneš tam už být neměli. Na Jendrišáka jsme zvědavý. On a ani Rýpar začátek sezóny nevýrazný, ale to ani Langer. U Langra ale věřím, že v tatranské lajně s Benešem a Němečkem zazáří.

  • MS napsal:

   O Langerovi nepochybuji, věřím, že bude zase naše první lajna všechny ostatní včetně Švédů vozit na kolotoči. U některých zbylých jmen jsem skeptický, nemyslím si, že MS je turnaj kam se má brát za zásluhy nebo aby ostatním dělal mentora, což mi tak v případě Ondruška přijde. Stejně jako vámi zmíněný Beneš, on si asi zase moc nezachyta, ale kdyby to hořelo tak by mi takový Kříž přišel jako lepší náhrada za Bauera než Beneš v současné formě

   • flrbl napsal:

    S Ondruškem souhlas, ten mi tam přijde až zbytečný. Má hrát s Jendrišákem a Tokošem. Tam by se mi teda víc libil z nominovaných ten Kreysa (nemluvě o tom kdyby tam by Natov, Dóža nebo Tomašík)

 • Petr napsal:

  Dóža je pasé. Florbal hraje už jen pro zábavu – i to ukazuje jaký talent to byl resp. je, když vládne bodování v Prime League. Je CEO v zahraniční firmě. Dá se pochopit, že florbalu tolik nedává.
  Natov reprezentovat nechce. Otázka, jestli jeho výkonnost na repre momentálně má.
  Tomašík by hrál kde? Beka ve trojce?

  • chose napsal:

   Kde hraje Dóža?

   • Bootham napsal:

    UHC Uster ( Švýcarsko ),P. Dóža 8 zápasů 22 bodů ( 12+10 ), lídr Prime league a podílel se na více než polovině bodů svého týmu. Takže na začátku sezóny super forma.

 • Pepis napsal:

  Souhlasím, místo Beneše měl jet Kříž, na ty zápasy (max 2), které mu nechají odchytat, mohl sbírat Kříž zkušenosti. O Ondruškovi ani nemluvě. Natov reprezentovat nechce, tak pořád nechápu, proč nevzal Majera, to vyjádření k tomu je čistý alibismus, jedno z nejlepších levých křídel, dobře v sezóně rozehrané, za to, že finská liga pokračovala v době soustředění nemohl. Rýpar asi bude hrát spíše beka, takže na levé křídlo je tam Havlas, Ondrušek, který tam už nemá co dělat, ale třeba mě překvapí a pak bude hrát někdo přes ruku? Krbec? který tedy taky zatím v lize nic moc.
  Ale první lajna střešovická to bude se na co koukat, a myslím, že díky hlavně ní možná to zlato přivezou.

 • Goalkeeper napsal:

  Tak Beneš to má za odměnu za léta ve Spartě. Výkonnostně tam samozřejmě nepatřil a nedává to žádný jiný smysl. U Majera je vtipné, že ho nedali do 30členné nominace a pak ho vzali na soustředění před MS – Kocourkov. O Natova byl zájem, on ho měl taky, ale neúčast mu byla “slině nedoporučena” klubem.

  • Tomáš napsal:

   Kocourkov ano, ale v tom smyslu, že Majer měl být momentálně na MS, určitě více než někteří.
   Natov by se mi tam taky líbil, ale chápu, pokud nechce pokoušet zdraví.
   A proč úplně vymizel Stránský?

 • Michal napsal:

  Veltsmid a Suchanek – o ne nebyl zajem?

 • Flrbl napsal:

  Ještě zapomínáne na M. Matejčíka… Vítkovice táhne, kreativní, rychlý, silný. Za mě lepší varianta než Ondrušek, Šindler, Kreysa ba možná i Krbec

Napsat komentář

*